Růst bitcoinu posunul index strachu a chamtivosti

Pro určení nálady na kryptotrhu se často využívá takzvaný index strachu a chamtivosti. V anglickém originále se jedná o Crypro Fear & Greed Index. Růst bitcoinu v prvním měsíci roku 2023 posunul index strachu více k chamtivosti. Je to dobré znamení?

Z extrémního strachu do chamtivosti

Bitcoin zažil jeden z nejlepších měsíců v poslední době. Však také 29. ledna dosáhl bitcoin 30denního maxima, když se dostat na hodnotu 23 954 amerických dolarů. Právě růst v lednu a toto maximum způsobilo, že se Fear & Greed index posunul z 25 % (extrémní strach) na 61 % (chamtivost). Index se ale měnil postupně. Ve 4. týdnu tohoto roku dosáhl hodnoty okolo 50 %, což značí neutrální náladu trhu. Posun na chamtivost nemusí být úplně dobrou zprávou. V případě, že by investoři zůstali příliš dlouho “chamtiví”, trh by zareagoval korekcí, což by hodnotu bitcoinu srazilo zase dolů.

Proč začal bitcoin stoupat?

Kryptozima trvá již opravdu dlouho. Rozhodně proto s nadějí a radostí sledujeme, že hodnota bitcoinu stoupá. Podle analytika trhu Etoro může za růst bitcoinu a kryptoměn obecně především očekávání změn inflace a také zvýšení úrokových sazeb. K těmto krokům se chystá Federální rezervní systém.

Index strachu a chamtivosti

Index strachu a chamtivosti, z angličtiny známý jako Fear & Greed index může dosahovat hodnotu 0 až 100. 0 je nejmenší hodnota znázorňující také největší strach. 100 je zase hodnotou nejvyšší a znázorňuje maximální chamtivost. Ani jedna z těchto hodnot není pro trh ideální. Musíme si uvědomit, že chování na kryptotrhu je velmi emocionální. Lidé často nakupují bitcoiny a další mince v době, kdy stoupají, protože mají strach, že něco propásnou. V takový okamit míří ručička indexu směrem k chamtivosti. S trochou nadsázky se dá říct, že ideální čas nákupu je v době, kdy je trh na straně strachu.

Z čeho index vychází

Možná vás napadá otázka, z čeho index strachu a chamtivosti vychází. Obecně se počítá z několik parametrů, které se musejí vzít v potaz.
  • Volatilita - ta se podílí na celkovém indexu 25 %. V případě většího růstu volatility se trh více blíží strachu.
  • Objem a hybnost trhu - objem a hybnost trhu se také podílí 25 %. Jakmile začínají být vysoké objemy nákupu, trh se blíží chamtivosti.
  • Média - média se na indexu podílejí z 15 %. Jedná se především o sociální síť Twitter, kde působí mnoho investorů, traderů a obchodníků.
  • Průzkumy - průzkumy se podílí 15 %. Vycházejí z odpovědí velkého počtu kryptonadšenců. Jejich odpovědi se pak analyzují pro co nejlepší výsledek.
  • Dominance a trendy - dominance a trendy se podílí 20 %. Vychází se z podílu mincí na celém kryptotrhu, stejně jako z nejnovějších trendů, o kterých se v oblasti kryptoměn mluví.

Pár slov na závěr

Kryptoměnový trh se nyní lehce vzpamatovává. Je ale důležité se držet při zemi. Jakmile bude trh příliš chamtivý, nastane korekce, což by mohlo celý trh uvést do nepohody. Otázkou také je, zda vzestup bitcoinu v lednu roku 2023 můžeme považovat za konec dlouhotrvající kryptozimy. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
2.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.