co je ethereum

Ethereum a jeho využití – decentralizace pokračuje

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

S nárůstem ceny Ethereum současně vzrůstá i zájem o poznání možností této platformy. Chtěl bych proto čtenářům v kostce přiblížit technologii, kterou se tento nezastavitelný světový počítač pokouší změnit využívání internetu ze současného pojetí klient-server na bezpečnou peer-to-peer komunikaci.

Co je Ethereum a jak fungují chytré kontrakty

Protokol inspirovaný bitcoinovým blockchainem představuje jeho autor Vitalik Buterin jako sdílenou výpočetní platformu umožňující provoz decentralizovaných aplikací pomocí chytrých kontraktů (smart contracts). Stavební kameny této technologie tvoří vývojářská a uživatelská transparentnost a decentralizovaná síť bez nutnosti důvěry v centrálního správce. Ethereum  umožňuje využít blockchain pro demokratizující, finanční, nebo strukturované systémy.

Od podzimu 2014, kdy v předprodeji projektu Ethereum vývojový tým v čele s Buterinem inkasoval neuvěřitelných 31591 bitcoinů (v přepočtu skoro 450 milionů korun), se netrpělivě očekávalo spuštění funkční platformy. Během léta 2015 byla spuštěna platforma Frontier, po dalších devíti měsících bylo oznámeno vydání první produkční verze platformy Homestead.

Vitalik Buterin a Ethereum team

Ethereum podobně jako Bitcoin funguje na decentralizované síti počítačů, které sdílejí časově označenou databázi „blockchain“, v níž se ukládají transakce mezi jednotlivými adresami. Účty mohou být vlastněny externím uživatelem (EOA), nebo chytrým kontraktem (CA). S transakcí je možné odeslat i krátký program, tzv. chytrý kontrakt. CA je účet s neměnným softwarem a vlastním datovým úložištěm, sídlící v blockchainu a očekávající vstupní data od externích, nebo jiných CA.

Chytré kontrakty jsou ovládány transakcemi, které nesou informace o vstupních datech do vyvolávaných částí programu. Jejich výsledek je opět permanentně zapsán v blockchainu. Kontrakty se mohou dále replikovat a vytvářet tak vlastní autonomní strukturu.

Pro lepší pochopení si můžete představit např. řešení pro volby, kde by byl vytvořen hlavní kontrakt volební platformy, která bude vytvářet nové subkontrakty s vlastními úložišti pro jednotlivá hlasování. Firmy mohou využít kontrakty, ve kterých bude uložena celá struktura organizace se systémem odměn založeném na určitých kritériích. Při distribučním prodeji mohou být výpočty odměn veřejně uloženy v kontraktu, které bude pravidelně vyplácet podle zadaných pravidel.

Rychlejší blockchain a Ether jako palivo

Na rozdíl od Bitcoinu jsou nové bloky transakcí těžaři vydávány v průměru po 17 vteřinách. Odlišné je také pojetí hlavní jednotky Ether, která slouží jako tzv. palivo („gas“). Ačkoliv označení palivo evokuje jednorázové použití, v případě ETH tomu tak není. Palivo slouží podobně jako v bitcoinové síti k uhrazení výpočetního výkonu těžařům.

Role těžaře se však v tomto případě rozšiřuje o roli vykonavatele. Těžař na požadavek správce chytrého kontraktu vyvolá určitou část programu a za poskytnuté výpočetní kroky je správcem odměněn v ETH. Těžaři ve svých zařízeních mají virtuální prostředí (EVM) ve kterém se kontrakty bezpečně spouští. Ethereum má na rozdíl od limitovaných skriptů Bitcoinu také vlastní, turingovsky úplné programovací prostředí s cykly a podmíněnými skoky.

Jednotlivé operace jsou ohodnoceny počtem paliva potřebného k vykonání dané operace. Například samotné vyslání transakce do CA vyjde na 500 gas, v přepočtu 0,0025 Kč při současné ceně 10 USD/ETH. Pokud ovšem palivo v průběhu operace dojde, stav kontraktu nebude změněn a gas za poskytnutý výkon těžaři zůstane.

Od živého spuštění první Ethereum platformy uběhlo 9 měsíců, v současné době však ještě není k dispozici mnoho stabilních a uživatelsky přívětivých nástrojů. Jedinou výjimkou je beta verze Mist prohlížeče umožňující správu ETH, nahrání a vyvolání funkcí kontraktu.

Bude cena ETH kopírovat vývoj Bitcoinu?

S aktuálně zvyšující se cenou, od 1.1.2016 z nástupních 0.76 USD na zatím historické maximum 15 USD (14.3.2016), je častou otázkou, jestli využívání platformy nebude pro vývojáře drahé. Pravděpodobně je možné očekávat podobný průběh, jako u ceny poplatků v bitcoinové síti.

Bitcoin blok číslo 300000 (10.5.2014) měl při ceně 400 USD/BTC a 237 transakcích vstupní poplatky okolo 0.04 BTC. Přitom u bloku 200013 (22.9. 2012) byl při ceně 7 USD/BTC s podobným počtem transakcí poplatek 0.17 BTC. Z historie lze tedy odhadnout, že těžaři snižují vstupní hranici poplatků transakcí v závislosti na ceně.

Vitalik Buterin tento výrok podtrhuje publikovanými testy. Ze současně doporučené ceny paliva 10 szabo (10-6 ETH) je možné s mírným zpožděním vyslat transakci s poplatky 20 shannon (10-9 ETH).

Samotná cena ETH na otevřeném trhu nepřestává pokoušet především spekulanty. Ti se rozdělují na dva tábory s naprosto opačným pohledem na možný vývoj. Větší část se shoduje na tom, že je ETH ve fázi mediálně přifouknuté bubliny, která roste neúměrně rychle a jakkoliv je Ethereum technologický superprojekt, nejde o klasickou transakční měnu.

Druhý pohled na věc předpokládá podobný vývoj, jaký prodělala cena bitcoinu v uplynulých několika letech, objevují se i názory, že je Ethereum pro Bitcoin nejvážnějším konkurentem.

Ethereum - zkušenosti a využití

V současnosti nejpokročilejší aplikací na Ethereum je Slock.it, umožňující prodat, pronajmout nebo sdílet věci bez zprostředkovatele skrze IoT zámky připojené na blockchain.

Přes Ethereum přistupují k posílení transparentnosti svých hlasovacích systémů dokonce i některé vládní aparáty, jako třeba Ukrajinský parlament s možností využití platformy e-Vox. Podobné řešení se testuje také pro estonskou burzu cenných papírů.

Jedno z využití představuje nedávný článek o spolupráci RWE a startupu Slock.it, jak by se mohl stát blockchain nedílnou součástí podnikání energetického obra - RWE by si vlastně pronajalo přístup k celosvětové počítačové síti, kterou představuje právě Ethereum.

„Cílem projektu Ethereum je poskytnout využití technologie blockchainu všem dostupným zařízením“, uvedl Vitalik Buterin pro Coin Center.

Zajímá vás Ethereum a chcete pokračování? Napište do komentářů

foto: blog.ethereum, Flickr - CC Duncan Rawlinson

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.