Krypto Zprávy a start do 2023: Připoutejte se, bude to jízda

Šťastný nový rok přátelé, dnes se podíváme, jaké jsou vyhlídky pro krypto trh do roku 2023. Podíváme se konkrétně na potenciál krachu DCG & Genesis, Camerona Winklevosse hledajícího 900 milionů dolarů uživatelských fondů, FED ohlašující stálost vysokých úrokových sazeb, největší propad trhu od roku 1871, nadcházející prodejní tlak BTC a altcoinů, a nakonec si řekneme, proč se tohle všechno vlastně ve výsledku vyplatí. Pojďme na to.

DCG & Genesis na pokraji krachu: “Bude to velký Týden“

Vypadá to, že veterán krypto trhu a doslova pionýr kryptoměnového průmyslu, Barry Silbert, se v posledních pár týdnech nachází v prekérní situaci. Nejenže se doslýcháme o vcelku signifikantní míře snižování pozic ve společnosti Digitial Currency Group (DCG), tedy mateřské společnosti Genesis Trading poskytující institucionální přístup ke kryptoměnám, vypadá to, že právě Genesis je dost možná v dluhu dosahujícím miliardy dolarů. Pro ty z vás, kteří o Genesis a Barrym Silbertovi slyší poprvé: Barry a společnost Genesis na krypto trhu působí jakožto služba pro velryby, poskytující přístup pro objemné OTC obchody s BTC, derivátové služby a institucionální půjčky s nabídkou víc než 100 různých kryptoměn. Krach této společnosti by znamenal další obrovský výbuch v krypto trhu, rapidní prodejní tlak a vyšší úroveň nákazy. Co se tedy děje? Celá kauza začala nabírat na obrátkách během druhé poloviny prosince, kdy si všímaví účastníci trhu všimli, že se největší prodejní tlak nachází v kryptoměnách, které jsou hlavní součástí Barryho portfolia, například NEAR, ZEC a další. V tuto dobu byl však krypto trh na Silbertovo počínání již zaměřen, jelikož během předchozího měsíce, krátce po kolapsu FTX (viz. článek zde), se uživatelé dočkali nelibé zprávy: výběry byly kompletně zastaveny.
„Genesis během zastavení výběrů prohlašuje, že kolaps burzy FTX způsobil masivní paniku a obrovský nápor žádostí o výběry fondů uživatelů. Míra výběrů však v tu dobu razantně převýšila momentální likviditu služby Genesis.“ Watcher.Guru; 17.listopadu
Z této zprávy bylo již v listopadu okamžitě jasné, že má Genesis vážné problémy. Někteří z účastníků krypto trhu tvrdí, že již tehdy měla společnost Genesis vyhlásit bankrot. Namísto toho se však trh dočkal pouhého zmizení Barryho Silberta, který se přestal jakkoli veřejně vyjadřovat. Navíc, prohlášení Genesis o panice z důvodu výbuchu FTX není kompletní – Alameda Capital, tedy na FTX úzce napojený fond, byl možná největším klientem Genesis. Dále, na povrch začalo vyplouvat, že se Genesis aktivně poptává po právních službách, konkrétně specialistech na insolvenci. Krátce na to se trh ze zpráv Wall Street Journal doslechl o plánech Genesis o nouzovém hledání chybějící miliardy dolarů. Nyní se do celé kauzy připletl také Cameron Winklevoss, jeden z vlastníků společnosti Gemini. Dle slov Winklevosse Genesis používá nekalé zdržovací taktiky a má okamžitě vrátit fondy o hodnotě 1,675 miliardy dolarů.
„Tímto se ozývám za všech 340,000 uživatelů Gemini Earn, kteří požadují odpovědi. Tito uživatelé nejsou pouhou číslicí v tabulce, jedná se o reálné lidi. Jedná se o matky, které vám svěřily fondy určené jako spoření pro vzdělání svých dětí. …Tito lidé vám svěřili více než 900 milionů dolarů, zaslouží si jasné odpovědi a vysvětlení momentální situace. Dohromady kreditorům a uživatelům dlužíš 1,675 miliard dolarů, tedy peníze, které jsou použil k chamtivým zpětným nákupům akcií a kamikadze venture kapitálovým investicím s téměř nulovou likviditou…“ vysvětluje ve svém otevřeném dopise Cameron Winklevoss, spolumajitel Gemini Earn.
https://twitter.com/cameron/status/1609913051427524608 Barry Silbert se v ohledu na tvrzení o dluhu směrem k Gemini obořil a během pondělí tohoto týdne, tedy po několika týdnech mlčení, prohlásil, že DCG Winklevossům nic nedluží. Jeho slova byla Cameronem okamžitě prohlášena za další nekalou taktiku. Dále, Cameron Winklevoss ve svém dopise hrozí, že situace musí být vyřešena do této neděle, 8. ledna. Jak vidíte, je to opravdu „Velký Týden“.

FED: „Nevidíme důvod, proč bychom měli během 2023 snižovat sazby.“

Během posledních FOMC Minutes jsme se ze strany Federální reservy, která pomocí dolarové nadvlády momentálně slouží jako market maker pro trhy téměř celého světa, nedozvěděli nic dobrého. FED jednoznačně ohlásil, že snižování úrokových sazeb se během roku 2023 prozatím konat nebude. Ti, kteří čekají na zaslíbený „Pivot“, tedy otočku v monetárním režimu a přechod z kvantitativního utahování a režimu vysokých sazeb zpátky na tiskárnu ve stylu brrrrr, budou zklamáni. Nicméně, FED jsou stále jedni a ti samí lidé, kteří nám ještě na podzim 2021 tvrdili, že inflace je přechodná, a že zvedání úrokových sazeb během roku 2022 není v plánu. Takže, na generalizace o plánech FEDu do budoucna nelze spoléhat. Na konkrétní výsledky v inflačních číslech a dané akce FEDu však ano.

V jakém bodě cyklu se nyní nacházíme, a co tento rok čekat?

Mnoho účastníků trhu pochopitelně doufá, že se býci vrátí v plné síle co možná nejdříve, a že se vydáme překonat bájnou hranici 100,000 USD za BTC. Nicméně, všechno má svůj čas: prozatím to vypadá, že se bude muset nejprve přinejlepším řečeno malinko spravit světová makro situace. Následující obrázek názorně ukazuje, v jaké fázi se nyní nacházíme – rok 2022 a také nynější moment je stále součástí ekonomického útlumu. Viděli jsme zvýšení inflace po rapidní expanzi trhů a světové likvidity, pozorovali jsme počátek a následně rapidní nárůst úrokových sazeb a nyní pozorujeme i pohyb trhů s nemovitostmi, který naznačuje, že během minulého roku dosáhl vrcholu a je načase vychladnout. V této fázi se indexy, akciové trhy a zejména potom technologický a krypto sektor rapidně propadnou. Nyní, po roce plném spekulací okolo inflace nadchází rok spekulace ohledně recese. Zatímco FED slibuje „hladké přistání“ a tím pádem vyhnutí se recesi, mnoho expertů již teď tvrdí, že recese a naprostý restart všech trhů je nevyhnutelný proces. Během recese lze očekávat, že se trhy budou nacházet ve fázi deprese a nacházení dna. Fakt, že byl rok 2022 protkaný typickou aktivitou předcházející recesi je podtržen i následujícím grafem, který nám názorně ukazuje, že byl minulý rok v ohledu na propad trhů nejhorším rokem od roku 1871. Pokud byl 2022 pro trhy natolik katastrofální, musí být 2023 o něco lepší, no ne? Mnoho lidí očekává, že po masakru 2022 se dočkáme úlevy – BTC přece nikdy dva roky po sobě neskončil v červeném. Doufejme, že se tak nestane, nicméně je třeba počítat se vším. Historie totiž ukazuje, že ty nejhorší medvědí trhy jsou během druhé poloviny ještě drsnější, než během první. V obrázku níže vidíte medvědí trh krize roku 2000-2022. Všimněte si, že medvědí trh je protkaný mnoha býčími vzestupy. Nenechte se zmást. Navíc, během krátkého pohledu na akciový trh, zejména potom technologický sektor, nám na povrch vyplívají jasné náznaky, že to nejhorší se v TradFi stále chystá. Jako příklad si vezměme graf Apple inc.: Jak vidíte, nejenže vypadá vrchní rounding top cenového grafu vcelku strašidelně, v porovnání výkonosti zisků a ceny začínají Apple dohánět zisky amerických 5letých Treasuries. Všimněte si, že se graf Applu v poměru ziskovosti nad 5Y Treasuries dostal na konci ekonomické krize 2008. Nyní, dekádu poté, a tedy dost možná na začátku další ekonomické krize to vypadá, že se situace opět obrátí. Z tohoto obrázku si také můžeme vyvodit, že i přesto, že AAPL vypadá podhodnocen, ve skutečnosti je možná po dlouhé době spíše nadhodnocen.

Prodejní tlak v Bitcoin trhu 2023

Dávka reality pro všechny, kteří doufají v rychlý nástup pravého býka spočívá také v čísle 11 miliard dolarů. 11 miliard dolarů: tak vysoký je prozatím relativně jistý prodejní tlak BTC pro rok 2023. Jedná se zejména o budoucí prodeje ze strany minerů, uvolnění Mt.Gox fondů a také potřeby pro prodej ze strany Grayscale, pokud selžou plány na Bitcoin ETF.

Uživatelé zkrachovalé služby Celsius mají smůlu

Pamatujete na to, kdy minulý rok vyhlásila bankrot oblíbená normie služba poskytující centralizovaný yield? Celsius Network byl oblíbenou destinací zejména nových, nezkušených uživatelů, kteří se v honbě za pasivním příjmem a HODLingem vydali přímo do pařátů těch, proti kterým původní krypto komunita buduje: centralizovaným bankovním službám. Vyhlášení bankrotu služby Celsius proběhlo během července minulého roku. Jednalo se o typickou oběť nákazy následující po výbuchu protokolu Terra Luna, tedy dalšího centralizovaného zmetku a pasti na nováčky. Jelikož Celsius valnou část svých zisků produkoval pomocí zastavení uživatelských vkladů do protokolu Luna a algoritmického stablecoinu UST, po výbuchu Luny došlo pochopitelně k rychlému stavu insolvence. Nicméně, zbylých 4.2 miliardy dolarů se nedostane zpátky do rukou více než 600,000 uživatelů, ale bude ponecháno v rukou vlastníků služby. Jedná se zejména právě o uživatele, kteří se v honbě za pasivním příjmem podepsáním uživatelských podmínek naprosto vzdali práva na vlastnictví svých kryptoměn.
Co z toho plyne? Nikdy nevěřte centralizovaným službám. Vaše krypto je v bezpečí pouze v moment, kdy se nachází na vaší peněžence zajištěné vašimi klíči. V moment, kdy posíláte krypto či používáte jakoukoli centralizovanou službu či burzu, se vystavujete nebezpečí ztráty všech vložených fondů.

Medvědí trh či ne, Bitcoin a krypto uspěje

Na závěr je třeba zmínit, že veškeré zdánlivě negativní zprávy, které jsme si v neblahém výhledu do roku 2023 představili, si může každý vyložit po svém. Někteří z bývalých krypto investorů už Bitcoinu a kryptu píšou memoáry, nicméně, my si uvědomujeme, že pokud se naskytne možnost nakoupit kvalitní aktiva jako je BTC, ETH i mnohé další krypto projekty během světové ekonomické krize a deprese, bude se dost možná jednat o nejlepší vstupní body pro celou příští dekádu. Všimněte si, že katastrofické scénáře a krachy, které zde popisujeme, se týkají výhradně centralizovaných služeb nebo chyb těch, kteří se nechali zkorumpovat vlastní hamižností. Všimněte si, že Bitcoin, jakožto decentralizovaný světový monetární systém dále produkuje blok za blokem, a těžaři dále těží. Ti z těžařů, kteří zkrachují a fungují na dluh nahradí ti, kteří jsou schopni založit efektivnější byznys. Ethereum je stále druhým největším blockchainovým systémem světa, který minulý rok úspěšně přešel na systém Proof of Stake a do roku 2023 se chystá v zastoupení moderní L2 systémů pro škálování jako je Arbirum, Optimism nebo budoucí ZK-Sync. Zkrátka a dobře, máme se na co těšit, a to i přesto, že si nejdříve možná budeme muset projít krizí. Výše zmíněné zdánlivě negativní zprávy jsou v jisté míře pouhou evolucí trhu, která je sice brutálním, ale přírodním způsobem vyčištění špatných hráčů, kteří v jasné budoucnosti nemají co pohledávat. Pokud jste byli jedněmi z obětí roku 2022 a byli jste přímo vystaveni například krachu FTX, nezoufejte, vždy je zde naděje. My vás o příležitostech i událostech budeme nadále informovat. https://twitter.com/swanbitcoin/status/1609684483078324225   Zdroje: Dow Jones & Company. (2022, December 19). If Grayscale's Bitcoin ETF Dreams Fail, firm may try a tender offer, CEO says. The Wall Street Journal. Retrieved January 6, 2023, from https://www.wsj.com/articles/if-grayscales-bitcoin-etf-dreams-fail-firm-may-try-a-tender-offer-ceo-says-11671428078 Karunanidhi, V. (2022, November 16). Genesis' crypto lending arm halts withdrawals, citing FTX collapse. Watcher Guru. Retrieved January 6, 2023, from https://watcher.guru/news/genesis-crypto-lending-arm-halts-withdrawals-citing-ftx-collapse Biswas, S. (2023, January 4). Celsius network wins ownership rights to customer crypto deposits. The Wall Street Journal. Retrieved January 6, 2023, from https://www.wsj.com/articles/celsius-network-wins-ownership-rights-to-customer-crypto-deposits-11672865422 Person, & Knauth, D. (2023, January 5). U.S. judge says Celsius Network owns most customer crypto deposits. Reuters. Retrieved January 6, 2023, from https://www.reuters.com/business/finance/us-judge-says-celsius-network-owns-most-customer-crypto-deposits-2023-01-05/
4.9/5 - (7 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.