Bitcoin v hledáčku twitterových účtů – výběr, novinky

Nyní je možné si koupit Teslu za bitcoin

Jak Elon Musk slíbil, tak splnil. Nyní je možné koupit elektromobily Tesla za bitcoin. A co víc, Tesla tyto bitcoiny nebude ihned konvertovat, jak to dělá většina obchodníků přes platební bránu. Tesla provozuje vlastní bitcoin uzly a přijaté bitcoiny si bude nechávat. Tím bude každým nákupem zvyšovat svou bitcoinovou pozici. Je pravděpodobné, že prodávat bude až v případě, kdy bude naptř. potřebovat finanční prostředky pro financování nové továrny nebo jiné výdaje. Která další firma se přidá k bitcoinovému hnutí?  

Srovnání spotřeby bitcoinu a bankovního systému

V poslední době, když cena bitcoinu rostla, se čím dál více diskutovala spotřeba elektrické energie. Společnost ARK invest vydala analýzu, ve které srovnává spotřebu energie bitcoinu, těžby zlata a spotřebu bankovního systému. Dle ARKu je spotřeba energie bitcoinu nižší, než ta spotřebovaná na těžbu zlata. Spotřeba celého bankovního systému je zde spočítána jako několikanásobná hodnota. Celý článek s názvem PoW is Efficient, který rozebírá tuto problematiku, si můžete přečíst zde.  

Jak využít bitcoin pro nákup a neplatit přitom daně

Jak naznačuje grafika tohoto tweetu, bitcoin lze využít jako zástavu pro půjčku. Můžete například využít služby BlockFi, kde zastavíte své bitcoiny. A BlockFi vám půjčí dolary. Za dolary si koupíte třeba dům, nebo auto. Pokud vám banka nechce přidělit hypotéku, může to pro vás být jediná cesta, jak získat dům a neprodat své bitcoiny. Autor tweetu ještě naznačuje, že si poté můžete vzít hypotéku na dům, který již vlastníte a splatit původní dluh. Taková bezúčelová hypotéka je také někdy nazývaná americká, lze ji získat už i v Česku.  

Historie Bitcoinu v jednom tweetu

Uživatel Crypto₿ull se 181 tisíci odběrateli tweetnul obsáhlou infografiku, která do jednoho obrázku shrnuje celou bitcoin historii. Najdete zde důležité události jako první nákup za bitcoin, Mt Gox hacked, Bitcoin Cash fork, Bitfinex hack, přidání symbolu “₿” do unicode znaků mezi měny, Trump tweet “Not fan of Bitcoin”, Covid-19 crash, Microstrategy a Tesla nákup bitcoinu. A také mnoho dalších událostí. Je dobré se zpětně podívat na důležité události v bitcoinové historii, třeba pak investor nebude tolik vystrašen, když přijde větší pád.  

Banky mění názory na Bitcoin

Bitcoin se pořád vyvíjí, a především se mění pohled na něj. To je vidět především u větších institucí, jakými jsou třeba banky. Všechny americké banky se nejdříve vyjadřovaly o bitcoinu negativně. Prohlašovaly, že cena bitcoinu půjde na nulu, že bitcoin je podvod, bitcoin je nepoužitelný jako platební mechanizmus a úložiště hodnoty nebo vydávaly zprávy o nevhodnosti investice do bitcoinu. Nyní se Banka Morgan Stanley stala první americkou bankou, která umožňuje svým klientům investici do bitcoinu. JPMorgan doporučuje investorům alokaci 1 % portfolia do bitcoinu. Goldman Sachs znovu startuje obchodování s kryptoměnami pomocí finančních derivátů. PayPal umožňuje svým uživatelům nákup bitcoinu. Podle mě postupně všechny banky budou umožňovat služby spojené s bitcoinem, nebo budou nahrazeny jinými.  

BlueWallet zavádí multisig

BlueWallet je kvůli několika klíčovým vlastnostem výborná peněženka. Mezi tyto vlastnosti patří i zaměření na bitcoin, open-source a implementování nejnovějších standardů Bitcoinu. BlueWallet nyní umí jako jedna z mála mobilních peněženek multisig. To znamená, že pokud vytvoříte tento typ peněženky, pro odeslání transakce budete potřebovat například 2 ze 3 zařízení. Jedno z těchto zařízení může být i hardwarová peněženka Coldcard nebo jiná, která podporuje PSBTs standard. Pomocí multisig (systém více privátních klíčů) můžete značně zvýšit bezpečnost svých bitcoinů jak proti ukradení, tak proti selhání zařízení nebo ztracení klíčů.  

Nad zlatem byly vybudovány největší civilizace

Chris Espley sepsal twitterové vlákno, u kterého se zamýšlí nad velkými civilizacemi, jako jsou Mayové, Aztékové, Egypťané, Řecko a Řím. Všechny tyto civilizace mají jedno společné. Všechny tyto civilizace dokázaly vybudovat velké věci, jako obrovské pyramidy, obchodní cesty a prosperitu. Dříve ale než to tyto civilizace vybudovaly, vždy v jejich civilizaci nějakým způsobem figurovalo zlato. Často bylo spojeno s mytologií, náboženstvím a používalo se jako platidlo. Zlato, které uchovávalo hodnotu, v čase snižovalo časovou preferenci celé civilizace. Díky tomu mohli spořit a investovat naspořené prostředky do větších nákupů, které jim často umožňovaly zvýšit produktivitu. Dle Chrise bylo zlato vždy nezbytné pro civilizaci, aby se z ní stala velká a úspěšná. Zlato jsme používali jako peníze, ale nyní je už nepoužíváme. Místo toho jsme důvěru vložili v centrální instituce, ale nyní se tato důvěra vytrácí. Zlato jsme vyměnili za fiat ustanovený vyhláškou. Neměli bychom se divit, že tento systém založený na důvěře přestává fungovat. Pokud je Bitcoin digitální zlato, není možné, že jsme na prahu nové velké digitální civilizace? Bitcoin je jako finanční prostředek lepší než zlato ve všech ohledech kromě zavedené historie. Jak se bude tato historie prodlužovat, budou se přidávat další, kteří budou Bitcoinu důvěřovat. Bitcoin dává komukoliv do ruky přístup k “hard money”, penězům, které v delším čase neztrácí na hodnotě. Postupně mění myšlení lidí a snižuje časovou preferenci u celé civilizace. Dočkáme se velkých věcí, pokud vznikne nová digitální civilizace, která bude založena na Bitcoinu? Robert a Chris si myslí, že ano. Robert stejné myšlenky rozebírá i ve svém článku. Pokud vás zajímají podobné filozoficko ekonomické zamyšlení, určitě nepřeskočte články od Roberta.   [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.