Globální kryptoměnová zima – Černá labuť války na Ukrajině

Jak reaguje kryptoprostor na protiruské sankce, valící se ze všech stran, když je rusko třetím největším poskytovatelem globálního hashrate? Jaký je Ruský přístup ke kryptu během války na Ukrajině? Dojde ke vzniku nového ekonomického systému mezi Ruskem a Čínou? Pojďme se na tyto témata podívat v následujícím článku.

Předválečné přípravy Ruského kryptoprostoru

Ruské úřady během ledna 2022 vypracovaly roadmapu (plán postupu), který předpokládal omezení kryptoměn, ale ne jejich úplný zákaz, jak původně hlásala Ruská centrální banka. Tyto informace byly rozšířeny na základě dokumentu, který měla v té době k dispozici agentura Reuters. Politici i ruští oligarchové totiž naléhali na změnu přístupu centrální banky, která navrhla omezení obchodování a těžby kryptoměn kvůli obavám, že by to mohlo způsobit finanční nestabilitu v zemi. Mezi účastníky pracovní skupiny k vypracování roadmapy patřilo ruské ministerstvo financí, hospodářství, digitální technologie a vnitra, bezpečnostní služba FSB a právě centrální banka. Vicepremiér Dmitrij Černyšenko poté podepsal roadmap, jak vyplývá z dokumentu, o kterém jako první informoval tamní obchodní deník RBC. "Bereme na vědomí, že body roadmapy byly plně podporovány všemi agenturami, s výjimkou ruské centrální banky," stálo v dokumentu.

Putin žádal o konsensus

V lednu ruská centrální banka navrhla zakázat používání a těžbu kryptoměn na ruském území s odvoláním na ohrožení finanční stability, blahobytu občanů a suverenity své měnové politiky. Prezident Vladimir Putin tehdy požádal o nalezení konsensu mezi vládou a centrální bankou. Během středeční videokonference s vládními ministry Putin uznal „určitá rizika“ spojená s kryptoměnami, jako je volatilita, ale také uvedl, že těžba kryptoměn má „konkurenční výhody“. "Centrální banka nám nestojí v cestě technickému pokroku a vyvíjí nezbytné úsilí k zavedení nejnovějších technologií v této oblasti činnosti," řekl Putin na shromáždění. Rusko je se svou levnou elektřinou třetí největší zemí na světě pro těžbu kryptoměn, podle Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index.

Co by se změnilo?

Návrh pracovní skupiny by umožnil, aby nákup a prodej kryptoměn zajišťovaly výhradně ruské bankovní organizace. Navrhoval vytvoření postupů, které by zablokovaly zahraničním kryptoburzám nabízet služby uživatelům v Rusku, ale zároveň povoloval, aby zahraniční platformy, které získají příslušnou licenci, mohly fungovat. Šlo tedy hlavně o zajištění státní kontroly nad nabídkou a poptávkou. Binance, největší světová kryptoměnová burza, již v lednu agentuře Reuters řekla, že chce expandovat v Rusku. Podle zprávy centrální banky je Rusko poskytovatelem 11,2 procenta globálního těžebního hashrate bitcoinu a každý rok se zde uskuteční kryptotransakce v hodnotě přes 5 miliard dolarů (4,4 miliardy eur).

Střet mezi ruskou centrální bankou a ministerstvem financí

Centrální banka Ruské federace navrhla, aby Rusko částečně zakázalo digitální měny, což vyvolalo varování před blížící se “kryptoměnovou zimou” po celém světě. Banka tvrdila, že obchodování s kryptoměnami a těžba ohrožují finanční stabilitu, a proto by měly být zakázány. Ministerstvo financí však návrhy nepřímo zpochybnilo a místo toho navrhlo, že by Rusko mělo zavést předpisy pro lepší kontrolu kryptoměn a vytvořit trh pro třídu aktiv. Tato pravidla by akceptovala, že by kryptoměny mohly být použity jako investiční nástroje, ale ne jako platební prostředky.

Státní kontrola kryptotransakcí

Zpravodajský server Kommersant poznamenal, že použití kryptoměny jako měny musí následovat po ověření totožnosti prováděné prostřednictvím „organizátora směny digitální měny“, tj. banky nebo licencovaných zprostředkovatelů. Operace přesahující 600 000 R (téměř 7 000 EUR) musí být ohlášeny, jinak to může být považováno za trestný čin. Těm, kteří přijímají také kryptoměny jako platbu, budou podle dokumentu také uděleny pokuty. „Realizace konceptu zajistí vytvoření potřebného regulačního rámce, vyvede průmysl digitálních měn ze stínu a vytvoří možnost legálních obchodních aktivit,“ stojí v prohlášení. Návrhy by například donutily zahraniční kryptoměnové operace získat příslušnou licenci a platit daně. Zákazníci by se také museli podrobit přísnějším pravidlům, pokud by ministerstvo financí dosáhlo svého, včetně testování finanční gramotnosti, aby se zjistilo, kolik by jim bylo povoleno investovat. Občané, kteří projdou testem, by mohli každý rok investovat až 600 000 rublů (7 853 USD) do digitálních měn, zatímco ti, kteří neuspějí, by mohli investovat pouze asi 650 USD ročně. Zákazníci by se také museli podrobit procesům identifikace zákazníků. Procesy Know your customer (KYC) jsou v kruzích kryptoměn velmi diskutovaným problémem. Jeden tábor tvrdí, že KYC by odstranil jeden z hlavních prodejních míst digitálních měn: možnost provádět transakce anonymně bez centrálního dohledu. Druhý tábor stejně vehementně tvrdí, že zavedení kontrol identity je jediný způsob, jak lze kryptoměny brát vážně a dosáhnout širokého přijetí. Tento názor sdílí několik účastníků finančního trhu. Britský národní úřad pro ekonomický výzkum například v říjnu 2021 publikoval výzkum, který ukázal, jak byly směny s nízkým obsahem KYC často využívány k praní špinavých peněz, což ztěžovalo donucovacím orgánům pronásledování zločinců. Důsledkem toho je, že bitcoinové burzy s laxním KYC „slouží jako brána pro praní špinavých peněz a další šedé aktivity“.

Ruská vláda a centrální banka se dohodly, že budou s kryptoměnami zacházet jako s měnou

Ruská vláda a její centrální banka nakonec dosáhly dohody o tom, jak regulovat kryptoměny, podle prohlášení vydaného tamní vládou. Dohoda přišla zhruba měsíc poté, co ruská centrální banka navrhla částečný zákaz těžby bitcoinů a dalších kryptoměnových operací kvůli obavám, že by mohly způsobit finanční nestabilitu, blaho občanů a suverenitu ruské měnové politiky. Ruská vláda a centrální banka vypracovaly návrh zákona, který bude kryptoměny definovat jako „analog měn“ a nikoli jako digitální finanční aktiva. Návrh zákona měl být údajně z 18. února 2022.

Hackeři v Rusku těží z kryptoměn

Kybernetičtí zločinci v Rusku budou pravděpodobně bedlivě sledovat probíhající debatu o legislativě kryptoměn. Ransomwarové gangy často používají bitcoiny, ether a další formy digitálních aktiv, aby dostali zaplaceno za svou práci.   Podle nedávného výzkumu společnosti Chainalysis 74 procent všech peněz ukradených prostřednictvím požadavků na výkupné v roce 2021 putovalo k hrozbám napojeným na Rusko. Firma pro průzkum trhu odhadla, že z těchto nezákonných aktivit přiteklo do Ruska kryptoměn po přepočtu v hodnotě více než 400 milionů dolarů. Výzkum také naznačil, že několik ruských kryptoměnových společností bylo použito k praní špinavých peněz. Režim Vladimira Putina opakovaně popíral, že by jakkoliv ukrýval kybernetické zločince.

Blíží se globální kryptoměnová zima?

Bitcoin, ether a dokonce i meme coiny, jako je dogecoin, za poslední dva roky zaznamenaly raketový vzestup. Ten však dospěl ke konci. Kryptoměny v nynější době zažívají strmý pokles v reakci na nikým nepředvídanou “speciální vojenskou operaci” Ruska na Ukrajině. Vyhlášení války a zapojení prakticky celého světa do Ruskem vyprovokovaného konfliktu nikdo nečekal. Potenciální zákaz kryptoměn v Rusku souvisel s nedávným poklesem blockchainového peněžního trhu, ale propad hodnoty třídy aktiv zhoršily i další faktory. Zároveň vyskočil i počet obchodů s financováním v odvětví kryptoměn. Podle údajů analytické společnosti GlobalData mělo 298 obchodů rizikového financování, fúzí, akvizic a veřejného financování zaznamenaných v tomto sektoru v roce 2019 celkovou hodnotu 3,9 miliardy dolarů. Tato čísla v roce 2020 vyskočila na 301 obchodů v hodnotě 31,787 miliardy dolarů. Zatímco bitcoin dosáhl v listopadu loňského roku historického maxima nad 69 000 USD, počátek roku 2022 znamenal pro “digitální zlato” strmý propad. Pokles byl připsán několika faktorům, nejen hrozbě plošného zákazu v Rusku a přísnější policejní kontrole ze strany jiných regulačních orgánů po celém světě, které předložily podobné návrhy. Mezi další přispívající faktory patřilo tehdy ještě nejistě rostoucí politické napětí na Ukrajině, očekávání, že americká centrální banka zvýší úrokovou sazbu a zastaví svou pandemickou výdajovou politiku, a jednoduše skutečnost, že se sociální omezení uvolňují, což znamená, že lidé mají méně času na investice do digitálních aktiv.

Obchodování s kryptoměnami z hlediska kryptoburz zůstane navzdory válce stejné

Kryptoměnové burzy nezakážou přístup zákazníkům v Rusku navzdory obavám, že bitcoiny budou použity k obcházení sankcí, uvalených na ruskou ekonomiku. Pokud jde o kryptoměny v Rusku, válka na Ukrajině přístup k nim podle expertů příliš nezmění – alespoň prozatím ne. Od té doby, co režim Vladimira Putina zahájil invazi na svého souseda, čelil průmysl digitálních aktiv požadavkům na odříznutí ruských zákazníků od svých služeb, aby se zabránilo oligarchům obcházet sankce uvalené západem. Zároveň byla vznesena otázka, co by válka znamenala pro zákaz bitcoinů a jiných kryptoměn navržený ruskou centrální bankou na začátku tohoto roku. Pokud se zeptáte expertů v oboru, jejich odpověď překvapivě zní: “Nic moc.” Začněme myšlenkou, že směnárny kryptoměn by měly zákazníkům v Rusku zakázat přístup k jejich službám. Výzvy k tomuto kroku za poslední týdny sílí. Myšlenka spočívá v tom, že zákaz by přidal k bezprecedentním ekonomickým sankcím, které již uvalily USA a jejich spojenci proti ruskému režimu a zajistil by, že se sankcím nebude možné vyhnout převodem bohatství do kryptoměn. Trestné ekonomické sankce proti Rusku uvalené G7 jsou navrženy tak, aby ochromily finance režimu a přinutily jej stáhnout se z Ukrajiny. Sankce zahrnují zákaz vstupu Ruska do mezinárodního platebního systému SWIFT, což zemi odřízlo od zabezpečené mezinárodní sítě ekonomické komunikace a transakcí. Ministerstvo financí USA rovněž uvalilo sankce na Korporační banku pro rozvoj a zahraniční ekonomické záležitosti Vnesheconombank a Veřejnou akciovou společnost Promsvyazbank spolu s 42 jejich dceřinými společnostmi a také na několik osob přímo napojených na Kreml. Podobná rozhodnutí učinily vlády po celém světě. Ruská Sberbank na území České republiky zcela zkrachovala. Ve stejné době se společnosti vrhly na podporu Ukrajiny. Velké technologické firmy jako Microsoft věnovaly prostředky na ochranu vlády před ruskými kybernetickými útoky. Jiné, jako Apple, Netflix a PayPal přestaly poskytovat své služby v Rusku. Google také omezil své služby, poskytované na ruském území. Elon Musk vyslal pozemní terminály, které Ukrajincům umožňují přístup k satelitní síti Starlink na nízké oběžné dráze a poskytují jim přístup k internetu, protože neutuchající ruské ostřelování hrozí zničením národní internetové infrastruktury. Několik společností – jako například Revolut a Uber – vyčlenilo zdroje na pomoc svým ukrajinským zaměstnancům a nyní velmi křehké národní technologické komunitě. Sankce se již projevily. Kombinovaný tlak společností a sankce způsobily, že ratingové agentury Fitch, Moody a S&P snížily hodnocení ruských dluhopisů na podřadný status. Ruský Rubl dosáhl naprostého historického minima. V důsledku pádu financí Ruské federace z pomyslného útesu analytici kryptotrhu předpovídají, že pravděpodobnost, že Rusové přejdou na kryptoměny, se řádově zvyšuje. „Ruští spotřebitelé byli zasaženi rychlou inflací rublu, která 3. března 2022 dosáhla 10letého minima vůči americkému dolaru,“ napsali výzkumníci GlobalData na brífinku o ukrajinském konfliktu dne 4. března. “Spotřebitelé se pravděpodobně také obrátí na kryptoměny, jak bylo vidět na jiných trzích zasažených inflací, jako třeba u Nigérie.“ Výzkumná společnost Coin Metrics zabývající se blockchainem poznamenala v podobném duchu, že používání kryptoměn v Rusku po ukrajinské invazi mírně vzrostlo.

Neutralita kryptoburz

Směnárny kryptoměn však nezabránily všem zákazníkům v Rusku v přístupu k jejich službám. Směnárny kryptoměn nezakážou všechny zákazníky v Rusku – zatím. Trestné sankce proti Putinovi jsou bezprecedentní. Zákonodárci a regulátoři by přirozeně nenáviděli, kdyby ruští oligarchové mohli tyto sankce snadno obejít něčím tak běžným, jako jsou kryptoměny.
„Nyní jsou tyto sankce silné, ale Rusko se může vyhnout části této bolesti použitím stejných nástrojů pro kryptoměny, které v současnosti používají pašeráci drog, počítačoví zločinci a daňoví podvodníci“
řekla US senátorka Elizabeth Warrenová během slyšení ve výboru. Ona a další tři demokratičtí senátoři již dříve vznesli své obavy ministryni financí Janet Yellenové v otevřeném dopise z 2. března. Samotné US ministerstvo financí varovalo, že vzhledem k tomu, že mnoho kryptoměnových směnáren nedodržuje přísná pravidla „poznej svého zákazníka“ (Know Your Customer - KYC) a “pravidla proti praní špinavých peněz” (Anti Money Laundering - AML), jako fiat banky, stávají se stále vážnější hrozbou pro uvalené americké sankce na Rusko. Britský národní úřad pro ekonomický výzkum uváděl podobný bod ve zprávě zveřejněné už v říjnu 2021. Výzkumníci varovali, že zločinci mohou přesouvat peníze mezi směnárnami s nízkým nebo žádným KYC. Obcházení sankcí s pomocí kryptoměn by proto podle některých analytiků bylo pro Rusy pravděpodobně otevřeným dlouhodobým cílem. „Rusko mělo spoustu času přemýšlet o tomto konkrétním důsledku,“ řekl New York Times Michael Parker, bývalý federální žalobce, který nyní vede oddělení proti praní špinavých peněz ve washingtonské právnické firmě Ferrari & Associates. "Bylo by naivní si myslet, že přesně s tímto scénářem nepočítali." Není překvapením, že několik politiků naléhalo na společnosti zabývající se digitálními aktivy, aby udělaly vše pro to, aby k takovému obcházení nedošlo. Ukrajinský vicepremiér Mykhailo Fedorov vyzval osm hlavních platforem pro kryptoměny, aby zablokovaly transakce mezi všemi ruskými uživateli, a prohlásil, že je nutné „sabotovat i běžné uživatele“. Kryptoměnové burzy se však zatím zdráhají své služby v Rusku upírat, alespoň ne plošně. Generální ředitel a zakladatel Binance Changpeng Zhao odmítl zavést plošný zákaz veškerých ruských transakcí, ale zablokoval „sto jednotlivců, kteří jsou na seznamu mezinárodních sankcí v Rusku“, aby Binance dodržela regulační tlak. "Rozlišujeme mezi ruskými politiky, kteří rozpoutávají války, a normálními lidmi, mnoho normálních Rusů s válkou nesouhlasí," řekl Zhao v pořadu Today na BBC Radio 4. Julian Sawyer, generální ředitel Bitstamp, uvedl v prohlášení zaslaném Verdictu: „Dodržujeme všechny sankce a spolupracujeme se všemi regulačními orgány, abychom zajistili, že v oblasti kontrol proti praní špinavých peněz působíme na úrovni bank. Ze strany Ruska však nezaznamenáváme žádnou zvýšenou aktivitu." Brian Armstrong, generální ředitel a spoluzakladatel americké Coinbase, na Twitteru uvedl: „Každá americká společnost musí dodržovat zákony – nezáleží na tom, zda vaše společnost nakládá s dolary, kryptoměnami, zlatem, nemovitostmi nebo dokonce nefinančními aktivy. Zákony o sankcích se vztahují na všechny lidi a firmy v USA.“ Stejně jako jeho konkurenti, Armstrong řekl, že sankcionovaným jednotlivcům a subjektům zakáže používat služby Coinbase. Dodal však, že Coinbase nezakáže běžným Rusům – včetně právě těch, kteří potenciálně protestují proti válce – používat služby. „To však znamená, že pokud se americká vláda rozhodne přímo nařídit zákaz, budeme se samozřejmě těmito zákony řídit,“ řekl Armstrong. Podobně generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Kraken Jesse Powell také uvedl, že jeho společnost dodržuje zákon do puntíku a tvrdě pracuje na tom, aby zabránila sankcionovaným jednotlivcům používat její služby, ale nezakáže je všem Rusům. "Jedná se o docela extrémní opatření a je to daleko za tím, že někomu vypnete přístup k jejich službě streamování hudby nebo jejich aplikaci pro sdílení fotografií," řekl Powell pro CNBC. "Kompletní omezení něčího finančního přístupu je něco, co bereme velmi vážně."

Mohou oligarchové používat směnárny kryptoměn k obcházení sankcí vůči Rusku?

Argument o tom, že kryptoměnové burzy by měly blokoval všechny Rusy, závisí na předpokladu, že ruští oligarchové mohou obejít sankce tím, že jednoduše koupí bitcoin a převedou ho na fiat měnu někde jinde. „Nemyslíme si, že existuje vysoké riziko, že by ruští oligarchové používali kryptoměny, aby se vyhnuli sankcím,“ řekl Armstrong. "Vzhledem k tomu, že se jedná o otevřenou účetní knihu, pokusit se propašovat spoustu peněz prostřednictvím kryptoměny by bylo lépe dohledatelné než použití amerických dolarů v hotovosti, umění, zlatu nebo jiných aktivech." To může překvapit některé čtenáře, kteří si pamatují, jak bitcoinoví maximalisté vychvalovali evangelium Satoshiho Nakamota o tom, že digitální zlato je decentralizovaným aktivem, které lze snadno přemisťovat bez jakéhokoli vládního dohledu. Americký Federální úřad pro vyšetřování byl schopen sledovat a získat zpět výkupné vyplacené kyberzločincům, a to navzdory tomu, že výkupné bylo vypláceno v bitcoinech, už v minulosti. V červnu se například FBI podařilo získat zpět 2,1 milionu dolarů v bitcoinech vyplacených kyberzločincům, stojícím za hackem Colonial Pipeline. Orgány činné v trestním řízení a regulační orgány západního světa nyní bedlivě sledují distribuované účetní knihy pro převody velkých částek v digitální sféře, takže je jen pravděpodobnější, že odhalí oligarchy, kteří by se snažili propašovat jejich majetek pomocí kryptoměn. V tomto ohledu je to velmi podobné, jako když americké ministerstvo financí už v roce 2018 zjistilo, že přes třetí největší lotyšskou banku byly přesouvány miliardy dolarů ve špinavých penězích, což vedlo ke konečnému kolapsu ABLV Bank. Zřejmým protiargumentem je, že sankcionované osoby by se mohly jednoduše pokusit provést menší transakce ve snaze tzv. letět pod radarem. Jistě, mohly by to udělat, ale zvýšilo by to poptávku po konečném počtu aktiv v kryptoměnách, což by způsobilo prudký nárůst cen. Takový plán by se tak stal nákladným počinem a to ani nepočítá s tím, že zpracování transakcí bitcoinů je samo o sobě drahé. I kdyby byla kryptoměna tímto způsobem získána, potencionální narušitelé sankcí by nakonec chtěli převést svá digitální aktiva na nekryté peníze. Tím by ale opět hrozilo, že je regulační orgány chytí. „Krypto by jistě mohlo být jedním ze způsobů, jak obejít mnoho z těchto sankcí,“ říká Josh Fabian, spoluředitel a zakladatel obchodního programu Tastytrade. „Myslím si, že pravděpodobnější scénář je zvýšený ruský obchod s Čínou a obchodování v Renminbi (Čínský Juan). Pokud jste Čína, je to příležitost nabídnout alternativu k americkému dolaru, zvláště pokud Rusko plánuje další expanzi. Nejsem si jistý, že by se Čína nepokusila využít situace."

Navzdory určitému oživení se trh zcela nezotavil.

Vzhledem k tomu, jak někteří si mysleli, že se kryptoměny během pandemie stanou bezpečným útočištěm jako třeba zlato, předpokládalo se, že nejistota trhu způsobená ruskou invazí na Ukrajinu způsobí, že ocenění bitcoinů vystřelí do oblak. To se ale nestalo, což poněkud podkopalo teorii, že kryptoměny budou fungovat jako bezpečné útočiště před inflací. Jedním z faktorů, který k tomuto propadu přispěl, byl lednový návrh ruské centrální banky, že by země měla zakázat kryptoměny. Banka tvrdila, že obchodování s kryptoměnami a těžba ohrožují finanční stabilitu, a proto by měly být zakázány. Tento návrh a následný seskok hodnoty bitcoinu vyvolaly varování před blížící se zimou kryptoměn po celém světě. Ruské ministerstvo financí však návrhy nepřímo zpochybnilo. Jak jste se dočetli výše, místo toho navrhla zavedení nových regulací pro lepší policejní kryptoměny a vytvoření trhu pro třídu aktiv. Tato pravidla by akceptovala, že by kryptoměny mohly být použity jako investiční nástroje, ale ne jako platební prostředky. Při všech těch řečech o kremelských gremlinech, kteří obcházejí západní sankce pomocí kryptoměn, by se mohlo zdát logické myslet si, že zákaz bude odložen. Odborníci na trh si nejsou tak jistí a naznačují, že Putinovi lidé nakonec stejně udělají, co chtějí. „Putin má plán a přejde nyní na krypto nebo zavede jejich vlastní decentralizovanou měnu,“ řekl Mark Basa, globální manažer pro značku a obchod v HOKK Finance. „Pro zemi je přijetí kryptoměn obrovský úkol – nestane se to přes noc, ale nemyslím si, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou změní jejich postoj ke kryptoměnám, alespoň ne okamžitě.

Rusko má „všechny potřebné zdroje“ k vytvoření vlastní kryptoměnové infrastruktury

Zdá se, že adopce kryptoměn je v Rusku na vzestupu – zákonodárci navrhli myšlenku přímé podpory domácích krypto burz jako alternativy k používání mezinárodních platforem. Podle ruského parlamentního věstníku Aleksander Jakubovskij, poslanec a součást pracovní skupiny pro kryptoměny, která se snaží vytvořit rámec regulací pro tento sektor, prohlásil, že mezinárodní společenství se bude snažit odříznout přístup Ruska ke kryptoměnám. Poslanec byl citován takto:
„Ruští těžaři neopustí trh. V září loňského roku se Rusko umístilo na třetím místě z hlediska kryptoměnové technické kapacity, především v oblasti bitcoinů. To je obrovská síla. Takže máme všechny zdroje co potřebujeme. To umožňuje vytváření našich vlastních burz, používání platebních platforem a dalších platforem spojených s kryptoměnami.”
Jakubovskij se domnívá, že kryptoměny jsou „oblastí, kde je těžké mluvit o skutečném zavedení omezení na tuto zemi“. To přichází v době, kdy Rusko po invazi na Ukrajinu zasáhly tvrdé sankce. Jakubovskij byl také dotázán, jak by se trh s kryptoměnami v Rusku vyvíjel pod sankcemi - a zda by současná situace mohla dokonce otevřít nové příležitosti v tamním kryptoprostoru. Jakubovskij odpověděl, že hodně bude záležet na kvalitě legislativy, která se nyní „v tomto prostoru utváří“. Dodal: „V současné době pracujeme na řešení tohoto problému. Jsem si jist, že to Rusku umožní přístup na finanční trh, který se nyní [západní spojenci] snaží uzavřít. Kompetentní rozvoj digitálních finančních aktiv navíc minimalizuje škody plynoucí ze sankcí uvalených na Rusko.” Ať už se to prokáže nebo ne, zdá se, že většina souhlasí s tím, že poptávka po kryptu a jejich přijetí v Rusku stoupá. Anton Zubets, docent na Finanční univerzitě pod vládou Ruské federace (FinU), uvedl, že „inflace a omezení bankovních výběrů urychlují přijetí.” Tvrdil však, že zprávy o masovém exodu do BTC a dalších tokenů byly příliš uměle alarmující a tvrdil, že nákup kryptoměn zastínil poptávku po jiných aktivech včetně dolaru, eura, čínského juanu a kovů, jako je zlato nebo palladium. Zubets uvedl, že pokud jde o aktiva na vyžádání, poptávka po kryptoměnách „nepřesahuje 1–3 % ve srovnání s jinými aktivy“. Akademik dodal, že kromě těch, kteří se domnívali, že kryptoměny jsou alternativním uchovatelem hodnoty k „ochraně finančních prostředků před znehodnocením“, jiní zase sledovali trh „pro nezákonné akce, jmenovitě pro nezákonný výběr finančních prostředků do zahraničí mimo zasílání hotovosti". „Praní špinavých peněz a anonymizace nelegálně získaných finančních prostředků“ byly dalšími motivačními faktory pro přijetí mezi “běžnými” uživateli, stejně jako „platba za zboží a služby na černém trhu“. Mezitím Olga Kovitidi, členka krymské výkonné složky Rady federace, prohlásila, že vláda nebude nečinně přihlížet rozvoji černého trhu – a že nemá chuť se vracet do 90. let, kdy prosperující obchod s nelegálním obchodováním s nekrytým zbožím podkopal ekonomiku velké části bývalého Sovětského svazu. Kovitidi uvedla: „Rozvine se černý trh kvůli dočasným postupům zavedeným centrální bankou na hotovostní transakce? Ano. Všichni jsme si tím v devadesátých letech prošli. Měli bychom s tím bojovat? Ano, měli bychom."

Může čínská alternativa SWIFTu poskytnout Rusku záchranné lano?

Rostoucí ruské využívání RMB a konektivita s čínským mezinárodním platebním systémem bude mít problém zmírnit dopad mezinárodních sankcí. Po invazi a anexi Krymského poloostrova v roce 2014 bylo Rusko cílem mnoha ekonomických sankcí. A nyní, po totální invazi na sousední Ukrajinu, která začala 24. února, bylo Rusko znovu zasaženo koordinovanými sankcemi ze strany Spojených států a Evropské unie. Sankce Spojených států zahrnovaly kontroly vývozu, přímé sankce na vojenské a politické cíle a finanční sankce proti dvěma největším ruským bankám: Sberbank a VTB Bank. Edward Fishman, bývalý šéf ruských sankcí z Obamovy administrativy, řekl: „Byl jsem součástí týmu, který navrhl sankce v roce 2014, a to je daleko nad rámec toho, co jsme zvažovali. Vzhledem k tomu, že ruské jednotky stále proudí do sousední Ukrajiny, může se stát, že optimismus ohledně sankcí se na Rusko nevztahuje. V reakci na to Evropská unie 2. března zahrála to, co bylo dosud považováno za totální trumf: zakázala sedmi velkým ruským bankám přístup do sítě pro zasílání zpráv SWIFT. Podle oznámení měly VTB Bank, Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossiya, Sovcombank a VEB Bank sedm dní na ukončení používání SWIFT od okamžiku oznámení. Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci, tedy SWIFT, je organizace, která dohlíží na přední světový mezinárodní systém zasílání zpráv o platbách. I když SWIFT sám přímo nezpracovává postupy zúčtování a vypořádání, je zodpovědný za doručování zpráv o tom, jak by měly být platby poskytovány a přijímány, a používá jej více než 11 000 finančních institucí po celém světě. Zákaz SWIFT pro ruské banky jim v podstatě brání v provádění přeshraničních transakcí – pokud nechtějí komunikovat v porovnání dosti neohrabaným e-mailem nebo telegramem. Nicméně finanční izolace neodradila ruské vojenské ambice. Ve skutečnosti nebylo Rusko na takovou příležitost úplně nepřipraveno. Zejména Rusko se zapojilo do různých „de-dolarizačních“ snah, které se silně soustředily na spolupráci s Čínou. Za prvé, Rusko vyvinulo svou vlastní domácí alternativu ke SWIFT, známou jako Systém pro převod finančních zpráv (SPFS). Je možné, že SPFS by se mohl integrovat s rodícím se, ale mnohem větším, čínským platebním systémem, Cross-Border Interbank Payment System (CIPS). Za druhé, Rusko upřednostnilo používání čínského Juanu (RMB) pro účely mezinárodního obchodu a plateb. V minulosti bývalý ruský ministr financí předpovídal, že vyloučení Ruska ze SWIFT by způsobilo pokles jeho HDP o 5 procent. Jak se tedy věci změnily? Může rostoucí využívání RMB ze strany Ruska a konektivita s CIPS zmírnit tento rozsah ekonomického dopadu? V reakci na západní sankce vůči Rusku po invazi na Krym v roce 2014 Rusko zřídilo SPFS, regionální alternativu SWIFT. Ruská centrální banka uvádí, že v síti je více než 400 účastníků. Zatímco většina těchto členských bank se nachází v Rusku, mnohé lze nalézt také v bývalém Sovětském svazu. Do konce roku 2020 platforma komunikovala přibližně u jedné pětiny všech tuzemských bankovních transakcí. SPFS sám o sobě nedokáže poskytnout adekvátní náhradu za SWIFT. To je důvod, proč již od roku 2016 Rusko prosazovalo plány na integraci svých systémů s čínským CIPS. S podporou Čínské lidové banky byl CIPS spuštěn v roce 2015, aby pomohl internacionalizaci RMB. Tento systém je výrazně větší než SPFS: CIPS zpracoval v roce 2021 transakce v hodnotě kolem 12,68 bilionu USD. Ke konci roku CIPS oznámil, že k systému je připojeno 1 280 finančních institucí ve 103 zemích a regionech. CIPS má samozřejmě daleko k tomu, aby nahradil samotný SWIFT. I když se CIPS snaží v budoucnu fungovat nezávisle, stále úzce spolupracuje se společností SWIFT, aby získal přístup k její širší síti. Konkrétně tok finančních prostředků funguje prostřednictvím CIPS v tuzemsku, zatímco tok informací v mezinárodních transakcích zajišťuje buď CIPS, nebo SWIFT. Kromě toho, že RMB zahrnuje pouze 3,2 procenta mezinárodních transakcí, musí ještě předložit silný argument mnoha globálním bankám, aby se připojily k síti finančních zpráv založené na RMB. Stačila by spolupráce SPFS-CIPS k potlačení dopadů zákazu SWIFT na Rusko? Čína je největším obchodním partnerem Ruska z hlediska vývozu i dovozu. V roce 2021 vyskočil čínsko-ruský obchod o více než 30 procent na celkovou hodnotu 146,9 miliardy dolarů. Dvoustranný obchod mezi těmito zeměmi se od počáteční přívalu západních sankcí vůči Rusku v roce 2014 rozšířil o více než 50 procent a současné sankce mohou zvýšit závislost Ruska na ČLR. Obchod založený na RMB představoval přibližně 28 procent čínského vývozu do Ruska v první polovině roku 2021, přičemž vzrostl z pouhých 2 procent v roce 2013, což ukazuje na ruské ambice de-dolarizovat. V důsledku špatné směnitelnosti RMB bude obtížné zvýšit podíl obchodu založeného na RMB; vysoký podíl ruských zahraničních rezerv RMB a strategická dvoustranná swapová dohoda s Čínou však umožňují toto procento zvýšit. Od první invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014 byla země zaneprázdněna hromaděním devizových rezerv. Přestože ruská centrální banka nebude kvůli sankcím schopna čerpat rezervy držené v západních zemích, může stále využívat 13,1 procent svých rezerv – ve výši 77 miliard dolarů – které jsou drženy v RMB, což může pomoci usnadnit mezinárodní obchod. Pro další likviditu může Rusko také využít svou dlouhodobou dvoustrannou swapovou dohodu (BSA) s Čínskou lidovou bankou. BSA neboli dohoda o cross-currency swap dává přijímající straně právo směnit měny s protistranou za pevnou úrokovou sazbu. BSA se často používají jak ke snížení rizika kolísání měn v dobách finanční volatility, tak i k mazání přeshraničního obchodu. Rusko využilo své swapové dohody mezi říjnem 2015 a březnem 2016 a ruská centrální banka poznamenala, že prostředky byly přiděleny za účelem „podpory dvoustranného obchodu a přímých investic mezi těmito dvěma zeměmi“. Současná situace by mohla být pro Rusko důvodem k dalšímu využívání této úvěrové linky. Celkově lze říci, že pouze jedna třetina jeho celosvětového obchodu s největším obchodním partnerem se vypořádává v čínské měně a vzhledem k omezeným členským sítím SPFS a CIPS má Rusko daleko k tomu, aby mohlo provádět mezinárodní obchod bez SWIFT. Rusko může použít zahraniční rezervy a své nesplacené BSA, aby zvýšilo svůj podíl na obchodu založeném na RMB; to se však nemůže stát přes noc a v blízké budoucnosti to nebude splňovat potřeby globálně propojeného Ruska. Důležité však je, že sankce EU, které ze SWIFT strategicky odstranily sedm ruských bank, nezahrnovaly ruské banky, které zpracovávají platby související s energií. Rusko je jedním z předních světových exportérů ropy, mimo jiné energetické výstupy, a export energie tvoří více než 25 procent z celkového objemu země. Západní závislost na ruské energii zachránila banky, jako je Gazprombank, které provádějí platby za ruskou ropu a plyn, a to Rusku ponechá alespoň jedno záchranné lano, na které se může spolehnout, pokud se ostatní sektory ekonomiky začnou hroutit. Ruská ropa a širší obchod založený na RMB může pomoci zmírnit některé bezprostřední dopady zákazu SWIFT. Zatímco však zpravodajství poukázalo na zvýšenou závislost na Číně jako na řešení zákazu SWIFT pro Rusko, regionální integrace mezi SPFS a CIPS nedokáže poskytnout adekvátní alternativu. Dokud nedojde k další internacionalizaci RMB, tato síť nebude schopna podporovat ruské mezinárodní obchodní požadavky. Pro Rusko je ještě znepokojivější, že Číně může dokonce úplně chybět záměr integrovat SPFS s CIPS, aby se zabránilo zapletení se do represivních akcí ze strany Západu, čímž by se celá tato debata stala zbytečnou. Update 25.3. - Rusko oznámilo, že je připravené přijímat BTC  jako platidlo za ropu a plyn

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Spekulujete na altcoinech?

Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.