Jaký vliv může mít halving na cenu litecoinu?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Litecoin halving  a možné scénáře vývoje ceny

Není žádným tajemstvím, že jsem dlouhá léta možná až nekritickým zastáncem jednoho z nejstarších altcoinů - Litecoinu. Nazývaného také "stříbro bitcoinu", případně "mrtvola" - abychom udělali radost i odpůrcům. Litecoinu se v minulosti věnoval i btctip.cz v několika článcích. A protože se kvapem blíží dlouho očekávaný "litecoin halving", tedy půlení odměny těžařům litecoinu, který nyní přitahuje pozornost velké části kryptoměnové veřejnosti, potěšila mě detailní analýza možných scénářů tohoto jevu, zveřejněná nedávno burzou Binance. Podívejme se tedy, co se může letos v létě přihodit podle uvedené analýzy:

Základní informace:

  • Litecoin (LTC), jeden z prvních spin-offů Bitcoinu čeká cca 6. srpna 2019 tzv. halving. Tehdy dojde k zmenšení množství LTC v jednom bloku z aktuálních 25 LTC na 12,5 LTC, a to vše během pěti minut.
  • Minulému halvingu Litecoin předcházel nárůst ceny o více než 200% ( s 500% spikem během 3 měsíců přímo předcházejících halvingu).
  • Poslední dva halvingy Bitcoinu způsobily snížení profitability těžby, čímž ukázaly další možné scénáře, jak se může hodnota vyvíjet s ohledem na halving.
Pokud jde o přicházející halving Litecoinu, vidíme několik (vzájemně si přímo neodporujících) scénářů:
  • Zásadní nárůst ceny, který zajistí, že se profitabilita těžby (s ohledem na fiat) udrží na úrovni před halvingem.
  • Nárůst hashrate v měsících předcházejících halvingu.
  • Cena neporoste, což povede k odchodu těžařů, čehož následkem bude, že se sníží obtížnost těžby, což nakonec povede k vyšší profitabilitě těžby.
  • Permanentní pokles profitability těžby.
Litecoin vytvořil v roce 2011 Charlie Lee, který vytvořil nový chain tím, že forknul většinu zdrojového kódu Bitcoinu. Mezi fundamentální změny, které provedl, patří jiná hashovací funkce, Scrypt (místo Bitcoinem užívaného SHA-256) a fakt, že nový blok je nalezen každé 2,5 minuty (místo 10 minut u Bitcoinu) – což, vzhledem k obdobné velikosti bloku zvyšuje teoretickou rychlost transakcí v síti. Litecoinu bude v budoucnu také 4x více než Bitcoinu - tedy 84 milionů. Podobně jako u Bitcoinu je navrženo postupné snižování množství LTC v každém novém bloku, které nakonec zajistí konečnou nabídku této kryptoměny. Odměna v bloku je snížena na polovinu každých 840,000 bloků (zhruba každé 4 roky). Vzhledem k tomu, že tento okamžik je za dveřmi, pojďme se podívat jaké souvislosti tento aspekt bude mít. Může nám halving Litecoinu, někdy označovaného za testnet Bitcoinu ukázat, jak bude vypadat halving Bitcoinu, který nás čeká v roce 2020?

Proč jsou halvingy tak důležité?

Přesto, že Litecoin nemá whitepaper, je fakt, že každých 840,000 bloků dojde k halvingu, velmi dobře znám. S aktuální průměrnou dobou objevení nových bloků, která činí cca. 2.5 minuty, se denně generuje zhruba 576 bloků. Velmi jednoduchým propočtem dojdeme k tomu, že 6. srpna 2019 (přesněji řečeno bude to blok č. 1,680,000) dojde ke snížení odměny v bloku na 12,5 LTC místo aktuálních 25 LTC). Halving má mnoho zásadních implikací pro jakoukoliv kryptoměnu, jejíž consensus mechanismus funguje na bázi Proof of Work.  Pojďme se podívat na několik nejdůležitějších:
  • Profitabilita těžby je snížena na polovinu; a
  • Potenciální snížení hashrate může síť činit náchylnější k 51% útoku, vzhledem k tomu, že případné náklady na „pronájem“ dostatečného hashratu pro jeho realizaci klesne. Toto nebezpečí je navíc dále ovlivněno faktem, že těžba je typicky koncentrována do několika tzv. poolů, zpravidla využívajících ASIC minery.
Halvingy jsou, z určitého úhlu pohledu připodobnitelné změnám v politice centrálních bank, neboť v čase zásadně ovlivňují inflační křivku kryptoměny tím, že snižují emisi takové kryptoměny, což má samozřejmě vliv na omezení její nabídky. V případě tradičních centrálních bank je jejich politika determinována pravidelnými jednáními konkrétních orgánů (např. v případě ČR se jedná o Bankovní radu ČNB), které autoritativně určují, jak např. nastaví různé sazby, které následně přímo ovlivní peněžní zásobu (množství peněz) v ekonomice. Velmi zjednodušeně řečeno – tak například mohou zvětšit množství peněz v ekonomice tím, že sníží úrokovou sazbu za kterou centrální banka půjčuje peníze komerčním bankám, čímž „zlevní“ peníze (např. jakožto „údajně“ protikrizové opatřené s ambicí stimulovat spotřebu) nebo naopak tuto úrokovou sazbu zvýšit, čímž naopak množství peněz v ekonomice omezí (např. za účelem „ochlazení“ ekonomiky v době příliš vysokého růstu). A právě druhé zmíněné je podobné tomu, co se stane halvingem. Dlužno však dodat, že v případě Litecoinu víme konkrétně co a kdy se stane, a to de facto od okamžiku jeho vzniku, v případě centrálních bank víme pouze to, že se pravidelně schází. Například, níže naleznete predikovanou míru inflace Litecoinu.

Graf č. 1 Předpokládaná roční míra inflace (%) Litecoinu

  předpokládaná inflace litecoinu Aktuální míra inflace Litecoinu je cca. 8.4 % ročně, která po halvingu klesne na cca. 4 %. Toto snížení by samozřejmě nemělo být analyzováno odděleně, proto musíme zmínit některé fundamentální parametry Litecoinu:
  • Absence/nedostatek hedge trhů: Litecoin nemá žádný dostatečně likvidní trh, který by umožnil těžařům hedgovat jejich expozici. (např. trh s futures). Futures LTC na Bitmexu nepovažujeme za signifikantní, protože nemají dostatečnou likviditu. Přímým následkem tohoto faktu je, že profitabilita těžby je přímo závislá na ceně LTC.
  • Zisky z poplatků za transakci jsou zanedbatelné proti odměně za blok:
V poměru vůči Bitcoinu má Litecoin výrazně nižší množství transakcí v síti, takže odměna za nalezení nového bloku ve formě „nových“ LTC je dramaticky vyšší, než odměna za zpracování transakcí. Navíc s rostoucí popularitou Lightning Network – který je v současné době testován i na Litecoinu – může dojít k dalšímu snížení odměn za zpracovanou transakci. Tyto odměny tvoří pouze 0.12 % odměny za blok, kdy navíc historicky netvořily více než 6% celkové odměny za blok. V porovnání s Bitcoinem, kde odměny za zpracování transakce odpovídají cca. 4-8% (historicky bylo nejvíce dokonce 30-40% ) se jedná o dramatický nepoměr.

Minulé Litecoin halvingy

Během osmileté historie prošel Litecoin halvingem puze jednou – tehdy bylo snížení množství LTC v jednom bloku z 50 na 25. Stalo se tak 26. srpna 2015 vytěžením bloku č. 840,000.
  • Hodnota parabolicky rostla v měsících předcházejících halvingu

Graf č. 2 – Vývoj ceny (USD) před/po halvingu

roční inflace litecoinu halving Cena v USD vzrostla z úrovní okolo 1.5 USD (3 měsíce před halvingem) na více než 3 USD v okamžiku těsně po halvingu, peak však dosáhl až 7 USD, a to někdy v polovině července 2015.
  • Hashrate de facto neklesla

Graf č. 3 – Vývoj hashrate LTC (in THash/s)

vývoj hashrate litecoinu Jednou z možných konsekvencí halvingu byl pokles v hashrate LTC. Z výše připojeného grafu je však jasně patrno, že se tak nestalo. Hashrate sice klesl, avšak pouze o cca. 15 %, kdy se navíc během velmi krátké doby zhruba dvou týdnů vrátil na úrovně před halvingem.
  • Permanentní pokles v profitabilitě těžby

Graf č. 4 – Profitabilita těžby LTC (v USD/denně na GHash/s)

profitabilita těžby litecoinu Pokles v profitabilitě těžby byl kompenzován nárůstem ceny, který proběhl v měsících předcházejících vytěžení bloku č. 840,000. Přesněji řečeno, nárůst ceny vedl k zásadnímu zvýšení profitability těžby před halvingem. Halving vrátil ziskovost těžby na v zásadě dlouhodobou pre-halvingovou úroveň. Obecně řečeno, halving neměl nějaký zásadní efekt na dlouhodobou ziskovost těžby.

Čtyři možné scénáře halvingu

Scénář 1: Hodnota poroste, než se stabilizuje na novém maximu

Cena LTC roste již od začátku roku, za poslední rok získal Litecoin 200% hodnoty, oproti celému trhu, který za stejné období vykázal růst 40 %.

Graf č. 5 – Cena Litecoinu v posledním roce v USD

cena litecoinu 2019

Scénář 2: Před halvingem se zvýší hashrate

Vzhledem k tomu, že se odměny za těžbu sníží na polovinu, větší množství těžařů může začít těžit Litecoin (místo jiných kryptoměn) s vidinou vytěžení co největšího množství Litecoinů v krátkém čase, v očekávání budoucího snížení odměn za těžbu. Následkem tohoto zájmu může v měsících předcházejících halvingu vzrůst hashrate i obtížnost těžby. Jen od začátku roku se hashrate více než zdvojnásobila a je na historickém maximu více než 350 THash/s v čase vydání tohoto dokumentu (14. duben).

Graf č. 7 – Hashrate Litecoinu v posledním roce (THash/s)

litecoin hashrate 2019

Scénář 3: Ziskovost těžby se zvýší v souvislosti s odchodem těžařů z trhu

Pokud se někteří těžaři rozhodnou ukončit svoji činnost, případně se začnou věnovat těžbě jiných, ziskovějších kryptoměn, hashrate klesne. Následkem by mohlo být to, že snížená konkurence pomůže kompenzovat ztráty v ziskovosti těžby Litecoinu způsobené snížením odměn za těžbu. Na druhou stranu, snížení hashrate a snížení počtu těžařů, těžařských poolů a uživatelů by mohlo zvýšit centralizaci Litecoinu a tím pádem zvýšit i riziko 51% útoku. Na nabídku ze strany těžařů lze však nahlížet i jiným pohledem. Po halvingu se celkové množství těžených Litecoinů sníží, což sníží tlak prodávat vytěžené mince. Menší odměny za blok budou znamenat menší relativní ředění celkového počtu Litecoinů. Následkem toho by mohla být stabilizace ceny, možná i na vyšší úrovni než před halvingem.

Scénář 4: Trvalé snížení profitability těžby

Pokud by cena Litecoinu v období 90 dnů po halvingu byla blízká dlouhodobému historickému medianu s tím, že ostatní aspekty by se nezměnily, znamenalo by to nižší profitabilitu pro všechny těžaře Litecoinu. Ceteris paribus, za předpokladu, že výrobci těžebních čipů okamžitě nevyvinou nové a efektivnější těžební zařízení a cena Litecoinu se nestabilizuje na výrazně vyšších úrovních než před halvingem, celková ziskovost a profitabilita těžby Litecoinu by se mohla permanentně snížit pro všechny těžaře. Vzhledem k tomu, že taková situace při posledním forku nenastala, není možné přesněji předpovědět, jak by na takovou situaci těžaři reagovali.

Závěr

Pokud se cena Litecoinu (v USD) bude i nadále zvyšovat, ale zároveň si bude udržovat hladinu oproti jiným kryptoměnám (BTC, ETH), ziskovost těžby se bude i dále zvyšovat, protože náklady na těžbu se určují ve fiat měnách. Racionální těžaři budou ale i nadále zvažovat mezní ziskovost a náklady ušlých příležitostí u těžby každé PoW kryptoměny v čase při rozhodování o tom, jestli je ziskovější těžba Liteconu, nebo jiných kryptoměn. Pouze zásadní zvýšení ceny Litecoinu (relativně nejvyšší oproti jiným PoW kryptoměnám) nebo výrazné zvýšení užívání LTC blockchainu jako takového – což by vedlo k vyšším transakčním poplatkům, by mohly kompenzovat budoucí snížení odměn za vytěžení jednoho bloku. Na rozdíl od amerického FEDu, který poskytuje informace o přibližně třech možných zvýšeních sazeb pro zbytek tohoto roku, halving je zapsán v kódu předvídatelně a do jisté míry se dá přirovnat k předem definované a známé změně přístupu „centrální banky“ u jakékoliv PoW kryptoměny. Zatímco tyto události jsou důležité pro těžaře a ostatní účastníky trhu, nedostatek zkušeností a historických paralel vede k nejistotě ohledně potenciálních výsledků budoucích halvingů, ať už půjde o Litecoin, Bitcoin nebo dokonce Bitcoin Cash. Zdroj: Binance Research [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.8/5 - (13 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.