Už 9. srpna má Coinbase spustit své vlastní řešení druhé vrstvy Etherea s názvem Base. Kolem této druhé vrstvy se po oznámení vzedmula vlna nadšení. Testnet byl spuštěn už v únoru tohoto roku a Coinbase celé řešení popisuje jako bezpečnou, nízkonákladovou, vývojářskou druhou vrstvu Etherea, která přivede miliardu nových uživatelů do web3. Obdobných řešení na Ethereu ale již existuje celá řada, v čem se tedy projekt Base od jedné z největších světových burz liší od ostatních projektů? V tomto článku se podíváme na pět klíčových vlastností nového projektu od Coinbase.
Base Chain je postavený na OP Stack
Při budování Base využila burza Coinbase OP Stack, modulární open-source framework vyvinutý týmem Optimism. Vzhledem k tomu, že ekosystém Ethereum vstupuje do éry rollupů, je OP Stack oblíbeným nástrojem mezi vývojáři druhých vrstev. Základní mainnet bude fungovat jako oddělená síť Optimism, Coinbase ji ale změnilo k nepoznání. Volbou OP Stack si však Coinbase zajistila vysokou úroveň interoperability s dalšími řešeními na druhé vrstvě Etherea. Vývojáři Base už od začátku úzce spolupracovali s OP Labs, hlavním vývojářem OP Stack. Vzhledem k tomu, že Base vychází z Optimism můžeme říci, že sdílí podobnou vizi ve spolupracující super řetězce na druhé vrstvě Etherea. V rámci spolupráce Optimism a Base bude Coinbase sdílet transakční poplatky jejich vrstvy s Optimism Collective.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=khZrWdAOirw[/embedyt]
Base nemá a nikdy nebude mít vlastní token
Oproti jiným druhým vrstvám na Ethereu, Base nemá a nikdy nebude mít vlastní token, který by do své sítě emitoval. Coinbase se také zavázalo, že žádný vlastní token vydávat nikdy nebude a jejich druhá vrstva bude vždy pracovat jen s ostatními tokeny. K tomuto kroku se Coinbase rozhodla zřejmě proto, aby dodala svému řešení dostatečnou legitimitu. Base tedy nebude nabízet žádné vlastní tokeny proto, aby měla společnost finance na provozování tohoto projektu tak, jak tomu bývá u naprosté většiny podobných projektů. Od spuštění mainnetu se celková uzamčená hodnota na Base vyšplhala na více než 61 000 etherů, což odpovídá hodnotě přibližně 112 milionů dolarů. Většina těchto prostředků ale pravděpodobně pochází přímo od Coinbase, která se takto snaží připravit likviditu pro fungování sítě. Rozhodnutí nevydat vlastní token zdůvodňuje Coinbase tím, že chtějí zůstat co nejblíže samotnému Ethereu a nepřidávat na přeplněný trh další token.
Navrženo pro potřeby Coinbase
Celý vývoj druhé vrstvy Base financovala burza Coinbase a chystá se projekt využít v budoucnu pro své produkty. I tak ale bude Base otevřený ekosystém, který nabídne zázemí pro všechny projekty, které se jej rozhodnou využít. Budoucím vývojářům umožní používat tuto vrstvu ve hrách a jiných aplikacích. V tomto smyslu se podobá chainu BNB, který vybudovala kryptoměnová burza Binance, nyní ale běží převážně na projektech uživatelů nezávisle na samotné burze Binance. Je jisté, že burza s kryptoměnovými aktivity v hodnotě 120 miliard dolarů a miliony aktivních uživatelů může vybudovat opravdu zajímavou a užitečnou platformu. Pokud však má splnit ambice naznačené burzou Coinbase, bude muset platforma Base prokázat širokou míru užitečnosti a hlavně odolnost proti hackerským útokům, které jsou v poslední době stále častější a zaměřují se právě na projekty podobné Base.
Vše bude decentralizované
V kryptoměnovém průmyslu je slovo decentralizované velice nadužívané a ne každá centralizovaná platforma je opravdu decentralizovaná. Také zapojení společnosti Coinbase do projektu vyvolává kritiku ohledně vlastnictví celé vrstvy soukromou firmou. V současné době je totiž jediným validátorem sítě právě Coinbase a jejich servery. Je tedy otázkou, zda se dá projekt označit za decentralizovaný, když má pouze jednoho validátora transakcí. Lze ale předpokládat, že po spuštění se přidají také další společnosti a jedinci, kteří budou transakce na Base odbavovat. S tím počítá také Coinbase, která má plán decentralizace pro první tři měsíce od spuštění. Prvním krokem bude delegování rozhodovacích pravomocí od vývojářů na Bezpečnostní radu složenou z klíčových uživatelů. Jak bude ekosystém Base růst, zavede Coinbase demokratičtější mechanismy řízení projektu, které budou reprezrentovat rozmanitost všech uživatelů. Úplné detaily plánu ale Coinbase nezveřejnila a lze jen odhadovat, kteří z uživatelů budou ti klíčoví a získají místo v Bezpečnostní radě.
Base bude podporovat Account Abstraction
Abstrakce účtů umožňuje třetím stranám provádět transakce jménem někoho jiného. Znamená to tedy, že se uživatelé mohou zapojit do smart kontraktů bez toho, aby museli platit poplatky nebo se starat o soukromé klíče. Na umožnění této funkce v síti Base spolupracovaly společnosti Gelato a Safe. Mainnet Base je doplněn sadou pro vývoj softwaru (SDK) pro abstrakci účtů, díky čemuž budou moci budoucí vývojáři na této vrstvé tuto funkci využívat.