[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
Moje začátky se ZenCash
Poprvé jsem o měně ZenCash slyšel od
Karla, se kterým jsme se bavili o masternodech. Upozornil mě na to, že ZenCash je velice perspektivní projekt mezi spoustou shitcoinů a že rozhodně stojí za prozkoumání. Další den jsem měl nakoupeny coiny na 3 Secure Nody a začal se pídit po tom, jak je nainstalovat. Měl jsem již
zkušenosti s instalací masternodů jako je PivX nebo Kalkulus. Ale to, co bude s instalací ZenCash následovat, jsem si nedokázal vůbec představit:)
Secure Nody a Super Nody - k čemu slouží
Nejdřív si ale něco povězme o tom, k čemu Secure/Super Nody vlastně jsou. Slouží k šifrované komunikaci mezi uzly sítě ZenCash. Každý z uzlů obsahuje kompletní kopii blockchainu. Těchto uzlů je v současné době více jak 12 tisíc a díky tomu je celá síť velmi dobře zabezpečená vůči zásahům zvenčí. Provozováním těchto uzlů tak přispíváte k větší bezpečnosti a současně za to pobíráte odměnu. Také můžete šifrovaně komunikovat s dalšími provozovateli uzlů. Pro podrobnější prozkoumání vývoje projektu ZenCash doporučuji přečíst jejich whitepaper a roadmapu. Chystá se plno nových věcí, jako iOS peněženka, hardwarové peněženky nebo třeba placení na Pornhubu. Zde najdete odkaz na
white paper.
Kde nakoupit a jak uložit ZenCash
Nejjednodušší způsob jak coiny nakoupit je přes burzu
Binance, kde nepotřebujete na nižší objemy verifikaci. Poté je třeba stáhnout jednu ze dvou oficiálních peněženek. Light peněženka Arizen a v podstatě ji jen stáhnete, založíte si profil a můžete hned používat. Sympatické na Arizen walletu je také to, že byla vyvinuta českými programátory.
Druhá peněženka Swing wallet stahuje komplet blockchain, takže si několik hodin počkáte, než ji budete moct začít používat. Osobně používám obě tyto peněženky, které
ke stažení najdete zde.
Kolik nody vydělávají
Odměna pro držitele Secure Nodů je 10% z celkové odměny za vytěžený blok a stejně tak odměna pro majitele Super Nodů je 10% z celkové odměny za vytěžený blok. Rozdíl je jen v tom, že aktivních Secure Nodů je k dnešnímu dni (1. srpna 2018) 12.044 kusů a Super Nodů 1687. Protože Super Nodů je cca 10x méně, tak odměna je taky cca 10x větší. Na Super Node ale potřebujete držet na jedné své adrese 500ks ZEN a pro Secure Node potřebujete 42ks ZEN.
Níže se můžete podívat, kolik Secure Nody se 42 ZENy vydělávají. Podle posledních statistik je to cca 0.075 ZENu denně. To znamená měsíčně cca 2.25 ZENu a ročně 27 ZENů. Předpoklad ale je, že s růstem počtu Secure Nodů budou odměny logicky klesat. Na druhou stranu velmi věřím tomu, že samotná hodnota coinu půjde nahoru, protože se jedná o kvalitní projekt s jasnou vizí.
Zde je ukázka odměn Super Nodů. Při držení 500 ZENů je denní odměna cca 0.53 ZENu, čili cca 15 ZENů měsíčně a za rok 190 ZENů. Takto si můžete vydělat na několik menších securenodů.
Jak nastavit ZenCash securenode
Oficiání instalační návod najdete na
tomto odkazu
Když jsem se Secure Nody začínal, tak jsem návod otevřel, rychle prolétl a ještě rychleji zavřel:) Ale věděl jsem, že jich chci mít desítky a tak jsem se do toho pustil a strávil doslova desítky hodin pokusů a omylů. Server jsem přeinstaloval snad 20x, než jsem svůj první Secure Node rozchodil. Jenže pak začal padat a já nevěděl proč. Takže dalších 5 reinstalací, zkoušení, nervů, atd. Nakonec se to ale povedlo a přidal jsem tomu další zabezpečení proti botům a DoS útokům. Dnes servery šlapou takřka bezúdržbově.
Náklady na VPS, kde nody běží, jsou ve stokorunách měsíčně. V porovnání s tím, kolik může provozování Secure Nodů vydělávat, je to ale jen zlomek ceny. S tím, jak mi každý týden přibývají odměny, zakládám další a další nody, aby moje portfolio rostlo a vydělávalo v konečném důsledku ještě více.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]