Kam se poděly ukradené bitcoiny z MtGox? Nové důkazy

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Kdo ukradl bitcoiny z MtGox?

Napříč bitcoinovými fóry dnes letí zpráva, která přináší nový pohled na to, jakým způsobem byly odcizeny prostředky z kdysi největší směnárny MtGox.

Šéf burzy Mark Karpeles od počátku tvrdil, že cca 850.000 bitcoinů, které se ztratily z bitcoinových peněženek, bylo zřejmě odcizeno díky technické chybě v protokolu - podle něj hackeři využili transakčních chyb. Ty měly umožnit, aby tvrdili, že jim nebyly doručeny převáděné bitcoiny a burza jim je tak musela vyplatit podruhé. Problém tzv. Transaction Malleability byl sice dobře popsán, jde ale o dlouho a dobře známou vlastnost bitcoin protokolu, která není sama o sobě nebezpečná. Chybou je špatně nastavený program kontroly transakcí uvnitř burzy, o tom ale již byly popsány stohy papíru a vysvětlení najdete i v tomto starším článku.

Tvrzení MtGox o jejich údajném okradení je však nyní zpochybněno výzkumnou prací vědců z ETH - Švýcarské technické univerzity v Curychu.

Christian Decker a Roger Wattenhofer z ETH důkladně prozkoumali veřejně dostupný blockchain s cílem zjistit, které transakce proběhly tímto nestandardním způsobem a nakolik mohly způsobit pád burzy. Závěry výzkumu jsou překvapivé:

"Transaction Malleability je skutečnost a je ji potřeba brát do úvahy při implementaci softwaru bitcoinovými klienty. Nicméně, zatímco MtGox tvrdil, že díky těmto útokům přišel o 850.000 btc, my jsme zpozorovali jen 302.000 jednotek, kterých se tato záležitost mohla týkat. Z toho však jen 1.811 bitcoinů, které byly skutečně převedeny před tím, než MtGox zastavil možnost jakýchkoliv výběrů. Co víc - 78,64% z těchto útoků bylo neúčinných!  Ve skutečnosti tedy bylo tímto způsobem ukradeno pouhých 386 btc. I když byly všechny tyto útoky zaměřeny proti MtGox, je teď na burze, aby vysvětlila, kde je tedy zbývajích 849.600 bitcoinů."

I když odečteme 200.000 btc, které se "zázračně" našly v údajně zapomenuté peněžence, stále se jedná o bitcoiny v hodnotě skoro půl miliardy dolarů, kde je verze Marka Karpelese spíše příběhem pro veřejnost, kam zmizely ukradené bitcoinykterý má odvést pozornost od skutečnosti. Tomu by mohlo napovídat i vyšetřování vymáhací společnosti, které se zabývá možným napojením na drogové operace prováděné přes loni uzavřenou Silk Road (nelegální on-line tržiště), spojené s možným ovládnutím prostředků v "cold storage" - zálohované peněžence burzy.

Původně avizovaný problém chybových transakcí vedl po pádu MtGox k důkladným auditům ostatních velkých burz, technickým opatřením a dokonce i k vydání nové verze softwaru nejznámější peněženky Bitcoin QT (0.9.0 je již s opravou a dalšími vylepšeními). I když měla tato kauza své pozitivní efekty, veřejnost si ještě pravděpodobně počká, než se (a pokud vůbec) dozví pravdu, kam se vlastně podělo skoro 6% z celkového objemu dosud vytěžených bitcoinů.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Zdroj: Cryptocoinsnews

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.