Proof of Work a Proof of Stake – proč nepodvádět

Úvaha nad motivacemi nepodvádět u dvou možností výběru schvalovatelů bloku.

Úvod:

Tento článek si nebere za cíl vysvětlit fungování těchto dvou systémů, to už udělali ostatní. Cílem je ukázat motivace jednotlivých systémů, aby lidé nepodváděli a měli motivaci udržovat systém funkční. Pokud vás zajímá fungování, výhody, nevýhody, bezpečnostní rizika atd, doporučuji například tyto články: Proof of Work vs Proof of Stake - 1. část Proof of Stake pod drobnohledem co to je a jak funguje PoW a PoS - problémy, zranitelnosti a srovnání U FIAT měny, tedy například u dolaru, eura, české koruny a dalších je problém, že nad nini mají centrální banky monopolní moc měnit počet měny v oběhu a moc vám je vzít nebo zadržet. Což vytváří možnost zneužití ve prospěch vládců, kteří pak nemají motivaci se chovat udržitelně a zlepšovat životní podmínky lidem. Tento historický problém je velmi dobře popsaný v knize: Odluka peněz od státu . Proto trh (lidé) přišel s několika řešeními (kryptopeníze).  Mají ve svém programu upevněno bud absolutní vzácnost stanovením nějakého počtu mincí, nebo je tvorba nových mincí nějak silně omezena. Čímž se řeší zneužití, okrádání, nebo znevýhodňování držitelů úspor bez jejích vědomí.

Kdo ale potvrdí transakce?

V odpovědi na otázku, kdo bude potvrzovat platby, byl jako první zvolen systém POW. Zkouška prací to ale není, je to výběr prací. Kdo se náhodným počítáním dobere správného výsledku, ten jako první ten uzavře blok a transakce se uskuteční, ostatní pak mohou zkontrolovat jen to, jestli náhodně správně dopočítal výsledek. Čím výkonnější těžař, tím schválí více transakcí.

Jaké jsou motivace v POW to dělat poctivě?

Pokud to bude dělat dobře, lidem se budou schvalovat transakce správně, tak za to může dlouhodobě dostávat odměnu. Pokud bude podvádět a pozměňovat transakce, které se nestaly, peníze časem ztratí důvěru, protože nikdo nechce dlouhodobě využívat peníze, kde může být okraden. Těžař tedy riskuje, že těžební stroje ztratí hodnotu a přijde o stálý příjem. Pokud tedy nemá možnost těžit jiné peníze. Stejně jako je tomu ve státu: poslance mohlo stát hodně úsilí získat křeslo, a pokud udělá fatální chybu, tak bude sesazen a ztratí příjem, jeho úspory to ale neohrozí a ani život, pokud zisk ze své práce utrácel v jiné zemi. Stejně jako těžař rozhoduje o něčem, co nemusí vlastnit. Odhalený zloděj je údajně potrestaný spálenou energií, tak jsou, ale trestáni i pomalejší těžaři (pomalejší těžaři jsou na stejné úrovni jako zloději). Trest by to byl jen tehdy, kdyby věděl, že zrovna teď se mu povede jako prvnímu vytěžit blok a nepočítal s tím, že nedostane odměnu. Když už se rozhodl krást, tak určitě bude počítat s tímto náklady. Spíše mu to pomůže, protože si může spočítat jak velké ty náklady budou. Systém tedy trestá slabší jedince, trochu podobně jako demokracie. Pokud nemáte 5% voličů, žádné křeslo nedostanete a nemůžete rozhodovat. A stejně jako je byrokracie překážkou k založení strany, tak cena elektřiny a kapitál na těžební stroje jsou překážou. A nijak to neupřednostňuje výběr těch poctivých, protože to co musí mít, je mimo systém, ve kterém bude rozhodovat. (mimo hodnotu peněz) Zloděj tedy může klidně zaútočit v dalším bloku. POW tedy trestá ty, co chtějí uzavírat blok, ale nenašli správný výpočet, pokud má správný výpočet, nikdo ho nekontroluje, jaké transakce byly zahrnuty do bloku a jestli se zde nestal podvod. (Bezpečnost zajišťuje komplikovanost změnit transakce, které se mají zapsat do bloku, tedy kryptografie, ne těžba.)

1) To že nepodvádí, zajišťuje pálení energie.

Náklady na těžbu bude mít,  ať už je poctivý, nebo ne. POW odměňuje toho, kdo uzavírá bloky, ne ty, kdo zrovna hlídají, že nepodvádí. Ty naopak trestá právě spálením energie a nedostáním odměny. Pokud tedy někdo chce těžit, tak musí věřit, že se mu občas povede něco vypočítat první a že odměna ty náklady pokryje (že se někdy dostane k moci). Těžař tedy neřeší, jestli podvádět nebo ne, ale jestli náklady nejsou větší než odměna. Ti co mají větší náklady, tedy většinou netěží. Těží ti, co vlastní levné zdroje, což ale není vůbec závislé na tom,  jestli je poctivý nebo ne, a nijak ho to k poctivosti nemotivuje, spíše naopak. Tím, že není umožněno těžit, všem co využívají peníze. Snižuje se tím konkurence. Kdo získá dominantní postavení v energetice a technologii, získá dominantní postavení v penězích POW.

2) Čím větší obtížnosti těžby, tím větší bezpečnost.

Čím více dominantní výrobce energie vytlačí obtížnost výše, tím větší náklady na těžbu, což snižuje odměnu pro těžaře. Nižší zisk tedy demotivuje těžit, ale s těžbou skončí jako první ti, co byli motivovaní jen ziskem. Ti, co zisk z těžby neměli, jako hlavní motivaci zůstanou. Tam je větší pravděpodobnost, že to je člověk, který ty peníze využívá a považuje je za nejlepší. Což je super! Ale pokud budou tyto peníze v době, kdy vládnou socialisti, tak vybraným jedincům (nebo státním podnikům) se zadotují tyto výdaje z daní. Takže v případě, kdy lidé nevolí svobodu a používají svobodné peníze, nezajišťuje POW dostatečnou ochranu před manipulací a krádežemi. Náklady na krádež jdou tedy v dobách, kdy se nedodržuje vlastnické právo jednoduše převést na ostatní lidi, pomocí dotací, daní. Pozor, je to rozhodně lepší než Fiat, kde se tyto náklady jsou neviditelně rozdělují mezi občany. Zato u peněz POW by lidé jasně viděli cenu v daních ,a už to by je mohlo motivovat začít volit svobodu.

Jaké jsou motivace POS to dělat poctivě?

Na rozdíl od POW je výběr schvalovatele transakcí náhodně vybíraný programem. Je tedy ještě větší důvěra v program, co může představovat bezpečnostní riziko. Jediné, co lidé ovlivňují je, mezi kým se vybírá. Zde je určeno, že může vybrat jen lidi co drží dané peníze. Už zde se vybírá jen mezi motivovanými lidmi. Dále jsou odměňováni všichni, nejen ten kdo má zrovna moc schvalovat, ale i konkurence. Nejsou tu žádné omezení jako pořizovací náklady, nebo privilegia jako přístup k levnému zdroji energie. Peníze můžou být kontrolovány ještě více zespodu. Pokud bude někdo přistižen při podvodu, ztrácí uzamčené peníze, kterými se zajistil. Takže trest je tu za každý pokus, ne jako u POW, kdy je potrestán, až když celý peněžní systém ztratil důvěru a trpí tím i ti co nepodváděli (méně socialistické).

3A) Je to bezpracný zdroj příjmu, stačí jen stakovat a držet peníze v trezoru, až bude majitel mít 51% všech peněz, tak udělat útok, který nepůjde odvrátit.

Toto je nejrozšířenější protiargument.  Zaprvé, čím více máte těžební síly, tím více můžete ztratit, Pokud máte zamčené peníze k těžbě a uděláte podvod, na který se přijde, hodnota peněz klesne a zloděje jako nejsilnějšího těžaře snížení hodnoty nejvíce ochudí. Těžař budete muset minimálně měsíc čekat, než peníze budete moc vybrat , a za tu dobu cena zareaguje na jeho podvod. Podvodník nemá jistotu jako v POW, na jakou částku lidé ohodnotí tuhle krádež, jak moc klesne hodnota peněz. Pokud to udělá útokem 51 %, všem bude jasné, že se to bude opakovat a hned přestanou takové peníze uznávat, Tím ho donutí to vrátit a zaplatit vysokou pokutu. Nezapomínejte, že peníze se nedají jíst, bude tedy mít hromadu peněz bez hodnoty a jeho ztráta bude největší v historii. Utrpí ztrátu všichni uživatelé peněz, to ano, ale zloděj utrpí ztrátu největší, což je dostačující a větší potrestání než na POW, kde se znehodnotí těžební stroje útočníka, hala už ne. Jeho úspory v jiných penězích také ne, jeho majetek jako akcie také neztratí.

3B) Bohatí budou jen držet peníze a žít z toho

To je prosím dost nepravděpodobné, bohatým jde o velký zisk. Teď, když ty svobodné peníze (POS) začínají, tak mají velkou inflaci, jako když začínal bitcoin. Ale po pár letech tato inflace spadne pod 1%. Pokud by tento boháč měl 25% všech peněz, zhodnotily by se mu tedy o kolik? Byl by to směšný zisk kolem 2%. S tím se smíří chudý člověk, co neumí investovat. Každý, kdo umí investovat, bude peníze investovat do akcii, kde má dlouhodobě 5% zhodnocení.  Osobně mě tento argument vždy pobaví,  vím, že daný člověk nemá zkušenosti jak lidé bohatnou a nezná rakouskou ekonomiku. Tento argument je podobný tomu, že 5G sítě způsobují nějaké zdravotní problémy, Přesto se daný člověk nebojí slunečního záření, kde je to samé riziko, jen v mnohem větším množství. Pokud se tedy člověk bojí, že někdo bude držet peníze a bohatnout slušnou prací (bude zajišťovat decentralizaci a správné uzavírání bloků), proč se nebojí boháčů, co investují a podnikají, tvoří větší hodnoty a jejích zisky jsou 5%,10%,20% a více každý rok. Co když oni budou skupovat peníze??? Proč se nebát ani tohoto, vysvětluje rakouská ekonomie, ale to už je na jiný článek. Čím více lidí bude stakovat (čím více bohatý člověk bude chtít provést útok 51%) tím větší nedostatek peněž v oběhu bude a cena půjde nahoru. Čím blíže bude k tomu cíli, tím těžší to bude. Motivuje tím lidí taky tyto peníze držet a stakovat. Čím více lidí stakuje, tím se více lidí dělí o zisk z malých poplatků. Tento boháč na své cestě ovládnout peníze POS ztrácí % pasivní příjem a ještě proti sobě motivuje ostatní nedávat mu to. V POS by zvyšoval obtížnost a vytlačoval ostatní, a lidé bez zisku by byli nuceni hledat si jinou práci a tuhle mu přenechat, protože mají rodiny a musí je živit. Pak do toho prosím nepleťme to, že když se dnes postupně přechází z fiat měn na svobodné krypto peníze, tak hodnota roste se vzrůstající adopcí. Ano roste hodnota vůči fiat, ale neroste počet mincí. To, že někdy někdo bude tak bohatý, že bude vlastnit 51% všech peněz, je věc téměř nemožná, pokud tu budeme mít volný trh. Pokud si nezvolíme svobodu, tak nás stejně přes peníze ovládnou státy, jak těžaře POW , tak POS přes daně. Tento pasivní příjem na POS samozřejmě bude stlačen na minimum díky trhu. Inflace peněz se bude zmenšovat a nakonec budou jen poplatky. Poplatky zákazníci vždy platí neradi, a tak je budou dávat minimálně. Pak budou opět zisky tak malé, že tam zůstanou jen fanoušci, kteří to nedělají pro zisk, ale pro ochranu svých peněz.  Jaký stát dokáže držet peníze? Jaký stát se ubrání vnitřní korupci, která vysává každý rozpočet a úspory?

4) Vytváří nekonečnou inflaci.

U ETH to tak bude, ale i tam se inflace zmenší nakonec na tolik, že bude pokrývat jen ztracené mince. U Cardana je to omezené v programu na maximální počet mincí. Ne-vzácnost tam nastavená je, ja je krytá programem.

5) Z uzavřených bloků v minulosti lze vytvořit celá blockchainová historie bez práce (bez nákladů) atd atd.

Na tyhle známé útoky a problémy existují řešení a postupně se implementují. Třeba: použité klíče jdou udělat tak, aby šly  použít jen jednou a další podobné vylepšení. Podobné obavy jsou často zmiňované, i když už jsou vyřešené. Více v odkazech v úvodu.

Závěr motivací:

Motivace POW:

Dlouhodobý zisk z těžby. Obtížnost těžby vytlačuje lidi, co jsou motivovaní jen ziskem.

Motivace POS:

Těží jen uživatelé peněz. Jsou motivováni všichni. Za každý pokus podvodu se musí platit pokuta. Krádež přímo ovlivňuje jeho úspory, které si nemůže hned vybrat a musí počkat, až trh zhodnotí dopady jeho krádeže. Pokud se někdo snaží o útok 51%, motivuje tím ostatní se bránit.

Závěr - volný trh:

Padla taky otázka, proč to řešíte, jedno řešení máme, proč hledat, které je lepší? No přece, protože krypto peníze jsou svobodné peníze, nevynucované silou. Pokud budeme mít volný trh, pak lidé postupně budou směřovat k využívání jen jedné nebo pár nejlepších peněz, zbytek zkrachují, tedy ztratí hodnotu. Jak jistě čtenář ví, hodnota se skládá z užitku a ze vzácnosti. Pokud tedy peníze POW budou bezpečné a POS také, vyberou si ty užitečnější peníze, což je individuální. Ale z chování lidí je patrné, že cena je důležitá, a tak bude mít velkou váhu poplatky (cena) za transakci. A ty budou zákonitě menší u POS kvůli absenci náročné těžby. Na druhou stranu se nemusíme prohlasovat k volnému trhu, ale k ještě více regulovanému trhu. Ten bude preferovat POW, protože firmy vydělávající na těžbě si můžou udržet dominantní postavení tím, že budou mít vyjednaný extra nízké ceny energie. Nebo ještě hůře - státy můžou zestátnit těžaře a přes ně zadržovat transakce z adres ,na kterých se světově shodnou jako na zločineckých. Co se týká POS bezpečnosti, je to nová technologie a způsob zabezpečování. Je tedy dobrý nechat proběhnou časový test, jestli někdo nenajde chybu a nevykrade tyto peníze. Časový test nám nedává jistotu, že jsou peníze bezpečné, ale je to dobré dodržovat, protože se můžeme mýlit. Šance na vykradení POW i POS bude stále, nikdy nebude 0%. Ale nejde s tím argumentovat, protože celý život podstupujeme riziko a je to individuální  kdo je ochoten jaké podstoupit. Málokdy víme více než trh, pokud tedy trh nedokáže najít úspěšného zloděje. Proč zrovna vy jste přesvědčený, že víte o chybě? Možná máte pravdu a chyba tam je, ale protože to nikdo nevyužil, tak asi nevidíte všechny demotivace to udělat. Tvrdit i po 50 letech, že v programu je chyba a že peníze nejsou bezpečné, je stejné,  jako když si bankéř FEDu hraje na to, že ví co trh udělá. Článek píšu jako bitcoinový maximalista z donucení (95%), zatím. Musím zmínit, že i když se říká že bitcoin je pomalý ve zlepšování, tak konkurenci POS zatím lehce drží za sebou, protože už mu funguje LN. Což rapidně snížilo poplatky a Bitcoin tím svojí konkurenční nevýhodu zakryl. Osobně si myslím, že ještě x-xx let bude trvat, než si POS získá důvěru bezpečných peněz a než se projeví zakryté nevýhody, a než se rozšíří ekonomické vzdělání.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4/5 - (5 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.