Bitcoinová síť čelí útoku, nestíhá potvrzovat transakce

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Bitcoinová síť zažívá bezprecedentní spamovací test

Bitcoinová síť čelí dosud nevídanému útoku. Situace trvá již několik dní, za posledních 24 hodin byl blockchain zaplaven obrovským množstvím malých transakcí v minimálních hodnotách, které však tvoří velké objemy dat. Na úplném vrcholu zatížení se nahromadilo více než 50 tisíc nepotvrzených transakcí, které čekají na zařazení do bloků, důsledkem je obrovské zpoždění pro běžné transakce, čekající na potvrzení. Zpomalená bitcoinová síť se snaží tento obrovský nárůst vstřebat, v době psaní tohoto článku čekalo na potvrzení přes 20.000 transakcí, typ odeslaných požadavků ukazuje, že jde o pokračování zátěžového testu, kterému je nyní celý systém vystaven. bitcoin cluster Jedná se o stovky transakcí za sekundu, s malou hodnotou, třeba jen 0.0001 BTC. Hodnoty nejsou stále stejné, problémem je také jejich fyzická velikost, která je často mnohem vyšší, než u transakcí s mnohem vyšší finanční hodnotou. Vzhledem k současné maximální velikosti jednoho bloku (1 MB) je pro síť vstřebání takového objemu velmi náročné a jednoduše nestíhá...

Jak zvětšit velikost bloků - hard fork, nebo dohoda?

V posledních několika týdnech se hodně diskutuje o možnostech navýšení velikosti jednotlivých bloků. Mnozí oponenti namítají, že by se odchýlení od současných 1 MB mohlo dotknout funkčnosti celého systému a způsobit katastrofu. Zastánci navýšení, jako je např. Gavin Andresen, lobbují za možnost zvětšení bloku až na 20 MB, čímž by se do něj vešlo mnohem více transakcí a a předešlo by se scénářům, které vidíme v současné době. bitcoin hard forkAktuální kompromisní návrh Gavina Andresena - hard fork BitcoinXT obsahuje zvětšení bloku na 1-8 MB do roku 2016, s tím, že by se jeho velikost každé 2 roky zdvojnásobila. Tento hard fork by však vyžadoval přijetí minéry, kteří by museli schválit alespoň 750 z tisíce po sobě jdoucích bloků s implementovaným oznámením o nadcházející změně. Velká část těžařů, mezi které patří hlavně velké čínské pooly, usiluje spíše o vzájemnou dohodu, která by namísto hard forku umožnila implementaci větších bloků přímo v současném systému, aniž by se tím riskoval rozkol v aktuálním blockchainu.

Kdo stojí za spamováním? Je to útok, nebo test?

V souvislosti s aktuální nepříjemnou situací se samozřejmě vyrojilo množství spekulací, kdo za spamováním sítě stojí a co tím sleduje. Konspiračních teorií je víc, pokusím se lehce rozepsat ty nejpravděpodobnější:
  • Pokus o diskreditaci bitcoinu s důsledkem  pádu jeho ceny (snížení důvěry). Za tím by mohl stát velký spekulant, nebo skupina velkých obchodníků
  • Velká banka, nebo finanční skupina - v zásadě stejný pokus, jako výše uvedený, snad i s dlouhodobým záměrem, který by při dostatečně dlouho trvajícím útoku odradil mnoho lidí od používání bitcoinu. Prakticky jde jen o peníze a ochotu technicky schopných nájemných útočníků.
  • Lobbing za zvýšení poplatků - protože si těžaři mohou prioritně nastavit potvrzování transakcí s vyšším poplatkem, nutí to uživatele k placení vyšších částek (nastavení v peněžence) u transakcí, které potřebují poslat akutně. Útočník má sice nyní náklady se spamováním sítě (výpočet viz níže), z dlouhodobého hlediska by se mu to však mohlo vyplatit. Součet poplatků, které se denně nashromáždí u vytěžených bloků, může být i vyšší, než náklady na útok. Tato teorie by nahrávala nějakému většímu těžebnímu poolu v pozadí.
  • NSA, tajné služby, Bildeberg - bez dalšího komentáře, ti však tady chybět nemůžou :-)
  • Test systému - jakkoli to může být přitažené za vlasy, objevují se i teorie, že za spamováním mohou stát vývojáři, kteří si přejí navýšení velikosti bloků v blockchainu a to, co se nyní děje, je vlastně jen test, co síť vydrží. V našem žebříčku tuto konspiraci zařazuji na poslední místo.
Pokud jde o náklady na podobný typ útoku, nemusí být překvapivě nijak veliké. Zasílané transakce jsou platné, obsahují tedy vždy poplatek - i když může být paušální za více výstupů - narozdíl např. od LTC sítě, kde si tvůrce Litecoinu Charlie Lee prosadil preventivně poplatky za každý výstup. Počet transakcí, které je při tomto rozsahu spamování potřeba držet v oběhu, je potenciálně 50.000, krát 0,0001 fee = 5 BTC jednorázově. Každá platná transakce, která se dostane do bloku, může útočníka stát cca 0.0002 BTC. Do bloku je možné dostat průměrně 7 transakcí za sekundu, to při průměrném desetiminutém intervalu pro každý blok činí 10*60*7 = 4200 transakcí = 592 200 transakcí za den * 0,0002 = 118BTC denně (tedy necelých 32 tisíc USD). Výpočet ovšem platí při 100% úspěšnosti, ve skutečnosti je to tedy mnohem méně. Pár tisíc dolarů denně může teoreticky stát za to i někomu, kdo nepatří ani k jedné výše uvedené konspirační skupině a chce prostě jen škodit... Co si myslíte vy? Co síť nezabije, to ji posílí? Ohrožuje vás současná situace? Napište do komentářů... zdroj: bitcoinmagazine.com, doplněno o vlastní teorie s laskavou pomocí Ondřeje Nováka foto: pixabay [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.