Bude Bitcoin po sloučení Etherea méně relevantní kryptoměnou?

Jak se dlouho očekávané sloučení Etherea blíží, jedním z nejzajímavějších faktů o medvědím trhu v roce 2022 je, že ethereum (ETH) překonalo bitcoin (BTC) téměř v každém časovém rámci. V době psaní tohoto článku ETH vzrostlo oproti BTC více za posledních 24 hodin (6 % vs. 1 %), v minulém týdnu (7 % vs. -2 %), v posledním měsíci (-1,8 % vs. -13 %), i za posledních 90 dní (-8 % oproti -34 %) a také v minulém roce (-57,9 % oproti -61,5 %). A vzhledem k tomu, že sloučení je zatím stále jen na obzoru – a má se uskutečnit 13. až 15. září – je velmi pravděpodobné, že ethereum v příštích několika týdnech překoná bitcoin ještě více. Znamená ale krátkodobý růst, že ETH nadobro překoná BTC nebo jej dokonce pošle do dlouhodobého poklesu? To do značné míry závisí na tom, zda se ethereum po sloučení skutečně stane deflační kryptoměnou, což mnozí pozorovatelé zpochybňují.

Jak sloučení Etherea sníží emise ETH

Poslední aktualizace od Vitalika Buterina naznačuje, že sloučení Etherea se uskuteční mezi 13. a 15. zářím, přičemž upgrade Bellatrix – poslední před sloučením – již přišel. To v konečném důsledku znamená, že Ethereum se stane kryptoměnou Proof-of-Stake, s validátory potvrzujícími nové bloky a transakce samotným stakováním ETH, namísto utrácení energie, jak tomu bylo doposud a jak nyní funguje BTC. Staking kryptoměn zahrnuje „uzamknutí“ části vaší kryptoměny na určitou dobu jako způsob, jak přispět do blockchainové sítě. Výměnou mohou stakeři získat odměny, obvykle ve formě dalších tokenů nebo jiných výhod. V šiřších souvislostech přechod na PoS také znamená, že významné procento ETH bude uzamčeno v chytré smlouvě nového Beacon Chain. Ve skutečnosti je působivých 13,398 milionu ETH již zamčeno (v době psaní tohoto článku), přičemž je pravděpodobnější, že budou stakovány, jakmile úspěšně proběhne sloučení. 13,389 milionů ETH je v současné době 11,13 % z celkových cirkulujících zásob etherea (ze 120,4 milionů ETH). Kromě toho přechod na PoS také znamená konec odměn za těžbu ETH, které budou nahrazeny menšími odměnami za staking. Podle ethereum.org to bude mít za následek 90% pokles jeho nové emisní sazby, která klesne z přibližně 13 000 ETH za den nyní na předpokládaných 1 600 ETH za den. Pokud by to nestačilo, loňský londýnský upgrade (a EIP 1559) vedl ke spálení přibližně 1 600 ETH každý den. Jinými slovy, čistá emise bude ve skutečnosti plochá, všechny ostatní důsledky zůstanou stejné, jak je tomu nyní. Za předpokladu, že tržní poptávka po ETH po sloučení dále vzroste, tato plochá čistá emise by se ve skutečnosti mohla stát deflační v závislosti na tom, jak moc poroste poptávka. Ethereum by tedy bylo nejen největším užitkovým blockchainem v ekosystému kryptoměn (z hlediska celkové uzamčené hodnoty), ale stalo by se také uchovatelem hodnoty ve stylu Bitcoinu. Tato kombinace, alespoň pro některé lidi, by učinila bitcoiny nadbytečnými, vzhledem k tomu, že se bitcoin používá téměř výhradně jako uchovatel hodnoty/spekulativní aktivum s pouze minimálním vedlejším využitím jako platební prostředek.

Utrpí bitcoin terminální pokles ke dnu?

Vzhledem k tomu, že dominance BTC jako podíl na celkovém stropu kryptoměnového trhu klesala na 36,6 % k poslednímu sčítání, někteří pozorovatelé již začali předpovídat, že se nikdy nevrátí (nebo nepřekročí) své současné historické maximum 69 044 USD, které bylo nastaveno zpět v listopadu loňského roku. Jedním z hlavních důvodů tohoto argumentu je, že přechod Etherea na Proof-of-Stake zdiskredituje Proof-of-Work, který Bitcoin stále používá. To znamená, že regulátoři se mohou nějakým způsobem zaměřovat na PoW, což bude nadále podkopávat hodnotovou nabídku Bitcoinu. To je však hluboce spekulativní prognóza. Velká část odvětví finančních služeb tak či onak investovala do Bitcoinu, většinou prostřednictvím spuštění úschovy a makléřských služeb souvisejících s bitcoiny. Nedávno BlackRock – největší správce aktiv na světě – spustil svůj vlastní soukromý bitcoinový trust fond. I z tohoto důvodu je nepravděpodobné, že by regulační orgány ve většině rozvinutých zemí nějak výrazněji zasáhly proti Bitcoinu. Kromě toho značný počet lidí zpochybňuje, že se Ethereum po sloučení stane skutečně deflační kryptoměnou. Jedním z nejlepších argumentů v tomto duchu je, že ETH se může stát deflačním pouze s obzvláště vysokými poplatky za transakce, což by uživatele spíše odpudilo. Zároveň mnoho příznivců bitcoinů tvrdí, že Ethereum se po sloučení stane více centralizovaným, což jej učiní méně atraktivním ve srovnání s bitcoinovým Proof-of-Work. Opět čas ukáže, které z těchto hodnocení je nejpřesnější. Stačí říci, že ETH v současné době překonává BTC a pravděpodobně v tom bude pokračovat minimálně v příštích několika týdnech.

Bitcoinový skeptici varují držitele BTC, aby opustili loď před hrozící havárií

Peter Schiff, zakladatel, hlavní ekonom a globální stratég společnosti Euro Pacific Asset Management, znovu varoval investory, aby prodali své držby bitcoinů (BTC). Dlouholetý kryptoskeptik a zlatokop na Twitteru oznámil, že Bitcoin je potápějící se loď, která by měla být opuštěna, „než klesne na dno“. Na podporu svého tvrzení poukazuje na cenový trend průkopnické kryptoměny. Podle Schiffa by se investoři neměli nechat zmást, aby si mysleli, že BTC dosáhlo dna tím, že se bitcoin v posledních týdnech obchoduje blízko 20 000 USD. Rozsah je pouze návnada, která má přinést více „příživníků“, protože trhy, které dosáhly dna, tam jen zřídkakdy stráví mnoho času před dalším pohybem. "Trhy málokdy dávají investorům hodně času na nákup momentálního dna. Bitcoin se poslední týdnyobchoduje v blízkosti 20 000 USD. Pravděpodobnější je, že 20 000 USD se ukáže jako falešné dno, což dá hlupákům dostatek času vylézt na palubu potápějící se lodi. Je lepší opustit loď, než klesne úplně na dno,“ napsal na svůj Twitter. https://btctip.cz/wp-admin/admin.php?page=essb_options V následném tweetu rekapituloval, že bitcoin krachuje nejen cenově, ale také masivně klesá jeho dominance na trhu. Dominance bitcoinu, kolem 32 % v době psaní článku, dle dat z CryptoRank, je nejnižší úroveň od června 2018, jak poznamenal Schiff. Dodává, že aktivum pravděpodobně ztratí ještě větší podíl na trhu ve srovnání s více než 21 000 dalšími „vnitřně bezcennými“ kryptoměnami, NFT a akciemi souvisejícími s kryptoměnami.

Trend ceny bitcoinů je nadále medvědí

Není to poprvé, co Schiff vyzval investory, aby opustili Bitcoin. Ekonom očekává, že bitcoin nakonec klesne na nulu, a velmi hlasitě se postavil proti narativu, že bitcoin je inflační hedge fond nebo digitální zlato. Mezitím cenový trend bitcoinu v roce 2022 dal jeho kritikům více důvodů k skepsi. Podle zprávy Bloombergu má vlajková loď digitální měny v posledních dnech tendenci dosáhnout svého minima v roce 2022 kolem 17 500 USD. Zpráva uvádí, že Bitcoin nebyl schopen setřást globální makroekonomické tlaky, jako je prudký nárůst úrokových sazeb. Bitcoin se meziročně propadl o 55,3 % a aktuálně se obchoduje kolem 21 500 USD. Po náskoku BTC klesla kryptotržní kapitalizace také pod 1 bilion dolarů. Bez ohledu na to zastánci Bitcoinu zůstávají přesvědčeni, že bitcoin bude v dlouhodobém horizontu růst. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.