Bitcoin akceptuje na Slovensku charita a brzy s ním zaplatíte i MHD

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Bitcoin je navzdory negativní publicitě v mainstreamových médiích natolik transparentní platební nástroj, že jej začaly akceptovat i velké firmy a instituce z celého světa. Bitcoin je totiž jen zdánlivě anonymní, ve skutečnosti si každý jen trochu poučený člověk dokáže dohledat, co se s jeho bitcoiny dělo předtím, nebo potom, co je vlastnil. Zkrátka není třeba věřit všemu, co se píše v médiích. Novináři si z celého spektra informací vybírají a šíří jen to, na co jejich čtenáři nejvíc reagují. Málokde se dočtete, že všechny významné bitcoinové burzy a směnárny musí dodržovat (a dodržují) pravidla KYC (Know your Customer) a AML (Anti Money Laundering), čímž se pro většinu "nekalých" transakcí stává bitcoin prakticky nepoužitelným.

Bitcoin a jeho technologie má stále širší uplatnění

S bitcoinem se dá dnes objet celý svět, díky mnoha portálům si můžete za kryptoměny koupit prakticky vše, co si na internetu koupíte za běžnou měnu. V Hondurasu rozjíždějí katastr nemovitostí založený na technologii blockchainu, švýcarský kanton Zug umožnil bitcoinem platit za své služby. Za bitcoin koupíte dokonce i elektromobil, nebo nemovitost.

Bitcoin je také horkým kandidátem pro všechny společnosti, které mají velké náklady na zpracování mikroplateb, nebo malých plateb a hledají tak lacinější platební nástroj, než jsou například SMS platby, kde se marže dodavatelů dostávají i nad 20 %.

Dopravní podniky, taxislužby, parkovací domy, ale i všichni ostatní, kteří potřebují přijímat platby v hodnotách 1, 10, nebo třeba 25€ jsou zoufalí z tzv. transakčních nákladů. Na druhé straně se jim okamžitost a nízkonákladovost bitcoinových plateb nabízí jako silný nástroj k získání komparativní konkurenční výhody.

U nás v zemích střední Evropy je tradiční baštou bitcoinu česká a slovenská komunita. Jak počtem a aktivitou příznivců kryptoměn, tak především co se týká projektů, které mají potenciál užitečnosti jak v místním, tak často i v globálním rozsahu. Ve slovenské bitcoinové komunitě se nyní připravují pilotní projekty v dopravě, telekomunikačním sektoru a také v neziskových aktivitách. V případě jejich úspěchu by "trojzásah" neziskovky, dopravních služeb a telekomunikací dokázal vytvořit dokonalý startovací potenciál i morální kapitál pro rozběh bitcoinové ekonomiky.

Platby bitcoinem začal na Slovensku akceptovat Dobrý Anjel

Je to jen pár dní, co jedna z nejrenomovanějších neziskovek na Slovensku - Dobrý Anjel, ohlásila v rámci svých donátorských aktivit akceptaci platby bitcoinem. A protože Dobrý anjel a jeho technologičtí partneři v oblasti kryptoměn Cryptodiggers a Design Studio Update dobře znají opatrnou komunitu kolem digitální měny, dává jejich platební řešení příležitost také pro mladší sourozence bitcoinu Litecoin a Worldcoin, znalci si tak mohou ověřit stabilitu a bezpečnost řešení v různých typech kryptoměn.

Proces darování bitcoinů Dobrému Anjelovi je obdobný s darováním převodem z bankovního účtu, nebo karetní platbou. Po registraci získáte andělské číslo, pomocí kterého budete identifikovat svoje platby a na webu dobryanjel.sk uvidíte přesný seznam, jak byly vaše dary použity. Zásadou Dobrého Anjela je plná transparentnost jak vůči dárcům, tak směrem k těm, kterým pomáhá.

CryptoDiggers chystají ale i další novinky - trvalý příkaz a inkaso, abyste s vámi nastavenou pravidelností svoje bitcoinové příspěvky darovali s minimální námahou a maximální bezpečností. Toto bitcoinové inkaso bude brzy fungovat i na komerční bázi při platbě za měsíční faktury, platby za elektřinu, plyn, nájemné, tramvajenku, nebo stravné dětí ve školní jídelně. Pracovní název je Bitcasso a jeho nastavení bude velmi jednoduché, přes webové rozhraní, s tím, že opakovaná suma bude buď v EUR/CZK, nebo v kryptoměně.

Chcete bitcoinovou tramvajenku?

Bitcoin je jednoduše dnes již součástí platebních systémů, všímají si ho velké banky, VISA i Mastercard. Drobné bitcoinové služby pro fyzické osoby se objevují jako houby po dešti. Několik dopravních podniků již dalo najevo, že jim hraje do karet nahradit SMS jízdenky něčím svižnějším, levnějším a komfortnějším, protože to dokáže municipalitě i soukromým přepravcům ušetřit značné prostředky a při nižší ceně poskytnout cestujícím lepší služby.

Zkuste si představit, že budete mít jako cestující jízdenku na městskou hromadnou dopravu v mobilu. Taková jízdenka vás upozorní, kdy končí její platnost, poradí, že je pátek večer a protože další jízda bude až v pondělí do práce, nemá smysl kupovat tramvajenku, stačí hodinový lístek apod. V placené verzi vám může jízdenka spustit alert, protože si dobře pamatuje, že vystupujete už za 3 stanice, nebo upozornit na končící platnost jízdenek vašich dětí atd. Jízdenka si může pamatovat vše, je to však jen pokročilá služba, kterou si můžete a nemusíte aktivovat.

Jak je vidět, můžeme se na Slovensku brzy dočkat dalších novinek. Vstup Dobrého Anjela do prostoru digitálních měn je pro veřejnost viditelným signálem užitečnosti bitcoinu a další využití jeho technologií bude jistě pokračovat.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.