Krypto novinky a zprávy za uplynulý týden

Putin jako nejnovější kamarád krypta, strašidelná míra inflace dolaru, krypto jako mezinárodní hrozba dle prezidenta Bidena, anime trend v NFT kultuře, raperka, která ukradla 4,5 miliardy USD Bitfinexu a tak dále. Zkrátka typických pár týdnů v kryptoversu. Pojďme si je v rychlosti shrnout.

Odhalení Bitfinex hackerů

Pobavení celé krypto komunitě přineslo nedávné odhalení hackerů, kteří si v roce 2016 během hacku burzy Bitfinex nelegálně přivlastnili rekordní sumu bitcoinů o hodnotě 3,6 miliardy dolarů. Obvinění hackerského páru, konkrétně 34letého Ilya Dutche Lichtensteina a jeho 31leté manželky Heather Morganové bylo během minulého týdne oznámeno Ministerstvem spravedlnosti USA. Illya spolu s manželkou zřejmě podcenili pseudonymní náturu blockchainu, která i přes časté tvrzení mediálních strašáků rozhodně není ideální systémem vhodným pro kriminální aktivitu. Zkrátka řečeno, co se na blockchainu stane, to na něm i zůstane. Nicméně, případ Bitfinex hackerů je finančně natolik masivní, že ho zástupkyně generálního prokurátora Ministerstva spravedlnosti Lisa Monaco označilo za doposud „… největší finanční zabavení v historii Ministerstva spravedlnosti“. Třešničkou na dortu celé kauzy je zejména kariérní profil Heather Morganové. Mimo její s přiměřeně řečeno pestrou rapovou kariéru se Heather pyšní i profesionálním vzděláváním společností za účelem ochrany proti hackerskými útoky. Její nedávný článek se dokonce pyšní titulem “Tipy pro ochranu vašeho byznysu proti kyberkriminalitě“. Odkud asi Heather o tomto tématu nabyla tolik cenných znalostí? Její rapový profil si můžete v klidu dohledat, ostatně stačí do vyhledávání napsat “Razzlekhan“. Většinu však pochopíte z následujícího videa.  

Gamestop oznamuje partnerství s Immutable X

Šokem pro dlouhodobé držitele layer 2 zkRollupu Loopring bylo nedávné nečekané oznámení herní společnosti (a nejznámější meme akcie) Gamestopu o plánech vytvoření NFT tržiště založeném na moderní, karbonově neutrální platformě Immutable X. Slovy samotného Gamestopu je v plánu start „tržiště schopného procesovat miliardy herních komodit a předmětů, jež bude možné rychle a bezpečně nakupovat a prodávat v karbonově neutrálním prostředí“. Argumentů o škodlivosti NFT technologie vůči životnímu prostředí jsme ostatně všichni slyšeli mnoho a nehledě na to, zdali jsou pravdivé či ne, líbivost nové a karbonově neutrální NFT platformy je minimálně pro marketingové účely velmi přínosná. Dlouhodobý úspěch projektu Immutable X je nicméně stále otázkou. Ostatně, pár otazníků na trhu vzniklo krátce po samotném oznámení o spolupráci s Gamestopem. Známá meme společnost totiž neváhala a ihned po ohlášení partnerství s Immutable X začala masivně prodávat své alokace tokenu IMX, který díky mediální bouři zhodnotil o více než 40 % za pouhých pár hodin. Ze sladkohořkého dne, nadějného partnerství a zelené svíčky naděje, která se však během chvíle proměnila v červené překvapení plyne klasické ponaučení pro všechny retailové investory: kupovat tokeny či akcie na základě mediálních zpráv se málokdy vyplatí. Stále dokola se opakuje lidové obchodní pravidlo „nakupuj na základě spekulace a prodávej v moment jejího potvrzení“. Novinky jsou totiž bohužel málokdy novinkami pro ty, kteří již v daném tokenu či akcii alokovali předem.  

Biden: „Kryptoměny jsou celonárodní bezpečností hrozbou“

Nejdřív se podívejme na západ, odkud protentokrát býčí závan nefouká. Naopak, demokratický prezident Biden se nově nechal slyšet, že kryptoměnový průmysl a zejména Bitcoin považuje za hrozbu celonárodní bezpečnosti USA. Fakt, že má vláda Spojených států z kryptoměn strach není ničím překvapivým. Krypto během posledních let zažilo bezprecedentní, rapidní růst. Z malého niche trhu se bleskurychle vyklubal průmysl o hodnotě přesahující 2 triliony dolarů. Výsledkem strachu politiků jsou však nevyhnutelně regulace. V přípravě na další krok snahy o kontrolu nad krypto trhem se prezident Biden rozhodl vydat příkaz pro vládní agentury, které jsou nyní povinny vyvinout nová pravidla pro regulování kryptoměn, stable coinů i NFT. Z důvodů obav americké vlády o možných implikacích sílícího vlivu kryptoměn na stabilitu finančního systému USA se nyní mimo jiné do regulací krypta pustí samotná Národní bezpečnostní rada. Během následujících týdnů bychom se tedy měli dočkat výsledků národního pátrání agentur USA o tom, zdali se v kryptoměnách skutečně skrývá potenciál pro ohrožení stability země. Pokud nebude výsledek pátrání příliš trpký, mohlo by se nakonec i napříč očekávání jednat o pozitivní vývoj trhu. Hlavní otázky, na které má exekutivní příkaz prezidenta Bidena odpovědět, jsou:
  • Jaký je dopad Bitcoinu a kryptoměn na status amerického dolaru jako reservní měny?
  • Jaká je schopnost státu sledovat pohyby kryptoměn za účelem taxace?
  • Jakou roli hrají kryptoměny v ransomware útocích?
  • Jaké jsou legální povinnosti pro decentralizované autonomní organizace?
Výsledek pátrání se dle dosavadních informací bude týkat zejména sektoru DeFi.

Putin jako nejnovější kamarád Bitcoinu?

Dle posledních zpráv to vypadá, že se Biden a Putin nebudou přít nejen na hranicích Ukrajiny, ale také v přístupu ke kryptoměnám. Oproti Bidenovi má totiž Putin pro příznivce Bitcoinu pozitivní zprávy. A to i přesto, že během stejného týdne Ruská národní banka navrhla kompletní zákaz kryptoměn. V odpovědi na návrh Ruské národní banky se však Putin nechal slyšet, že s kompletním zákazem nesouhlasí. Naopak navrhuje, aby byly kryptoměny dostatečně regulovány a smysluplně daněny. Zajímavý je však obzvláště Putinův další tah, který má plně podpořit těžbu Bitcoinu na území Ruska. Vypadá to, že si Putin sílu a budoucí valuaci BTC uvědomuje velmi dobře. Rovněž si uvědomuje fakt, že Rusko disponuje hned několika oblastmi s nadbytkem elektřiny. Konkrétně se jedná o regiony Irkutsk, Krasnojarsk a Karélie.
„Jako Rusko máme kompetitivní výhodu obzvláště v oblasti takzvané těžby kryptoměn. Nejenže však disponujeme nadbytkem energie, máme zde také prvotřídní a dobře trénovaný personál,“
vysvětluje svůj pohled na věc Putin. Vypadá to tedy, že další nárůst v hashrate grafu Bitcoinu bude zásluhou ruských těžařů.

Hashrate Bitcoinu strmě roste

Když už je řeč o těžbě, můžeme rovnou nahlédnout na obdivuhodný nárůst hashratu během posledního půl roku. Jak si dozajista mnozí z vás pamatují, během jara minulého roku došlo k masivnímu exodu těžařů z Číny. Z důvodu vládních nařízení tak Bitcoin přišel o masivní území těžby a s ním i o tučnou část hashratu. Nicméně, pouze 9 měsíců poté se těžební síla Bitcoinu nejen plně obnovila, ale rovnou překonala minulou nejvyšší hranici. Jak ve tweetu dole poznamenává talentovaný on-chain analytik Will Clemente: „…kompletní migrace mašinérie a lidského kapitálu o globálním měřítku bez pomocí jakékoli centralizované společnosti či koordinace za pouhých 9 měsíců je lehce řečeno až neuvěřitelná.“ Nemůžeme než souhlasit. Flexibilita těžařů Bitcoinu je obdivuhodná.  

Anime NFT trend na vzestupu

Zábavným developmentem NFT mánie poslední doby je vstup východního retailu do NFT oblasti a s ním vzestup anime trendu. Ostatně, nástup anime avatar projektů byl pouhou otázkou času. Po opičím trendu Bored Ape Yacht Club a všech jeho derivátech včetně veleúspěšné kolekce MAYC zde máme počátek klasické anime mánie, momentálně rapidně tažené projektem Azuki. Prudký vzestup zájmu o lákavě nakreslené anime avatary svou rychlostí předčil naprosto všechny předchozí NFT kolekce. Zhruba týden po odhalení veškerých NFT se cena za jednotlivého avatara pohybovala minimálně okolo 15 ETH, což je v době psaní článku 45,000 dolarů, tedy téměř jeden milion českých korun. Jak však v kryptu bývá zvykem, jeden nový tahoun může spustit doslova lavinu podobných projektů. NFT spekulace tedy momentálně probíhají zejména okolo anime trendu a dnes o něm rozhodně neuslyšíte naposledy. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=3GkdEK3yuEw[/embedyt]

Inflace dolaru dosáhla 7.5 %

Zvyšující se inflace byla doposud doslova raketovým palivem pro narativ Bitcoinu a jeho funkci jakožto možné ochrany proti znehodnocení úspor. Nicméně, všeho moc škodí a momentálně vidíme, že se díky jestřábímu přístupu FEDu, blížícímu se zvyšováním úrokových sazeb a rovněž stopce masivního tisknutí peněz celý narativ býčího trhu obrací naruby. Nejnovější čísla inflace dolaru nyní poukazují na vcelku šokujících 7.5 %, nicméně spekulací je, že reálná inflace je daleko vyšší. Jelikož se pohybujeme v trhu doposud bezesporu závislém na monetární politice světových mocností, nelze než nadále pozorovat plány FEDu, které mají na veškeré trhy alespoň prozatím vysoký vliv.

Bitcoin jako zákonné platidlo státu Arizona

Zajímavým developmentem na území USA je mimo jestřábí přístup FEDu a obav Bidena nový návrh zákonu senátorky Wendy Rogers, která navrhla, aby byl Bitcoin státem Arizona přijímán jako nové zákonné platidlo. Nicméně, prozatím bude třeba krotit naděje, jelikož je nepravděpodobné, aby nový návrh zákona napoprvé ladně prošel. Hlavním důvodem pro pesimismus je samotná konstituce USA, která vysloveně zakazuje tvorbu nové zákonné měny na území Spojených států amerických. I v případě, že by Bitcoin jako platidlo zákonem státu Arizona prošel, na federální úrovni by byl považován stále stejně jako nyní jako majetek podléhající běžnému zdanění.

Vitalik: NFT by měly mít stejnou funkci jako předměty ve Warcraftu

Mimo to, že jsou NFT tokeny nezaměnitelné a jedinečné jsou také obchodovatelné. Jejich tržní flexibilita se však nezamlouvá slavnému spoluzakladateli druhé největší blockchainové sítě Ethereum. Vitalik ve svém poslední blog postu vysvětluje, že tokenům NFT chybí funkce, kterou nazývá po vzoru hry World of Warcraft “soulbound“. V překladu to znamená, že je daný objekt přivázán k duši vlastníka. Vitalik se svým návrhem přichází krátce po vyjádření kritiky určitého typu NFT během své účasti v podcastu UpOnly. Právě zde slavný developer vysvětlil problém na příkladu NFT diplomu získaného za výstup na Mount Everest. V případě, že je daný NFT diplom obchodovatelný, může si ho koupit kdokoli a tvrdit, že on je tím, kdo na horu vystoupal. Právě funkce “soulbound“ by této situaci zabránila. Stejně jako ve hře WoW se určité předměty po nasazení na postavu stávají soulboundem tak, aby je nebylo možné předat ostatním hráčům (zejména na nižším levelu), by se z určitého typu NFT stalo duševní vlastnictví vázané na danou peněženku. Vývoj NFT průmyslu bude do budoucna rozhodně zajímavé sledovat. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.