UBS se pouští do výzkumu technologie blockchainu

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]  

Výzkumná laboratoř se otevře tento měsíc v Londýně

O bitcoin a vše, co souvisí s technologií decentralizovaných sítí kryptoměn už se nazajímají jen startupy s venture kapitálem za zády, ale také velké technologické a průmyslové korporace. A - světe div se, začínají se probouzet i významné finanční instituce.

Švýcarský bankovní gigant UBS nyní oznámil, že bude zkoumat technologii, která stojí za bitcoinovou P2P sítí, aby zjistila, jak se dá blockchain využít pro běžné finanční služby. Výzkumná laboratoř se otevírá tento měsíc  v londýnském centru Canary Wharf Group - startupovém akcelerátoru a FinTech inkubátoru Level 39. Investice UBS má především vytvořit podmínky pro společnou práci bankovních a technologických odborníků.

Bitcoin bankám smrdí, blockchain je jim dobrý...

Oznámení UBS není první zpráva tohoto druhu, implementaci blockchainu do bankovních systémů zkouší ve spolupráci s dalšími bankami např. IBM. Trochu jinou motivaci bude mít zřejmě vláda Velké Británie, která nedávno uvolnila 10 milionů liber na podporu výzkumu digitálních měn. Tento krok je sice spojován s vládním zájmem o podchycení výhod inovativních technologií, zároveň však otevírá cestu k lepšímu pochopení možností, jak kryptoměny regulovat a "ochránit spotřebitele".

V každém případě se začíná ukazovat, jak je na jednu stranu bankami zavrhován bitcoin jako "nestabilní" měna a nástroj pro praní špinavých peněz, na druhou stranu hledají způsob, jak si z něj pro sebe uzmout to nejlepší. Za to se na ně ale není třeba zlobit. V konečném důsledku je právě uznání blockchainu jako nevyhnutelné inovace to, co může finanční instituce buď změnit k lepšímu, nebo urychlí pád dinosaurů. Zdá se, že to některým začíná i docházet...

Šéf oddělení informativních technologií UBS Oliver Bussman se vyjádřil již loni v říjnu:

"Technologie blockchainu změní nejen způsob placení, ale také to, jak bude probíhat vypořádání obchodů. Blockchain má potenciál vyvolat masivní zjednodušení bankovních procesů a struktury nákladů"

Spoluzakladatelka FinTech50 a ředitelka FinTech City Julie Lake ke spolupráci s UBS uvedla:

"Je to vždy dobrá zpráva, vidět globální banku, jak činí cílevědomé kroky mimo své tradiční prostředí, jak pracuje s inovátory, kteří pomáhají transformovat finanční služby a jak se od nich učí. Těšíme se zde v Level39 na nové iniciativy UBS , které přináší hodnotu jak pro banku, tak pro její technologické partnery."

Co na takové zprávy říkáte? Jsou podobné iniciativy "konkurencí" pro bitcoin, nebo je to příležitost k jeho dalšímu zviditelnění a posunu decentralizovaných řešení směrem do mainstreamu?

zdroj:  Level29, newsbtc.com, foto: Wikimedia

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.8/5 - (6 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.