Týdenní přehled zpráv a novinek ze světa kryptoměn

Coinbase IPO 

Jedna z největších kryptoměnových burz půjde brzy na trh. Coinbase na twitteru oznámila podání žádosti o spuštění IPO (Initial Public Offering - Úvodní nabídka akcií).  Coinbase je v podstatě základním přístupovým bodem do kryptoměn a to obzvláště pro Spojené státy. Burza Coinbase je totiž jednou z mála regulovaných institucí na prodej kryptoměn. A právě proto panuje poměrně velký optimismus ve vztahu k budoucímu IPO. Firma Coinbase byla v roce 2018 oceněna na 8 miliard dolarů. Dá se předpokládat, že za uplynulou dobu od poslední evaluace, cena ještě vzrostla. IPO Coinbase bude mít zároveň dopady na svět klasických financí.  Pokud si Coinbase v IPO povede dobře, tak to opět přiláká nové investory do prostředí kryptoměn. Vstup Coinbase na otevřený trh je tak dobrou zprávou pro svět kryptoměn.

CME spustí ethereum futures 

CME (Chicago Mercantile Exchange) nově oznámilo, že po Bitcoin futures přidá také futures kontrakty pro Ethereum. CME tak demonstruje důvěru nejen ve vedoucí kryptoměnu v podobě Bitcoinu, ale také v Ethereum a tím pádem i v altcoiny.  CME je jedinou regulovanou futures burzou pro kryptoměny na půdě spojených států. První produkt spustilo CME na konci roku 2017 a jednalo se o BTC futures. 
“Po úspěchu Bitcoin futures a options produktů přidá CME Group také Ethereum futures. Ty bude možné obchodovat od 8. února.”
oznámilo CME na oficiálních stránkách. Ethereum futures kontrakty budou tzv. Cash-settled, což znamená, že vyrovnání probíhá v dolarech a ne v Etheru. CME je platforma pro institucionální investory. To v praxi znamená, že běžný smrtelník se k obchodování na CME nedostane. Spuštění Ethereum futures nicméně ilustruje fakt, že existuje zájem ze strany institucionálních klientů o obchodování dalších kryptoměn.  Krok CME je tak signálem, že i institucionální svět má zájem na obchodování větší plejády kryptoměn. To potvrzuje i CEO společnosti Grayscale, který nedávno řekl, že roste počet institucionálních investorů, kteří nakupují pouze Ethereum. 

Tether překročil 20 miliard dolarů

Bitcoin není jedinou kryptoměnou, která proráží svá maxima. Stablecoin Tether poprvé v historii přesáhl hranici 20 miliard mincí v oběhu. Tether je dceřinou společností Bitfinexu. Vzestup kapitalizace Tetheru nepřekvapivě ilustruje institucionální vstupy.  Stablecoin USDT se vytváří tak, že investoři v podstatě pošlou dolary společnosti Tether, která je uskladní ve svém úložišti a následně vytvoří adekvátní reprezentaci tokenů USDT. Minimální vstupní částka na vytištění nových USDT je 100 000 dolarů.  Logicky z toho tak vyplývá, že USDT reprezentuje vstupy velkých investorů z institucionálního světa. Vzestup počtu stablecoinů zároveň ukazuje nákupní sílu, protože to jsou peníze připravené k nákupům kryptoměn.  Celkový objem stablecoinů na trhu roste velmi dramaticky a ilustruje tlak na nákupy. Za rok 2020 tak objem stablecoinů vzrostl z 6 miliard dolarů na téměř 26 miliard dolarů. Velkou většinu stablecoinů nadéle tvoří právě USDT z dílny Tetheru.  Postupně také rostou i ostatní stablecoiny. USDC z dílny burzy Coinbase má již kapitalizaci přes 3 miliardy dolarů. První decentralizovaný stablecoin DAI (vzniká v rámci protokolu Maker DAO) se blíží miliardové kapitalizaci. 

Příliv institucí pokračuje

Nejsilnější trend světa kryptoměn nadále pokračuje. Za poslední týden máme tři velké zprávy. Společnost Microstrategy vybrala od investorů 650 milionů dolarů na další nákupy BTC. Ten již byl realizován s průměrnou nákupní cenou 21 925 dolarů za BTC.  Společnost Microstrategy tak momentálně drží přibližně 70 tisíc Bitcoinů. Dalším institucionální vstup přichází z Velké Británie. Společnost Ruffer Investments na počátku týdne oznámila, že 2,7 % jejich portfolia nyní tvoří Bitcoin. 
“Celková hodnota Bitcoinů v držení společnosti Raffer je nyní okolo 550 milionů liber. To je ekvivalent přibližně 2.7% všech majetků, které společnost spravuje.”
řekla mluvčí společnosti Ruffer Investments.  Athony Scaramucci, CEO Skybridge Capital, oznámil, že společnost Skybridge zakládá BTC investiční fond. Skybridge je globální investiční společností, která spravuje majetek v hodnotě 7 miliard dolarů.  Podle Scaramucciho je nyní jasně viditelná poptávka z institucionálního světa po nákupech Bitcoinu a Skybridge se dle jeho slov snaží držet krok s dobou. Nový fond pod kontrolou Skybridge tak otevírá další cestu do světa kryptoměn pro velké institucionální investory. 

SEC podal žalobu na Ripple za prodeje XRP

Hlavní americký regulátor cenných papírů podal žalobu na společnost Ripple. Podle mínění regulátorů se jedná o cenný papír, který společnost Ripple prodávala nelegálně a financovala těmito prodeji chod samotné společnosti.  XRP a Ripple dlouhodobě čelil kritice v kryptoměnových komunitách za to, že se jedná o centralizovaný systém pod kontrolou Ripplu. Na síti XRP se neplatí za transakce poplatky, které v podstatě hradí provozovatelé nodů (většinou pod kontrolou Ripplu).  Zároveň je většina XRP stále pod kontrolou společnosti Ripple. Ta je postupně vypouští do oběhu, když jsou ceny XRP na vyšších hodnotách. Cena XRP na nové zprávy reaguje velmi negativně a je vidět výrazný cenový propad.  Společnost Ripple tak čekají krušné časy. To si uvědomuje i většina investorů a proto přišel i strmý pád ceny XRP. 

Závěr

Nejdůležitějším trendem nynějšího světa kryptoměn jsou vstupy velkých institucionálních hráčů. Velké společnosti momentálně udávají tempo trhu a snaží se nakoupit na “přijatelných” cenách. Ačkoliv by se mohlo zdát, že si alternativní digitální měny nevedou ani zdaleka tak dobře, tak zájem ze strany Grayscale či CME jasně ukazuje, že instituce počítají i s altcoiny. Přidání Ethereum futures na CME je signálem, který ukazuje důvěru i jiné kryptoměny, než je Bitcoin.  Ethereum dlouhodobě hlásí největší počet transakcí mezi všemi blockchainy a buduje se na něm nové odvětví decentralizovaných financí. Institucionální investoři se tak neomezují jen na Bitcoin a investují i do Etherea.  Velmi bídně si naopak vede XRP, které je častým terčem kritiky ze strany kryptoměnové komunity. Nově se přidávají i problémy s hlavním americkým regulátorem. Rizikovost investice do XRP tak skokově vzrostla.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.