[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
Vyšetřovatelé odhalují detaily kolem trading robota MtGoxu
V těchto dnech to bude rok, kdy neslavně skončila kdysi největší burza MtGox. A stále není jasno nejen v tom, kam zmizely bitcoiny, ale ani jaké byly skutečné příčiny tohoto krachu. Zatímco soudní a policejní orgány vyšetřují oficiálně, případem se zabývají také různé skupiny soukromých pátračů.
Skupina bitcoinových bezpečnostních specialistů WizSec se sídlem v Tokiu se zabývá odhalováním hackerských útoků v oblasti kryptoměn a na případu MtGox spolupracuje s oficiálními strukturami a zainteresovanými organizacemi. Vzhledem k různým dohodám o mlčenlivosti teprve nyní zveřejnili zprávu, na které pracovali již před půl rokem. Týká se především podezřelých obchodů, které se děly v posledních měsících před krachem burzy. Ty měly probíhat pomocí tradingového robota, v bitcoinovém světě nechvalně známého pod jménem Willy.
Robot Willy ovlivnil kurz bitcoinu
Na veřejnost se v květnu 2014 dostal nejdříve tzv. Willy report, sestavený z obchodních údajů MtGoxu, které předtím unikly na internet. Již v té době byli lidé seznámení s touto zprávou přesvědčeni, že právě činnost trading robota Willyho může za neadekvátní růst kurzu bitcoinu na podzim 2013 a také za následné prasknutí cenové bubliny.
V aktuální zprávě vzal WizSec původní Willy report jako základ a popsal, jaký dopad mělo působení robota na cenu bitcoinu na světových trzích:
"Willy nakupoval obrovské množství bitcoinů na MtGoxu, v období od 27.9.2013 až 30.11.2013 (ale i později, uniklá data však končí právě tímto dnem), celkem přes 250.000 BTC. S velkou pravděpodobností to mělo velký vliv na cenu bitcoinu. Otevírá se i možnost, že to mohl být plán směřující k manipulaci trhu, vedle dalších podvodných praktik získávání bitcoinů. Další spekulací je, že MtGox měl z nějakého důvodu málo bitcoinů a používal vlastní platformu k získání prostředků, o které již dříve přišel."
Pro ilustraci je přiložen graf, ze kterého je jasně vidět obrovská role Willyho na trzích v tomto období:
Oranžové sloupce grafu představují aktivitu robota, která výrazně přidala na objemech obchodů, v některých chvílích to bylo 30-50% z celkového trading volume na MtGoxu. Cena vykazovala vzestupnou tendenci v důsledku manipulativních odkupů. Malé mezery mezi oranžovými pruhy představují Willyho neaktivitu. Všimněte si, že se právě v této době cena v krátkém čase samoregulačně opravuje... Od prosince už data chybí, ale vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že se tímto způsobem obchodovalo až do posledních dnů činnosti MtGox.
Je Willy ve skutečnosti Mark Karpeles?
Velmi zajímavou informací uvedenou ve zprávě jsou Willyho uživatelské zvyky. Nasvědčují totiž tomu, že byly situace, kdy byla činnost robota nahrazena, nebo ručně ovládána přímo jeho tvůrcem. Nejzajímavější je, že "robot" často nepracoval právě v době, kdy se lidé v časovém pásmu Japonska ukládají ke spánku. Zatímco chování robota by mělo být na této skutečnosti nezávislé a automatické, právě v nočních hodinách japonského času nevykazoval prakticky žádnou obchodní činnost.
Robot byl tedy zřejmě často ovládán a nastavován ručně - a sílí přesvědčení, že je za tím přímo tehdejší šéf burzy Mark Karpeles. Nasvědčuje tomu i fakt, že měl přístup k obchodování i v době, kdy to již pro běžné uživatele díky omezením MtGoxu nebylo možné.
WizSec od doby zveřejnění první zprávy zaznamenal v šetření nepochybně velký pokrok. Možná už díky Williho reportu víme, proč se kurz bitcoinu v jednu chvíli dostala vysoko přes 1000 dolarů a následně krutě propadla. Na odpovědi týkající se skutečných důvodů krachu MtGoxu si však budeme zřejmě muset ještě nějakou dobu počkat. Co myslíte, má Karpeles bitcoiny někde "zašité"?
Zdroj: Insidebitcoins, NewsBtc, foto Pixabay
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]