Soudní dvůr EU: Bitcoinové transakce osvobozeny od DPH

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Evropský soudní dvůr (ESD) dnes rozhodl, že se na bitcoinové transakce při směně na běžné peníze nebude vztahovat daň z přidané hodnoty.

Přelomový a dlouho očekávaný rozsudek

Podle Financial Times Evropský soudní dvůr uvedl, že bitcoinové transakce "jsou osvobozeny od DPH na základě ustanovení o transakcích týkajících se oběživa, bankovek a mincí používaných jako zákonné platidlo."

Přelomový rozsudek ESD vycházel mimo jiné z doporučujícího stanoviska hlavní advokátky Juliane Kokott, kterým soud vyzvala soud k upuštění uplatňování spotřební daně na nákup a prodej BTC. Vyjadřovala se v něm k soudnímu sporu Skatterverket (švédský daňový úřad) vs. Daniel Hedqvist., ve kterém šlo od odvolání daňového úřadu k vydanému soudnímu rozhodnutí, kterým byla od DPH osvobozena směna bitcoinů za fiat měnu.

soud eu peníze bitcoiny

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie má přednost před ostatními rozhodnutími členských zemí EU, ve kterých se s bitcoinem zachází spíše jako s komoditou, než jako s prostředkem směny.

Podobně se na obchodování na bitcoinových burzách a směnárnách dívá i hospodářský výbor australského senátu, který letos v létě doporučil, aby se na kryptoměny z hlediska daně z přidané hodnoty vztahovaly stejné předpisy, jako na fiat měnu.

Dnešní zpráva patří mezi mezníkové, kurz bitcoinu okamžitě zareagoval růstem a dá se předpokládat, že rozhodnutí o osvobození bitcoinových transakcí od DPH bude mít vliv na celkové vnímání kryptoměn veřejností.

zdroj: Coindesk, thestack.com foto: wikimedia [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.