Krypto Kompas #6: USD tiskárna opět v akci, ARB airdrop a další zprávy

Pokud se vám z událostí posledních pár týdnů začíná motat hlava, jste na správném místě. V dnešním díle Krypto Kompasu ustálíme mušku rychlým pohledem na makro stav trhu a pokud vás zajímá spíše konkrétní krypto dění a zajímavé novinky z našeho oblíbeného tržního sektoru, neváhejte a z obsahu si vyberte sekci, která vás zaujme. Pojďme na to.

Makro drop: čas oprášit tiskárny?

Ze startu je jako vždy čas mrknout na to, jak se vyvíjí boj o záchranu dolarové nadvlády. Rádoby přísné snažení Jeromeho Powella je totiž momentálně bleskurychle mazáno vzápětí nenadálé hrozby kolapsu jedné z největších VC bank ve Spojených státech, Sillicon Valley Bank.

Krátký pohled na graf znázorňující kompletní hodnotu aktiv FEDu napovídá, že téměř polovina jejich kvantitativně utahovacího snažení byla vymazána během jediného týdne. Co to znamená?

Zdroj: https://fred.stlouisfed.org/series/WALCL

Znamená to, že zde FED nastavuje jasný precedent: pokud se banka vyššího systémového významu dostane do úzkých, zkrátka a dobře ji z problémů vykoupíme. Takže jsme tam, kde jsme byli od krize 2008: ve světě, kde nevládne kapitalismus či volný trh, ale tiskárna FEDu. Navíc, z dosavadních zpráv jasně vidíme, že SVB není jedinou bankou v nesnázích a kolaps zejména slabších bank teprve začíná:

Likvidita je drogou všech trhů a zkrátka a dobře, pokud USD likvidita začne stoupat, těží z toho celý trh a zejména potom Bitcoin, u kterého lze korelace vidět vždy naprosto jasně. Pokud chcete získat skripty pro zobrazení grafů likvidity v Trading View zadarmo, přejděte do Krypto Kompasu #5:

Rapidní zvyšování úroků a kolaps trhů má již nyní velmi silné důsledky na zdraví finančního systému v USA. Federální reserva bojuje proti inflaci vší silou, ale pouze do té doby, než se systémově důležité součástky začnou bořit. Fakt, že FED nebude mít postupem času jinou možnost než opět nastartovat tiskárnu, je nyní potvrzen.

To, co momentálně pozorujeme, je náznakem, že přistání možná bude jakékoli, ale dozajista ne ladné. Nicméně, výbuchy bank jsou události, které nutí FED zvážit nastartování tiskárny. Je možné, že momentální události jsou prvními ingrediencemi nutnými pro start dalšího býčího trhu.“ zdroj: „Zánik Sillicon Valley Bank: čeká nás zkáza?“

Zvedání úroků 22. března: 25 nebo 50 bps?

Příští středu, 22. března nás opět čeká pravidelná show Jeromeho Powella, během které se dočkáme typické tržní volatility a také výsledku rozhodnutí FEDu.

Během doby, kdy v západním světě hrozí kolapsy bank je zvedání úroků pochopitelně čím dál nebezpečnější. FED se však zřejmě bude pokoušet udržet tvář a zvedne o slíbených 25 BPS.

Nicméně, například podle Petera Shiffa je tento krok doslova komediální a FED nebude mít na výběr, než úroky začít hned na to snižovat:

„Momentálně zdraví inflace neměříme podle jejího poklesu, ale pouze podle toho, jestli se alespoň nezhoršuje. Inflační číslo minulý týden ukázalo 5.5 %, trhy zareagovaly býčím vzestupem, a přitom jsme stále velmi daleko od cíle FEDu, tedy 2 %. FED již teď říká, že ukončuje zvedání úroků! V bodě, kdy stále máme meziroční inflaci 6 %! To se ani nepřibližuje cílům FEDu.

Pokud si FED bude snažit zachránit tvář zvednutím o slíbených 25 bps nebo dokonce 50, ve výsledku bude vypadat ještě hloupěji, protože bude muset pár týdnů na to úroky začít snižovat!“ Peter Shiff

Veškeré dění napovídá, že se trh nyní převrací do další fáze. Federální reserva i Evropské centrální banka již teď ví, že budou muset dodávat akutní dávky likvidity systémově důležitým součástkám, tedy největším bankám. Ať tyto aktivity skrývají jakkoli, zkrátka a dobře se jedná a kvantitativní uvolňování.

Nicméně, stále je třeba dávat pozor na blížící se 3. fází inflačního medvědího trhu, během které může dojít k naprosté panice z důvodu kolapsu mnoha tržních součástí naráz. Například, v článku „Krypto a recese 2023: Makro analýza trhu“ zmiňujeme, že opravdová panická fáze trhu historicky následuje až po utnutí úrokových sazeb, tedy momentu, na který všichni účastníci trhu čekají jako na zelenou pro start plně býčí fáze:

Mnoho investorů má dnes jasno a očekává, že nejlepším momentem k nákupu bude ten, kdy FED oznámí utnutí úrokových sazeb. Alf nám však názorně ukazuje, co se po rapidním utnutí úrokových sazeb historicky děje. V grafu můžete vidět tržní výkon po utnutí sazeb během roku 2001, kdy FED snížil sazby o 500 pointů. 

Pro srovnání, stejné snížení by v dnešní době bylo takové, pokud by FED sazby snížil zpět na nulu, a to již do konce roku 2023. 

Jak vidíte, akciové trhy si po utnutí sazeb nevedou dobře, viz dole: Non-US Equity -21,4 %. 

Hned nad tím vidíme výkon S&P 500 téhož roku – propad o -11.8 %. Stejně tak se propadl trh s nemovitostmi.“

Právě na konci zmíněný trh s nemovitostmi bude tím, na co se budeme odteď soustředit, spolu s možností blížícího se nenadálého, silného vzestupu inflace a vyplnění scénaře #BigFlip (viz. minulé díly Krypto Kompasu).

Arbitrum Airdrop!

Téměř dva roky očekáváný nativní token doposud nejsilnější a nejadaptovanější L2 sítě trhu Arbitrum, ARB, je konečně tady. Pokud jste pravidelnými čtenáři BTCtipu, rozhodně si svůj “stimmy šek“ nezapomeňte vyzvednout zde!

Aidrop ARB tokenu bude mimo příjemný bonus uživatelům rovněž koňskou dávkou dopingu pro Arbitrum ekosystém.

Hlavní OG projekty sítě Arbitrum nyní očekávají dotaci ARB tokenů, kterými budou odměňovat své uživatele a posilňovat adopci daných protokolů. Z dosavadních spekulací je zřejmé, že se bude jednat zejména o:

 • $GMX
 • Dopex ($DPX)
 • Jones DAO ($JONES)
 • Sperax ($SPA)
 • Vesta Finance ($VSTA)
 • Magic ($MAGIC)
 • Camelot Token ($GRAIL)
 • $UMAMI
 • Mycelium (nekupovat, dokud se token nespojí s likviditou!!)

A možné další.

Obdržitelům ARB tokenů gratulujeme a ti, kteří airdrop minuli, nemusí věšet hlavu. Již teď chystáme obsáhlý airdrop návod k získání tokenů budoucích velmi nadějných L2 sítí, takže zůstaňte na pozoru. Bonus najdete i na konci tohoto článku.

Dále, ti z vás, kteří si ARB airdrop vysloužili, by si měli přečíst následující tweet, kde se spekuluje, že bude ARB token používaný jako gas za transakce na plánovaných layer 3 sítích napojených na Arbitrum, což pochopitelně znamená, že je propozice hodnoty ARB tokenu potenciálně masivní:

OFAC cenzura Etherea na ústupu

OFAC cenzura sítě Ethereum se po přechodu na Proof of Stake stala jak jednou z největších hrozeb integrity celého blockchainu, tak jednou z častých point odpůrců Etherea či BTC maximalistů.

Z grafu níže můžeme vidět, že momentálně v souladu s OFAC regulacemi pouze 38 % bloků sítě.

Ethereum je opět regulativně a politicky neutrální blockchain a pro budoucnost projektu je naprosto esenciální, aby takovým i zůstal.

Politický útok na krypto a zdrcující výhra Bitcoinu

Momentálně probíhá pravý a nefalšovaný boj tradičního finančního světa ovládaného politiky proti svobodnému decentralizovanému světu kryptoměn.

Fakt, že po operaci “Chokepoint“, regulačnímu útoku zaměřenému na banky, které poskytují služby osobám, firmám a venture kapitálu spojenému s kryptoměnami došlo po vysílání CBNC a dalších médií k uměle vytvořenému bank-runu, který měl za následek kolaps Silveregate Bank a Sillicon Valley Bank (již bailed-out tiskárnou FEDu), tedy dvou největších bank podporujících krypto a VC ekosystém, nám vykresluje jasný obrázek.

Stovky bank v USA jsou nyní skrytě v nesnázích, FED nemá jinou možnost než pokračovat v tisknutí peněz a Operace Chokepoint je zoufalou snahou politiků pošpinit kryptoměny, které jsou jasným útočištěm během kolapsu monetárního systému.

„Signature Bank byla zaměřena a zdemolována v rámci poslání jasné zprávy veřejnosti: drže se dál od kryptoměn.“ Barney Frank, bývalý člen Sněmovny reprezentantů USA

Jak si od jejich útoku vede Bitcoin? Jako vždy se potvrzuje, že regulátoři a zastaralý politický monetární systém si kope vlastní hrob.

Všechny cesty vedou ke svobodným, neutrálním, necenzurovatelným a nezastavitelným kryptoměnám, tedy světu, kde vládne Bitcoin.

Evropská Unie plánuje regulaci chytrých kontraktů

Zajímavý plán pro regulaci chytrých kontraktů nově představil očividně ne až tak chytrý Evropský parlament. O co se jedná?

Nová legislativa zvaná “Data Act“, která byla schválena v úterý za podpory 500 hlasů pro a 23 proti sice není přímo zaměřena na krypto jako takové, nicméně, část legislativy týkající se specificky IoT může mít bez dostatečného upřesnění dalekosáhlé důsledky pro vývoj chytrých kontraktů v EU.

Chytré kontrakty jsou naprostým jádrem dnešního trhu decentralizovaných financí a plány EU, které mají za cíl například „… implementovat bezpečnostní pojistky a mechanismy kontroly pro reverz či zastavení transakcí“ jsou v oblasti kryptoměn naprosto mimo realitu.

I přesto, že momentální regulace pro kryptoměny v EU může vypadat strašidelně, neumíme si představit, že by něco jako nutnost implementovat zastavování transakcí v decentralizovaných systémech mohlo projít. Možným scénářem je budoucí rozdělení legislativy pro autonomní chytré kontrakty a pro centralizované systémy IoT.

USDC jako nejbezpečnější stablecoin?

Strach z černé labutě se během týdne přeměnil na jasnou labuť bílou, což se nyní ironicky odráží i v bezpečnosti a síle USDC, tedy stablecoinu, jehož držitele zachvátil strach z propadu ceny kvůli kolabující bance SVB, kde USDC drží část svých rezerv.

Nicméně, po vykoupení SVB Federální reservou, která nyní jasně startuje tiskárnu ihned, pokud dojde k ohrožení jakékoli systémově důležité banky, se s USDC stává v podstatě nejbezpečnější stabilní kryptoměna napojená na dolar z celého trhu.

USDC má rezervy rozdělené v SVB a dalších velkých bankách v USA, tudíž, pokud dojde k problémům, není se čeho bát, USDC je nyní svým způsobem pojištěno samotnou legendární FED tiskárnou!

Nedůvěra v centralizované stablecoiny – nový narativ na obzoru?

I přesto, že je nyní USDC v podstatě nejbezpečnější stabilní měnou krypto trhu, celkově byla důvěra ve stablecoiny otřesena. Krypto market se nyní začíná zajímat o projekty chystající decentralizované krypto tokeny se stabilní hodnotou pojištěné kryptografickými a monetárními mechanismy.

Mezi tyto projekty patří zejména:

Pokud dojde k dalším obavám trhu o zdraví stabilních kryptoměn, je velice pravděpodobné, že narativ okolo potenciálu sektoru decentralizovaných stablecoinů začne rychle bublat. Zůstaňte na pozoru, tento sektor budeme pokrývat blíže v budoucích článcích.

NFT market kapituluje a Meta ruší NFT podporu Instagramu

Zatímco Bitcoin jasně vyhrává historický boj proti bankám, NFT market sužuje nízká morálka, snižující se ceny “jpegů“ a špatné zprávy, jako nyní například nechvalně známá Meta, která se ozývá s ukončením podpory pro NFT na Instagramu.

Nemůžeme si pomoci, ale Meta a Mark Zuckerberg působí jako produkty roku 2021, skákající od trendu k trendu, přičemž pokud dojde k nesnázím, veškeré plány jsou smeteny ze stolu. Meta nově oznámila i vstup do oblasti AI, přičemž jejich megalomanské plány na tvorbu Metaversu najednou nevypadají jako priorita.

Celý postup rozhodně ubírá na legitimnosti a reputaci společnosti Meta a osobně bychom v chameleony měnící tvář podle tlaku společnosti nebrali jako příliš nadějnou investici.

Scroll.io: zK Rollup Airdrop!

Minuli jste Arbitrum? Potom vás výčitky svědomí rozhodně doženou do lovení dalších významných airdropů, takže nevěste hlavu!

Nyní pokračujeme v honbě za nadějným zKRollupem Scroll, který nyní nastartoval zbrusu novou Alpha verzi. Zde máte rozcestník, který vám pomůže krok za krokem přemostit na Scroll a následně použít veškeré zmíněné protokoly a projekty!

 • Připojte se na Alpha Testnet: https://scroll.io/
 • V sekci portál splňte všechny úkolu, připojte peněženky, udělejte transakce a prohlédněte je na exploreru (viz. obrázek)

A neposledně rozhodně pravidelně sledujte novinky na hlavním Twitter účtu Scroll.io. Hodně štěstí!

Bonusové zdroje!

 • Porovnání Optimism a Arbitrum

 • Arhur Hayes investuje do Ether.fi

 • Pendle a Layer Zero Labs startují spolupráci pro vytvoření cross-chain veTokenomics. Pendle Finance je velmi nadějným DeFi projektem

 • LUSD, stablecoin protokolu Liquidity je na vzestupu

 • Sektor Bitcoin Ordinals se vyvíjí rapidním tempem a přidává spousty užitečných nástrojů

 • On-Chain detektivové zveřejňují uniklé veřejné adresy známých influencerů. To by se mohlo hodit ;) 

 • Gox výplaty BTC již brzy

 • Rozcestník šikovných Twitter účtů pro každodenní orientaci v krypto trhu
4.7/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.