Bitcoin: co je hard fork a kdo o něm rozhoduje

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. V aktuálním Bitcoin dramatu, kde momentálně převládají emoce a strach, se operuje s různými termíny, jako je hard fork, UASF (uživateli aktivovaný soft fork) apod. Vystrašení uživatelé, kteří třeba na sociálních sítích používají tato slova bez toho, že by jim hlouběji rozuměli, pak ještě více přilévají olej do ohně. Často zcela neopodstatněně. Dobře - ale co to tedy ten hard fork doopravdy je?

Co je hard fork?

Hard fork je rozdělení blockchainu (řetězce bloků s transakcemi) na více větví. Každá větev má svoje vlastní pravidla, která nejsou vzájemně kompatibilní. Jedním z nejvíce diskutovaných pravidel je velikost limitu bloku, do kterého se vejde maximálně 1MB transakcí. Pokud některý těžař vytvoří blok, který je větší třeba jen o jediný bajt, došlo by tím k porušení pravidel a nastal by hard fork. Těžař by byl v takovém případě ekonomicky donucen k návratu na původní větev, protože sám nemá dostatečný výpočetní výkon a ani podporu uživatelů Bitcoinu. Jeho větev by bez uživatelů zanikla a on by tak ztratil odměnu za nalezený blok, v současnosti 12,5 BTC plus poplatky z transakcí zařazených do bloku.

Kdo doopravdy rozhoduje o pravidlech v protokolu

Abychom předešli dezinterpretacím, které se objevují v bitcoinové komunitě, je třeba to říct jasně. O protokolových pravidlech rozhodují ekonomičtí aktéři, tzv. ekonomická majorita - uživatelé peněženek, burzy, spekulanti, prodejci zboží a služeb atd.. Ti totiž jednak dávají Bitcoinu monetární hodnotu, ale v první řadě velké části z nich na jejich počítačích a jiných zařízeních běží tzv. "full node" (plný validační uzel - neboli node). Node je bitcoinová peněženka, která nezávisle stahuje, uchovává a ověřuje celý blockchain a jeho transakční historii. Každý vytvořený blok transakcí je ověřen na základě dopředu specifikovaných pravidel (consensus rules), s kterými souhlasí drtivá většina účastníků sítě. V případě, že blok daná pravidla nesplňuje, je nodem odmítnut jako nevalidní a tato informace je dále vyslána po síti. Když se většina sítě rozhodne takový blok odmítnout, těžař za něj nezíská odměnu a dostává ji jiný těžař, který vytvořil platný blok jako první. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že těžaři vytvářejí bloky transakcí a nody (uživatelé) je ověřují v souladu s předem dohodnutými pravidly. Také z toho vyplývá, že o důsledcích hard forku (na rozdíl od zpětně kompatibilního soft forku) rozhoduje ekonomická majorita, která provozuje plně validační nody a ne těžaři. Má to ale háček. Těžaři mohou vytvořit hard fork a také ho velmi draze udržovat při životě, pokud disponují více než 50 % výpočetního výkonu sítě, bez ohledu na podporu ekonomické majority. V tom případě jde o sporný hard fork (contentious hard fork), který není výsledkem konsenzu.

Sporný hard fork Bitcoin Unlimited

Aktuálně se malá skupina vývojářů s ještě menší skupinkou těžařů disponujících obrovským výkonem rozhodla změnit pravidla Bitcoin protokolu přes tzv. "vznikající konsenzus" (emergent consensus). Tato pravidla, nekompatibilní s dnešním bitcoin protokolem, která se aktivují přes sporný hard fork, jsou součástí implementace nazývané Bitcoin Unlimited (BU). Problém je ten, že Bitcoin Unlimited neobsahuje žádná aktivační pravidla. Jedinou podmínkou vyplývající z designu sítě je dosáhnutí více než 50 % výpočetního výkonu těžařů podporujících BU - bez ohledu na názor ekonomické většiny. Pokud příznivci BU před aktivací hard forku (který však nemusí nastat okamžitě dosáhnutím potřebného výkonu) nezískají potřebnou podporu sítě, nastanou 2 situace.
  • První. Tak jak avizovaly burzy, Bitcoin síť se rozdělí a vzniknou 2 rozdílné mince - původní Bitcoin (BTC) a nový altcoin (BTU)
  • Druhá. Ekonomická majorita v daném momentě odmítne novou větev navzdory tomu, že disponuje větším výkonem, protože produkuje nevalidní bloky. Přesně v souladu s Nakamotovým konsenzem.
Přímé důsledky pro uživatele jsou, že bude moct (s jistými riziky) používat obě mince, které však okamžitě po forku výrazně ztratí na hodnotě. bitcoin unlimited hard fork Pokud se tedy většina ekonomických účastníků nerozhodne následovat nový protokol, bloky transakcí BU těžařů budou i nadále nevalidní. V takovém případě by cena BTU pravděpodobně klesala rychleji než cena původního BTC. Těžaři tak budou ekonomicky motivovaní opět vytvářet bloky podle pravidel většiny. Forknutá větev by tak zanikla a vše by se vrátilo do starých kolejí. Pokud by se však z neznámého důvodu nody přepínaly na nový protokol a obchodníci, burzy a všichni ostatní by vyjádřili podporu Bitcoin Unlimited, původní větev by už nemohla nést název "Bitcoin". Byla by donucena se přejmenovat, nebo rovnou zaniknout. Jeden z možných scénářů jsme nedávno měli možnost sledovat v komunitě Ethereum. Původní větev bez ekonomické podpory byla donucena přijmout nový název ETC a forknutá větev převzala název ETH. Obě fungují dodnes.

Závěr

Satoshi Nakamoto navrhl Bitcoin tak, že o pravidlech protokolu rozhoduje absolutní většina. Těžaři jsou podle slov komunity jen zaměstnanci sítě ověřující transakce, bez dalších pravomocí. Když se skupina těžařů rozhodne změnit pravidla, bude buď finančně potrestána, nebo následována komunitou. V obou případech je však Bitcoin chráněný před zákeřnými aktéry, kteří chtějí napadnout síť. Z krátkodobého hlediska může nastat chaos, propadne se cena, někteří těžaři zbankrotují atd., ale v žádném případě není důvod k panice. Když jsou ve hře miliardy dolarů, neviditelná ruka trhu vyřeší jakýkoliv problém... [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.