Kurz bitcoinu – analýza. Flash crash – volatilita je zpět

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Cena bitcoinu krátce propadla o 100 dolarů

Když jsem minulý týden žertoval o cenách kolem 220 USD, nemohl jsem tušit, že někdo s velkými penězi také čte analýzy na btctip.cz a nechá se mým nápadem inspirovat. Faktem je, že ve středu po třetí hodině ranní došlo k nečekanému prodeji většího množství bitcoinů, zřejmě na burze BitFinex, která se pravděpodobně díky chybě tamní obchodní platformy ocitla v situaci, které se na světových burzách říká "flash crash". Prakticky během půl hodiny se tamní ceny bitcoinu propadly o bezmála 100 dolarů, přičemž následně došlo k rychlé korekci k ceně kolem 235 USD. Všem longařům (ti co měli nakoupeno - včetně mě) tedy dost zatrnulo a nejhůře dopadli spekulanti s marginem, jimž tato epizoda nejspíš zcela vynulovala účty. Protože leckde nemusel zafungovat ani stoploss.

Co se stalo - jak vzniká flash crash

Krátká vsuvka o tom, jak vlastně vzniká flash crash: Burza typu BitFinex - v tuto chvíli jediná taková burza - nabízí vedle běžné směny dolarů za bitcoiny a zpět i možnost obchodovat na margin. To je typ obchodu, kdy si obchodník část peněz (zpravidla větší část) půjčí buď přímo od platformy, nebo v případě BitFinexu od poskytovatelů likvidity, což jsou ony "swapy", které v každém článku sledujeme. BitFinex dbá na to, aby spekulant v pozici měl na svém účtu dost prostředků a při nenadálém pohybu ceny proti jeho pozici byl schopen pokrýt ztráty tak, aby úvěr nebyl ohrožen. Pokud dojde k poklesu ceny pod tzv. cena zpeněžení (Liquidation price - někdy tomu rád říkám "likvidační cena"), všechny long pozice jsou automaticky uzavřeny prodejem a za získané prostředky se splatí úvěr a zaplatí všechny poplatky. Zbytek se vrací spekulantovi na účet.

To se děje při běžném provozu burzy. Při flash crashi se však burza ocitá v krizi, kdy existuje kritické množství spekulantů, jejichž pozice se ocitnou pod likvidační cenou. Zpravidla se tak děje pod tlakem velkého prodeje. Protože se však pozice zavírají také prodejem, dochází k zesilování prodejního tlaku a protože kupující rychle docházejí, způsobuje ten tlak další pokles cen. Tím se aktivují další prodeje a tak dále, a celé se to sype jak domino. Kromě nuceně zavíraných pozic do hry vstupují i stoplossy, což jsou obchodníky nastavené úrovně, kdy chtějí ukončit spekulaci dříve, než by cena dosáhla oné "likvidační ceny", čímž by spekulant přišel prakticky o všechny peníze. Stoplossy se bohužel chovají naprosto stejně jako nucené prodeje, tím také přilévají svůj olej do ohně a zesilují prodejní tlak. Zastavit takovou vlnu je pak velice obtížné.

Může za to Bitcoin XT?

Proč ale nakonec došlo k pádu cen? Z fundamentálního hlediska to mohla být reakce na ohlášení alternativního klienta Bitcoin XT a nebezpečí budoucího hard forku. Znepokojující mohla být některá vyjádření vývojářů, kteří projevovali snahy o likvidaci alternativního klienta úpravou kódu v Core verzi, čímž mohli křehkou důvěru v kryptoměnu pořádně podrazit. Zatímco Bitcoin XT nechává rozhodnutí o budoucím vývoju bitcoin na hlasování těžařů, Core vývojáři by svým zásahem do kódu proti XT de-facto takové volby sabotovali. A to může být bráno jako pokus o podvod.

Technické hledisko si probereme nyní.

Kurz bitcoinu graf srpen
Je velice obtížné předpovídat budoucnost po flash crashi, protože všechny trendové linie a všechny supporty byly prolomeny. Zkusme se tedy podívat do historie, zda nemá něco, čeho se chytit. To co nám na grafu zbylo, je červená trendovka, která pro budoucí vývoj bude asi důležitá. V první řadě si myslím, že se cena bitcoinu bude k této trendovce vracet, ale k jejímu překročení nebude dost síly. Proto v nejbližších dnech čekám návrat někam k 250 USD. Pak, jak jsem na grafu naznačil, by mohlo dojít k dalším prodejům a pokud se bude opakovat podobná situace jako ve středu, ceny by se mohly zastavit až na úrovních kolem 140 USD. Všimněte si zejména oranžové úrovně na ceně kolem 218 USD, která se jeví jako doposud fungující support. Dá se očekávat, že hodně obchodníků bude chtít nakoupit právě tam. Je ale také možné, že to opět budou pouze spekulanti s pozicemi na margin a další větší prodej vyvolá další flash crash na Bitfinexu, tak jak jsem naznačil. V případě, že by se tak nestalo, lze očekávat pohyb do strany v cenovém rozsahu 218-230 USD

Swapy na BitFinexu: BTC swapy bez změny: 0,0055%, množství lehce nad 12tis BTC. USD swapy poklesly na 0,0557%, množství pod 25 mil USD. Zajímavé je, že před krachem byly USD swapy na úrovni 0,0759% a jejich celkové množství bylo kolem 32 mil USD. Během krachu se tak vrátilo něco přes 7 mil USD zpět poskytovatelům likvidity.

Hloubky trhu - Bitstamp: 5 ku 4 ve prospěch kupujících. Bitfinex 8 ku 6 převládají prodávající. Huobi 2x převládají kupující. BTCChina 2x převládají kupující, OKCoin 3 ku 2 převládají kupující. Bitfinex opět proti všem, čekají nás zajímavé časy.

Doporučení: Počkat na návrat k 245-250 a tam vše prodat (i se ztrátou) Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na btc burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně. foto: Wikipedia [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.