Pravidelné vydání Krypto Kompasu vás provede blížícími se makro událostmi, které silně ovlivňují jak krypto, tak akcie. Dále se pokusíme udělat si obrázek o samotném stavu trhu, mrknout na pár velmi zajímavých indikátorů, připravit se na významné rozhodnutí centrálních bank a neposledně zmínit několik zajímavostí z krypto terénu.
Makro sem, makro tam, krypto je stále v exponenciálním růstu a bezesporu se jedná o jeden z nejvíce vzrušujících, disruptivních sektorů. Nicméně, pokud nám nepříznivé větry ekonomiky umožní zůstat ve fázi akumulace déle, tím lépe. Třešničkou na dortu dnes budou i tipy na pár potenciálně výnosných airdropů, pojďme na to.
„Hloupé peníze“ v trhu na ATH
Hloupé peníze? Ano, indikátor investorů, kteří mají ve zvyku nakupovat euforické výšky a prodávat cenové nížiny se nyní nachází v kriticky vysoké oblasti.
Od prvního ledna se nám v trhu projevuje známý sezónní efekt a akciové i krypto trhy se hned startem roku vydaly prudce vzhůru. Pochopitelně, rapidní cenový vzestup má za následek vznik spekulací o nástupu býčího trhu.
Nicméně, z momentálních indikátorů to vypadá, že velryby do trhu nespěchají. Hloupé peníze však rozhodně ano.
Z grafu názorně vidíme, během kterých období byl v trhu nejvyšší podíl anglicky řečeno
dumb money – hloupých peněz
. Nyní se nacházíme v kritické oblasti a i přesto, že to nemusí znamenat okamžitý propad, tato situace nevěstí nic dobrého, což je ostatně historicky potvrzeno.
Všimněte si, že nejméně hloupých peněz se v trhu nachází vždy během nížin, tedy zároveň nejlepších nákupních příležitostí.
Co na momentální zeleň říkají profíci, hrnou se do trhu nahánět býky?
Na tomto grafu vidíme znázornění přístupu profesionální investorské komunity. Data pochází z terminálu makléřských údajů Goldman Sachs Prime.
Během mrknutí na GS prime data ihned vidíme, že profíci z trhu odešli přesně na konci roku 2021, tedy startem medvědího trhu. Jejich přístup se však nyní nemění, a to i přesto, že se trhům prozatím krátkodobě daří.
Sofistikovaný pohled na makro environment však dá najevo, že se velrybám nelze zas tak moc divit. Stále je zde spousta červených vlajek a nepříznivých větrů, se kterými se trhy budou muset vypořádat. Navíc, inflace se i přes minulý meziměsíční pokles může vrátit a ukončit všechny spekulace o konci monetárního režimu vysokých úroků.
Na hrozbu opětného zvýšení inflace nám ostatně poukazuje i komoditní graf mědi, který má ve zvyku inflaci o několik měsíců předbíhat a rovněž předpovídat. Vidíme, že měď stoupá od října 2022:
Zaslíbený pivot FEDu je tedy jak to stále vypadá, v nedohlednu.
Velký Týden centrálních bank
Pokud se jedná o vývoj přístupu centrálních bank, čeká nás vskutku rekordní týden. Konkrétně se bude jednat o očekávaný FOMC meeting FEDu, rozhodnutí o postupu sazeb Bank of Englad (BoE) a neposledně naše milá Evropská centrální banka (ECB), která nám zveřejní inflační data eurozóny a osvětlí, o kolik bude třeba navýšit úroky.
Pravidelná FOMC show Jeremyho Powella proběhne již prvního února. Očekávání trhu se z více než 95 % shoduje na tom, že se sazby zvýší o 25 bazických bodů. Pokud se nám dostane vyššího čísla a jestřábího projevu Powella, počítejme se nemilým překvapením a možná i koncem momentální fáze bear market rally.
BoE nám svou taktiku ke zkrocení inflace představí hned den poté,
2. února, přičemž tento den si vyslechneme i Lagardovou z ECB.
Co se ECB týče, z prosincových zpráv dobře víme, že zvedání úroků v eurozóně teprve začíná a jen stěží lze tedy předpokládat jiný, než silně jestřábí přístup ve stylu “úroky výše a déle“.
Momentální očekávaní hovoří o únorovém zvýšení o 50 bazických pointů.
Nakonec se k nám dostanou i data o propouštění a očekáváná čísla ve zvýšení nezaměstnanosti v USA. Všeobecně platí, že čím hůře bude vypadat trh se zaměstnaností, tím bližší je zaslíbený FED pivot, tedy uvolnění monetárního režimu.
Veškerá tyto data pochopitelně ovlivní trhy a výhledy do blízké i daleké budoucnosti. Nicméně, pokud vás nepříznivé větry makro ekonomiky straší až moc, nezapomínejte, že medvědí trhy jsou historicky vždy kratší než býčí.
Ostatně, podívejte se na graf znázorňující 50 let důvodů, proč neinvestovat:
Exponenciální růst krypto průmyslu
Hrozby máme pro dnešek za sebou, a že jich není málo. Z dlouhodobého hlediska však makro turbulence západního světa pro krypto znamenají pramálo. Nepříznivé makro větry ostatně všechny investory nezajímají kvůli tomu, aby z trhu utíkali, ale aby si mohli pozice vytvořit právě tehdy, kdy se to opravdu vyplatí.
Proto je dobré sledovat a uvědomovat si i pozitivní fundamentální vývoj krypto trhu a je zajímavé, že právě v hlubinách brutálního medvědího trhu dochází k těm nejzajímavějším inovacím.
Následující graf vám ukazuje vše, co je třeba vidět. Pokud někdo říká, že je krypto mrtvé, můžete mu ukázat tento
graf znázorňující aktivitu developerů napříč hlavními blockchainy a decentralizovanými aplikacemi:
Zdroj: https://tokenterminal.com/
Nejvýdělečnější krypto projekty
Krypto pomalu, ale jistě přechází ze spekulativní fáze do éry reálných, výdělečných aplikací a produktů.
Z obrázku níže můžeme leccos pozorovat.
Jedná se o graf nejvýdělečnějších protokolů za posledních 30 dní:
Výdělečnost protokolů jako je Lido Finance, Maker DAO či Convex Finance nám napovídají, že je sektor decentralizovaných financí je v nejen velmi zdravém stavu, ale zdravém růstu.
Stejně tak přítomnost OpenSea a LooksRare poukazuje na fakt, ž NFT trhy se nikam nechystají, naopak, během příštího býčího trhu budou zřejmě dominovat.
Třetí pointou je zde přítomnost decentralizovaných burz jako je Gains Network, Mycelium či MUX. DEX burzy pomalu, ale jistě nahrazují centralizované služby jako je bývalá burza FTX či Binance. Tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat.
Detailní rozbory projektů a novinek protokolů, jako jsou zde zmiňované, budeme rozebírat v dílech DeFi Puls, které jsou již za dveřmi.
Airdropy, které se nevyplatí minout
Airdropy mohou být velice profitabilním způsobem, jak si během medvědího trhu vytvořit portfolio často v podstatě zadarmo.
Například, čtenáři našeho minulého Airdrop článku si vydělali od 500 až přes 10,000 USD za airdrop velmi inovativního protokolu IPOR.
NFT Perp:
NFT Perp je skutečně zajímavou, momentálně vyvíjenou burzou pro obchodování se syntetickými NFT. Pro ty, kteří se chtějí účastnit často rapidních pohybů NFT kolekcí nebo je i shortovat, se zde naskytuje jedinečná možnost.
Nejen to, NFT Perp je burzou podobnou dnes již legendární decentralizované burze GMX. Lze tedy očekávat, že pokud se aktivním uživatelům NFT Perp dostane airdropu za nynější aktivitu, bude o co stát.
NFT Perp airdrop bude klasickým retroaktivním airdropem, což znamená, že si ho vysloužíte jednoduše aktivitou na burze.
Longovat či shortovat NFT kolekce tak můžete vesele začít již dnes: https://nftperp.xyz/
GammaSwap:
GammaSwap je nyní jedním z nejočekávanějších protokolů a již teď je relativně jisté, že jejich token přistane v rukou aktivních testerů a členů komunity. GammSwap jsme zmínili také v našem minulém
Airdrop článku a doporučujeme se tedy vrátit a nastudovat si, o čem GammSwap je.
Nicméně, svou aktivitu máte již teď možnost prokázat aktivním testováním protokolu a také volením v průběhu návrhů vývoje, například v případě spolupráce Gamma a GMX:
https://twitter.com/gammaswaplabs/status/1618777955769155584
Dále neváhejte a navštivte GammSwamp Discord, kde můžete sledovat pravidelné novinky v sekci „Announcements“: https://discord.gg/gammaswap
V discordu také nepřehlédněte záložku „Testoooors“, kam můžete zadat vaši adresu a poté na hlavní stránce GammaSwap začít testovat samotný protokol, včetně veškerých funkcí:
https://app.gammaswap.com/
Nintendo krypto světa? Zaregistrujte si svůj herní profil zavčas
MAGIC, tedy token herního ekosystému
Trasure by Trove, své investory posledních pár týdnů těší rychlým růstem.
Pokud jste neminuli naše minulé Airdrop články, potom je vám MAGIC i zbytek ekosystému Arbitrum, tedy L2 sítě, na které MAGIC sídlí, již dobře známý. Treasure by Trovne je samozvanou herní konzolí krypto světa a vy, jako potenciální hráč, si teď máte možnost zaregistrovat vlastní herní tag.
Pozor, vypadá to, že registrace tagů bude omezená. Jsme zvědaví, na jaké výhody si vlastníci herních tagů přijdou: https://trove.treasure.lol/treasuretag
El Salvador úspěšně splatil dluh 800 milionů USD
El Salvador a zejména president Bukele jsou pod palbou médií již od roku 2021, kdy došlo k oficiální adopci Bitcoinu jako platidla v zemi.
Jednou z výtek Bukeleho bylo ze strany médií tvrzení, že kvůli svým nákupům Bitcoinu nebudou schopni zaplatit vysoký dluh 800 milionů USD. Nicméně to vypadá, že si BTC jako těžební komodita i investice vede dobře a El Salvador hlásí, že je dluh splacen. El Salvadorská BTC sopka si tedy vesele bublá dál.
Jak říká samotný pan prezident Bukele:
„Ti, kteří rozumí tomu, co se děje, dobře ví, že opravdovou otázkou zde není to, jestli další státy adoptují Bitcoin, ale kdy.“
https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1617967004815880192
Zdroje:
Reid, J. (2022, December 15).
ECB hikes rates, sees significant increases ahead as it announces plan to shrink balance sheet. CNBC. Retrieved January 29, 2023, from https://www.cnbc.com/2022/12/15/ecb-hikes-rates-sees-significant-rises-ahead-as-it-announces-plan-to-shrink-balance-sheet.html
European Central Bank. (2022, March 3).
Meeting of 2-3 February 2022. European Central Bank. Retrieved January 29, 2023, from https://www.ecb.europa.eu/press/accounts/2022/html/ecb.mg220303~7ac13bacbe.en.html