Je bitcoin virtuální, nebo digitální? A je to měna?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Je bitcoin měna?

Bitcoin je v médiích často označován za virtuální měnu. Setkáme se i s pojmy virtuální peníze, digitální měna, elektronické platidlo, kryptoměna atd. Co je tedy správně?

O tom, jestli je bitcoin měna, komodita nebo něco úplně jiného, mají už někteří jasno. IRS - americký centrální daňový úřad bitcoin od minulého týdne označuje nikoliv za měnu, ale za majetek (podobně jako např. nemovitosti) a jako takový bude také podléhat zdanění. bitcoin kryptoměnaStejně tak úřady v Dánsku považují sice bitcoin za zboží, které je ale na rozdíl od USA od daní osvobozeno. Německé ministerstvo financí jej definuje jako měnu - účetní jednotku, která podléhá dani z kapitálových výnosů. Na nedávné konferenci o budoucnosti virtuálních měn se v Praze právníci a daňoví poradci shodli, že pokud se týká ČR, legislativa sice chybí, ale bitcoin se dá zatím považovat za ceninu sui generis (podobně jako např. stravenky). V Japonsku se přiklání spíše k tomu, že je to komodita.

A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho, co země, to trochu jiný názor na definici kryptoměn, především z právního a účetně-daňového hlediska. Pojďme se ale nyní zaměřit na to, jestli je bitcoin nazýván správně i z jiného pohledu...

Digitální, nebo virtuální?

Pokud bychom nahradili slovo měna za "ekonomika", bylo vše o něco jasnější. Digitální ekonomikou se obecně myslí peníze, které obíhají po světě v elektronické podobě - bezhotovostní formou, která se ale nakonec někde projeví v reálném světě. Řekneme-li "virtuální ekonomika", pak asi první, co by mohlo každého napadnout, je počítačová hra - World of Warcraft, Second Life, Eve Online apod. Jediným účelem těchto virtuálních peněz je dodávat energii a prostředky všemu, co se v těchto hrách děje a nijak to nepřekročí jejich hranice - i když se některé dají koupit za reálné peníze.

Existuje ještě jeden typ aktiva s podobnými vlastnostmi, který se používá i v reálném světě - věrnostní body. Je to také virtuální měna, která je vydávána centrální autoritou - Facebook kredity, body American Express, letecké míle apod. Vykazuje dokonce základní znaky charakteristiky peněz - směnitelnost za jinou měnu, schopnost působit jako uchovatel hodnoty - aktivum více či méně drží svoji hodnotu v čase bez větších výkyvů a je také zúčtovatelné. Virtuální peníze používané ve výše zmíněných hrách jsou na tom podobně, snad až na výjimku schopnosti udržet hodnotu...

Tak tedy kryptoměna?

Vzhledem k tomu, jak se na BTC dívají úřady a vlády zemí, které již vydaly nějaké stanovisko, se nedá jednoznačně říct, že je bitcoin měna. Ano, je směnitelný za reálné peníze. Umožňuje také, aby se s ním dalo pracovat jako s účetní jednotkou, jak ostatně dokládá i postup Německa. Hodně sporná je však jeho funkce uchovatele hodnoty - ačkoliv je čím dál více přijímán jako forma platidla ve více než 50.000 obchodech ve světě, vysoká míra volatility bohužel zatím tuto roli znehodnocuje.

Ve svých dřívějších článcích jsem bitcoin nazýval nejčastěji virtuální měnou. Někdy jsem za to schytal i kritiku a myslím, že asi i oprávněnou. Virtuální jsou daleko spíš právě body v počítačových hrách, nebo věrnostní kredity.

bitcoin jako kryptoměnaDigitální měna je určitě přesnější - slouží jako prostředek směny pro věci v reálném světě. Dokud však nebude bitcoin uznán a všeobecně přijímán - i na politické úrovni, říkejme mu třeba digitální měna - čekatel. V pořadí...

Bitcoin je spojován se šifrováním a kryptografií. Není to úplně přesné, ve skutečnosti se v celém procesu těžení, ani v transakcích nešifruje. Součástí miningu je však hledání tzv. kryptografické nonce (jakkoli je to vlastně jen náhodné číslo). Z toho také vznikl název kryptoměna.

Myslím, že je to asi nejpřesnější označení, kterého se mu může v této chvíli dostat.

Zdroj: Coindesk, Wikipedie 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.