Krypto Kompas #7: bankovní kolaps západu, CBDC, válka proti kryptu a další zprávy

Banky krachují, politici centralizují a brousí plány na CBDC, regulátoři USA hbitě rozesílají Wells Notice všem krypto společnostem a Coinbase spolu se zástupem kryptoměnových příznivců mobilizuje síly před startem epického zápasu vládní kontroly proti svobodnému světu krypta  a decentralizace. Vy, jako čtenáři Krypto Kompasu dobře víte, na jaké straně barikády stojíte a společně si nejenom shrneme dění posledního týdne, ale zároveň si jako obvykle uvědomíme, že stojíme na správné straně historie.

Nedočkaví lovci airdropů se na konci článku dozví i pár zajímavých tipů pro přípravu na další velký L2 stimulus šek, čtěte dokonce.

Stav bankovního sektoru USA: „vidím velký špatný“

Bankovní sektor USA je i přes neustálé ujišťování ze strany federálů o tom, že je vše pořádku (steady lads), doslova v troskách.

„Banky v USA již na konci roku 2022 seděly na ztrátách dosahujících 1.7 trilionů USD. Momentálně se pojištění FDIC netýká až 7 trilionů z celkových 17 trilionů bankovních depositů. Pokud by se polovina vkladatelů rozhodla své peníze vybrat, mohlo by dojít k radikálnímu ohrožení stovek miliard dolarů depositů. Již teď politici a analytici nabádají FED k tomu, aby prohlásil, že budou nouzovou likviditou zajištěny veškeré deposity.“ Unusual Whales

Portfolia bank skládající se zejména (na doporučení FEDu) z dlouhodobých státních dluhopisů jsou v gigantických ztrátách historických hodnot. Pokud by chtěly banky vyplatit veškeré své vkladatele, rázem by došlo ke krizi likvidity. Ostatně, jak víme, k těmto případům již dochází a FED opět tiskne, a tiskne opravdu hodně: všimněte si, naposledy k výbuchu portfolia FEDu z důvodu potřeby nouzové likvidity došlo během startu pandemie COVID-19:

 

Násilný proces centralizace bank za účelem spuštění CBDC

Nemůžeme si pomoci, ale celý tento příběh se až příliš moc podezřele točí okolo plánovaného spuštění CBDC, tedy centralizované digitální měny, zrušení hotovosti a vytvoření kompletně uzavřeného, centralizovaného digitálního monetárního systému.

FED během pandemie vytiskl gigantické množství dolarů a následně do poslední chvíle tvrdil, že inflace není hrozbou a je přechodná. FED jakožto hlavní rádce bank doporučil držet portfolia složená z dlouhodobých dluhopisů. Jerome Powell se poté, startem roku 2022 znenadání otočil na patě a zvýšil úrokové sazby nevídaně a historicky rapidním tempem. Důsledek? Totální destrukce portfolií bank.

Nyní se doslýcháme, že v případě systémově významných bank budou pojištěny veškeré deposity. Co to znamená? Masivní exodus vkladatelů z menších regionálních komerčních bank a hledání bezpečí ve větších a pojištěných bankách = centralizace systému. Jedná se o náhodu, nebo se jedná v tandemu s Operací Chokepoint o finální tahy před spuštěním CBDC?

Navíc, podobný proces vidíme i u nás v Evropě, konkrétně v případě pádu Credit Suisse.

„Nouzový bail-out Credit Suisse má za následek vytvoření banky o velikosti dvou celých ročního HDP Švýcarska. Celková hodnota aktiv nové bankovní entity se pohybuje okolo 1.7 trilionů.“ CNN

 

SEC kartel rozpíná pařáty nad Spojené království a Kanadu

Eleanor Terret, reportérka pro zpravodaj Fox Business, na Twitter prohlašuje, že její zdroje upozornily na interní lobování Garyho Genslera a zbytku SEC snažícího se prorazit své zájmy protějškům v Kanadě a Spojeném Království. FCA, tedy v podstatě SEC pro UK již teď připravuje oznámení, jehož součástí by mělo být další utvrzení kontroly a snížení přístupnosti ke kryptoměnám v zemi, přičemž to samé chystají i regulátoři Kanady.

Gary Gensler je zkrátka a dobře nepřítel kryptoměn číslo jedna.

Nesmyslné a zákeřné chování SEC

Další ukázkou naprosto absurdního chování SEC, které pouze a jedině podtrhuje směšně jasnou snahu o ponechání kontroly čistě v rukou vlády USA a implementaci centralizované CBDC měny, je odmítnutí návrhu o založení Custodia Bank, tedy nové bankovní entity v čele se známou podpůrkyní Bitcoinu Caitlin Long

Custodia Bank požádala FED o povolení k operacím jakožto banka, která na každý vložený dolar drží 1.08 USD, tudíž se nejedná o typický bankovní systém ve stylu částečných rezerv.

V době, kdy banky USA kolabují jedna po druhé a bankovnictví částečných rezerv je dost jasně v troskách, je odmítnutí banky jako je Custodia Bank naprostou fackou pro jakékoli logické jednání, a to zřejmě jen proto, že je Caitlin známým proponentem Bitcoinu.

Brian Armstrong jako superhrdina v čele krypto armády

SEC navíc během minulého týdne poslal Coinbase tzv. "Wells notice", a to z údajného zjištění možných porušení zákonů USA o cenných papírech (securities law). Jinými slovy, nelíbí se jim jejich služby spojené se stakingem, který je již delší dobu součástí securities debaty, pochopitelně nejen v případě Coinbase.

Jedná se o prapodivný, ale v momentální situaci ne zrovna překvapující krok ze strany SEC. Absurditu situace však podtrhuje fakt, že Coinbase je přímo vzorovým příkladem dodržování pravidel a chce dosáhnout implementace rozumných regulací, dle kterých by celý krypto sektor mohl pokračovat ve vývoji.

Dozajista si vzpomenete, že SEC už jednou zaútočila na Coinbase kvůli "porušení bezpečnosti" týkající se stakingu Etherea během února.

Podle hlavního právního ředitele Paula Grewala, který zmínil, že SEC a Coinbase vedly rozhovory o "vytvoření cesty k registraci" se Wells notice objevil na prahu Coinbase naprosto znenadání.

Nyní je již jisté, že je vše součástí jedné a té samé pohádky: Operace Chokepoint, snaha umlčet a udusit krypto sektor USA a uvolnit cestu pro centralizaci monetární moci a implementovat technologickou dominanci nad finančním sektorem pomocí CBDC.

Zamysleme se, jak mohou kryptoměnové burzy a projekty dodržovat pravidla, která úředníci nechtějí napsat, přestože tvrdí, že „regulace jsou potřeba"?

Teď je na Coinbase, aby byla v centru pozornosti, když se s tímto problémem střetávají přímo, zatímco Gary Gensler se nedaří být velkým šéfem.

Pro krypto a Coinbase je situace paradoxně pozitivní, jelikož právě teď má šanci krypto v čele s Brianem Armstrongem zazářit. Vítězství Coinbase znamená vítězství pro krypto a potenciálně i startu nové, pozitivnější éry. Navíc, jen stěží si dokážeme v čele právního boje za spravedlnost pro kryptoměny představit silnější entitu.

Tak i tak jsou však důsledky tlaku regulátorů odraženy v očekáváném exodu krypto operací za hranice USA a i samotná burza Coinbase má v plánu relokaci sídla do Brazílie.

3. fáze inflačního medvědího trhu: krach realitního trhu USA?

V minulém díle Krypto Kompasu jsme zmiňovali, že se odteď i přes rapidní tisknutí FEDu stále budeme soustředit na možné faktory vedoucí k 3. fázi inflačního medvědího trhu: finální kapitulaci tradičních trhů.

Podle toho, jakým způsobem se v USA vyvíjí trh s nemovitostmi, to vypadá, že bude finální kapitulace dost možná napojena na výbuch realitního trhu, ostatně podobně, jako tomu bylo roku 2008. Podívejte se, jak vypadá graf momentálních – vlastní ubytování si nemůže dovolit historicky vysoký počet občanů USA.

Podobně jako během roku 2019 se nyní v ohledu na trhy nacházíme v situaci, kdy je nejhorší klesající trend medvědího trhu nejspíše za námi. Nicméně, stále na nás číhají potenciální extrémní tržní výbuchy, v jejichž očekávání se vyplatí mít odložený alespoň nějaký střelný prach.

V moment totální kapitulace strach odkládáme stranou a podobně jako během března 2020 se utrápená aktiva chystáme nemilosrdně vykoupit. Doma to nezkoušejte, tohle není finanční rada!

The Kobeissi Letter: „… během příštích 5 let dozrává dluh za komerční nemovitosti o hodnotě 2.5 trilionu USD. Komerční nemovitosti jsou přitom okupovány pouze ze 60 %. Refinancování těchto půjček bude extrémně drahé, úrokové sazby se za poslední rok více než zdvojnásobily. Nejhorší na tom je, že 70 % těchto půjček vlastní malé banky. Tato věc může vést k jedné z dalších nejvýznamnějších finančních krizí. Nyní vidíme, že nic jako ‘peníze zdarma‘ neexistuje.“

Decentralizované burzy pokračují v cestě k dominanci trhu

DEXy opět stoupají vzhůru a účastníci krypto světa si čím dál častěji lebedí mnohem raději on on-chain, než na zbytečně nebezpečných a riskantních centralizovaných burzách.

Pokud se chcete dozvědět více o decentralizovaných a také perpetuálních on-chain burzách, doporučujeme prostudovat minulý díl DeFi Pulsu.

Microsoft oznamuje nový produkt: Ethereum wallet

Mnoho lidí to během každého a obzvláště tak nemilosrdného medvědího trhu jako byl rok 2022 zkrátka vzdá a řekne si, že s kryptem je konec. Právě takoví by si měli uvědomit, že krypto je teprve na začátku. Fakt, že společnost jako je Microsoft plánuje vstup do krypto světa se svou vlastní Ethereum peněženkou by nám měl jasně napovědět, že Bitcoin, Ethereum a další blockchainové nástroje pro vytváření decentralizovaných aplikací a digitálně reálné ekonomiky jsou naprosto jasnou budoucností.

Jak to vidíte vy, budete věřit Billu Gatesi věřit se svým kryptem?

 

Arbitrum jako jasný lídr L2 sektoru

Nacházíme se v radostném období po velmi dlouze očekáváném Arbitrum airdropu, na který jsme se spolu s čtenáři BTCtipu poctivě připravili. Pro ty, kteří si myslí, že airdropem tokenu ARB vše končí, zde máme tuto statistiku poukazující na fakt, že Arbitrum je nejen lídrem L2 sektoru, ale také naprosto dominantní sítí i co týče ostatních blockchainů.

Reálná adopce zde nelze popřít a lze očekávat, že ARB token vyšplhá minimálně do top 10 a nedivili bychom se, kdyby zaslouženě předčil vaporware typu Cardano či meme coin Shib.

L2 airdropy = alokace “SOLUNAVAX“ portfolia pro příští bull zdarma

Arbitrum airdropem nekončíme!

V příštím týdnu budeme zveřejňovat masivní Airdrop Průvodce pro rok 2023, díky kterému se nachystáte na všechny důležité L2 airdropy tohoto a příštího roku!

Bude se jednat zejména o:

 • StarkNet
 • zkSync
 • Layer Zero
 • Scroll
 • A další!

Zůstaňte na pozoru, jelikož rok 2023 je naprosto unikátní příležitostí, jak v podstatě zadarmo vytvořit vysoce kvalitní a diversifikované krypto portfolio skládající se výhradně z blue chip tokenů a lídrů příštího bull marketu. Řekněte sami, to je skvělé, není to skvělé?

Do Kwon polapen!

Pokud jste během první poloviny roku 2022 byli jedněmi z nešťastníků, kteří přišli o peníze během krachu protokolu Terra Luna a s ním spojeného stablecoinu UST, potom budete zřejmě potěšeni zprávou o tom, že do poslední chvíle sebevědomý a až vyloženě namyšlený zakladatel Luny, Do Kwon, byl konečně polapen.

Detaily o polapení opakovat nemusíme, jelikož o něm teď již četla i vaše babička v Blesku.

Nicméně, vyvstává zde otázka: je zatčení Do Kwona oprávněné? Terra Luna byl sice centralizovaný, ale transparentní protokol. Účastníci měli všechny možnosti, jak zjistit, jak takový protokol funguje a jaká se sebou investice do něj nese rizika. Je zatčení Do Kwona oprávněno kvůli samotnému krachu protokolu, nebo spíše jeho stylem vyjadřování, které až do doby krachu bylo bezostyšným shillováním a kalením pravdy?

SEC žaluje Jake Paula, Lindsey Lohan a další celebrity za krypto podvody

Do Kwon není jediným, kdo byl během týdne nemile překvapen. SEC si nyní posvítilo i na mnohé celebrity, které se během býčí mánie krypto trhu nestyděly pustit do shillování mnoha různých shitcoinů na svých obrovských profilech.

Mezi celebrity, kterým momentálně SEC klepe na dveře, patří:

 • Jake Paul
 • Lindsey Lohan
 • Soulja Boy
 • Akon
 • Lil Yachty
 • Ne-Yo
 • Austin Mahone

Dle informací je trestem pro celebrity bude tučná pokuta čítající 400,000 USD.

Ordinals nadále posilují fee market Bitcoinu!

NFT trh na Bitcoinu, který je nyní možný díky nedávno vytvořenému protokolu Ordinals je v neustálém růstu. Momentálně se počet vytvářených nových NFT, za které tvůrci pochopitelně musí platit síťové poplatky, nachází v druhé vlně parabolického vzestupu.

Nejen to, z Ordinals se nyní utváří zbrusu nový sektor trhu odehrávající se na Bitcoinu, vidíme například přechod Magic Eden, původně NFT tržiště, jež nyní podporuje Ordinals. Dále se rapidním tempem vyvíjí také Web 3 peněženky podobné těm na Ethereu, uzpůsobené přímo pro bitcoinové Ordinals.

Jedná se například o peněženky:

Na vývoj Ordinals a s nimi spojených technologií se podíváme příště v návaznosti na náš první Ordinals průvodce „Průvodce světem Ordinals: Návod na Bitcoin NFT“.

Přes most na zkSync Mainnet!

Po ARB airdropu neváháme a již teď pronásledujeme další mohutné příležitosti. Jelikož se během minulého týdne spustil zKSync Era Mannet, doporučujeme vám již teď přemostit alespoň nějaké ETH coiny a začít zde provádět transakce. Blockchainová historie se počítá a rozhodně se vyplatí mít resumé pro airdrop ZKS během příštího roku!

Přemostit se můžete jednoduše přes oficiální zkSync bridge: https://portal.zksync.io/bridge

Pozor! Shitcoiny, na které zde narazíte, lze jen stěží považovat za investici, pokud zde máte v plánu obchodovat, uvědomte si, že se jedná pouze o tokeny ranné fáze těžící z post-ARB období. Nicméně, blockchainovou historii zde obchodováním rozhodně můžete vytvořit.

Ethereum adresy pro sledování airdrop hunterů

Jako Bonus na konec pro ty aktivnější z vás máme perfektní seznam adres, které si můžete uložit a pozorně sledovat jejich on-chain aktivitu!

Jedná se o jedny z nejúspěšnějších airdrop hunterů vůbec, a my si rozhodně aktivitu těchto adres nenecháme ujít.

Hodně Štěstí!

 

 

 

 

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.