Krypto Kompas #25: Pozor na Quad Witching, makro výhled a rozbor pro Q4, pozitivní vývoj pro Ethereum a další!

Rektember je zde! Září jakožto pro Bitcoin historicky známě rudé období se v plné parádě projevuje ihned ze startu měsíce. Pojďme si shrnout momentální situaci a pokusit se pomocí pohledu na stav makroekonomiky, cenových faktorů i historických statistik udělat obrázek o tom, kam nás následující měsíce zavedou.

 V druhé části se jako obvykle mrkneme na několik zajímavých a významných zpráv z kryptosvěta jako takového, zejména z oblasti vývoje regulací. Pojďme na to.

Cenový výhled: pozor, Quad Witching na obzoru

V minulém díle Krypto Kompasu jsme se bavili o statisticky vysokých šancích pro měsíce srpen a září jakožto červeného období, během kterého Bitcoin i zbytek krypto trhu přeje spíše short pozicím. Existuje však k „rudým zářijovým měsícům“ nějaký reálný podnět? Ano, jedná se o důležitý faktor zvaný Quad Witching:

„Quad Witching je událost amerického akciového trhu, která nastává třetí pátek každého měsíce ukončujícího čtvrtletí, kdy čtyři typy derivátových kontraktů vyprší současně. Zúčastněné smlouvy zahrnují futures na jednotlivé akcie, opční smlouvy, futures na indexy a opce na indexy.“

Jednoduše řečeno, Quad Witching je obdobím, během kterého svá portfolia re-balancují opravdové velryby a skuteční hybatelé trhu. Quad Witching proběhne 15. září, tedy přesně v polovině měsíce.

Zde se dostáváme k další důležité pointě: září je statisticky medvědím obdobím, avšak pouze během první poloviny měsíce – tedy přesně do té doby, než proběhne kvartální QW. Historicky však statistika zároveň ukazuje, že cenová akce od startu druhé poloviny září má nejvyšší šanci pro vyplnění (relativně) malých zisků.

Zdroj: https://twitter.com/KrownCryptoCave

Tedy: očekávat medvědy do 15. září a poté tržní odraz? Dávalo by to smysl, obzvláště potom v souladu se statistikou října, což je měsíc historicky, a tedy statisticky typický přítomností býků (Uptober?). Uvidíme…

26,000 USD: ztráta podpory otevírá dveře dlouhodobější změně trendu

Pokud na momentální situaci nahlédneme namísto kvantitativního pomocí vzorcového úhlu pohledu, rýsuje se nám jednoduchá, avšak velmi důležitá podpora na hranici ceny 26,000 BTC.

Co to znamená? Analytik Rekt Capital vyvozuje, že:

 • Uzávěry denních svíček pod touto hranicí značí ztrátu podpory
 • Ztráta 26,000 značí potvrzení medvědího vzorce Double Top
 • Vyplnění tohoto vzorce otevírá další propad a potenciál následného vytvoření Head & Shoulder (H&S)
 • Propad H&S by nás mohl dovést až k vytvoření dvojitého dna na ceně 15,000 USD (nejhorší scénář, avšak i nejnižší pravděpodobnost)

Kvantitativní i vzorcový výhled vám poskytne orientační mapu, tedy řekněme kompas, podle kterého můžete v následujících týdnech i měsících posoudit, kudy se během posledního kvartálu vydáme.

Jednoduše řečeno, čím déle budeme konsolidovat nad či okolo 26,000 USD, tím větší získává naděje scénář Kraba (pohybu do boku) a s ním i posílení nadějí býků.

Naopak, pokud se začne otevírat oblast pod hranicí 26,000 USD v absenci pokusů o získání zpět, začneme přemýšlet o dalších výše zmíněných medvědích scénářích a rovněž dlouhodobější změně trendu.

Makro situace

Pohyby cen můžeme spojit jako obvykle i s makro děním, které nevyhnutelně čas od času poskytne kopanec volatility přesně tam, kde to trh potřebuje.

 1. Úrokové sazby v USA

Do očí bijící je tento měsíc klasická pravidelná FOMC show Jeromeho Powella, během které se dozvíme, zdali je nutné další navyšování úroků. Tedy v kostce:

 • FOMC datum: 19-20. září
 • Šance na zvednutí o 25 bps: 7 %
 • Šance na zvednutí o 0 bps: 93 %

I přesto, že Powell během konference Jackson Hole zmínil, že možná bude nutno provést ještě pár finálních zvednutí úrokových sazeb, šance na jejich zvednutí během září jsou minimální. Zároveň pamatujme na to, že se tyto statistiky historicky téměř nikdy nemýlí. Překvapení tedy v tomto ohledu nečekáme.

 1. Trh práce, nezaměstnanost

Nezaměstnanost se v USA vyšplhala na tříroční maximum – pohybuje se okolo 3.8 %. Co to znamená? Utažená monetární politika FEDu konečně způsobuje trhliny v trhu práce, což je přesně to, co potřebujeme k přiblížení se finální stopce ve zvyšování úroků a posléze k jejich opětovnému snížení, tedy bájnému FED pivotu.

TraderXO ve svém posledním streamu zmiňuje důležitou pointu:

„FED historicky otočí a začne snižovat úroky v moment, kdy se nezaměstnanost odrazí od nejnižšího bodu v daném ekonomickém cyklu. Nyní se tedy dostáváme do zajímavého období, jelikož právě tohle pozorujeme v reálném čase.“

Nicméně: pamatujme na často opakované slovní spojení „výše a déle“. Jerome Powell nemá v plánu úrokové sazby snížit příliš unáhleně, jelikož by zde mohl nastat scénář podobný období sedmdesátých let, kdy se inflace po utnutí sazeb začala opětovně vracet.

Výše a déle tedy v podstatě znamená, že i přes možnou stopku ve zvedání úroků uvolnění monetárního režimu nemůžeme očekávat do té doby, než spolu s Jeromem spatříme opravdové trhliny v ekonomice (např. kreditní a hypoteční krizi, viz. níže).

Co z toho vyplývá? Šance na tvrdé přistání zde stále je, a rozhodně není malá.

Hlavní otázkou nyní bude časový horizont případné recese, a právě zde pamatujme na to, že největší tržní propady se dějí právě již v období potvrzené recese, a to i přesto, že jsou trhy dopředu vzhlížející.

Tak jako tak, extrémní propady trhů či recese jsou historicky zároveň tím nejlepším nákupním obdobím pro ty, kteří během medvědích trhů úspěšně ochránili svůj kapitál…

Hypoteční krize na obzoru

Pokud vezmeme v potaz výše zmíněné faktory, vývoje a předpoklady, potom nám docela drsný obrázek maluje následující graf spolu s komentářem Kobeissi Letter:

Důvody, proč by se nemovitostní trh mohl brzy otočit:

Existuje téměř dokonalá korelace mezi nesplácením hypoték a nezaměstnaností. Mezitím Federální rezervní banka (Fed) jasně dala najevo, že chce vidět VYŠŠÍ nezaměstnanost, aby snížila inflaci. Ano, Fed CHCE vyšší nezaměstnanost, protože nemůže inflaci omezit. Cíl Fedu proto povede k rychlému nárůstu v nesplácených hypotékách. V srpnu skočila míra nezaměstnanosti z 3,5% na 3,8%. Jakmile nezaměstnanost přesáhne 4,0% a směřuje k 5,0%, nesplácení hypoték bude následovat. Fed by tak mohl vyvolat krizi na nemovitostním trhu.“ Kobeissi 

Trh s nemovitostmi v nejhorším bodě od roku 1995

Žádosti o hypotéky se nachází v nejnižším bodě za posledních téměř 30 let:

Krypto vyhrává regulační válku v USA

Pojďme si spravit náladu několika pozitivními zprávami, konkrétně z oblasti vývoje regulací a postoje americké vlády vůči kryptoměnám. I přes několikaletou přísnou palbu Garryho  Genslera v čele SEC si totiž krypto průmysl (nemyslíme tím špinavé burzy typu FTX, ale legitimní projekty) začíná zaslouženě získávat zastání.

Hlavním případem je zde nedávná sice částečná, ale důležitá výhra Grayscale Bitcoin Trust, firmy poskytující nákupní rampu a péči o BTC zejména pro velryby a zájem ze strany institucí. Středobodem pozornosti je zde pochopitelně snaha převodu Grayscale ve spotový ETF produkt, a právě žádost ze strany Grayscale, kterou SEC odmítlo, je nyní soudně odkázána k opětovnému posouzení.

Jako důvod soud USA cituje nejen nedostatečně vysvětlené důvody k odmítnutí SEC, ale rovnou právní porušení zákonu APA (Administrative Procedure Act). Vypadá to, že Genslerovi čím dál více teče do bot…

Nicméně, krátkodobá radost z trhu z celé věci byla dost možná přehnaná: nejedná se totiž v žádném případě o schválení a finální projití ETF návrhu. Jedná se pouze o šanci podat novou žádost, která podlehne opět dalšímu přezkoumání. Tak jako tak, vývoj je prozatím pozitivní a vykresluje cestu lepší pro Bitcoin, a zároveň složitější pro SEC.

Soudní výhra pro Uniswap = výhra pro decentralizované protokoly

Během soudního procesu mezi SEC X Coinbase se soudce starající o tento případ vyjádřil definitivním, a pro krypto velmi pozitivním způsobem k žalobě směrované vůči DEX protokolu Uniswap.

Tento vývoj byl trhem oproti ETF kauze přehlížen, nicméně, dost možná se jedná ještě o pozitivnější zprávy, než v případě neustále dokola omílaného ETF:

Hlavní pointy:

 • „Díky decentralizované povaze protokolu... není možné identifikovat žalovaného.“
 • „... skutečnost, že současný stav regulace kryptoměn je nechává bez možnosti odvolání.“
 • „Je nelogické, že tvůrce počítačového kódu stojícího za určitou softwarovou platformou by mohl být podle článku 29(b) odpovědný za zneužití této platformy třetí stranou.“

Nejenže tento rozsudek legitimuje mnoho kvalitních protokolů, odsuzuje i případy, kdy vývojáři neprávně končí ve vězení za prostý vývoj blockchainových aplikací a psaní kódu, jež je následně zneužito ze strany kriminálních elementů, například ve známém případě Tornado Cash.

Fidelity vydává investiční tezi pro Ethereum

Fidelity je americká nadnárodní společnost poskytující finanční služby a starající se o aktiva dosahující hodnoty 4,2 triliony dolarů. Pokud slyšíte staré dobré přísloví Instituce přicházejí, myslí se tím právě kalibry typu Fidelity Investments Inc.

Nyní se Fidelity chlubí zbrusu nový reportem popisujícím býčí investiční tezi pro Ethereum.

Hlavní pointy:

- ETH jako aspirující peníze internetu

- ETH jako uchovatel hodnoty

- ETH jako výnosové aktivum

- ETH jako Ultra Sound Money

Sázková platforma Stake.com podlehla hacku o hodnotě 9600 ETH

Další prodejní tlak se během psaní dnešního článku rýsuje z důvodu hacku Stake.com, sázkové platformy poskytující krypto služby.

Platforma Stake byla kompromitována a okradena o řadu kryptoměn hodnoty dosahující (prozatím) 41 milionů dolarů. Veškeré kryptoměny jsou momentálně odesílány na 4 adresy. Další kroky se pochopitelně mohou proměnit v rapidní prodejní tlak na volném trhu.

Co myslíte, souvisí s tímto hackem načasování Ethereum Foundation?

4.7/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.