Daně a kryptoměny? Whalebooks.com vám s tím pomůže

Daně 2020: Novinka Whalebooks pomůže správně zdanit výnosy z obchodů s kryptoměnami

.

Pokud obchodujete s kryptoměnami a udělali jste v loňském roce desítky, stovky nebo tisíce operací na kryptoměnové burze, nebo máte kryptoměny jako jednu z platebních metod ve svém podnikání, bude se vám bude hodit nová služba, která pomůže správně výnosy z obchodů s kryptoměnami zdanit. Nova aplikace Whalebooks.com umožňuje jednoduše připravit přehledy všech operací během uplynulého roku, kde uvidíte nejen skutečné příjmy a výdaje, ale také získáte patřičný dokument o tom, jakým způsobem jste vše spočítali. Výsledky se pak již snadno zanesou do chystaného daňového přiznání.

“Získání detailních přehledů z provedených obchodů na burzách výrazně pomůže zejména při zpracování daňových přiznání,”

říká účetní a daňová poradkyně Hana Trnková Kocourková, která v České republice začala jako mezi prvními nabízet kryptoměnové účetnictví.

Whalebooks.com se netýká jen daňových přiznání, ale slouží ke komplexní evidenci obchodů s kryptoměnami. Obchodníkům umožní na jednom místě přehledně kontrolovat vývoj svého portfolia na burze nebo více burzách a sledovat tak uceleně svůj krypto business.

“Tím, že se dá sledovat stav kryptoměn a běžných měn každý den v grafické podobě, obchodník má dokonalý přehled o situaci. Jestli má někde málo, nebo naopak příliš kryptoměn. Dá se tak předcházet zbytečným ztrátám,”

komentuje jednu z klíčových vlastností aplikace její tvůrce Marek Jacko.

A Marka jsem pro btctip.cz vyzpovídal, abychom naše čtenáře nemuseli odkazovat jen na tiskové zprávy... :)

.

KF: Marku, jak dlouho už Whalebooks.com vytváříte a v jakém je teď stadiu, už ji běžně lidé a případně firmy používají? Kdo patří k vašim typickým uživatelům, zákazníkům? 

. MJ: Whalebooks.com jsme začali vyvíjet na jaře roku 2019 a nyní ho můžou používat malé i velké krypto společnosti a investoři. Zatím spolupracujeme především s výrobci a provozovateli bitcoinových bankomatů General Bytes a ti jsou také nyní naším hlavním zákazníkem.  

Především v letech 2016 a 2017 přišla velká vlna obchodování s altcoiny a tokeny z ICO, v té době se také začaly objevovat první větší platformy na správu portfolia.  Já takhle třeba používal Cryptocompare. V čem se liší Whalebooks od podobných platforem a na jaké trhy teď míříte?

. V Whalebooks.com jsme se snažili skloubit to, co považujeme za nejdůležitější – jednoduchost ovládání, automatizované nahrávání obchodů, uvažování v měnových párech místo v coinech, propojení s výpočtem na oceňování zásob a „papírové“ reporty v PDF. Kromě toho umožňuje Whalebooks.com také zpětně zkoumat hodnotu vašeho portfolia s využitím historických kurzů. Navíc počítáme realizované zisky i ze záporných zůstatků, pokud provádíte tzv. short obchody. Platformu máme lokalizovanou do českého a slovenského jazyka a chystáme i větší podporu národních bank, ve smyslu vyhlašovaných fiat kurzů, což je důležité právě z daňového hlediska.  

Co všechno umíte evidovat, jaké měnové páry? Dokážete také rozlišovat rozdílné účetní a tržní kurzy? Jak si s účetnictvím poradí zákazník, který obchoduje v kryptoměnových párech, ale i v dolarech a eurech a účetnictví vede v českých korunách?

. V tuto chvíli podporujeme osm kryptoměn - Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Ripple, Monero, Dash a DAI a tři nejvýznamější fiat měny – USD, EUR a Českou korunu (smích). Měnové páry u nás tvoří takové jejich kombinace, kdy podklad (první měnu v páru) tvoří kryptoměna a kotaci (druhou měnu v páru) buď fiat měna anebo Bitcoin či Ethereum. Jedná se tedy i o páry, které na trhu (zatím) nenajdete, například DAI/CZK, nám jde spíše o formální popis obchodu, než o to, na které burze se provedl. A to mě přivádí k otázce tržních kurzů. Zaznamenal jsem diskuze o tom, který kurz je ten správný tržní, zda ten na burze, kde zákazník nejvíce obchoduje, nebo ten na burze s největší likviditou? Upřímně, ono to není zas tak důležité, ten pravý tržní kurz je ten, za který jste nakoupil nebo prodal své kryptoměny a pouze podle tohoto my spočítáme vaši daňovou povinnost. Pokud jste zatím neprodal, jedná se o „nerealizovaný“ zisk nebo ztrátu a v takovém případě používáme agregovaný kurz dané měny poskytovaný třetí stranou, beztak jde jen o orientační hodnotu. Účetní vs. tržní kurz, to je zajímavá otázka. Rádi bychom přidali podporu pro pevné účetní kurzy vyhlašované ČNB nebo ECB (pro Slováky), včetně automatizovaného načítání, ale toto zatím nemáme, takže si pevný kurz alespoň můžete nastavit „ručně“. Bavíme se tady hlavně o fiat/fiat kurzech, pokud totiž vedete účetnictví a výnosy máte v různých fiat měnách, existují standardy toho, jak máte postupovat při přepočtu na vaši primární měnu. My nabízíme možnost rozdělit si své účetní období do více portfolií a ke každému nastavit jiný pevný kurz, ten nahradí odpovídající tržní kurz, který by se jinak použil. Pro kurzy krypto/fiat aplikujeme vždy jen tržní kurz, který interně přepočítáváme přes USD.  

Bavili jsme se o tom, jak pracujete s časovým omezením portfolií a také např. o přesouvání balances, kde je potřeba rozlišovat mezi různými účetními obdobími. Můžeš to trochu víc vysvětlit?

. Každý asi začne tak, že si prostě založí portfolio a nahraje si do něj obchody za loňský rok. Takové portfolio nemá explicitně určený začátek ani konec, a proto se zobrazuje od data nejstarší transakce až do dnes. To je šikovné, když chcete sledovat svůj majetek v čase, ale pro uzavřené účetní období je lepší přidat časové omezení porfolia, například od 1.1.2019 do 31.12.2019. Tím se upraví graf zobrazující portfolio, ale také vám to zabrání přiřadit omylem obchod provedený mimo toto období. No a když už to takto máte, tak proč si rovnou nepřipravit portfolio na příští rok? Vytvoříte druhé portfolio, nastavíte období od 1.1.2020 do 31.12.2020 a teď vám dojde, že potřebujete načíst hodnoty z konce minulého období, abyste nezačínali zase od píky. A k tomu slouží načtení počátečních stavů, zadáte první portfolio, vyberete poslední den portfolia a uvidíte seznam všech párů a jejich zůstatků, které se přenesou jako počáteční stav druhého portfolia. Hodnoty můžete i manuálně upravit, pokud by vám něco nevyhovovalo. A ještě je tu taková věc, kterou snad ocení ti, kteří obchodují různé páry se stejným podkladem, například BTC/EUR a BTC/CZK a přitom na jednom hlavně nakupují a druhém hlavně prodávají. Takové páry je možné při přenášení sloučit v jeden pár podle účetní měny portfolia, například BTC/CZK, a upravit tak zůstatky krypto i fiat měn, zde se dobře hodí mít nastavený pevný kurz. Aplikace Whalebooks  

Jak pracuje platforma s importy dat?

. Každý si asi celý rok pečlivě a průběžně ukládá exporty obchodů z burz ve formě CSV souborů, a kdo ne, ten může burzu požádat o roční CSV výpis. Záznamy o obchodech je možné do Whalebooks.com vkládat i ručně, ale CSV export je určitě nejbezpečnější způsob z pohledu přesnosti a kontroly dat. Během tohoto roku bychom rádi přidali též import dat přes API jednotlivých burz, ale je to spíš kvůli komfortu uživatelů, kteří tak budou mít data v Whalebooks.com připravena, doslova jako když je najdou.  

Jakou máte cenovou politiku? Viděl jsem, že nabízíte i základní služby zdarma, vystačí si s tím třeba běžný „hodler“?

. Tak to zcela určitě. Zdarma dostane jedno portfolio a sto transakcí, ale časově není nijak omezené. Takže pokud jste nakoupil méně než stokrát (smích) můžete si své obchody pomocí CSV naimportovat nebo alespoň manuálně vložit, pokud CSV nemáte. A pak už se jen těšit pohledem na graf vývoje tržní hodnoty vašich krypto aktiv, průběh nárůstu čisté hodnoty a aktuální hodnoty nerealizovaného zisku. To vše s hřejivým pocitem, že dokud držíte a neprodáte, tak v ČR a na Slovensku nemáte daňovou povinnost k dani z příjmu. Samozřejmě to vše platí i obráceně.   Uvažujete také o globálních trzích? Jestli to správně chápu, tak vy vytváříte především podrobné přehledy stavu portfolia, zisků a ztrát, kde jsou aktuální výstupy formálně a věcně správným podkladem např. pro daňové přiznání podle našich zákonů, ale ten matematický a účetní základ je stále stejný a šel by použít i v jiných zemích, je to tak? V podstatě s tím tak trochu počítáme. Určitě teď není v našich silách řešit daňová přiznání v jednotlivých zemích, mimochodem málokdo by čekal, jak odlišné jsou daňové povinnosti v jinak civilizovaných zemích EU a USA. Co se týče globálních trhů, tak podporu právě pro americké účetnictví bychom chtěli mít připravenou ještě tento rok. Nicméně obvykle platí, že daň z příjmu platíte z rozdílu výnosů a nákladů, že kryptoměna sice není měna, ale přesto je osvobozena od DPH  a že ocenění tržní cenou je minimálně akceptovatelné. Kromě online správy porfolií Whalebooks.com umožňuje automatizovaně vytvořit tištěné podklady (ve formátu PDF), ve kterých především najdete: kompletní seznam obchodů v daném období, součty nakoupeného a prodaného množství na jednotlivých párech, zůstatky krypto i fiat měn na začátku a na konci období, navíc doplněné o hodnotou všech aktiv dle tržního kurzu a v neposlední řadě výpočet realizovaného zisku/ztráty z prodeje kryptoměn. Realizovaný zisk/ztráta je samozřejmě hlavní podklad pro vaše daňové přiznání, ale vyplnit si ho musíte zatím sám. Jinak stojí za to zmínit, že při výpočtu realizovaného zisku/ztráty vůči prodejům započítáváme náklady oceňované váženým aritmetickým průměrem cen nákupů.  

A otázka na závěr – připravujete nějaké další vylepšení platformy, něco zásadního, nebo třeba i další navazující službu, nebo spolupráci?

. Těch vylepšení by byla celá řada. O přidání API pro import dat jsem se už zmiňoval, taktéž o importu vyhlašovaných kurzů ČNB. Dále bychom rádi vylepšili výpočty týkající se krypto-krypto párů, a to i z daňového hlediska. Právě teď implementujeme API na integraci se systémy velkého provozovatele sítě krypto automatů v USA, tato spolupráce na nás bude klást velké nároky, protože se jedná o zpracování tisíců transakcí denně. Marku, děkuji za rozhovor a ať Whalebooks daří, zvlášť teď, před březnovým podáním daně z příjmů asi projdete náročnou zkouškou, tak držím palce!
4.3/5 - (6 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.