Zprávy tohoto týdne nelze než soustředit na dění a smutné události na Ukrajině. Kryptoměnová infrastruktura dnešní doby je velmi významnou a neoddělitelnou součástí monetární a ekonomické globální sítě. Právě během kritických týdnů jako jsou tyto můžeme sledovat využití necenzurovatelných blockchainových systémů přímo v akci. Samozřejmě, otevřenost a neutralita těchto sítí umožňuje jejich využití stranám dobrým i zlým. Kryptoměnový systém je živý a otevřený všem účastníkům, s čímž do hry přichází i lidská nátura, která není jednostranně definovatelná. My věříme, že dobro nakonec zvítězí nad zlem a stejně tak tomu bude i v případě využití kryptoměn.
Dotace v Bitcoinu a Ethereu pro ukrajinskou armádu přesáhly 17 milionu dolarů (27.2)
Bitcoin a Ether jako měny udržující hodnotu, likviditu, funkčnost a flexibilitu v době humanitární krize – to vše nejrannější a doposud největší kryptoměny světa během posledních pár dní potvrdily.
Štědré dotace pocházející od pseudoanonymních držitelů BTC a ETH v době psaní tohoto článku dosahují hodnoty přes 17 milionů dolarů. V kritických dnech, kdy ukrajinská armáda a lid čelící enormnímu tlaku ruské invaze žádá pomoc od celého světa držitelé kryptoměn ukazují svou tvář.
Hlavní podpůrná akce je vedená neziskovou organizací Come Back Alive (CBA), založená již během roku 2014. CBA se od svého počátku soustředí primárně na podporu ukrajinského vojska, získávání vojenského vybavení, poskytování specializovaného vojenského tréninku a zajišťovaní zdravotnických zásob a nástrojů.
Běžnou dotační cestou bylo doposud klasické převádění fondů pomocí mezinárodních bankovních plateb. Nyní, v době, kdy je potřeba využít rychlosti, nezávislosti a flexibility jde do popředí právě Bitcoin a Ethereum. Mezinárodní platby pomocí těchto blockchainových sítí jsou stejně rychlé jako je placení za kafe pomocí pár satů ve vaší oblíbené kavárně. Avšak, je taky levné a bez otázek – žádná z finančních institucí nemůže zablokovat převod BTC či ETH z jakéhokoli místa na světě.
Navíc, organizace CBA byla nedávno zablokována na centralizované platformě Patreon. Důvodem ze strany Patreonu byla údajně „nemožnost poskytovat platební platformu pro fondy směřující k nákupu vojenského vybavení a zbraní, nehledě na to, o jakou stranu se jedná“. Právě zde vidíme názornou ukázku zádrhelů, které plynou z používání centralizovaných platforem. Všechny cesty jako obvykle vedou ke kryptoměnám a decentralizovaným, nezávislým systémům.
Majoritní podíl dotací pro Ukrajinu je momentálně dotován ve formě Bitcoinu (56.4%), Etherea (31.8%), stabilních kryptoměn typu USDT (10.9%) a dalších (0.9%).
Bitcoinový spasitel ukrajinské armády poskytl 3 miliony USD v BTC dotaci
Třešničkou na dortu celé dotační smršti je masivní příspěvek ze směru individuálního držitele BTC, který na pomoc Ukrajině poslal bitcoiny v hodnotě ohromných 3 milionů dolarů. V době převodu se jednalo o zhruba 80 BTC.
Argument kritiků o tom, že je celá kryptoměnová sféra jedno velké ponzi schéma a způsob, jak se bohatí mohou stát ještě bohatšími, se v tomto případě názorně rozpadá. Bitcoin a kryptoměny jsou nyní nedílnou součástí světa a velmi mocným nástrojem. Jako obvykle však záleží na tom, kdo a jak tyto vlivné nástroje použije.
Jako další z vlivných figur kryptoměnového světa se během neděle nabídl jeden z vedoucích známého projektu Polkadot, Gavin Wood, který Ukrajině nabízí rovnou 5 milionů dolarů:
VAROVÁNÍ:
- Pokud zahlédnete náhodné BTC a ETH adresy na sociálních médiích směřované na podporu Ukrajiny, buďte velmi opatrní. Některé z oficiálních sociálních profilů ukrajinské vlády již byly zneužity hackery. Pokud se rozhodnete posílat kryptoměny na podporu Ukrajiny, vždy si velice důkladně ověřte důvěryhodnost adresy, osoby, asociace či instituce s nimi spojené.
Ukrajinská centrální banka zastavuje elektronické platby
Všechny cesty vedou ke kryptu – pravdivost tohoto tvrzení nyní posiluje i nedávné rozhodnutí ukrajinské centrální banky o zastavení všech elektronických plateb. Rozhodnutí se týká zejména populárních e-money providerů jako je PayPal, ale i výběrů hotovosti a záměny za zahraniční měny.
Výsledkem je zde samozřejmě obrovský nárůst zájmu Ukrajinců o Bitcoin a další kryptoměny. Názornou ukázkou je kurz BTC na populární ukrajinské burze Kuna. Bitcoin zde během poslední dnů dosáhl až na hranici 50,000 USD, což je o zhruba 14 tisíc dolarů více než ve zbytku světa. Občané Ukrajiny jsou však ochotni platit nadsazeně i za stabilní měnu napojenou na hodnotu dolaru, USDT. Zájem o USDT stoupl natolik, že je v zemi běžně skupován za cenu 1.10 USD.
Veškeré vývoje na Ukrajině nasvědčují tomu, že důvěra i využití pro kryptoměny v době krize razantně stoupá, stejně jako sentiment vůči nim ze strany občanů i vlády.
Evropská centrální banka: „Je třeba ihned regulovat kryptoměny“
Významnou stránkou věci jsou zde i nevyhnutelné regulace ze strany Evropské Unie, které se nyní dle vyjádření prezidentky ECB Christine Lagardeové budou snažit o co nejrychlejší implementaci regulací krypta z důvodů obav o zneužití kryptoměnového systému za účelem obejití sankcí vůči Rusku.
Uvidíme, jak se bude postoj vůči kryptoměnám v Evropské unii vyvíjet, nicméně již teď dobře víme, že decentralizované systémy žádným absolutním způsobem regulovat či zastavit nelze.
Pokud se chcete dozvědět více o momentálním vývoji na Ukrajině a s ním spojených ekonomických implikací, které se samozřejmě týkají i kryptoměn, přečtěte si minulý článek
„Kryptoměnový trh a ruská invaze na Ukrajinu. Co teď čekat?“.
Hackerská skupina Anonymous vyhlásila Rusku kyberválku
Hackeři a kryptoměny jsou odjakživa nevyhnutelně propojeni. Dnes si stranu vybrala i světoznámá skupina hackerů Anonymous. Pouhý den po vyhlášení kyberválky proti Rusku se objevuje mnoho zpráv o úspěchu jejich protiruské kampaně.
Anonymous doteď dokázali naprosto ochromit či alespoň zpomalit běh webových stránek ruské vlády, Kremlinu i ruského Ministerstva obrany. Dle reportů RT.com se hackerskému kolektivu rovněž podařilo nasadit DDoS útoky na webové stránky ruských poskytovatelů internetu jako jsou Com2Com, Relcom, Sovam Teleport či PTT-Teleport Moscow.
V době psaní tohoto článku se dokonce objevují zprávy o napadení všech televizních stanic Ruska, které nyní namísto připraveného programu vysílají ukrajinskou hymnu.
ZDROJE:
Independent Digital News and Media. (2022, February 25).
Anonymous launches attacks against Russia to support Ukraine.
Sigalos, M. K. (2022, February 25).
$4.1 million in cryptocurrency funneled to Ukrainian Military since Russia invaded. CNBC.
(2022, February 25).
Someone donated $3 million in BTC to Ukraine's charitable organization in support of its military. CryptoPotato
Bloomberg. (n.d.). Bloomberg.com.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]