Léto se chýlí ke konci a je čas pomalu, ale jistě zapnout plné soustředění: kryptoversum se nachází v kritickém i historickém bodě a to, co se odehraje během konce tohoto a příštího měsíce dost možná udá notu celé druhé polovině roku i roku 2024, během kterého nás čeká Bitcoin halving.
Právě nyní je načase zorientovat se jak v makro faktorech, tak v historických indikátorech ovlivňujících jak akciové, tak krypto trhy.
Pamatujme, že historie se neopakuje, avšak dost často se rýmuje…
Týden před námi: Show Jeromeho Powella, NVIDIA výdělky a další
Pojďme si nejdřív shrnout pár dost možná volatilitu způsobujících vjemů z tradičního světa, které mohou tento týden ovlivnit dění TradFi i krypto trhů.
Proč? Korelace Bitcoinu s indexy NASDAQ a S&P 500 je momentálně vysoká a BTC tančí podle toho, jakou notu udá S&P:
Na co se tento týden soustředit?
- 23. srpna, středa: globální index PMI ve výrobě – stagnujeme? + zveřejnění zisků NVIDIA
- 24-26. srpna, čtvrtek: Jackson Hole Symposium: smetánka FEDs podebatuje o tom, jak zatočit s ekonomikou
- 25. srpna, pátek: projev náčelníka FEDu, Jeromeho Powella
Uvidíme, jakou náladu budou mít trhy během momentálního ústupu. Například NVIDIA se na zveřejnění zisků očividně těší (pumpa před sell-the-news?):
Tak jako tak, případný propad nebo postupující pumpa NVIDIA má silný vliv na S&P, zbytek tech sektoru a s nimi i na Bitcoin. Pozorujeme…
Dále, proč se soustředit na čtvrtek?
- Čtvrtek je historicky nejčastějším dnem týdne, kdy se cena Bitcoinu propadne dolů. V případě, že budou TradFi faktory vlídné + Bitcoin zvládne pokračovat v konsolidaci a medvědům se ho nepodaří stlačit pod 26-25K, počítáme to jako náznak síly.
- Pokud se Bitcoin tento týden nepropadne pod 26K, znamená to zároveň nalezení podpory a zneplatnění Double Top formace (viz. Rekt Capital analýza; minulé díly Rekt Report)
DXY dno? Makro faktory vstupují zpět na scénu
Makro doomeři byli od ledna schovaní v temném růžku, kde si posloucháním makro podcastů posilovali svoji vlastní tezi. Tedtalksmacro byl jedním z prvních analytiků, kteří již během ledna poukázali na faktory stoupající Čínské i globální likvidity, které spolu s následným nouzovým tisknutím dolarů pro záchranu Amerických bank poskytnuly šťávu a narativ pro náš prozatím půl roční bull run.
Nicméně, nyní Ted obrací notu a poukazuje na to, že se dost možná nacházíme na mid-term dnu DXY, zatímco likvidita se bude opět stahovat.
Posilnění teze pro slabý srpen a problémy v září? Zapamatujte si tyto dva měsíce, ještě na ně navážeme.
Likvidita na ústupu
Naše oblíbená likvidita, střelný prach, nafta všech trhů. Nyní zásoby tržního paliva ubývají rychleji než Bidenovi strategické rezervy ropy:
No, možná ne tak rychle, od pořádného kvantitativního uvolňování, kdy tiskárny jedou na 150 % jsme však ještě daleko:
„Od ledna likvidita pozitivně ovlivnila cenový vzestup BTC a rizikových aktiv, avšak situace se může měnit. Oznámení amerického ministerstva financí o rozšíření emise dluhu do druhé poloviny roku může z trhů vyčerpat více likvidity, než se očekávalo. Tato změna v kombinaci s delším obdobím emise a pokračujícím zvyšováním sazeb ze strany FEDu může způsobit napětí v situaci ohledně likvidity v USA, což by mohlo vést k větší nejistotě a potenciálně nižším hodnotám pro BTC a akcie v nadcházejících měsících.“ TedTalksmacro
Předvolební rok v USA a historické indikátory pro Bitcoin i TradFi
Dobrá, pokud vezmeme v potaz, že se dočasně nacházíme na tenkém ledě skrze dočasný odraz v DXY, ústup likvidity a další makro faktory, co se stane, když ani tyto oblíbené elementy medvědů a Capo fanoušků nepošlou BTC na 12,000 USD?
V tom případě se nelze než soustředit na historický kontext předvolebního roku v tandemu s dlouhodobým RSI (relative strenght index) Bitcoinu a historickou srpnovou korelací indexů.
Historie se neopakuje, ale rýmuje, pamatujete?
Pojďme se podívat na pár velmi zajímavých bodů z minulosti a vysvětlit, proč mají v souvislosti s RSI a propadem během srpna a září vysokou souvislost s předvolebním rokem v USA:
Erik Crown, kvantitativní analytik všech kvantitativních analytiků, poukazuje na několik indikátorů nutkajících k zamyšlení:
„RSI se nyní nachází na čísle 18. Datum: 18. srpna 2023.“
„Kdy jsme RSI na této hodnotě viděli naposledy? Čtvrtek, 12. března 2020: COVID dump. Označeno jasné dno, před začátkem bull runu.“
Zajímavé, jaké další příklady zde máme? Je jich hned několik, nicméně obzvláště ten z cyklu 2015 je tím, na který se bystře zaměříme:
„BTC dosáhlo dna cyklu v lednu 2015. Následně BTC strávilo 8 měsíců pohybem vzhůru a do boku. Vzestup dosáhl 98 %. Připomíná vám to něco? Jo, letos se BTC odrazilo ze dna přesně v lednu. Stouplo zhruba o 100 %. Roku 2015 BTC dosáhlo maxima během července. Letos? Opět červenec.
A potom – následný dump proběhl kdy? Který den? 18. srpna 2015, v předvolební rok!“
Zajímavé, nemyslíte? Avšak moment: ten samý fenomén můžeme jednoduše pozorovat i v indexech, například SPY:
„Z pohledu 4letých cyklů, pokaždé, když v indexu SPY došlo ke krachu během srpna, bylo následně dosaženo ATH, a to konkrétně rok poté.“
Nejenže teze 4letých cyklů v tandemu se srpnovým dumpem souvisí historicky vždy s dosažením nových cenových výšin rok poté (v případě BTC zhruba rok a půl), tu samou tezi nám podtrhuje i momentální stav RSI v kombinaci s pohledem na ostatní historické body této událost.
Závěr: snažit se skórovat nížiny nebo se držet pozic zuby nehty?
Bude se historie tentokrát opakovat či alespoň rýmovat nebo je technická, kvantitativní a statistická analýza pouze astrologií pro muže? Toť otázka…
Nicméně, kombinace všech zmíněných faktorů a historických spojitostí poukazuje na to, že i přes nevlídnost srpnových a zářijových měsíců je neradno snažit se předpokládat nějaký delší či hlubší medvědí trh.
Zároveň se nacházíme přesně v době okolo voleb a příští rok nás čeká zaslíbený BTC halving. Co myslíte, bude náklonnost historie prolomena nebo se opět potvrdí cyklická nátura všech trhů a světa vůbec?
Zbytek je na vás. Hodně štěstí krypto přátelé.