100 dolarů v bitcoinu – kolik to bude za 100 let?

Redditor schoval BTC v nynější hodnotě 100 USD na 100 let do neznámé veřejné knihovny

V zábavném experimentu s hledáním bohatství uzamkl jeden z uživatelů Redditu bitcoiny v nynější hodnotě 100 dolarů ve veřejné knihovně „někde v Evropě“ až do roku 2122. V zemi bitcoinů není nikdy nudný den. Navzdory tomu, že trhy volají po klidu, kreativní bitcoinová komunita má vždy důvod k pobavení. Redditor jménem Optimal-Dentistador (dále jen OD) se rozhodl otestovat životnost bitcoinové sítě pomocí určité časosběrné výzvy. V příspěvku na bitcoinovém subredditu OD „napsal dopis a také vložil soukromé klíče v hodnotě 100 USD v BTC“ do časové schránky v jedné z evropských knihoven. V soukromé komunikaci prozradil, že „vložil 0,003 BTC na novou adresu, vložil soukromý a veřejný klíč spolu s dopisem do obálky a toť celý experiment.“ Celoživotní experiment byl inspirován nedávnými událostmi pořádanými veřejnou knihovnou ve městě, kde OD pobývá – a které na žádost OD zůstane utajeno. 
„Měli tam akci, kde jste mohli napsat něco jako dopis, poezii nebo deník, který bude uložen na 100 let. Pokud na obálku napíšete nějaké osobní údaje, pokusí se najít nějaké žijící příbuzné, aby jim balíček po sto letech předali.“
OD se rozhodl vložit do časové kapsle „něco speciálního“, konkrétně podrobnosti o veřejném a soukromém klíči na 0,003 BTC, tedy zhruba 100 USD při dnešním kurzu. "Řeknu o tom své rodině," ale OD také vtipkuje, že "nakonec na celou věc zapomenu, kdo ví, co se stane v příštích desetiletích." Komunita Redditu si rychle všimla, že zatímco 0,003 BTC může být v roce 2022 zanedbatelné množství kryptoměny, za sto let by to mohlo být považováno za částku, která by dokázala pohybovat celým kryptoměnovým trhem. OD rychle zažertoval, že v dnešním světě je to trochu jako najít v dopise „množství peněz, o které hackli Bitfinex“. Ministerstvo spravedlnosti totiž nedávno zabavilo 3,6 miliardy dolarů jako součást debaklu spojeného s kryptoburzou Bitfinex. Vzhledem k tomu, že dopis bude otevřen až v roce 2122, redditor „fontinuos“ poznamenal, že je „smutné vědět, že každý z nás bude mrtvý a neuvidíme výsledek“. OD souhlasí, že i když je to zábavný experiment, nakonec je výsledkem mírně pochmurný pocit. Přesto se jedná o zajímavý meme kryptosvěta a potomci OD se mohou těšit z bohatství. OD na závěr rozhovoru poznamenal: „Uvidíme se v roce 2122, ultimátní diamantové ruce :)“

Odhaduje se, že až 20% z celkového oběhu bitcoinů je ztracených

Odhady naznačují, že 20% nabídky bitcoinů bylo již původními majiteli ztraceno. Jsou tyto prostředky darem všem ostatním a nebo výzvou k další adopci? Řešení úschovy kryptoměn se v posledních letech stalo velkým byznysem. Nezávislé úložné a bezpečnostní systémy určené k držení velkého množství kryptoměn jménem klientů mohou přinést institucionální kapitál a drobné investory čekající na vedlejší koleji.  Jednoduše proto, že odstraňují hlavní strach u úschovy kryptoměn: ztrátu přístupu k prostředkům, které se pak stanou navždy nedobytnými. Vzhledem k decentralizované povaze hlavních blockchainů, jako je Bitcoin nebo Ethereum, pokud uživatel ztratí přístup ke své peněžence a nemá zálohu svých soukromých klíčů, prostředky v ní nelze získat zpět. Neexistuje žádná centrální entita, na kterou by se bylo možné obrátit a nikdo nemůže ovládat blockchain, aby komukoli umožnil přístup ke svým prostředkům jinou cestou. Uložení soukromého klíče může být náročné, protože musí být držen mimo dosah špatných aktérů, ale zároveň dostatečně blízko, aby k němu měl uživatel v případě potřeby přístup. Při řešení výzev spojených se správou kryptoměn mnozí jednoduše nechali své prostředky na kryptoměnových burzách, čímž vznikla masivní poptávka po službách úschovy kryptoměn až do bodu, kdy dokonce pátá největší americká banka nabízí řešení. Zatímco držení kryptoměn u třetí strany je často považováno za bezpečnostní riziko, protože tato třetí strana může být sama napadena, experti tvrdí, že služby úschovy kryptoměn jsou nejlepší možností, pokud jde o obavy ze ztráty tokenů. První uživatelé kryptoměn o ně přišli mnoha způsoby, včetně výměnných hacků. Tato bezpečnostní narušení byla důvodem toho, že bitcoinový akademik Andreas Antonopoulos popularizoval slavný slogan „not your keys, not your coins“.

Jak se mohou kryptoměny ztratit?

Kryptoměny lze ztratit mnoha způsoby, i když pokud někdo nepřizná, že ztratil přístup ke svým prostředkům, nelze to z dat na blockchainu poznat. Uživatelé nejčastěji ztrácejí přístup k soukromému klíči peněženky, který jim umožňuje přístup k prostředkům v ní. Vyskytují se také případy, kdy uživatelé posílají kryptoměnu na špatnou adresu. Ještě jednou, kvůli decentralizované povaze blockchainu neexistuje žádná nápravná akce k načtení těchto tokenů. Konečně mohou uživatelé také zemřít, aniž by nechali kdokoli jiný přístup ke svým prostředkům. V rozhovoru Kim Grauer, ředitel výzkumu blockchainové forenzní firmy Chainalysis, poznamenal, že “bylo ztraceno odhadem 3,7 milionu bitcoinů (BTC) (dnes v hodnotě přes 140 miliard dolarů).” Grauer také řekl, že odhad je „trochu starý“ a je připraven k aktualizaci dalším výzkumem koncem tohoto roku Aktiva kryptoměn jsou také často považována za ztracená poté, co zůstanou po určitý počet let nečinná. I když tato metoda poukazující na tokeny, které aktuálně nejsou v oběhu, není vždy správná. V roce 2020 například peněženka s 50 BTC vytěženými v únoru 2009 poprvé přesunula své prostředky na dvě jiné adresy. Michael Fasanello, ředitel školení a regulačních záležitostí ve Blockchain Intelligence Group – která pomáhá vládním agenturám, kryptoměnovým podnikům a finančním institucím řešit podvody – řekl, že “může být obtížné přiblížit peněžní hodnotu ztracených tokenů, protože ti, kdo utrpěli ztráty, nemají vždy zájem sdílet takové informace.“

Psychologický dopad

Číslo 3,7 milionu představuje téměř 20 procent z celkového oběhu BTC, což má podle Grauera pravděpodobně „ekonomický dopad, který ovlivní dlouhodobou cenu“ kryptoměny.  Grauer dodal: „Má to také nezanedbatelný psychologický dopad. Je možné, že lidé budou váhat investovat do bitcoinů ze strachu, že o ně přijdou - a v tomto okamžiku je nelze získat zpět.” Výkonný ředitel Chainalysis dodal, že tento systém nenávratnosti není jedinečný pro ekosystém kryptoměn a „neměl by bránit dalšímu přijetí“, protože „existuje mnoho způsobů, jak bezpečně uschovat vaši kryptoměnu buď ve vlastním držení nebo na burze“. Chris Brooks, zakladatel služby pro obnovu kryptoměn Crypto Asset Recovery, v poznamenal, že podle jeho zkušeností by se lidé měli více obávat ponechání svých soukromých klíčů v papírových peněženkách, které mohou být omylem vyhozeny, než hackerů, nebo podvodníků.  Brooks řekl: "Máte mnohem větší šanci, že se přestěhujete do nového bytu a při tom ztratíte své šifrovací heslo, než že vás někdo napadne." Již v březnu 2011 uživatel na fóru Bitcointalk založil vlákno, ve kterém se snažil sečíst známé ztracené BTC. I když se vlákno časem ztratilo, ukázalo se, kolik uživatelů v průběhu let ztratilo přístup ke svým kryptoměnám. Tyto ztráty, jak řekl Grauer z Chainalysis, mohou mít významný ekonomický dopad na ekosystém kryptoměn.

Měla by být ztracená kryptoměna považována za dar?

Tvůrce bitcoinů Satoshi Nakamoto proslavil výrok, že ztracené tokeny „jen o něco více zhodnotí tokeny ostatních“ a že by měly být považovány za „dar všem ostatním“. Fasanello z Blockchain Intelligence Group řekl, že pokud jde o mince s omezenou zásobou, Satoshi může mít pravdu, ale ty, které mají nekonečnou zásobu, mohou zažít opak. Fasanello řekl, že stejně jako fiat měna ztrácí hodnotu s inflací, tak i kryptoměny. Pokud kryptoměna nemá omezenou zásobu, hodnota ztracených tokenů se časem jednoduše sníží. Yuriy Kovalev, generální ředitel krypto obchodní platformy Zenfuse, řekl, že ztracené mince představují skryté náklady na bezpečnost v kryptoměnovém prostoru, z nichž mají prospěch všichni ostatní:
„Množství ztracených kryptoměn jen ukazuje, že decentralizované sítě, jako je Bitcoin, jsou extrémně bezpečné, a to natolik, že triviální chyby mohou stát miliony. Lovci peněženek jsou jen zřídka schopni pomoci pouze v případech ztracených hesel, což dále dokazuje, že blockchain je neměnný.“
Většina případů, kdy jsou ztracené tokeny obnoveny, se skutečně týká ztracených hesel používaných k odemknutí peněženek, nikoli soukromých klíčů používaných k jejich obnovení. V nedávném případě se počítačový inženýr a hardwarový hacker snažil prolomit hardwarovou peněženku Trezor One, která byla uzamčena, protože její majitel zapomněl svůj bezpečnostní PIN. Asaf Naim, zakladatel a generální ředitel vývojářské firmy blockchainových aplikací Kirobo, řekl, že Satoshiho slova mohou platit pro „malé a příležitostné případy ztráty kryptoměn“, ale Naim dodal, že „zákon nedostatku platí pouze tehdy, pokud lidé důvěřují základnímu systému. Pokud se ztratí příliš mnoho kryptoměny, lidé přestanou věřit v její využití a její vnitřní hodnotu.“

Ztracené krypto a masové přijetí

První příběhy z kryptoměnového prostoru o ztracených kryptoměnách se v průběhu let dostaly na hlavní stránky magazínů a poukazovaly na to, jak těžké může být získat zpět ztracené finanční prostředky.  Jedním z takových příkladů je příklad Jamese Howellse, který při úklidu svého domu v roce 2013 vyhodil pevný disk obsahující 7 500 BTC (dnes téměř 290 milionů dolarů). Služby obnovení peněženky si v posledních letech získaly na popularitě, ale často si účtují velké procento prostředků, které získají zpět. Grauer řekl, že existují průmyslová řešení, která mají snížit šance na náhodné ztráty, mezi něž patří „uložení vaší kryptoměny na známé a důvěryhodné burze nebo horké peněžence, podobně jako to děláte s bankou“. Tento přístup kontrastuje s těmi, kteří tvrdí, že pokud uživatel přímo nedrží soukromé klíče ke své peněžence, ve skutečnosti nevlastní ani tokeny v ní. Brooks z Crypto Asset Recovery souhlasil s Grauerem, nicméně dodal, že „krypto může být extrémně komplikované“, ale také věří, že „noví investoři jsou na tom lépe, co se týče znalostí, ale i s nabídkou úschovných peněženek“. Pokud uživatel náhle zemře nebo utrpí vážnou nehodu, je podle Brookse pro jeho blízké relativně snadné získat kryptoměnu z peněženky, ale je to obtížné v případě užití soukromého klíče.  Naim z Kirobo věří, že odvětví obnovy kryptoměn může být důležité, ale je součástí zpátečnického přístupu:  „Hlavním efektem takové ztráty kryptoměn je to, že stojí v cestě masové adopci. Pokud se lidé při používání kryptoměn necítí bezpečně, prostě je nepoužijí. Není přijatelné, aby zapomenutí přístupových údajů bylo nevratné.“ Dodal, že kreditní karty by nebyly tak populární, jak jsou, pokud „byla vysoká šance nevratně ztratit peníze pokaždé, když nějakou použijete“ Řešení by mohlo souviset s kryptoměnovými platformami a jejich uživatelskými zkušenostmi, které by například mohly implementovat whitelisty stejným způsobem jako platformy online bankovnictví, aby se předešlo běžným chybám, které povedou ke ztrátě. Pro manažera je „až úsměvné, že zapisování slov na kus papíru nebo jejich zapamatování je nejlepším postupem pro bezpečnost v roce 2022“, protože to ukazuje, že „kryptu chybí záchranná síť proti selhání lidského faktoru“. Volný trh se postupem času pokoušel přijít s lepšími řešeními, mezi něž patří vytváření titanových plátů, kam si uživatelé mohou zapisovat své výchozí fráze nebo soukromé klíče. Tyto pláty se hůře vyhazují náhodou a často dokážou přežít přírodní katastrofy. Některé peněženky, včetně Coinbase Wallet, umožňují uživatelům zálohovat jejich soukromé klíče na Google Drive nebo iCloud. Zatímco služby úschovy kryptoměn mohou institucionálním investorům nabídnout zabezpečení, které potřebují ke vstupu na trh, pro ty uživatele, kteří hledají necenzurovatelnou formu peněz, mohou být ztracené kryptoměny nadále problémem i v dohledné budoucnosti. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]  
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.