Technická analýza – týdenní přehled BTC a altcoin trhů

Bitcoin má nové All-Time High

Cena bitcoinu pouze nedávno pokořila hranici 20 000 dolarů za minci. Bitcoin následovně překvapil prakticky všechny, když pokračoval v překotném cenovém růstu. Tento trend nicméně nekončí a bitcoin vytvořil nové ATH. To má hodnotu $28 500.  bitcoin ATH na grafu Jak je vidět na grafu, tak se nám nad 20 000 dolary vytvořily dvě zóny. První zóna je zakončena silnějším supportem na hranici 24 000 USD. Druhá zóna má pak evidentní rezistenci na hranici 28 000 USD.  bitcoin týdenní graf 20 WMA Na týdenním grafu vidíme, že poslední odraz od 20 WMA (modrý klouzavý průměr) přišel na konci října. Od té doby vzrostla cena BTC o přibližně 160%. Růst byl prakticky kontinuální a proto je potřeba počítat i s výraznější korekcí.  Bitcoin se v bull marketu při korekcích obvykle dotkne hranice 20 WMA, která je nyní na hodnotě $15 500. Korekce k této úrovni je velmi reálnou možností. Stacionární supporty se pak nachází na hranicích $24 000 a $20 000.  Pro případ pokračování vzestupu bude výraznější rezistenci tvořit pouze předchozí ATH. Sekundární indikátor MACD momentálně neukazuje významnější oslabení nynějšího trendu, což se nicméně u BTC může změnit velmi rychle. 

Bitcoinová dominance prorazila klesající trend

Zatímco bitcoin pokračuje ve spanilé jízdě za vyšší cenou, tak altcoiny spíše přihlížejí od postranní čáry. To ve výsledku reprezentuje graf BTC dominance. Bitcoinová dominance je procentuálním vyjádřením poměru kapitalizace bitcoinu a všech ostatních kryptoměn. Momentálně tvoří Bitcoin 70% celého trhu s kryptoměnami.  Dominance bitcoinu byla od září roku 2019 v mírně klesajícím kanále. Tento trend nyní došel svého konce, kdy bitcoin dominance opět začala výrazně růst.  bitcoin dominance týdenní graf Jak je vidět na předchozím grafu, tak se BTC dominance pohybovala v klesajícím cenovém kanálu. Při překročení ATH u bitcoinu se nicméně dominance dostala z původního kanálu ven a zastavila se na 72%.  Z technického hlediska se jedná stále o lower high, protože předchozí top dominance byl na úrovni 73%. Stále se tak nacházíme v klesající tendenci v dlouhodobém výhledu. Z krátkodobého hlediska je nicméně jasné, že se situace změnila.  Market cap dominance bitcoinu 4h Na 4-hodinovém grafu je vidět, že odraz přišel od hranice 72% a následně přišel pokles o téměř 3,64%. To se projevilo i na ceně altcoinů, které nárazově poskočily směrem nahoru. Trend dominance bitcoinu je tak z krátkodobého hlediska výrazně stoupající a z dlouhodobého hlediska je prozatím ještě klesající.  Růst BTC dominance je způsoben druhem investorů, kteří na trh přichází. Institucionální investoři sázejí na stabilnější mince jako je Bitcoin či Ethereum a tudíž roste BTC dominance.  Větší pokles BTC dominance uvidíme až s příchodem retail investorů, kteří naopak velmi riskují a nebojí se investovat do spekulativnějších altcoinů. Altcoiny si vedou dobře také v situacích, kdy se bitcoin ustálí na konkrétních cenových hladinách a prozatím se investoři bojí více riskovat, protože riziko výrazné korekce je vysoké. 

Spekulujete na altcoinech?

Největší výběr a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při nové registraci VIP 20% slevu na poplatcích!

On-chain data

Blockchainy mají jednu zásadní výhodu oproti ostatním systémům. Díky transparentní povaze blockchain systémů je možné získat velmi přesná data, která následně pomáhají v orientaci na trhu.  Extrémně důležitý poznatek přichází z dílny analytického webu Glassnode. V následující metrice sleduje Glassnode, jak probíhá akumulace BTC.  graf akumulace bitcoinu Předchozí graf ukazuje počet akumulujících adres. To jsou takové adresy, které pouze obdržely BTC, ale nikdy jej neutratily. Počet akumulujících adres je na dlouhodobém vzestupu a prozatím tento trend nekončí. To znamená, že i na těchto cenových úrovních pokračuje akumulace BTC.  S tím se pojí i následující metrika, která ukazuje počet BTC, které drží samotní těžaři. Od halvingu roste počet BTC, který nikdy neopustil peněženky po vytěžení bloku.  kolik btc drží těžaři Těžaři mají na svých kontech dohromady 1.7 milionů BTC a tento počet setrvale stoupá od posledního půlení odměn. Graf tak ilustruje fakt, že i těžaři nyní akumulují co nejvíce BTC, které budou chtít začít prodávat na vyšších hodnotách.  Posledním grafem v rámci on-chain pohledu na bitcoin je přísun nových financí. Následující graf vytvořila společnost Glassnode ve spojení s analytikem Willy Woo.  přísun financí do bitcoinu Entity-Adjusted Realised Cap je v podstatě reprezentací přísunu nových financí do prostoru kryptoměn a specificky přímo do bitcoinu. Willy Woo věří, že se nacházíme ve zlomovém bodu, který bude shodný s počátkem bull runu v roce 2017.  Graf tak ilustruje, že do kryptoměn začíná vzrůstajícím tempem přibývat nový kapitál, který žene cenu BTC směrem nahoru. Podle Willyho Woo se tak jedná o počátek nového bull runu. Bear markety jsou naopak charakterizovány buď stagnací a nebo dokonce i úbytkem kapitálu. 

Závěr

Bitcoin opět překvapil a vytvořil nové ATH na úrovni $28 500. Po dosažení lokálního topu přišla velmi mírná korekce. U BTC je nyní důležité sledovat tři hranice. $24 000, $20 000 a poté úroveň 20 WMA, která je na hodnotě $15 500.  Altcoiny se prozatím chovají spíše opatrně, protože nebezpečí korekce je velké a riskujících investorů je na trhu zatím méně. Čas altcoinů primárně přijde až ve chvíli, kdy dorazí na trh nové masy retail investorů, kteří budou honit pohádkové zisky.  Zdravý vývoj celého prostoru pak ilustrují on-chain bitcoin data. Akumulujících adres nadále přibývá, těžaři prozatím nejeví zájem prodávat BTC ani na těchto cenách a příliv nového kapitálu dál žene hodnotu BTC kupředu. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
3.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.