Bitcoin v korekci
Po enormním vzestup se na grafu Bitcoinu konečně rýsuje již dlouho očekávaná korekce. To je logické vyústění extrémního růstového trendu. Kdo sleduje pravidelně naše analýzy, nemusí být ani překvapen. Nacházíme se na cenách, kdy mnoho hráčů na trhu prodává s enormními zisky. Na trhu jsou také noví retail investoři, kteří mají “slabé ruce”.
Zkušení tradeři tak mají dobrý důvod k prodejům, protože cena je relativně vysoko. Noví retail investoři právě zažívají krušné chvíle a část z nich nevydrží tlak klesající ceny a budou také prodávat. A najednou je na světě korekce.
Při pohledu na týdenní graf vidíme, že korekce prozatím dosáhla na 25% od úplného topu na $42 000. V bull marketu jsou běžné silné korekce okolo 40% předchozí ceny. Obvyklá hladina, ke které korekce v bull marketu míří, je 20 týdenní klouzavý průměr.
Pokud by cena klesla až k této hodnotě, tak bychom zažili korekci o dalších 38%. Hladina 20 WMA je nyní na cenové úrovni $19 500. Jako pravděpodobná varianta se tak nyní jeví pokračující korekce. V komunitách nyní nicméně nadále panuje silně optimistická nálada a korekce je vnímána jako příležitost k nákupu.
Při pohledu na 4H graf je vidět, že nynější pohyb je vyústěním formace klesajícího trojúhelníku. To je klasická bearish formace. Jak dlouho bude korekce trvat a kam až cena bitcoinu spadne, není možné říci. Zájem o Bitcoin a kryptoměny je momentálně na vzestupu a to jak u retail investorů, tak i ze strany institucí.
Grayscale opět nakupuje - 700 milionů dolarů za 16 tisíc BTC
Na konci prosince přerušila společnost Grayscale možnost nových investic do jejich fondů. Tento krok dělá Grayscale periodicky a nejedná se o výjimečnou událost. V podstatě se jedná o formu “údržby fondů”.
Když v minulých dnech Grayscale opět otevřel své brány novým investorům, tak okamžitě do fondů přiteklo nových 700 milionů dolarů. Za ty Grayscale nakoupil přibližně 16 tisíc bitcoinů.
Jedná se o vysoce důležitou zprávu. Institucionální hráči, kteří Grayscale využívají, se nebojí nakupovat ani na hodnotách okolo 35 tisíc dolarů za minci. Ani ostatní kryptoměny nepřišly zkrátka. Ačkoliv není veřejně známo, kolik financí šlo do altcoinů, tak při jednoduchých počtech je jasné, že alespoň 100 milionů dolarů míří do jiných kryptoměn než je bitcoin.
CEO Grayscale již v minulém roce řekl, že existuje široká skupina institucionálních investorů, kteří nakupují pouze a výhradně Ethereum. Rostoucí cena ETH tak láká nejen retail investory, ale i instituce.
Smůlu má XRP z dílny společnosti Ripple. Po žalobě ze strany SEC (americký regulátor pro cenné papíry) totiž Grayscale začal s procesem ukončení provozu fondu XRP. To se projevuje i na tržní situaci, kdy smart kontrakt platforma Polkadot přeskočila v tržní kapitalizaci právě XRP.
Ethereum mizí z burz
Ethereum v posledním týdnu překročilo na mnoha burzách své ATH z roku 2018. Hodnota Etheru se tak vyšplhala až na 1450 dolarů za jednu minci. Ethereum tak s velkou pravděpodobností kopíruje cestu, kterou se o něco dříve vydal Bitcoin.
Cena ETH nyní roste kvůli tomu, že přišla další vlna akumulace. Ethereum nově započalo trend, kdy mizí z burz. To v podstatě signalizuje fakt, že investoři si stahují Ethereum do soukromých peněženek, kde jej uskladňují na dlouhodobější držení.
Za vzestupem Etherea stojí dva fundamentální důvody. V první řadě se jedná o hlavního reprezentanta altcoinů. Ethereum je v podstatě takovou formou indexu pro altcoin scénu. Jedná se zároveň o první smart kontrakt platformu, což je druhý důvod vzestupu.
Smart kontrakt platformy umožňují tvorbu komplexních decentralizovaných aplikací. Na Ethereu se tvoří naprostá většina úspěšných Dapps a hlavně zde vzniká nové odvětví decentralizovaných financí, které žene cenu ETH kupředu.
Propozice za cenou ETH je jednoduchá. Na každou operaci v síti je potřeba zaplatit poplatek pomocí ETH a s tím, jak roste míra užívání Defi aplikací, tak roste i potřeba pro držení dostatku ETH na placení nyní neúnosných poplatků.
Ethereum tak má nakročeno podobně dobře jako Bitcoin. Obecně je vidět pokles bitcoinové dominance a vzestup ceny altcoinů, které si i přes větší korekční pohyb u BTC drží vzestupnou tendenci. Větší propad u BTC s sebou nicméně strhne i altcoiny.
Spekulujete také na altcoinech?
Největší výběr a nejlepší podmínky najdete na burze
Binance –
na tomto odkazu získáte při nové registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!
Dfinity se blíží k zalistování na burzy
Na trh se blíží jeden z posledních dlouho vyhlížených projektů Dfinity. Dfinity patří mezi komunitou velmi očekávané projekty. Ve vývoji je od roku 2015 a získalo si velkou pozornost primárně kvůli velmi silnému týmu vývojářů.
Dfinity se profiluje jako projekt, který má vytvořit globální decentralizovaný počítač, který umožní vznik decentralizovaných služeb podobných ekosystému Googlu. Jedná se tak o smart kontrakt platformu s přidanými funkcemi. Dfinity by tak mělo být kombinací smart kontrakt platformy a decentralizovaného cloudu.
Dfinity vybralo na svůj start přibližně 200 milionů dolarů. Momentálně se obchodují futures Dfinity tokenu pouze na burze Tokok a jejich hodnota je mírně nad 20 dolary. Celkový objem ICP mincí je 470 milionů. Momentální kapitalizace Dfinity by se pohybovala okolo 9.5 miliardy dolarů, což by Dfinity zařadilo na 7. místo (před Litecoin) mezi všemi kryptoměnami.
Dfinity v prosinci spustilo v tichosti mainnet sítě, který již několik týdnů běží. Brzy se tak dá očekávat spuštění funkcí pro tokenové transfery a počátek volného obchodování ICP mincí.
Biden přináší pozitivní změny, ale není vše růžové
V USA proběhlo předání moci mezi administrativou Donalda Trumpa a Joe Bidena. Zatímco Trump byl otevřeně kritický ke kryptoměnám, tak Bidenův názor prozatím není znám. Nicméně již nyní přišla dobrá zpráva.
Návrh bývalého ministra financí Munchina na monitoring soukromých peněženek Bidenova administrativa zmrazila. Prozatím se tak odkládá velké nebezpečí, kdy by stát měl začít monitorovat každou soukromou peněženku.
Biden také vybral nového předsedu důležitého regulačního orgánu SEC. Tím má být Gary Gensler, který již sloužil v Obamově administrativě jako předseda komise pro futures CTFC. Gensler je mimo jiné také profesorem na MIT, kde vyučuje o blockchainu.
[caption id="attachment_12392" align="aligncenter" width="1000"]
Gary Gensler - zdroj Shutterstock.com[/caption]
Gensler nicméně nepatří mezi fanatické zastánce kryptoměn, i když vidí očividné výhody blockchainu. Volba Genslera se jeví prozatím jako rozumná, protože se jedná o muže, který blockchainu rozumí a můžeme doufat, že bude tlačit na rozumné regulace a nebude se pokoušet zastavit rozvoj kryptoměn.
Závěr
Cena bitcoinu je nyní v mírné korekci a zdá se, že komunita napjatě čeká na další poklesy pro nové investice. Ani velké společnosti nezaostávají, jak ukazuje případ Grayscale. Nynější ceny jsou tak přijatelné i pro velké institucionální investory.
Trh zaznamenal také pokles BTC dominance, což bylo způsobeno vzestupem altcoinů v čele s Etherem. Ethereum má před sebou velký upgrade na verzi 2.0, kdy síť přejde z PoW na PoS. Hodnota mincí ETH tak získá další podkladovou hodnotu.
Inovace v prostoru pokračují a nejnovějším přírůstkem na trh bude projekt Dfinity, který by měl každý nadšenec do kryptoměn znát. Zde je potřeba si dát pozor, protože když vychází nové velké projekty, tak mají často velmi volatilní vývoj ceny.
Bidenova administrativa je u vlády jeden den a již má na kontě dva pozitivní kroky pro kryptoměny. Nová vláda v USA prozatím signalizuje rozumnější přístup k regulacím kryptoměn.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]