Krypto ekosystém dnešní doby, zejména tedy od doby euforie roku 2021, je naprosto přesycený jak nově vznikajícími, tak již působícími projekty a altcoiny. Každý rozumný účastník trhu si dobře uvědomuje, že 99 % těchto projektů zanikne, ať už z důvodu vysoké konkurence nebo zkrátka protože se jedná o nekvalitní projekt či rovnou podvod.
Jak tedy najít kvalitu, bájné zbylé 1 % trhu, kvalitní altcoiny, které si povedou dobře během příštího bull marketu a dále? Dnes se podíváme na užitečné nástroje, které používají zkušení lovci kryptoměn k tomu, aby tu pravou kvalitu objevili dříve, než o ní bude tweetovat masa “moonboy“ kapitálu na Redditu či Twitteru.
1. DeFiLama
DeFiLama je základním rozcestníkem pro všechny, kdo se chtějí vyznat v komplexním ekosystému mnoha blockchainů a DeFi aplikací.
Dashboard DeFiLama je perfektní mapou, pomocí které okamžitě pochopíte, v jakém stavu se nachází sektor decentralizovaných financí.
Total TVL metrika jednoduše napoví, v jaké fázi se DeFi trh nachází. Jak vidíme, momentálně se nacházíme v poklesu.
Volumes záložka je skvělou pomůckou, jak si udělat obrázek o tom, kde to momentálně v DeFi žije. Jednoduše tak poznáte, které DEX burzy jsou v daný moment pod náporem uživatelů, a tedy kde je akce.
Příkladem může být 7denní ústup tržního objemu na Uniswapu a naopak růst na Pancakeswapu. Co to znamená? Je čas mrknout na aplikace nacházející se na Binance chainu.
Kliknutím na záložku BSC můžeme v rychlosti zobrazit momentálně nejaktivnější protokoly Binance ekosystému. 7dChange nebo 1MChange nám napoví, které z aplikací si během poslední doby užívají přívalu likvidity, a tím pádem i zájmu uživatelů. Jak sami vidíte, ihned se nám zde vytvoří seznam projektů, které si nyní můžeme proklepnout.
Trending Contracts jsou novinkou z dílny DeFiLama (záložka v dolní levé sekci), které se budou hodit zejména lovcům opravdu čerstvých kontraktů. Zde vidíme momentálně nejaktivnější kontrakty, například za posledních 60 minut. Na výběr je momentálně trend na chainech Ethereum, Polygon a Arbitrum. Pochopitelně, tato funkce se hodí v tu dobu, kdy víme, že se jeden z těchto chainů nachází ve fázi zájmu. Jak poznat ekosystém, který je momentálně aktivní již víte z prvního bodu.
DeFiLama je zlatým dolem pro všechny trpělivé a pečlivé studenty, kteří mají v plánu se stát jak flexibilními obchodníky, tak analytiky schopnými rozeznat a aktivně sledovat vývoj nadějných dlouhodobých projektů.
Odkaz na DefiLama: https://defillama.com/
2. Token Terminal
Token Terminal je favoritem všech zkušených krypto investorů. Dnešní krypto ekosystém je již mnohem komplexnějším a kvalitnějším investičním sektorem, a to i v porovnání s rokem 2021.
Pokud sledujeme pouze cenovou akci top 10 kryptoměn, potom nám naprosto uniká větší obrázek. Právě ten můžeme pochopit pomocí nástrojů jako je Token Terminal, který agreguje užitečná data a metriky většiny krypto projektů.
Tato záložka Token Terminalu nám pomůže znázornit momentální lídry trhu ne pomocí tržní velikosti či ceny daného coinu nebo tokenu,
ale podle výdělečnosti daného protokolu.
Ihned si všimnete, že se jedná o velmi odlišný seznam projektů, než vidíme v top 100 na oblíbeném seznamu Coingecko či Coinmarketcap.
Za posledních 180 dní si skrze výdělečnost nejlépe vedou
decentralizované burzy s možností obchodovat na páku (perpetuals), například tedy do očí bijící GMX, dYdX či Gains Network. Vidíme také dominantní protokol pro LSD
(více v minulém článku DeFi Puls 1), tedy Lido Finance. Dále zpozorujeme výdělečnost NFT tržišť OpenSea a LooksRare.
V moment, kdy máme mapu výdělečnosti, je možné se
zaměřit na kvalitu daného tokenu. Pouhá výdělečnost neznamená, že je token daného projektu dobrou investicí. Příkladem může být token dYdX, který se sice již delší dobu nachází mezi top výdělečností, ale token byl decimován častým odemykáním zásoby pro venture kapitalisty.
Zjistit zásobu tokenů již v cirkulaci a porovnat si ji s budoucí kompletní zásobou, která se na trh teprve dostane, a zároveň zjistit rozdíl mezi cirkulační tržní valuací a totální tržní valuací nám pomůže představit si, jak vysoký prodejní se vůči daného tokenu bude do budoucna vyskytovat.
Pro tuto metriku můžete přejít na Key Metric a zatrhout Fully Diluted Market Cap spolu s Circulating Market Cap.
Dále, pomocí Token Terminalu můžeme zjistit také “zdravotní stav“ projektu či blockchainu. Připadá vám, že je váš oblíbený projekt neobvykle potichu? Je čas mrknout na metriku
aktivních developerů.
Další zajímavé metriky, které se na Token Terminalu vyplatí sledovat, jsou:
- Trending kontrakty
- Počet investorů
- Finanční reporty
- Počet denních aktivních uživatelů
Odkaz na Token Terminal: https://tokenterminal.com/
3. Dune Dashboard
Dashboard Dune Analytics je oblíbeným komunitním nástrojem nejen pro sledování libovolných metrik projektů, protokolů a aplikací, je také pomůckou pro všechny, kdo si
chtějí vytvářet vlastní analytické rozhraní.
Můžete zde sledovat komunitní analýzy oblíbených projektů jako je GMX či další decentralizované burzy, například nový produkt LevelFinance na Binance Chainu.
Nejenže v rozhraní Dune Dashboard najdeme analýzu výdělečnosti či uživatelské aktivity,
v případě burz vidíme i poměr obchodníků, který jsou momentálně long nebo short. Tyto metriky často pomáhají napovědět, jakým směrem momentálně směřuje retail, a tedy pochopitelně i kde se nachází největší objem potenciálních likvidací.
Několik základních funkcí Dune Analytics, které se v lovu čerstvých a kvalitních projektů hodí, jsou:
Tato sekce vám napoví první základní faktor, který potřebujete vědět – kde to žije? Pomocí přehledu trendy blockchainů jednoduše uvidíte, kde je momentálně akce, a potom můžete hledat krypto projektu přímo na daném chainu.
Pochopitelně si zde je třeba uvědomit, že ekosystémy v top 10 jako je Binance Chain nebo Polygon se budou vyznačovat vyšší transakční aktivitou, než kupříkladu nově vzniklé Canto nebo L2 síť Optimism. Během analýzy tak nezapomeňte porovnávat v poměru tak, aby to dávalo smysl.
Například, můžeme vytvořit dashboard výhradně pro porovnání L2 sítí Optimism a Arbitrum a sledovat, kde momentálně probíhá altcoin sezóna:
Dále, během přiblížení vybraného chainu můžete otevřít sekci zde přítomných peněženek, rozdělených podle zkušenosti a velikosti na retail a velryby:
Aktivita malých a velkých peněženek je obzvláště důležitá
během analýzy kvality daných sítí. Co to znamená?
Jako příklad si vezměme porovnání L2 sítí Arbitrum a Optimism. Jak víme, na obou sítích se nachází obrovské množství
„Airdrop farmářů“, kteří spamují malinké transakci v doufání, že za aktivitu na síti dostanou airdrop.
Nicméně! V případě Arbitrum vidíme, že i přesto, že 63 % peněženek je v záložce „Shrimps“, zároveň je Arbitrum lídrem v počtu aktivních peněženek, které drží větší než 100,000 USD. Vyvození? Arbitrum síť je blockchainem s opravdovou adopcí, nejen s prázdnou spam aktivitou, jak je tomu bohužel na většině dnešních blockchainů.
Skrze Dune Analytics nemůžeme než doporučit sledovat Defi_Mochi na Twitteru. Tento účet zde pravidelně vytváří komplexní analytické Dune stránky a zároveň vás i naučí, jak vytvářet vlastní.
Odkaz na Dune Analytics: https://dune.com/home
4. Crypto Fees Info
Crypto Fees je perfektní stránkou, která je jednoduchostí podobná Coingecku nebo Coinmarketcapu, nicméně v tomto případě se nedozvídáme cenu daných tokenů a coinů, ale každodenní či týdenní objem poplatků daných protokolů.
Pomocí Crypto Fees lze jedním mrknutím zjistit, které z protokolů jsou momentálně v krypto trhu nejvíce využívané. Pravidelným sledováním lze rovněž rozeznat, které z menších protokolů stoupají v žebříčku, a tedy na síle, kterou bude dost možná následovat cena.
Odkaz na Crypto Fees: https://cryptofees.info/
5. 0XScope
Napadlo vás někdy, že by bylo dobré vědět, jak operují insideři nebo mít niterní informace, které se si mezi sebou předávají jednotlivé projekty či venture kapitalisté nebo rovnou hedgeové fondy?
Potom si zamilujete 0XScope. Jedná se o dosavadně nejkvalitnější konkurenci známého analytického nástroje Nansen. Nicméně, 0XScope můžete využívat zdarma.
Jednoduchý dashboard 0XScope umožňuje nahlédnout do transakční historie velryb, projektů i hedgeových fondů, a to jak v oblasti kryptoměn, tak i NFT trhů.
Jak vidíte, v sekci
„VC Watch“ jednoduše najdeme účty mnoha známých jmen jako je
Jump Trading, Paradigm, či dokonce nechvalně známé Alameda Research nebo Celsius.
Dále, v sekci „Whale Watch“ si můžete vesele začít prohlížet účty velryb, které jsou součástí vašich oblíbených produktů a projektů. Zajímá vás například velryba, která má top pozici v projektu AAVE a chtěli byste vědět, do jakého dalšího DeFi projektu nyní investuje? Stačí pár kliků a můžete začít “šmejdit“ po blockchainu.
Jakmile najdete oblíbenou velrybu, která vás zajímá, můžete její adresy převést například do funkce „Money Flow“. Níže vidíte znázorněný tok fondů peněženky Vitalika Butterina. To by se mohlo hodit na příští odhad konce bull marketu, jelikož Ethereum Foundation a Vitalik jsou známí naprosto přesným načasováním braní profitů na konci býka.
Pokud vám docházejí nápady na entity a velryby, které sledovat, lze přejít do sekce
„Notable Entity Track“. Jak vidíte, zde máme pravidelně aktualizovaných
seznam významných krypto hráčů jako je Justin Sun, Vitalik, Beeple či třeba Kain, zakladatel protokolu Synthetix.
Odkaz na 0XScope: https://0xscope.com/
6. TokenSniffer
Poté, co naleznete zajímavý krypto projekt je načase si proklepnout kvalitu kontraktu.
Díky nástroji TokenSniffer se dozvíte, zdali se
nejedná o honeypot (neprodatelný token) nebo například kontrakt
s otevřenou likviditou, která je v rukou tvůrce kontraktu,
čímž hrozí riziko rugpullu: vysátí likvidity a znemožnění prodeje.
Nástroj TokenSniffer se hodí obzvláště v případě, že do některého z projektu vstupujete opravdu brzy, a také v případě, kdy se jedná o projekt vyvíjený anonymními developery.
Odkaz na TokenSniffer: https://tokensniffer.com/
7. Token Unlocks
V sekci Token Terminal jsme si názorně ukázali, jak obrovské mohou být propasti mezi cirkulační a finální budoucí zásobou tokenů některých projektů. Pokud tedy plánujete investovat nebo obchodovat s vámi předem pečlivě vybraným tokenem,
je dobré mrknout také na Token Unlocks a zjistit, zdali se zrovna nechystá nějaké významnější odemčení zásoby.
Odemčení zásoby může znamenat nenadálý prodejní tlak na token, obzvláště tedy pokud se nacházíme v nepříznivé fázi trhu, a také pokud je daná zásoba odemykána brzkým investorům, kteří na dané cenně mohou být v profitu klidně 20X.
Odkaz na Token Unlocks: https://token.unlocks.app/
Závěr a všeobecné základy pro analýzu
Veškeré výše zmíněné produkty a analytické pomůcky jsou základním esem v rukávu všech mazaných krypto obchodníků a investorů.
Během používání těchto nástrojů však pamatuje také na naprosté základy a faktory, na které musíte před investováním do daného tokenu nebo coinu pamatovat.
Příkladem je zde schopnost rozeznat výši tržní kapitalizace a uvědomovat si rozdíly mezi tržní cirkulující zásobou a totální zásobou. Zde pomůže výše zmíněný nástroj
Token Unlocks.
Dále, náležitou péči je třeba věnovat také analýze týmu stojícího za daných projektem.
Zároveň se rozhodně vyplatí navštívit komunitní místa projektů jako je Discord. Zde se můžete v případě kvalitních projektů poptat, jak je na tom projektová pokladna. Obzvláště v dnešní ekonomicky náročné době se vyplatí vědět, jak je tom projekt s fondy a zároveň zjistit, zdali vůbec projekt tyto informace poskytuje. Pokud ne, nevěstí to nic dobrého.
Sledujte naše příští články, během kterých vám vysvětlíme například detailní taktiku, jak krok za krokem hledat projekty v dashboardu DeFiLama tak, aby vám už nikdy žádný altcoin neunikl. Hodně štěstí a zůstaňte na pozoru.