Vývojáři Shiba Inu konečně spustili druhou vrstvu Shibarium a mají problémy

Vývojáři Shiba Inu po dlouhých přípravám konečně nasadili druhou vrstvu s názvem Shibarium do mainnetu Etherea. Tato druhá vrstvy ba měl nabídnout rychlé a levné transakce se všemi tokeny v ekosystému Shibarium. Podle vývojářů je spuštění Shibaria základem pro další vylepšování Shiba Inu. Spuštění následovalo po dlouhé fázi beta testování, do kterého se údajně přihlásilo až 21 milionů uživatelů. Stejně, jako u jiných kryptoměn, i zde má Shibarium vyřešit především problémy se škálovatelností, které vycházejí z Etherea. Spuštění druhé vrstvy se ale potýkalo s velkými problémy a rozhodně se nejednalo o hladký start přes to, že beta testování probíhalo opravdu dlouho. Navíc se při spouštění zaseklo vývojářům 1,7 milionů dolarů v etherech v bridge kontraktu a nemohou je uvolnit. Cena Shiba Inu, BONE i LEASH začaly klesat krátce poté, co vývojáři oznámili první problémy. Uživatelé očekávali, že spuštění Shibaria bude mít pozitivní účinek na cenu tokenů, opak je ale pravdou a cena všech tokenů v ekosystému Shiba Inu klesá.

Spuštění Shibaria po dlouhém testování

Shibarium je řešení na druhé vrstvě Shiba Inu, které má vylepšit škálovatelnost a snížit transakční poplatky. Vývojáři Shiba Inu se dokonce chlubí tím, že poplatky na této druhé vrstvě budou ještě nižší, než na síti Polygon. Shibarium si dává za cíl také zlepšení efektivity celé sítě a uživatelský komfort při tvorbě decentralizovaných aplikací. Přestože Shiba Inu většina investorů považuje za meme token, vývojáři se novou vrstvou snaží dokázat, že se nejedná o bezcenný token a má své využití. Token Shiba Inu byl spuštěn v roce 2020 a rychle se zařadil po boku Dogecoinu jako další psí meme token. Hlavní vývojář Shiba Inu, který vystupuje pod pseudonymem Shytoshi Kusama, zdůranhil, že hlavním rozdělíme mezi Shibariem a jinými L2 řešeními je ten, že Shibarium bude pohánět celý ekosystém. U jiných kryptoměn slouží druhá vrstva například k transakcím, jako je tomu například u Lightning Network u Bitcoinu.

Pomocí Shibaria chtějí uživatelům nabídnout levné transakce, různá členství, digitální certifikáty vlastnictví a spoustu dalšího. Shibarium běží na konsensuálním mechanismu zvaném Delegated Proof-of-Stake. Základní vrstva se tedy spoléhá na validátory a delegáty. Validátoři pak mají na starost provoz uzlů, odbavování transakcí a vytváření nových bloků. Delegáti zase stakují tokeny a doplňují práci validátorů. Tyto dvě základní role jsou prozatím jedinými v ekosystému Shiba Inu, s pomocí Shibaria jich ale chtějí vývojáři přidat další tisíce. Role budou souviset také s dalšími projekty navázanými na Shiba Inu. Může se jednat například o NFT Shiboshi, Shib The Metaverse, decentralizovanou burzu ShibaSwap nebo hru Shiba Eternity. Hlavní vývojář Shytoshi Kusama propaguje Shibarium jako komunitní blockchain, který podporuje jednotu, rozmanitost a decentralizaci v rámci komunity, ne jednotlivce. Nasazení na mainnet ale neproběhlo bez komplikací a aktuálně to vypadá, že vývojáři uzamkli 1,7 milionů dolarů v etherech uvnitř bridge a neví, jak prostředky dostat ven.

Spuštění Shibaria provázely komplikace

Přes všechny velké plány a dlouhé měsíce testování neproběhlo spuštění druhé vrstvy vůbec hladce. Na Mainnetu se Shibarium rozběhlo 16. srpna a krátce po spuštění se začaly objevovat závažné problémy a ukázalo se, že nasazení nejde podle plánu. Už několik hodin po nasazení se ozval vedoucí komunity Shytoshi Kusama a přiznal, že velká část Etherea uvízla ve smart kontraktu bridge. Problém potvrdila také bezpečnostní firma PeckShield a doplnila, že v bridgy uvízlo 956 etherů v hodnotě přibližně 1,7 milionů dolarů. Informace krátce na to doplnil další významný blockchainový detektiv ZachXBT a dodal, že v bridgy uvízly také tokeny ShibaSwap v hodnotě 762 000 dolarů. Vše bylo způsobeno chybou v RPC systému (Remote Procedure Call). Chaos pokračoval až do chvíle, kdy Shytoshi Kusama vydal vyjádření na blogu. Nakonec se ukázalo, že za všechny problémy mohla velká spousta uživatelů, kteří si chtěli novou vrstvu vyzkoušet a zahltili systém. 

Komunita okolo tokenu Shiba Inu zatížila novou vrstvu v takové síle, že by mohli v aktivitě konkurovat největším druhým vrstvým na Ethereu. Systém Shibarium ale takový nátlak nevydržel. Jednalo se o 160 milionů spálených výpočetních jednotek během půl hodiny. Služby podobného typu přitom spálí asi 400 milionů výpočetních jednotek za měsíc. Přestože jsou tokeny stále zamčené vypadá to, že celý systém Shibarium už funguje a je v něm aktuálně uloženo přes 1000 etherů a 600 000 BONE tokenů. Shytoshiho vysvětlení na blogu nakonec uvolnilo napětí a vývojáři ujistili uživatele, že všechny prostředky jsou v bezpečí a pracují na jejich uvolnění ze smart kontraktu. Zároveň pracují také na tom, aby systém zvládl nápor uživatelů i v případě většího náporu. Vedoucí projektu Shytoshi Kusama upozornil na možný výskyt podvodů ve spojení se zamknutými tokeny a vyzývá, aby informace o postupu čerpali pouze z webu shib.io. V době psaní článku je již Shibarium dostupné. 

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.