Kurz bitcoinu – analýza. Cena roste, poplatky také

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. Zatím to vypadá, že tady Bitcoin bude s námi i v novém roce a s tím souvisí pravidelné žhavení křišťálové koule s cílem odhadnout vývoj jeho ceny v budoucnu. Vítejte u první analýzy v roce 2018. Bitcoin má za sebou velice úspěšný rok, co se týká vývoje jeho ceny. Zhruba před rokem bylo dosaženo maxima -  neuvěřitelných 1160 USD. Rok se s rokem sešel a maximum se posunulo další kus pod ještě více neuvěřitelnějších 20tis USD.

Neuvěřitelná cena bitcoinu navzdory všem potížím

Zisk tak měříme v tisících procent (přesněji něco kolem 1700%). Samozřejmě, že bych si přál podobné číslo i v příštím roce, obávám se však, že to už je z říše snů. Proti růstu ceny bitcoinu hovoří mnoho faktorů, například s růstem kurzů rostou i poplatky za transakci a to i v případě, že by síť nebyla přetížená, jako je dnes. Jen si to spočítejte, běžný poplatek v roce 2017 byl 0.1mBTC,  což tehdy vycházelo na 0.1 USD. V současné době ten poplatek vychází na 1.6 USD. Problém je v tom, že poplatek 0.1mBTC často nestačí ani na to, aby transakce prošla některými uzly. Její potvrzení v reálném čase je ... v zásadě nereálné. Dnes je nutné minimum 1mBTC, což zvedá cenu transakce až na 16 USD (~340kč). Pokud by cena bitcoinu v příštím roce udělala další 1000%, prostou trojčlenkou dojdeme k číslu 160USD (~3400kč), a to nebereme v úvahu další nárůst počtu transakcí. Tady je nutné započíst ještě jeden efekt, v okamžiku, kdy celkový počet transakcí je trvale vyšší, než kolik zvládne bitcoinová síť, nadlimitní množství neurčuje výslednou cenu poplatku. Dokud je množství nadlimitní, pak to jen znamená, že poplatky mohou růst, a to libovolně vysoko. Jediným limitem je ochota uživatelů za transakce platit. Vysoké poplatky pak mohou citelně ovlivnit poptávku a tím i tím i vývoj ceny. Určitým řešením může být spuštění sítě Lightning (LN), která může zredukovat počet transakcí a tím snížit cenu transakce. Na druhou stranu i v této síti se budou poplatky platit a i když jejich cenotvorba bude ovlivněna jinými faktory, tak i výše poplatku za transakci v blockchainu se bude do ceny LN transakce promítat. Jednak proto, že na platební kanál jsou potřeba dvě blockchainové transakce, bez ohledu na počet uskutečněných LN transakcí. Každý uzel poskytující službě LN tak tyto náklady pochopitelně započítá do poplatků za transakci (+ náklady na provoz uzlu, +svůj zisk). Vyšší cenu poplatku v blockchainu tak využije ke zvýšení svého zisku, protože LN síť bude stále v konkurenční výhodě. S růstem ceny bitcoinu také porostou poplatky za LN transakce a stejným efektem mohou působit na konečnou maximální cenu bitcoinu. Dost ale s fundamentální analýzou, podívejme se na technickou analýzu a na graf: kurz bitcoinu graf Maximální cena bitcoinu zůstává kousek pod 20tis USD. Support byl několikrát potvrzen na ceně kolem 11500 USD a je to posun o 1000 USD výše oproti původnímu odhadu. Dá se předpokládat, že cena se bude držet mezi těmito dvěma čísly.

Zkusí bitcoin zaútočit na nové All time high?

Může však dojít k novému útoku na ATH (All time high - maximum), dokonce si myslím, že je možné jeho překročení na krátký okamžik lehce přes 20000 USD (řekněme, 22000 USD). Nadále ale čekám vlnky a určitým rozhodným bodem bude - za předpokladu, že graf bude pokračovat vlnkou dolů - závěr ledna kolem 13500 USD. Pokud by trh neudržel tyto ceny a nakonec by se propadl pod současný suport, na grafu by se zjevil ukázkový dvojitý vrchol. Nicméně jakýkoliv odraz od hranice 13500 USD a nové pokoření maxima by jen potvrdil další růst v parabolickém trendu. Těžko se radí, co v této situaci dělat. Nejspíš vyčkat, zatím všechny útoky na maximum ignorovat, případně poblíž maxima spíš prodávat, než nakupovat. Impulsem může být až třetí útok na maximum po výrazném propadu.

Sentiment na trhu, úroky na burzách

Na Bitfinexu mají stále převahu Long 21tis BTC ku Short 12tis BTC. Bitcoiny lze získat za úrok 0.028% denně, což je pokles zhruba o polovinu. Dolary lze získat za 0,085% denně, to je také pokles zhruba o 1/3. Doporučení: držet a čekat Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na bitcoinových burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.