blockchain a tokenizace

Technologii blockchainu lze využít také v medicíně. Podívejte se na reálné příklady

Na YouTube lze najít video, ve kterém Kicom vysvětluje, proč není dobrý nápad provozovat katastr nemovitostí na blockchainu. Data nelze zpětně editovat a při použití na katastr nemovitostí ztrácí svou hlavní výhodu - decentralizaci. Nelze totiž určit, kdo by data do katastrálního blockchainu ukládal, protože se jedná o fyzické statky, které je třeba kontrolovat přímo na místě. Tyto problémy ale nejsou tak markantní v případě, že by se blockchain použil v medicíně, kde má hned několik potenciálních využití. Jedná se hlavně o medicinské záznamy, které není třeba zpětně měnit a měl by k nim přístup každý lékař, který by do něj zároveň zapisoval další údaje o pacientovi. A nejen to.

Lékařské záznamy

Například lékařské záznamy pacientů by mohly být bezpečně uloženy v blockchainu. Díky tomu by měli k záznamům přístup lékaři i pacienti. Stejně jako bitcoiny, i lékařské záznamy by měl pod kontrolou sám pacient a nikdo by jej nemohl zpětně změnit nebo upravit. Lékaři ale často potřebují přístup k záznamům i bez přítomnosti pacienta, správné zabezpečení je tedy stále ještě otázkou. Jedním z takových příkladu je MedRec, technologie založená na blockchainu, kterou vytvořili v MIT. V jejich řešení není důležité, zda má lékař přístup k záznamům bez povolení pacienta. Jde hlavně o bezpečné uložení a nemožnost změnit jakékoliv informace zpětně. https://twitter.com/techreview/status/988496972180066305

Klinické testy

Blockchain může, díky své transparentnosti a nemožnosti měnit záznamy, zvýšit transparentnost a důvěryhodnost klinických studií. Tento druh záznamů využívá například firma Pfizer, která využívá vlastní blockchain vytvořený ve spolupráci s firmou IBM. Využití blockchainu usnadňuje výzkumníkům a kontrolním úřadům přístup k údajům ze studií a jejich ověřování. Zlepšuje se tím kvalita a spolehlivost výsledku klinických testů. V tomto případě nejsou ale na blockchainu uložené citlivé informace jednotlivce a přístup k datům má tak široká škála pracovníků a výzkumníků.

Kontrola léků na předpis

Výrobci mohou díky blockchainu sledovat léky na předpis od výroby až ke koncovému zákazníkovi. Díky tomu se rapidně snižuje šance, že se padělané léky dostanou do dodavatelského řetězce. Absence záznamu o daném léku by okamžitě odhalila padělek. Navíc by se vydávání léku dalo navázat na privátní klíče a vyzvednou by si je tak mohl pouze zákazník, pro kterého jsou léky určeny. V takovém případě by ale privátní klíče musely být svázány s identitou občana. Příkladem tohoto využití je síť založena na blockchainu s názvem MediLedger, která sleduje tok léku na předpis. Tato síť byla spuštěna v roce 2019 firmou Chronicled a využívají ji některé společnosti zabývající se výrobou léků. Síť využívá například Pfizer nebo CardinalHealth.

Záznamy lékařských přístrojů

Stejně, jako záznamy o lécích, lze do blockchainu ukládat také záznamy o zdravotních přístrojích. I tato data není třeba zpětně měnit. Bezpečně a transparentně lze do blockchainu uložit například statistiky o používání či protokoly o opravách a údržbě. Díky tomu se zvyšuje bezpečnost při používání a snižuje se pravděpodobnost chyb při zapisování historie přístroje. Takovou možnost nabízí výše zmíněná firma Chronicled, která provozuje platformu na správu zdravotnických zařízení založenou na blockchainu.

Telemedicína

Možnost uložit na blockchain telemedicínské údaje, včetně video konzultací a elektronických receptu nabízí firma Solve.Care. Tato společnost také ve spolupráci s Inha University připravila specializované kurzy pro Jihokorejce v oblasti Web3 technologií. Po absolvování programu budou studenti schopni využívat případné budoucí sítě postavené na Web3 v oblasti lékařství. Kurzy firma otevře v březnu tohoto roku. https://twitter.com/Solve_Care/status/1625496141013065731

Vývoj nových léků

Díky technologii blockchainu může být transparentnější a efektivnější například i vývoj nových léků. Výzkumníci mohou sdílet informace a díky tomu lépe spolupracovat s jinými firmami. Tuto možnost nabízí například platforma Clinical Research Blockchain, která je skvělým příkladem systému založeného na blockchainu a sloužícího k výměně a ukládání dat z klinických výzkumů.

Zdravotní pojištění

Technologii blockchainu lze aplikovat také na zpracování žádností o zdravotní pojištění. Zvyšuje se tím transparentnost a rychlost vyřízení pojistných událostí. Tuto variantu zvolila pro své působení v odvětví pojištění například společnost MetLife, která využívá blockchain k zefektivnění procesu a zlepšení průběhu vyřízení žádosti.

Blockchain v lékařství má před sebou dlouhou cestu

Před tím, než začnou lékaři a farmaceutické firmy využívat pro své potřeba blockchain, musí být vyřešeny ještě mnohé problémy. Ať už se jedná o standardizaci, regulační a právní otázky a hlavně propojení se stávajícími zdravotními systémy. Blockchain nemůže jednoduše nahradit všechny programy využívané lékaři a spíše se bude muset přizpůsobit a propojit se stávajícím systémem. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
4.7/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.