Zprávy z Číny oslabují bitcoin. Další fámy?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Mírné oživení ceny bitcoinu v závěru tohoto týdne nemělo dlouhého trvání. Po čtvrtečním prolomení hranice 500 USD za bitcoin (burza Bitstamp) přišla dnes ráno studená sprcha - a jak jinak, opět z Číny.

Mráz přichází z Číny

Parafráze  slavného literárního díla je namístě. Ostatně, Kreml také není kryptoměnám nijak zvlášť nakloněn... První zprávy o dalším "zákazu" bitcoinu v Číně se objevily dnes ráno na Twitteru,cena bitcoinu nejdříve jako neoficiální překlad článku ze serveru Caixin. Během dne se díky dalším zdrojům zpřesňují. Údajně se jedná o neoficiální zprávy z Lidové banky Číny (PBOC), která vydala soukromé varování čínským bankám a dalším platebním platformám, aby ukončily svoje aktivity a vztahy se směnárnami a burzami, které obchodují s kryptoměnami. Snahou je omezit přístup zákazníků k jejich účtům, respektive k možnosti "dobíjet" účty hotovostními platbami.

CoinDesk.com dnes uvedl, že se podle jeho zdrojů nyní konají uzavřená jednání velkých bank a platebních procesorů, s cílem ukončit veškerou komunikaci a spolupráci s burzami.

Podobné zprávy mají okamžitý vliv na cenu bitcoinu, jen během dnešního dopoledne spadl kurz o více než 50 dolarů (cca o 10%). Bitstamp dnes po obědě - bitcoin 438,05 USD.

Další omezení?

Jednou z platebních společností tzv. "třetích stran" je Alipay, čínská obdoba PayPalu, která dnes vydala prohlášení, že přestává podporovat veškeré platby týkající se bitcoinu a litecoinu. Mimo jiné se v něm uvádí:

"K ochraně vlastnických práv veřejnosti, podpoře Yuanu na jeho místě oficiální a legální měny a v rámci prevence praní špinavých peněz: Ode dneška, žádný jednotlivec nebo účetní jednotka nemůže používat žádný druh platby, nebo jiných služeb naší společnosti spojené s bitcoiny, litecoiny atd."

Alipay v prohlášení uvádí také poukázky, tedy speciální vouchery, díky kterým některé velké směnárny umožňovaly svým zákazníkům vklady v místní měně.

Zadáte-li na čínském "tržišti" - serveru Taobao dotaz na trh s bitcoiny a souvisejícím zbožím, objeví se následující výsledek:

"S ohledem na příslušné právní regulace a předpisy nemůžeme zobrazit zboží související s bitcoiny."

Je zákaz bitcoinu oficiální?

Jako už několikrát předtím, nikdo nechce oficiálně potvrdit přímý zákaz. Bitcoinové směnárny tvrdí, že nedostaly žádné vyjádření od Lidové banky Číny a veškeré zprávy pocházejí od jejich finančních partnerů.

Jedna z největších burz - HUOBI nedávno zastavila možnosti depozitu prostřednictvím poukázek, další směnárna, např. BTC China zase údajně nikdy neslyšela o zákazu vkladů, který měl nastat od 15.dubna tohoto roku - a jak jinak, opět neoficiálně.

Veškeré dosud známé zprávy vyvolávají rozporuplné reakce a podporují různé spekulace. Za vším může být údajná snaha čínských úřadů omezit nadšení pro digitální měny před nadcházejícím globálním bitcoinovým summitem, který se má konat v Pekingu 10. a 11. května. Časování by tomu odpovídalo.

Naproti tomu před pár dny, 11.4.2014 prohlásil Zhou Xiaochuan, guvernér PBOC, že Lidová banka Číny nemá v úmyslu bitcoin zakazovat - a jeho slova ihned vystřelila cenu bitcoinu o několik desítek dolarů...

Kde je tedy pravda? A kdy bude jasněji? Stojí za vším snaha "velkých hráčů" o co největší snížení ceny kryptoměn? Tedy o výhodné nákupy za dumpingovou cenu před tím, než vypustí "dobré zprávy" a cena bitcoinu opět vyroste, dokonce několikanásobně? Nebo se bitcoin opravdu čínské vládě "nehodí do krámu" a chce jej postupně vytěsnit?

Situaci budeme na blogu btctip.cz nadále sledovat.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.