Hlavní vyšetřovatel amerického Ministerstva spravedlnosti se nechal slyšet, že je na čase došlápnout si na hackery a zloděje z kryptoměnového světa. Podle něj se hackeři stávají velkým problémem hlavně proto, že jsou podporováni vládami, jako je tomu například v Severní Koreji. Tamní hackeři působí po celém světě, napadají burzy a nejrůznější protokoly a ukradené prostředky následně poskytují vládě. Severní Korea pak z ukradených kryptoměn financuje například svůj jaderný program. Americké Ministerstvo spravedlnosti se proto chystá zaměřit na hackerské útoky na kryptoměny, které v průběhu posledních čtyřech letech razantně nabraly na intenzitě.
Kryptoměny jsou bohužel opět spojovány s hackery
Ve zprávě zveřejněné ve Financial Times dne 15. května uvedla ředitelka Národního týmu pro regulaci kryptoměn Eun Young Choiová, že se oddělení nově zaměřuje na krádeže a hackerské útoky v oblasti DeFi. Zejména chtějí bojovat proti útokům na bridge propojující blockchainy různých kryptoměn. Ty jsou totiž častým cílem hackerů a daří se jim z nich ukrást opravdu velké částky. Podle Choiové představují závažný problém také kvůli tomu, že za řadou útoků stojí severokorejští hackeři podporující tamní režim. V roce 2022 získali severokorejští hackeři z nejrůznějších útoků odhadem až jednu miliardu dolarů v kryptoměnách. V únoru 2022 oznámil Národní tým pro regulaci kryptoměn, že Choi jako žalobkyně s desetiletou praxí bude prvním ředitelkou této organizace. Už tehdy se organizace zaměřovala na boj proti kryptoměnovým podvodům a dohlížela na regulaci kryptoměn.
Organizace nedávno zdůraznila, že kryptoměnové mixéry budou nyní jejich hlavním cílem. Tuto informaci poté potvrdila také ředitelka Choiová na summitu Financial Times o kryptoměnách a digitálních aktivech. Dodala, že jejich cílem budou organizace, které buď páchají trestný čin v oblasti kryptoměn nebo jej přehlíží a nepodnikají dostatečně razantní kroky k zamezení praní špinavých peněz. Jedná se například právě o mixéry kryptoměn, které poskytují kryptoměnovým hackerům službu umožňující zamést stopu kryptoměn vedoucí k pachateli. Ředitelka také uvedla, že v posledních čtyřech letech výrazně vzrostl počet platforem, které nezákonné jednání v oblasti kryptoměn nepřímo podporují. Navíc můžeme s jistotou říci, že v posledních letech rapidně vzrostl také počet hackerských útoků.
Hackerských útoků stále přibývá
O velkých či zajímavých hackerských útocích vás pravidelně informujeme v nejrůznějších článcích. Pravidelně také vychází souhrn největších útoků za uplynulý měsíc. Letošním největším útokem stále zůstává hack Euler Finance, který byl proveden 13. března a platforma běhej něj přišla o více než 196 milionů dolarů prostřednictvím útoku Flash Loan. Ukradeny byly kryptoměny Dai, USD Coin, stakované Ether a Wrapovaný Bitcoin. Tyto tokeny zajišťují likviditu uživatelům, kteří své prostředky poskytnou platformě na půjčování kryptoměn. Útoků ale letos proběhlo daleko více a nyní to vypadá, že ukradené prostředky ve velké míře putují na vývoj jaderného programu Severní Koreje.
Možná právě v souvislosti s touto informací se nyní snaží Spojené státy agresivně regulovat kryptoměnový trh. Ohledně této problematiky se již několikrát sešel kongres, aby představil širokou škálu nejrůznějších návrhů na regulaci kryptoměnového trhu. Proběhlo také několik dalších akcí, při kterých se řešilo například uvalení vyšší daně na těžbu kryptoměn, o které se již dlouho diskutovalo. Tato daň má sloužit k boji proti negativním dopadům těžby na životní prostředí. Tato a další opatření mají, spolu se zvýšeným dohledem nad celým kryptoměnovým odvětvím, umožnit bezpečný a zodpovědný rozvoj kryptoměn. Připravované regulace ale působí na kryptoměnový trh spíše opačně a stále více to vypadá, že velká čast kryptoměnových firem ze Spojených států odejde.