Ethereum předbíhá Bitcoin a může za to USDT - tvrdí analytik z Bloombergu. A možné to je. V případě, že se celý svět obchodování převede na USDT. Pokud budou všichni využívat digitální dolar, je vysoce pravděpodobné, že se ETH posune na 1. místo v žebříčku nejvyužívanějších kryptoměn.
Ethereum potřebuje USDT
Touto zajímavou spekulací se zabýval Mike McGlone, komoditní stratég společnosti Bloomberg. Podle něj je to jen otázkou času, kdy se USDT začne využívat v celé sféře obchodování. Proč právě USDT?
Stablecoiny vznikly se záměrem poskytnout traderům určitý bezpečný přístav před nebezpečnou volatilitou kryptoměn. Tím, že využíváte USDT, si v podstatě dokážete zachovat hodnotu na trzích s kryptoměnami.
"Svět přejde na obchodování s digitálním dolarem, je to jen otázka času. A proto je nejvyšší čas, aby to americká vláda dokázala regulovat, jakmile rozdrtíme Čínu."
Aktuální a zřejmě i v dlouhodobém měřítku bude USD stále jedničkou na finančních trzích. Není totiž na světě ani jedna měna, která by se dokázala přiblížit k USD z hlediska objemů.
Digitalizace dolaru
Podle McGlona jde o jeden z nejdůležitějších kroků ve světě obchodování. Bitcoin je na nejlepší cestě stát se digitálním rezervním aktivem. A na tom mají v určitém podílu zásluhy i samotné stablecoiny.
"Nejčastěji obchodované kryptoměny jsou v podstatě digitální verzí dolaru."
Dokáže ETH ale úplně předběhnout BTC? Podle McGlona je to jasné:
"Ethereum je jakýsi stavební kámen. Je to platforma pro celou decentralizaci financí."
Tržní kapitalizace ETH
Když se před nedávnem ETH podařilo zavést nový protokol EIP-1559, nabídka a dostupnost se snížila na méně než 400 tokenů denně. Vzhledem k obrovské poptávce a zájmu, kvůli například NFT, je to velmi slušné číslo.
"Výkon Etherea je obrovský. Vzrostl o téměř 400%. Stále však očekávám, že se BTC dostane na cenu 100k, avšak ve srovnání s ETH a DeFi je to velmi slabý výkon."
NFT pohání ETH
Snad největší cenový boom ETH přišel po obrovském zájmu o NFT. Na to, abyste si mohli koupit NFT token, prostě musíte vlastnit, nebo nakoupit ETH. Největší tržiště s NFT token OpenSea dosáhlo měsíčního obchodovaného objemu přibližně 3 miliardy USD.
"Takže můžeme vidět, jak se zvyšuje poptávka a omezuje se nabídka. A to se děje současně. Ethereum je hluboko pod maximem. Podle mě je pouze otázkou času, kdy předčí Bitcoin."
Ethereum letos udělalo spoustu novinových titulků kvůli úspěchům různých projektů. Upgrade na ETH 2.0 je také za rohem, jak už pravděpodobně víte.
Nedávno bylo odhaleno, že Goldman Sachs v současné době analyzuje ETH a firma věří, že by token mohl nahradit BTC jako uchovatel hodnoty.
Online magazín Daily Hodl odhalil, že finanční gigant říká, že zatímco BTC má silnější značku, Ethereum má pravděpodobně nejvyšší počet skutečných případů použití.
Business Insider poznamenal, že banky v dohledné době nevidí, že by Ether nebo Bitcoin převzal úlohu zlata.
Důvodem může být extrémně volatilní povaha kryptoměn, která jim brání v tom, aby byly považovány za bezpečnou třídu aktiv.
"Zlato konkuruje kryptoměnám ve stejné míře jako ostatním rizikovým aktivům, jako jsou akcie a cyklické komodity. Zlato považujeme za defenzivní zajištění proti inflaci a krypto jako rizikové zajištění proti inflaci.“
Ethereum a Bitcoin, dvě největší kryptoměny na světě, mají za ta léta zdravou rivalitu.
Nedávný pokles tržních cen měl zásadní vliv na obě kryptoměny, protože bitcoin dosáhl minima 28 893 USD, a poté historického maxima 64 863 USD.
Panuje rozdílné stanovisko mezi odborníky na trh ohledně toho, která z těchto dvou kryptoměn bude lépe absorbovat šok. Lehce nadpoloviční většina se kloní k Ethereu.
Je nemožné mluvit o kryptoměnách bez zmínky o bitcoinech a ETH kvůli jejich obrovskému podílu na trhu. To vyvolalo jakousi rivalitu mezi investory s jistou podporou bitcoinu oproti novějšímu ETH.
Ethereum také získalo významnou podporu investorů, přestože nemělo výhodu prvního tahu, oproti Bitcoinu. Nicméně jeho příznivci si nemohou vynachválit jeho široké funkce a inovativní povahu.
V květnu spustila řada událostí pomyslné tsunami v kryptoměnovém světě, které vedlo k masivnímu propadu cen. Bitcoin a Ethereum vyšly čerstvě z jejich nedávných historických rekordů a nikdy nezaznamenaly tak ohromující ztrátu hodnoty, navíc tak záhy. Krach trhu s kryptoměnami zaznamenal pokles hodnoty obou kryptoměn, kdy bitcoiny dosáhly minima 29 000 USD z maxim přes 60 000 USD.
Srážka vyvolala zběsilou debatu o tom, které z kryptoměn obstojí proti tsunami, přičemž na každé straně předělu se objevují pádné argumenty, proč věří, že jejich oblíbené aktivum vyjde bez úhony.
Tržní kryptotsunami v roce 2021
Téměř uplynul rok 2021, který přišel s nesčetnými dobrými zprávami pro kryptoměny, po jejich relativně nevýrazné prezentaci v roce 2020.
Bitcoin zahájil nový rok s cenami kolem 29 000 $. Poté se vydal na působivou rally, která 14. ledna poprvé zasáhla 40 000 dolarů.
Zavření akciových trhů na Nový rok a výplata stimulačních fondů americkým domácnostem vedly k tomu, že drobní investoři investovali více prostředků do kryptoměn.
V únoru se institucionální investoři a Wall Street přeorientovali na kryptoměny, když Tesla (NASDAQ: TSLA) nakoupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.
Square a MicroStrategy učinily podobné kroky při přidávání podstatného množství BTC do svých aktiv. Tento rostoucí institucionální zájem se zvýšeným apetitem na bitcoin vedl k tomu, že překonal 60 000 USD a v dubnu vytvořil nové historické maximum 64 863 USD.
Stejně jako bitcoiny, i ETH zahájilo rok na vysoké úrovni s cenami kolem 730 USD a ustavičně stoupalo, aby nakonec dosáhlo historického maxima 4 362 USD v květnu.
Pokud jde o růst, Ethereum zaznamenalo více než 300% míru růstu a vyplnilo zející mezeru, pokud jde o podíl na trhu. Na začátku roku mělo Ethereum pouze 10% tržní kapitalizace, zatímco bitcoiny přes 68%. O šest měsíců později již Ethereum zkrátilo rozdíl obsazením přibližně 19% trhu, zatímco podíl bitcoinů se pohyboval kolem 45%.
Sny se začaly bortit poté, co Elon Musk zastavil Teslu v přijímání BTC jako platby za její auta kvůli obavám ze změny klimatu. Výsledek tohoto prohlášení byl pro trh katastrofální, protože bitcoiny padaly a táhly s sebou další altcoiny. Kromě viny komentářů Elona Muska na Twitteru ceny kryptoměn klesly také po opakovaném zásahu do kryptoměnové těžby od čínských regulačních úřadů.
Čínským bankám a finančním institucím bylo zakázáno umožňovat transakce kryptoměn, zatímco v některých regionech země byly zavřeny těžební farmy. Mezi další faktory poklesu patří narušení bezpečnosti, jako je útok na Colonial Pipeline.
Během havárie bylo vymazáno více než 1 bilion dolarů, přičemž BTC ztratil přes 10% své hodnoty za jediný den. Během havárie klesl bitcoin pod 30 000 USD, zatímco ETH zaznamenalo minima 1 707 USD z historického maxima 4 362 USD.
Jak dobře může Bitcoin obstát v případě další katastrofy?
Zastánci bitcoinů jsou odhodláni, že aktivum dokáže odolávat bouřím medvědího trhu lépe než Ethereum. Tuto víru mezi fanoušky BTC podpořilo několik důvodů, včetně jeho naprosté dominance trhu. Bitcoin drží přibližně 45% podílu na trhu, což mu dává výraznou výhodu při tlumení šoku z havárie.
Díky své výhodě prvotnosti se bitcoin stal synonymem pro kryptoměny a uprostřed klesajících cen se denní objemy obchodování s aktivem stále drží na špici grafů. Za posledních 24 hodin má BTC objem obchodování přes 24 miliard USD, zatímco Ethereum má denní objem obchodování 16 miliard USD.
Dalším ukazatelem dobrého držení bitcoinu je jeho nákup firmami. Tito institucionální investoři považují pokles za dočasný propad a těžce se zásobují BTC.
Společnost MicroStrategy koupila dalších 13 005 BTC za 489 milionů USD, čímž jejich držení BTC přesáhlo 105 000 BTC. Jako důkaz důvěry v aktivum Square odhalilo plány na vytvoření tvrdé peněženky pro bitcoiny.
Analytici rychle upozorňují, že aktualizace Taproot je rozhodujícím ukazatelem pro přežití katastrof. Upgrade je první hlavní upgrade bitcoinové sítě za více než čtyři roky a nabízí vylepšené funkce pro uživatele.
Soukromí uživatelů bude prioritou pomocí digitálních podpisů Schnorr a otevře hranice inteligentních smluv pro bitcoin. Upgrade Taproot byl v listopadu 2021 implementován a má potenciál poslat cenu bitcoinu nad 100 000 USD.
Síť Bitcoin Lightning trhala rekordy poté, co dosáhla 1 500 BTC. Rozhodnutí Salvadoru schválit legislativu, která dává bitcoinu status zákonného platidla, může přispět k optimismu mezi příznivci bitcoinů.
Jak dobře může Ethereum obstát v případě katastrofy
I přes padající ceny zaujímá Ethereum celkově druhé místo v dlouhém seznamu kryptoměn. Navzdory tomu, že investoři ztratili značnou část své tržní kapitalizace, jsou velmi optimističtí, pokud jde o významnou cenovou rally pro ETH, díky níž se dobře drží i po proběhlém tsunami 2021.
Sériový investor Mark Cuban podporuje ETH oproti bitcoinu kvůli jeho rychlosti. Ethereum dokáže zpracovat přibližně 30 transakcí za sekundu, zatímco bitcoiny mohou zpracovat maximálně 7 za sekundu. Podle Marka Cubana v digitální době záleží jen na rychlosti. Ethereum má rychlost a určitě tak bude prý fungovat lépe než bitcoiny.
Další investor, Jim Bianco, prezident společnosti Bianco Research, odhalil svůj výběr Etherea místo bitcoinů poté, co v rozhovoru pro CNBC prozradil, že nevlastní žádné BTC. Důvodem absence bitcoinu v jeho portfoliu je to, že si myslí, že „coiny jako Ethereum budou v budoucnu mnohem více využívány“. Šéf Bianco Research také varoval investory, že cesta na vrchol může být poseta překážkami, jako je současný krach trhu.
Phil Bonello, ředitel výzkumu společnosti Grayscale Investments, uvedl flexibilitu a vynalézavost společnosti Ethereum jako důvod podpory, kterou má mezi investory. Platforma Ethereum je složitě spojena se vzestupem DApps, DeFi a NFT. Díky podpoře Etherea investoři „sázejí na další rozvoj decentralizovaného ekosystému postaveného na Ethereu“. DeFi dosáhla tržní kapitalizace 72,8 miliardy USD, zatímco tržní kapitalizace NFT činí 18,8 miliardy USD, což svědčí o obrovském potenciálu Etherea.
S Ethereum 2.0 za rohem přicházejí do sítě Ethereum obrovské upgrady, včetně snížení jejích vysokých poplatků.
Plánovaný upgrade také přejde z Proof-of-Work na Proof-of-Stake, který je energeticky účinný a dlouhodobě udržitelný. Protože svět věnuje větší pozornost spotřebě energie kryptoměn, institucionální investoři podporují projekty, které jsou energeticky účinné.
Když Ethereum přejde na Proof-of-Stake, určitě dojde k nárůstu hodnoty a pozice bitcoinu v mechanismu konsensu pro Proof-of-Work vrhá stín pochybností o jeho budoucnosti po krachu trhu.
Kritici Etherea se domnívají, že vzestup jiných sítí by mohl růst Etherea potlačit. Ethereum killers jako Cardano, Polkadot a Solana udělali se svými inovativními přístupy během propadu trhu významné pokroky.
Jejich růst nevyhnutelně sníží podíl na trhu obsazený společností Ethereum. Je však třeba poznamenat, že Ethereum má v DeFi výhodu prvního tahu a ukrást část jeho lesku bude vyžadovat herkulovské úsilí.
BTC / ETH
Obě kryptoměny mají vše, co je potřeba k tomu, aby přežily havárie a vyšly bez úhony, s velkým počtem investorů do ETH i BTC. I když mají své silné stránky, v bezpečnosti těchto kryptoměn stále existují určitá úskalí, na které by si investoři měli dávat pozor, zejména jejich všudypřítomná volatilita.
ETH a BTC nemusí po tsunami zůstat stejné, ale bezpochyby mají schopnost překonat zuřící bouře. Bezpečnou alternativou pro investory je jako vždy diverzifikace investic v těchto nejistých časech.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]