bitcoin analýza

Technická analýza – týdenní přehled trhu BTC a altcoinů

Bitcoin prorazil $20 000

Bitcoin po dlouhých 3 letech poprvé překročil výrazně hranici 20 000 dolarů za jednu minci BTC. Jedná se o historický moment. Překročení předchozího All-time High signalizuje vysokou míru důvěry v budoucí vývoj ceny BTC. cena bitcoinu graf Jak je vidět na předchozím grafu, tak bitcoin na konci roku 2017 dosáhl na hranici 20 000 dolarů, která se nakonec ukázala jako top předchozího cyklu. Poté následovaly tři roky technického bear marketu.  Z grafu je jasné, že situace se nyní změnila. Bitcoin propálil hranici 20 000 a zastavil se v době psaní článku u hranice 24 000 dolarů. Čas bear marketu tak došel svého konce a přichází období nového hledání relevantní ceny.  Vzestup nad předchozí hranici ATH má jedno velké specifikum. Vzhledem k tomu, že se cena bitcoinu na těchto hodnotách nikdy nepohybovala, tak zde neexistují žádné rezistence a nejbližší možný support je na hranici 20 000 USD:.

A co když teď přijde korekce?

Pokud by nyní cena začala padat, tak se jako první logický support jeví stacionární hranice 20 000 USD. V případě průrazu 20 tisíc dolarů za bitcoin se jako další přirozený support jeví plovoucí průměr 20 WMA (Weekly moving average).  graf WMA 20 Na předchozím grafu je vidět bull market v minulém cyklu. Všechny cenové propady se odrážely od hranice 20 WMA (modrá linie). Podobný obrázek tak můžeme očekávat i v nynějším trhu.  V případě propadu pod hodnotu 20 000 dolarů bude klíčová hranice 20 WMA, která se momentálně nachází na úrovni 14 000 USD.  20 WMA korekce Případná korekce k 20 WMA by byla nyní propadem o 40% ceny BTC. Riziko propadu je nyní větší, protože trh dlouhodobě roste bez výraznějšího zakolísání. Korekce cenového růstu je tak velmi pravděpodobná varianta.  Nebezpečí korekce ukazuje i tzv. Fear and Greed index (Index strachu a chamtivosti). Dlouhodobě se držíme v oblasti extrémní chamtivosti.  fear and greed index Nové vstupy na trh jsou teď velmi rizikové a je potřeba být opatrný, protože cena BTC je na relativně extrémních hodnotách. Z technického hlediska je proražení předchozího ATH nicméně výbornou zprávou pro dlouhodobý vývoj ceny BTC. 

BTC Dominance

Růst BTC je rozhodně dobrou zprávou pro majitele bitcoinu. Altcoiny prozatím stojí spíše u postranní čáry a sledují sólo jízdu bitcoinu. Vztah mezi bitcoinem a altcoiny je obecně nejlépe vyobrazen skrze graf bitcoinové dominance.  BTC dominance v podstatě ukazuje, kolik procent z celkové tržní kapitalizace kryptoměn tvoří kapitalizace bitcoinu. Na následujícím grafu je tak vidět, jakou část trhu s digitálními měnami tvoří právě bitcoin.  graf bitcoin dominance Po dlouhodobém vzestupu dominance bitcoinu jsme se dostali do sestupného trendu (červené linie). Ten nyní testuje horní hranici. Altcoiny zažívají největší růsty, když roste celý trh a zároveň padá BTC dominance. To v podstatě symbolizuje reálnou situaci na trhu.  Pokud roste kapitalizace všech kryptoměn a padá dominance BTC, tak to znamená, že do trhu přitékají nové peníze, které primárně končí v altcoinech. Nyní nicméně máme jiný případ. Roste celkový marketcap a zároveň roste i dominance BTC. To značí, že investoři momentálně důvěřují v růst bitcoinu a nechce se jim tolik riskovat na altcoinech.  Vzhledem k tomu, že se ovšem nacházíme u horní hranice BTC dominance za poslední rok, tak existuje reálná možnost, že dominance bitcoinu bude opět mírně klesat a to by byla samozřejmě dobrá zpráva pro majitele “altů”. 

Altcoiny rostou, ale na bitcoin to nestačí

Altcoiny si z technického hlediska nicméně také vedou dobře a to přes krátkodobý stoupající trend na BTC dominanci. V podstatě se jedná o to, že bitcoin si momentálně vede lépe.  altcoin market cap   Následující graf je reprezentací celkové tržní kapitalizace kryptoměn bez bitcoinu (na tradingview najdete jako TOTAL2). Zde si můžeme všimnout hned několika klíčových faktorů. Celková kapitalizace altcoinů má ještě daleko do nového ATH.  Zatímco bitcoin překročil své ATH o 3000 dolarů, tak altcoinům zbývá ještě výrazný kus cesty. Aby se “alty” dostaly na nové ATH, musí získat ještě 117%. Při detailním pohledu je nicméně vidět, že altcoiny rostou spolu s bitcoinem a bitcoin si pouze vede lépe.  graf altcoiny bez BTC Od začátku Listopadu vzrostl trh s altcoiny téměř o 50%. To značí, že důvěra v altcoiny i bitcoin je pevná. Nicméně investoři se nyní bojí více riskovat a tak si bitcoin vede lépe.  Altcoiny zažívají nejlepší časy ve chvíli, kdy se bitcoin stabilizuje nad novým ATH. V tomto ohledu máme nicméně jediný relevantní příklad, kterým je předchozí cyklus, kdy se poprvé altcoiny odlepily od země.  Pokud bude pokračovat trend poklesu BTC dominance a zároveň se cena bitcoinu udrží nad 20 000 dolary, tak je pravděpodobné, že investoři budou s částí svých investic hledat větší zisk a budou následně diverzifikovat právě do altcoinů. Tomuto období se říká altseason, kdy altcoiny rychle stoupají na ceně, jak investoři zvyšují míry rizika, kterým se vystavují.  Pravá altseason nicméně začíná až s příchodem retail investorů (dav), kteří se snaží svést na ziscích. Ti často již nechtějí nakupovat bitcoin, protože jim přijde drahý a snaží se najít mince, které budou “druhý Bitcoin”. To je finální fáze bubliny, která bude signalizovat, že trh je velmi přepálený. Podobná situace se odehrála na konci roku 2017. 

Spekulujete na altcoinech?

Největší výběr a nejlepší podmínky najdete na burze Binance - na tomto odkazu získáte při nové registraci VIP 20% slevu na poplatcích!

Futures Funding rates

Jedním z klíčových indikátorů v prostoru kryptoměn jsou funding rates. Ty umožňují fungování Perpetual swap futures kontraktů. Když je více longů, tak longy průběžně platí shortům a obráceně.  Funding rates a jejich výška pak vypovídá o tom, zda na trhu převládají longy či shorty. Jedná se o tzv. kontraindikaci. Pokud hodně investorů sází na velký růst, tak obvykle přichází tzv. Long squeeze, kdy cena radikálně poklesne a začne vlna likvidací pozic.  funding rates Na grafu z dílny Glassnode můžeme vidět, že longy výrazně platí shortům (kromě Bitfinexu, kde je poměr opačný). To vytváří pozici pro Long Squeeze, který by měl podobu radikálnějších prodejů. Riziko korekce ceny je tak nyní vysoké.

Závěr

Cena bitcoinu prolomila historickou hodnotu a dostala se opět na nová maxima. To značí jistotu investorů a vůli k pokračování ve vzestupném trendu (ten trvá od počátku vzniku BTC sítě).  Cenu bitcoinu nyní ženou kupředu primárně instituce, které se rychle snaží nakupovat, dokud je ještě čas a tím ženou cenu rychle nahoru. Stále jsme v období, kdy nakupují primárně hodleři a tzv. smart money.  Všechny indikátory nicméně nyní ukazují, že se nacházíme v exponované části tržních cyklů. Proto je potřeba být opatrný. Jak funding rates na futures kontraktech, tak i samotná technická analýza ukazuje na blížící se korekci.  Trh s altcoiny je prozatím velmi opatrný, protože se většina investorů obává právě zmíněné možnosti korekce. Překročení ATH u BTC je nicméně z dlouhodobého hlediska skvělá zpráva a můžeme se těšit na zajímavý rok 2021. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.