Vláda USA prodá zabavené bitcoiny. Trh zareagoval propadem

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]  

Po několika měsících, kdy se cena bitcoinu držela pod 500 USD se v posledních týdnech pozitivně naladěný trh dostal na stabilních 640-680 dolarů a čekalo se na prolomení magické sedmistovkové hranice. Až do včerejška.

Náhlý propad ceny bitcoinu způsobila ohlášená aukce

Již od ledna t.r. se spekuluje o tom, že se část BTC zabavených při říjnové razii FBI na internetové tržiště Silk Road připravuje k prodeji. Otázkou bylo především kdy a jakým způsobem. Směnárny nepřipadají v úvahu - ty největší jsou mimo americkou jurisdikci a u těch místních si lze jen těžko představit, že by jim americká vláda podobným obchodem přiznala punc legality.

Nyní je jasno. Federální agentura US Marshal Service včera vydala prohlášení, že necelých 30.000 BTC prodá obálkovou metodou v aukci, která se bude konat 27. června 2014. Zájemci o bitcoiny, rozdělené do 10 balíčků po 3.000 musí do 16. června složit kauciaukce bitcoinů silk road 200 tisíc USD a splnit několik dalších přísných podmínek, vydražené BTC pak obdrží do konce června.

Bitcoinový trh zareagoval více než desetiprocentním propadem (např. ze 620 USD až na 550 USD na Bitstamp) a v minulých hodinách bylo možné sledovat poměrně rychlý výprodej.

Zároveň je však vidět, že se jedná spíše o krátkodobou korekci, v době psaní tohoto článku cena opět stoupá nad 600 USD a potvrzují se tak předpoklady, že má bitcoin dostatečnou nákupní podporu.

Kolik bitcoinů mají pod kontrolou americké úřady?

Necelých 30.000 BTC určených k aukčnímu prodeji pochází přímo z uzavřené Silk Road a patřily jejím klientům, kteří zde mohli sehnat prakticky vše - údajně nejen drogy, nelegální software, zbraně atd., ale např. i "čističe" na objednávku.. Z podpory této nelegální činnosti a praní špinavých peněz je také v USA obviněn provozovatel serveru Ross Ulbricht.

FBI však u Ulbrichta zajistila také peněženku s dalšími 144 tisíci BTC, které jsou údajně jeho vlastnictvím a celkově tak drží 174.000 BTC - což je skoro 1,5% všech bitcoinů, které byly dosud vytěženy a je tak vlastně jedním z největších držitelů této měny na světě. Jejich další osud bude záležet na výsledku soudního procesu, který nyní probíhá.

Další panický výprodej, nebo signál k nákupu?

Bitcoin je velmi citlivý na jakékoliv negativní zprávy a mezi obchodníky nyní panují obavy, jestli prodej tak velkého množství BTC nezpůsobí další pokles jeho hodnoty. Na druhou stranu si však musíme uvědomit, že 30 tisíc bitcoinů je sice velká porce, ale jen Bitstamp měl za posledních 24 hodin díky rozpohybovanému trhu objem obchodů ve stejném množství...

Gavin Andresen, vedoucí vědecký pracovník z Bitcoin Foundation a bitcoinový vývojář vidí v kroku americké vlády dokonce více pozitiv.

"Skutečnost, že se chystají bitcoiny prodat, namísto aby je "zničili" jim poskytuje nějakou legitimitu... dávají jim tak nějakou hodnotu."

Ulbrichtův právník se nechal slyšet, že se nyní federální vláda chová jako spekulant, který se snaží vydělat na nedávném prudkém nárůstu hodnoty BTC a sleduje ceny na grafech stejně jako ostatní obchodníci.

Další vývoj tak ukáže, jestli bude pokračovat rostoucí trend způsobený mnoha pozitivními zprávami - především oznámením o akceptaci BTC jako platby u velkých firem - DISH Network, Expedia, zájem eBay o integraci do PayPalu apod.

zdroj: Criptocrimson, CoinDesk

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.4/5 - (5 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.