Víte, že se v roce 2010 omylem vytěžilo 184 miliard bitcoinů?

O Bitcoinu se tvrdí, že je dokonalou sítí bez jediné chybičky. V počátcích se ale i na této síti objevily chyby a bylo třeba krátkodobě vypnout transakce nebo dokonce udělat tzv. rollback. To je technika, při které se použije stará verze “databáze” a ze sítě v podstatě zmizí všechny informace, které se udály po této záloze. I v bitcoinové síti bylo třeba přistoupit k tomu kroku, poté co byl vytěžen opravdu podivný blok.

Při vytěžení bloku vzniklo téměř 200 miliard bitcoinů

15. srpna 2010 zjistili uživatelé Bitcoinu, že blok s číslem 74638 obsahuje transakci, která vytvořila 184 467 440 737,09551616 bitcoinů a poslala je na tři různé adresy. Dvě adresy obdržely 92,2 miliard bitcoinů a těžař získal navíc dalších 0,01 bitcoinů. Stalo se tak proto, že tehdejší verze bitcoinu, která ověřovala transakce nepočítala s tím, že bude výstup tak velký, že přetečou proměnné. Bitcoinová komunita ale byla už tehdy plná chytrých lidí a nová verze klienta s opravou této chyby vyšla hned po pěti hodinách. Tato nová verze zamítala transakce s možným přetečením hodnoty proměnných a také každou transakci, která by z nějakého důvodu měla na výstupu více jak 21 milionů bitcoinů. S příchodem nového klienta se bitcoinový blockchain rozdělil na dvě větve, které nějakou dobu existovaly vedle sebe. Mnoho bitcoinových uzlů totiž provedlo aktualizaci z verze 0.7 na 0.8, která obsahovala chybu. Dvě větve existovaly až do bloku 74691, kdy všechny uzly přijaly správný blockchain jako ten, který se bude používat i nadále. Na opravu chyby v kódu se můžete podívat na Githubu. Blok, který vytvořil téměř 200 miliard bitcoinů již neexistuje a byl nahrazen správným blokem s běžným objemem bitcoinů i poplatkem za transakci. Na opravený blok se můžete podívat zde. Chybu nakonec opravili vývojáři během několik hodin, kdy doporučili všem, aby přestali na nějakou čas přijímat nebo odesílat transakce a vrátili se k verzi 0.7. Ta totiž neobsahovala chybu, která zapříčinila těžbu miliard bitcoinů v případě, že přetekla hodnota proměnné. Přestože byla oprava technicky velmi jednoduchá a bitcoiny uživatelů nebyly v ohrožení, otřásl tento incident důvěrou v Bitcoin. Tehdy spadla hodnota bitcoinu během několika hodin o téměř 25 % z 48 dolarů na 37 dolarů. Po opravě se ale během několika dalších hodin vrátila na původních 48 dolarů. Chyba byla velice rychle odstraněna a zapříčinila jediné neočekávané vypnutí Bitcoinu. Od té doby vše funguje a Bitcoin má uptime 99,98 %.

Bitcoin zachránila malá a uzavřená komunita

V dnešní době těží bitcoiny na obrovských strojích mnoho jednotlivců i velkých korporací po celém světě. Těžko by se tak koordinoval návrat k předchozí verzi Bitcoinu po celém světě. Naštěstí tenkrát byla bitcoinová komunita tvořena jen málo lidmi a koordinovaná oprava tak byla možná. Dnes by zřejmě žádná firma ani osoba nepřesvědčila celou bitcoinovou komunitu k návratu k předchozí verzi softwaru. Nakonec se tedy stalo, že velká část komunity dobrovolně přistoupila k downgradu softwaru a začali tvořit novou větev blockchainu. Po opravě chyby s k nové verzi postupně přidávaly další a další uzly, až nakonec dosáhly konsensu a přijaly opravený blok jako správný. Tím pádem zmizely všechny transakce, které byly provedeny na chybné verzi 0.8. Jednalo se tedy o jakousi verzi rollbacku. Vlákno na fóru Bitcointalk.org si můžete prohlédnout zde. Jedním z hlavních aktéru, který se podílel na opravě této chyby byl Marek Palatinus, dnes velmi dobře známý spoluzakladatel firmy Trezor, vyrábějící nejlepší hardwarové peněženky na světě. Znovu zopakujeme, že bitcoin tehdy stál méně než 50 dolarů. Velký propad ceny zaznamenal Bitcoin také v červnu 2011, kdy se ale nejednalo o chybu samotné sítě. V tu dobu se objevil jeden z prvních hacků na burzu MT. Gox. Nejednalo se ale o krádež bitcoinů, ale napadení rozhraní burzy. Je důležité říci, že MT. Gox byl tehdy jednou z mála fungujících burz a cenu bitcoinu nebylo možné ověřit frází “btc to usd” na Google. Hackeři tehdy nastavili cenu bitcoinu na nulu a tato hodnota se začala objevovat řadě uživatelů. To způsobilo paniku a uživatelé začali ve velkém své prostředky prodávat v domnění, že brzy budou na nule i jejich účty. Z ceny 32 dolarů tehdy spadla cena bitcoinu na pouhé dva dolary. Tento obrovský propad se částečně podobá poklesu ceny zapříčiněném zkrachováním burzy FTX. Je tedy vidět, že Bitcoin si některými problémy prochází opakovaně v dnešní době ale nezpůsobí jedna burza z mnoha takový propad. Na druhou stranu, mezi bitoinery snad není jediný, který by si nepřál nakupovat bitcoin za dva dolary. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (1)

  • Reakce

    Článek hezký, ale konkrétní data máte nějak popletené. Jednak máte tehdejší cenu Bitcoinu cca o 3 řády špatně – v srpnu 2010 byla cena ne 48 dolarů, ale jen 0,065 dolarů! O nějakém pádu ceny se moc hovořit nedá; jednak nebyla, jednak i kdyby byla, tak likvidita byla minimální, navíc cena tehdy nikoho nezajímala.

    A taky oprava nebyla nebyla ve verzi 0.8 (ta vyšla až o 3 roky později), ale tuším v nějaké verzi 0.3.něco.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.