Americké banky mohou nově používat krypto
Nejzajímavější zpráva týdne vznikla přímo u americké státní pokladny. Nově mohou všechny banky používat pro přesun dolarů kryptoměny, v tomto případě tzv. stablecoins. Jedná se tedy o kryptoměny svázané s dolarem, mezi něž patří také nejznámější Tether (USDT). Banky mohou také provozovat potvrzovací uzly.
USDT je obecně vnímán jako brána do kryptoměnového světa, každá směnárna nyní bude moct přijímat platby v USDT nebo jiných kryptoměnách vázaných na dolar, přímo od bank.
Další implikace, která plyne z toho rozhodnutí je ta, že tímto krokem vláda USA vlastně posvětila používání kryptoměn. Sice zatím pouze těch, které jsou vázané na dolar, ale je to první a důležitý krok. A odporuje to obecnému názoru, že vlády jsou proti kryptoměnám.
Zvyšování fiatu v oběhu
Jeden z hlavních důvodů pro bitcoin je stálé navyšování peněz v oběhu. V minulém roce 2020 toto zvyšování peněžní zásoby stanovilo bezprecedentní nové maximum. Dan Tapiero tweetnul zajímavý graf, kde je znázorněno zvyšování peněžní nabídky. V rozsahu 50 let zvyšování peněz nepřesáhlo 20 %. V roce 2020 navýšení nabídky dolarů vzrostlo o nepředstavitelných 69 % !
Tyto peníze zatím sedí stranou, ale pokud začnou kolovat, může se dolar znehodnotit klidně o polovinu své hodnoty během krátké doby. Nejen Dan, ale i třeba jeden z nejznámějších investorů Ray Dalio si myslí, že stojíme na prahu změny paradigmatu. Pokud tato změna přijde, pak je možné, že ekonomika a trh se změní natolik, aby se tím změnilo i obecné vnímání ekonomiky.
Návrh zákona o kryptoměnách
Ne vždy jsou okolo Bitcoinu pouze pozitivní zprávy. Mezi ty negativní patří například i tato. Jack Dorsey, zakladatel a ředitel Twitteru a Square patří mezi propagátory Bitcoinu. Ve svém tweetu posílá otevřený dopis americkému úřadu FinCen. Zmiňuje, že návrh zákona, tak jak je napsaný, nebude plnit co bylo zamýšleno a způsobí odliv zákazníků z amerických společností do jiných států.
Návrh zákona například naznačuje, že finanční společnosti jako Square budou muset shromažďovat u krypto transakcí data, která u tradičních způsobů přesunu peněz uchovávat nemuseli. U každé transakce by museli mít historii nejen o vlastním uživateli, ale i o druhé straně. Square by byl nucen vyžadovat identitu od lidí, kteří ani nepoužívají jejich aplikaci! Což je technicky velmi těžko řešitelné a donutilo by to uživatele používat jiné služby.
Market si vybral BTC
Lyn Alden, makro investorka a tvůrce e-mailu pro investory vysvětluje, proč není vhodné hledat autora Bitcoinu.
Existuje staré Zenové rčení: “Když potkáš Buddhu, zab ho.”.
Neboli, když něco funguje a je ověřitelné samo o sobě, tak hledání autora může být rozptýlení od cesty. Výsledky mluví samy za sebe. Někteří toto rčení aplikují i na Bitcoin: “Pokud potkáš Satoshiho, zab ho”. Z tohoto rčení lze usuzovat, že hledání autora a přemýšlení nad tím, co si autor přál, aby se tím Bitcoin stal, je pouhé rozptýlení a není produktivní. Například debata okolo velikosti bloku a jakou velikost bloku si Satoshi přál, nevede k cíli.
Vývojáři musí řešit pořád různé kompromisy. Má se projekt vyvíjet dále, nebo zůstat stejný? Občas je výsledný projekt naprosto odlišný od původní vize, občas je přesně takový, jaký se zamýšlel.
U Bitcoinu probíhají pořád různé debaty - a když debata není vyřešena jednotným rozhodnutím, můžou vzniknout odštěpené větve. Naštěstí u Bitcoinu, podobně jako v přírodě, existuje přirozená selekce. Ekonomika a trh umí jasně určit vítěze a poražené. Zatímco BTC stoupá na ceně a na hashrate, BCH a BSV na ceně a na hashrate ztrácí. Trh určil, že chce menší bloky a více uzlů pro silnější decentralizaci. Bitcoin je úložiště hodnoty a vrstva vypořádání, nad kterou se budou stavět další vrstvy, a proto jsou pro něj důležitější tyto parametry, než počet transakcí za sekundu. Lidé mohou debatovat co by Bitcoin měl být, nebo co Satoshi chtěl, ale trh si zvolil tuto cestu.
Seznam společností s Bitcoinem jako uchovatelem hodnoty
V poslední době začalo více velkých společností používat bitcoin jako úschovnu hodnoty a mají v něm alokovánu značnou část finančních rezerv. Proto vznikla webová stránka bitcointreasuries.org, která hlídá jejich počet a kolik bitcoinů za jakou cenu nakoupili. Je zde vidět zhodnocení a kolik procent z majetku je uloženo v bitcoinu.
Společnosti jsou rozděleny na veřejné, privátní a fondy. Mezi veřejné společnosti patří především společnost MicroStrategy s největší pozicí, která nyní zabírá až 50 % majetku této firmy. Největším držitelem bitcoinů je pak Grayscale Bitcoin Trust.
Petter Shiff se mýlí
Petter Shiff (CEO europac.com a zasedatel shiffgold.com) je známý pro svůj negativní postoj k Bitcoinu, přestože je pro zlato a proti fiat měně. K zlatu má jistě pozitivní vztah, když je na něm založený celý jeho byznys. V minulosti ukázal, že po vzoru Rakouské školy ekonomiky je pro zavedení “sound money”. Ve svých podcastech dokáže vysvětlit jednoduchým způsobem, jaké pozitivní dopady by to mělo.
V minulosti po jeho tweetech téměř vždy přišlo cenové zhodnocení bitcoinu. Někteří bitcoinoví nadšenci dokonce tvrdí, že podle jeho negativních tweetů se dá úspěšně nakupovat. Při posledním propadu ceny bitcoinu se znovu objevil na twitteru, aby promluvil negativně proti Bitcoinu. V jednom z mnoha tweetů zmiňuje, že není mnoho institučních investorů do bitcoinu. Že těch pár institucí, které do bitcoinu investují, jsou velmi hlasité a média jim dávají prostor, aby zvedly cenu.
Zdroj: bitcoinmaximalist.net
Tyler Winklevoss je ředitel a zakladatel společnosti Gemini, která se zabývá především úschovou bitcoinů. Tyler reagoval na Peterův tweet, že je kompletně lživý. Že je obrovská poptávka mezi institučními investory a většina o tom nemluví. Pravděpodobně naopak se snaží nezvyšovat cenu, aby mohli alokovat v dostatečném množství.
Je mnohem pravděpodobnější, že Tyler má pravdu, protože na rozdíl od Petera má zákulisní informace. Pokud je to pravda, pak během čtvrtletních prezentací pro investory bychom se mohli dozvědět zajímavé skutečnosti, aspoň u veřejných společností. Která další veřejná firma nakoupila bitcoin? Myslím si, že na ty velké, jako je Apple, Google nebo Facebook, ještě nepřišel ten správný čas.
Další Twitter výběr bitcoinových novinek očekávejte opět za týden
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]