FTX používala generátor náhodných čísel pro vytváření zůstatku v záložním fondu

Soud se Samem Bankman-Friedem a jeho spolupracovníky stále probíhá a objevují se nové a nové skutečnosti. Ty prozrazují, jak špatně byla burza FTX vedena a že se dost možná jednalo o jeden velký promyšlený podvod už od začátku. U soudu opět promluvil bývalý technologický ředitel Gary Wang a prozradil, že záložní fond burzy FTX byla jedna velká lež. Tento fond měl sloužit k udržení likvidity burzy v případě, že by velká část uživatelů vybrala své peníze. Dnes už je jasné, že tento fond nezafungoval jak měl. Nově se ale dozvídáme také to, že se jednalo o další velkou lež SBF a jeho týmu v FTX.

Další velká lež Sama Bankman-Frieda

V novém svědectví ze 6. října bývalý technologický ředitel FTX Gary Wang přiznal, že záložní fond burzy byl vymyšlený a ve skutečnosti neobsahoval jediný token FTT (vlastní token burzy FTX). Burza přitom proklamovala, že se ve fondu nachází tokeny FTT v celkové hodnotě 100 milionů dolarů. Tyto prostředky měly být použity k udržení likvidity burzy, případně i vyplácení uživatelů v případě jakýchkoliv problémů. Opět se tedy ukazuje, že celá burza byla jen velkým domečkem z karet, který zřejmě sloužil k hlavně obohacení nejvyššího managementu. Gary Wang přiznal, že zůstatek falešného fondu vypočítával jednoduchý skript v Pythonu. Zveřejněná částka byla vždy vypočítána vynásobením denního objemu obchodů s tokeny FTT a náhodným číslem okolo 7500. U soudu se také objevil tento tweet, který zveřejňoval aktuální stav záložního fondu FTX. Když se žalobce dotázal, zda tato částka v době publikace tweetu odpovídá reálné hodnotě záložního fondu, Wang odpověděl pouze: “Ne”.

Wang následně přiznal, že fond nikdy neobsahoval žádný token FTT a jednalo se pouze o náhodně generované číslo, následně vypsané ve formě dolarové hodnoty fondu. K dotazům ohledně tohoto fondu žalobci přistoupili poté, co se u soudu objevil jako důkaz pythonový kód, který náhodně generoval hodnotu záložního fondu. Burza se přitom hodnotou tohoto fondu často chlubila na svých sociálních sítích i na webu. Podle Wanga by ale částka ve fondu rozhodně nestačila na pokrytí jakýchkoliv ztrát uživatelských prostředků nebo doplnění likvidity na burze. Už tak malý fond utrpěl velkou ztrátu poté, co se jednomu uživateli podařilo využít chyby na burze FTX a nakoupit velice výhodně tokeny MobileCoin. Tato chyba vedla ke ztrátě několika stovek milionů dolarů a naprostému vyčerpání záložního fondu. Wang také doplnil reakci Sama Bankman-Frieda.

Poté co byl SBF informován o této ztrátě nařídil, aby Alameda Research vzala ztrátu na sebe. Tím se snažil problém zakrýt, protože společnost Alameda Research neměla povinnost mít natolik transparentní účetnictví, jako burza FTX. Nakolik je bylo transparentní účetnictví burzy FTX transparentní je v současnosti už snad všem jasné. Wang také tvrdí, že jim po tomto incidentu SBF nařídil, aby upravili burzu tak, aby mohla Alameda Research vybírat do mínusu a v podstatě neomezeně využívat likviditu burzy FTX. Wang už dříve u soudu přiznal, že se společně s Bankmanem-Friedem, bývalou generální ředitelkou společnosti Alameda Research Caroline Ellisonovou a bývalým ředitelem inženýrství FTX Nishadem Singhem dopustil několika finančních podvodů.

3/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.