Bitcoin si dává pauzu po novém maximu
Cena bitcoinu dosáhla nového ATH. Nové maximum se vytvořilo na hranici 62 000 dolarů za jednu minci. Předchozí maximum hodnoty BTC bylo na úrovni 59 000 USD. Cena bitcoinu tak předchozí ATH překročila o 3000 dolarů za jednotku.
Po dosažení nového ATH však přišel propad, který srazil cenu bitcoinu o 13%. V krypto komunitách se objevilo mnoho spekulací o tom, co tento propad způsobilo. Uváděly se tři hlavní důvody. Z Číny přišla zpráva o zátahu na těžaře. V Indii se mluví o plošném zákazu kryptoměn po celé zemi a strach podpořila i zpráva o tom, že na burzu Gemini dorazilo enormní množství BTC.
Nic z toho ovšem za propad nemůže. Nehledě na to, že se indický zákaz ukázal značně spekulativním a na burze Gemini došlo zřejmě jen k přesunu bitcoinů mezi interními peněženkami. Propad ceny o 13% byl způsoben daleko jednodušším mechanismem. Vzestup ceny předchozí ATH totiž tradeři z řad retailu oslavovali masivními pákovými pozicemi na futures platformách.
Propad tak způsobil fenomén long squeeze. Když trh ovládne chamtivost a retail investoři a tradeři extrémně zvyšují rizika velkými pákami, tak přichází squeeze. To v podstatě znamená, že přichází velký přesun financí od těch, kteří extrémně riskují.
Při vysokých pákách totiž stačí relativně malý pokles a strhne se lavina likvidací. Tradery tak ovládla chamtivost a zbytek trhu si v podstatě došel pro jejich BTC. Klasický tržní mechanismus.
Fakt, že pokles byl opět velmi mírný, značí, že je na trhu stále dostatek nakupujících. Trh se nachází v manické fázi, kdy se obzvláště retail investoři nebojí riskovat.
Při pohledu na týdenní graf je nadále vidět, že se cena bitcoinu nachází v extrémní pozici ve vztahu k 20 WMA (20-týdenní plovoucí průměr). 20 WMA je běžnou oporou ceny v bull marketu, nicméně jak je vidět, tak tento býčí cyklus jsme se k 20 WMA ještě ani nepřiblížili.
Pokud by nyní měl přijít propad k tomuto supportu, tak bychom se dostali o 40% níže a to přibližně na cenu 35 000 dolarů. Jenže tlak na nákupy nedovoluje větší korekce. Finanční bublina tak narůstá radikálním tempem.
Za tím stojí dva hlavní faktory. Na jedné straně se strhává lavina nakupujících ze strany institucí. Po celém světě nakupují firmy bitcoin (a další kryptoměny) ve víře, že se jedná o ochranu proti inflaci.
Druhým důvodem je pak příliv nových investorů z řad retailu. Běžní malí investoři se tak v posledních měsících hrnou na trh s tím, že ještě chtějí nakoupit, dokud jsou ceny nízké, ale i přes to je poměrně jasné, že se opět nacházíme v teritoriu bubliny.
Altcoiny vyčkávají na vlnu retailu
Bitcoin v posledních měsících altcoinům tak trochu utekl. To je běžný jev, protože celý trh se pohybuje dohromady s bitcoinem. Jde-li BTC nahoru, půjdou se zpožděním nahoru i altcoiny. Jde-li bitcoin cenově dolů, tak i altcoiny se propadnou a mnoho více než bitcoin.
Při posledním propadu jsme mohli nicméně vidět nezvyklý jev, kdy bitcoin díky likvidacím pákových pozic propadl rychle a hodně, ale altcoiny padaly méně. Co za tím stojí?
Momentální situace na trhu se totiž jeví tak, že altcoiny se chystají na další a silnější vzestup. Nákup altcoinů je z investičního hlediska v podstatě zvýšení rizika investice do kryptoměn (v rámci spekulativního prostředí). A investoři se přestávají bát riskovat a naopak riskantní investice právě vyhledávají, což je vidět napříč komunitami.
Otázky typu, který altcoin vystřelí nebo co bude nový Bitcoin, jsou stále častější, a to signalizuje příchod větší skupiny nových retail investorů. A právě tito noví investoři jsou hlavním motorem vzestupu altcoinů a také stojí za jevem známým jako altcoin season.
A s tím investoři nyní počítají. Zatímco BTC propadl v poslední korekci o téměř 14%, tak ETH propadlo pouze o 10%.
V kontextu trhu je celá situace jasnější. BTC dominance se drží stále pevně okolo 60% a Bitcoin postupně přidává na hodnotě a investoři vsází na to, že altcoiny brzy ožijí a tudíž je nechtějí prodávat. A právě fakt, že altcoiny (primárně se jedná o ty největší alty) nechtějí v rámci spekulace investoři prodávat, značí, že poptávka brzy může výrazně přerůst nabídku (tak jak se to děje u BTC).
Pokud si spojíme dvě a dvě , tak se nám vykreslí obraz trhu, který čeká na další velký příliv retail klientů, kteří budou nakupovat altcoiny a poženou jejich cenu směrem nahoru.
Jak je vidět u BTC dominance, tak ta se také ustálila pod klíčovými plovoucím průměry, což z technického hlediska značí jasný downtrend. Pokud se situace ve světě či kryptoměnách radikálně nezmění, tak se zdá, že máme našlápnuto směrem k altseason.
On-chain analýza - Kdo stojí za vzestupem?
Jedním z kličových faktorů nynějšího trhu je otázka, v jaké fázi se nacházíme. Podle on-chain analytiky jsme pořád na počátku bull marketu. Ačkoliv vidíme první nově příchozí, tak prozatím se stále nekoná davové šílenství ve smyslu masivního přílivu nováčků na trh.
Na předchozím grafu vidíme poměr mezi běžným přihlášením na burzu a novou registraci (login to signup). Momentálně se dostáváme na čísla u vzestupu v roce 2019. Tento fakt indikuje podle serveru Glassnode, že většina trhu se hýbe primárně díky investorům, kteří na trhu již jsou delší dobu a zatím nevidíme opravdu masivní vliv nováčků (ten se projevuje mimo jiné právě poklesem btc dominance a tzv. altseason).
Podobný obrázek ukazuje i poměr mezi návštěvami burzy a login do systémů. Graf výše opět ukazuje, že většina aktivity je určena přímo k tradingu a procházení burz “jen tak” prozatím není v kurzu, což je obvyklé jednání nových investorů.
Na předchozím grafu můžeme vidět distribuci poplatků na burzách. Jak je vidět na grafu, tak momentálně získává dominanci část poplatků za deposity na burzy. To opět značí přísun nového kapitálu, ale ten plyne z velké části z rukou již dlouhodobějších hodlerů (viz. předchozí grafy).
Posledním dílem skládačky je poměr mezi dlouhodobými (černá) a krátkodobými (modrá) hodlery. Jak je vidět, tak long term hodleři postupně prodávají své btc nově příchozím. Ačkoliv dlouhodobí hodleři nadále dominují trhu, tak příchod nováčků je jasně znatelný.
Závěr
Nacházíme se v období masivní poptávky a nedostatku BTC na burzách. To žene v průběhu měsíců cenu nahoru. Na to reagují retail klienti, kteří postupně vstupují na trhy, ale prozatím jich není dostatek na to, abychom byli svědky tzv. altseason, která staví právě na tom, že noví investoři nejsou schopni vyhodnotit, co mají nakupovat, a tak nakupují všechno.
Nacházíme se v bublinovém teritoriu a to je bez pochyb, ale za počátkem bubliny čeká druhá a horší bublina, která bude na altcoinech. Ta bude tvořena masivním přílivem nováčků, kteří budou chytat padající nože a snažit se dohnat fakt, že přichází pozdě.
To nakonec povede k nesmyslným cenám a prasknutí bubliny. Pro nové investory je tak potřeba být extrémně opatrný. Vstup na rozjetý vlak je vysoce rizikový a finální propad bude velmi bolet.
Pro dlouhodobé hodlery nicméně vidíme naději (vysokou pravděpodobnost) pro pokračování vzestupného trendu a také je zde vysoká pravděpodobnost, že přijde silná altseason, až dorazí noví spekulanti.
[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]
Obchodujete na burze? Chytáte také altcoin sezónu?
Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!
[/feature_box]
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]