Nassim Taleb doslova šokoval kryptokomunitu když oznámil, že Bitcoin selhal a že prodal blíže nespecifikovanou část své pozice. Následně vlivní influenceři začali jeho krok zlehčovat tím, že to Nassim vůbec nepochopil a že každý kdo drží Bitcoin, musí ustát jeho volatilitu. Z vlivného přítele se rázem stává nepřítel. Proč Nassim tak najednou změnil názor? Pojďme se na to podívat.
Kdo je Nassim Taleb
Nassim Taleb je muž mnoha tváří. Je to finanční matematik a vysloužilý trader s deriváty. V očích mnohých lidí je však hlavně filozof a investiční guru. Do povědomí široké veřejnosti vstoupil zejména jako autor knih Černá labuť, Antifragilita, a několika dalšími. Je také autorem předmluvy knihy Bitcoin standard, kterou napsal Saifedean Ammous. Nassim veřejně kritizoval a stále kritizuje současný finanční systém, a to včetně poslední velké finanční krize. Když přišel na svět Bitcoin, byl jeho velkým příznivcem a vyjadřoval se o něm jako o nové naději na zlepšení poměrů.
Na Bitcoinu Nassim obdivoval fakt, že ho nikdo neřídí a nekontroluje. Nikdo tedy nemůže rozhodovat o jeho osudu. V porovnání se zlatem viděl výhody v tom, že bitcoiny může držet ve své úschově a přenášet přes vestavěnou transakční síť. Držet bitcoin můžete čistě jen zapamatováním si malého tajemství v hlavě (zde narážel na seed). Další výhodu viděl v tom, že pouhá existence Bitcoinu je pojistka, která bude vládám připomínat, že nemusí mít monopol nad měnou. To davu dává pojistku proti orwellovské budoucnosti.
Nassim viděl i nedostatky, a to hlavně v pomalém transakčním systému. Bitcoin si podle něj musí projít svými počátečními bolístkami. Nassim připustil, že by mohl Bitcoin selhat, ale podle něj může být znovu vytvořený, protože už víme jak na to. Co se týče volatility, napsal, že zatím je příliš vysoká na to, aby Bitcoin mohl být měnou. Nicméně čekal že se to může změnit a líbilo se mu, že je to první organicky vzniklá měna.
Obrátka o 180 stupňů
Pro mnohé je velké překvapení, že Nassim prodává právě v době, kdy se velké firmy včetně třeba Tesly hrnou do nakupování. Na druhou stranu Nassim tento krok nejspíš plánoval delší dobu a čekal na dobrou prodejní příležitost. Nezapomínejme, že ve světě tradingu působil dlouhou dobu a svůj vklad téměř jistě několikanásobně znásobil. Prodej bitcoinů Nassim oznámil tweetem 12. února 2021, ve kterém napsal že prodává BTC, neboť měna nemůže být více volatilní než věci které za ni kupujete či prodáváte. Není tak podle něj možné nacenit zboží v bitcoin mincích. Volatilita prý s vyšší cenou neklesá. To považuje za selhání. Dalším terčem kritiky je nízká anonymita transakcí. Nassim napsal, že zlatá lžička se dá anonymizovat skrze přetavení. U Bitcoinu to podle něj nejde a je víc trackovatelný než cash.
Nejvíce zarážející na celé věci je, že Nassim prodejem bitcoinů v podstatě popírá to, co napsal ve svých knihách. Celá jeho kniha o antifragilitě by se dala shrnout slovy “Není dlouhodobé stability bez krátkodobé volatility.”.
Nassim zjevně moc dobře ví, že si Bitcoin prochází svojí volatilní fází a je stále ve stádiu hledání si své ceny. Bitcoin je tu velmi krátkou chvíli na to aby byl stabilní a jeho adopce je stále zanedbatelná. Na druhou stranu ho začínají nakupovat velké firmy a Nassim není hluchý a slepý, aby si toho nevšiml. Věci se mohou velmi rychle změnit. Kde tedy může být zakopaný pes?
Můžeme jen hádat, neboť do hlavy lidí nikdo nevidí a Nassim své rozhodnutí zatím komentuje pouze sporadicky. Dá se však očekávat, že se časem dočkáme nějakého většího vysvětlení, neboť lidé ho začíná obviňovat z autorské nečestnosti. Nicméně můžeme alespoň spekulovat, co se hlavou starého pána honí.
Nepochybuji o tom, že Nassim zná vlastnosti peněz a dobře ví, že současné peníze jsou dobré účetní jednotky, ale horší uchovatel hodnoty. Většina komunity vidí v Bitcoinu hlavně uchovatele hodnoty a všichni ví, že se v bitcoinu nedá zboží nacenit. Je to tak také velmi špatný prostředek směny. Respektive většina lidí bitcoin používá tak, že se podívá na cenu zboží ve fiatu a poté to přepočítá na bitcoiny. Daná částka se poté pošle sítí. Mince tak v podstatě slouží jako utility tokeny. Někdo si mince nechá, druhý je po přenosu hodnoty přes síť prodá a jde zpět do fiatu, aby si udržel hodnotu za prodané zboží. Tím se vyhne případné ztrátě hodnoty v krátkém časovém horizontu.
Netrpělivost, nebo zklamání?
Je tedy Nassim příliš netrpělivý? Z jeho tweetů se dá usoudit, že v další krizi očekával větší stabilitu ceny, která se však nedostavila. V březnu 2020 se cena bitcoinu díky COVID situaci dramaticky zřítila někam na hranici $5000. V době psaní atakuje Bitcoin hranici $50,000 za minci. Je tohle na Nassima moc velká volatilita?
Na COVID ve svém tweetu Nassim také narazil. Nassim nejspíš v Bitcoinu vidí hlavně měnu, nikoliv uchovatele hodnoty. Je možné, že o prodeji se rozhodl právě při této příležitosti a pak už jen čekal na vhodnou dobu, aby tak učinil. Je to z mého pohledu asi nejlepší možné vysvětlení. Má to však háček. Přijde mi nepravděpodobné, že by Nassim přehlédl aktuální největší narativ Bitcoinu a čekal, že se jím zrovna v této fázi adopce bude oceňovat zboží a platit. Navíc Nassim je ten, kdo může velice dobře odhadnout, v jaké fázi se adopce nachází. Naštěstí, co se týče uchovatele hodnoty, Nassim svůj názor upřesnil o dva dny později. Překvapivě opět v dosti negativním duchu. Nassim se naváží spíše do proponentů Bitcoinu než do technologie samotné.
Někteří lidé spekulují, že Nassim prodal mince jen kvůli tomu, že se mu nelíbí názory na COVID pandemii některých vlivných lidí v Bitcoin komunitě. V jeho tweetu o prodeji je na to také narážka. Možná to nakonec může být akt nějaké pomsty za ukřivděnost. To by také mohlo být možný důvod k prodeji. Proč by to ale mělo Nassimovi vadit natolik, aby prodal mince? Můžeme jen hádat.
Společnost je obecně hodně rozdělená na mnoho táborů, které se navzájem doslova nenávidí. Nassim Taleb je bezesporu bohatý muž a rozhodně mu nevadí prodat své bitcoiny jen kvůli nějakému gestu. Možná si myslel, že Bitcoin nikdo neovládá a začalo mu vadit, že se s příchodem velkým firem formuje nová elita v čele třeba s Michaelem Saylorem či Elonem Muskem. Osobní antipatie by také mohly sehrát svou roli. V jednom tweetu Nassim odpověděl Danu Heldovi doslova “Bitcoin je magnetem pro idioty”. To je hodně silné tvrzení. Kladu si otázku, jestli by Nassimovi stálo za to částečně popřít celé své dílo, nebo alespoň slevit ze svého přesvědčení co se týče budoucnosti Bitcoinu, jen kvůli neshodám s někým v komunitě. Na muže jeho formátu mi to připadá příliš dětinské.
Co si z toho odnést
Mohli bychom ještě dlouho spekulovat, proč Nassim Taleb prodal své mince, ale dokud to nějak věrohodně nevysvětlí on sám, zůstane jen u domněnek. Lidé jsou autonomní bytosti a rozhodují se dle svých aktuálních preferencí. Lidé se chovají stádovitě, ale rozhodnutí děláme všichni sami za sebe. Důvody proč něco udělat či neudělat se mění doslova každý den s tím, jak k nám přicházejí nové informace, nebo se mění naše potřeby. Nakonec nám může být jedno, co dělá Nassim Taleb se svými mincemi. Důležité je co dělá každý z nás. Na druhou stranu, kryptoměny jsou stále v plenkách a je rozhodně zajímavé sledovat, co si o nich myslí vlivní lidé, kteří v historii prokázali svoji intelektuální zdatnost. Nassim Taleb byl jedním z hrdinů, dokud Bitcoin podporoval. Teď z něj někteří lidé dělají nepřítele. To ničemu nevadí. To nejlepší co si z toho nakonec můžeme odnést, je vytříbení si vlastního názoru.
Pokud mince prodá někdo jako Nassim Taleb a veřejně to oznámí, je dobré se nad tím alespoň zamyslet. Vadí Nassimovi volatilita, nebo lidé, kteří se snaží Bitcoin prosadit? Zdá se mi, že asi tak nějak obojí. Možná bych si více vsadil na to, že mu vadí lidé. Síť může být sebelíp decentralizovaná, ale vždy za ní budou stát konkrétní lidé, kteří budou mít velký vliv. Přes tento vliv budou tito lidé prosazovat své názory a ovlivňovat své sympatizanty. I když influenceři nemusí mít přímou kontrolu nad síťovým konsensem, budou vznikat nová uskupení, ze kterých může jednoho dne vzejít něco nového. Jestli má jednou přijít větší explicitní vzdor proti státům, bude k tomu muset někdo konkrétní přímo či nepřímo zavelet.
Lidé k revoluci potřebují silné osobnosti. Tím by se tito lidé stali novými lídry dané společnosti či uskupení, ať už by byla podoba jakákoliv. Dnes významná část lidí držící kryptoměny příliš nepřemýšlí nad budoucností. Lidé mají nějaký plán, kdy mince prodají. Málokdo si myslí, že z toho někdy bude něco většího než jen uchovatel hodnoty. Tohle je velký omyl. Poselství kryptoměn je o vzdoru vůči současným elitám. Tím se Bitcoin liší od zlata. Bitcoin není nové zlato, neboť zlato nám žádnou podobnou revoluci nepřineslo a už ani nepřinese. Většinu lidí na světě zlato nezajímá. Kryptoměny v čele s Bitcoinem, to je něco zcela jiného. Je to o pomalé revoluci, která vzešla ze ztráty důvěry v elity a bude postavená na moderních decentralizovaných technologiích.
Kryptoměny jsou o redefinici významu slova důvěra a o tom, jak si to lidé představují. Utváření názoru probíhá paralelně s vývojem technologií. S technologickým progresem a novými možnostmi bude přirozeně růst také síla vzdoru komunity. Nerad bych navodil dojem, že musí dojít k nějaké otevřené konfrontaci mezi starým a novým paradigmatem. Nicméně to, že se objeví noví vlivní hrdinové, je velice pravděpodobné. A otázka je, co dobrého nebo špatného z toho vzejde.
Uvažuje takto Nassim Taleb? Nassim nejspíš vidí mnohem dál než my a má v hlavě mnoho variant budoucnosti. Navíc může mít svůj hodně silný názor na to, co je to rezervní měna, uchovatel hodnoty či účetní jednotka. Pokud v Bitcoinu přestal vidět budoucnost a vnímá nějaký problém, který si ostatní nepřipouští, prostě to bez okolků sdělí světu. A je asi jedno, jestli je tento problém ekonomický, technický, nebo společenský. Můžeme jen polemizovat nad tím, jestli je v tom něco víc než jen to, co vidíme v tweetech.
Samozřejmě, že ne všichni lidé na světě vidí v kryptoměnách revoluci. Najde se i velké množství spekulantů, kterým jde jen o to vydělat peníze. Tento přístup je také zcela legitimní. Je potřeba si uvědomit, že ten kdo jednou nakoupí kryptoměny, může je následně také prodat. To platí nejen pro retail, ale i pro velké společnosti, bohaté investory či banky. Tesla i Microstrategy jsou v první řadě firmy. Jejim primárním cílem je rozvíjet vlastní byznys a získat nějakou výhodu nad konkurencí. Když pomineme fakt, že akcie firem kupující bitcoiny letí nahoru, největší výhodu firmy získají při prodeji mincí a použití získaných prostředků na svou expanzi. Pokud si Tesla umane postavit novou fabriku, bude potřebovat velké množství prostředků. Pokud v příštím bull runu znásobí cenu bitcoinů třeba 10x, prodá je a postaví fabriky rovnou dvě nebo tři.
Je naivní si myslet, že firmy budou držet mince kvůli strachu z inflace. Pokud inflace nepřijde a ekonomická situace se ustálí, firmy budou investovat do svého rozvoje. Bude více než výhodné investovat to, co firma získala spekulací a má k dispozici v podstatě zadarmo. Navíc jestli se bude opakovat současný Bitcoin cyklus, po krátkém býčím trhu přijde dlouhý medvědí. Firmy to ví zrovna tak dobře jako my. Jejich výhoda a současně pro ostatní nevýhoda tkví v tom, že mohou s cenou hodně pohnout. Mějte to na paměti, pokud patříte mezi skupinu spekulantů. Elonu Muskovi do hlavy nevidíme a nevíme co se mu honí hlavou. Nezapomínejme ale na to, že firma Tesla není jenom on. Rozhodnutí prodat může vzejít z hlavy někoho jiného ve firmě.
Potřebuje samotný Elon Musk další peníze? Elon není zrovna ten, kdo by si potřeboval po troškách spořit na důchod. Pokud Elon potřebuje více peněz, tak jen proto, aby realizoval své cíle. Mise na Mars je převážně o obrovských investicích. Dokážu si představit, že kdyby Elon sám za sebe spekuloval na růst ceny bitcoinů, investuje profit do některého z jeho životních cílů. Někteří hodleři rádi podléhají víře, že firmy nebo bohatí lidé budou jednat podobně jako oni a budou držet mince až do hrobu. Osobně si nedělám iluze, že se tak budou firmy chovat. Pokud by hrozilo, že se sesype ekonomika, tak pravděpodobně ano a jsem ochoten věřit, že některé firmy bitcoiny nakupují z tohoto důvodu. Nicméně jakmile bude možné brát profit, budou ho firmy alespoň částečně realizovat. Většina firem, ať už Tesla, Microstrategy, nebo nové které teprve přijdou, mohou uvažovat podobně.
Závěr
Nassim Taleb mohl prodat své mince jen proto, aby realizoval profit. Klidně. Nicméně si nemyslím, že by to roztruboval do světě způsobem, kterým to provedl. Stále věřím, že za tím je něco víc a čekám na jeho další vyjádření. Z mého pohledu se nic nemění. Své kryptoměny neprodávám, neboť čin pana Nassima Taleba nezměnil mou víru v budování lepší budoucnosti. Nadále se budu aktivně podílet na rozvoji kryptoměnového ekosystému. V principu souhlasím s tím, co Nassim napsal už dříve. Samotná existence kryptoměn je pojistka toho, že si sami dokážeme vybudovat decentralizovanou alternativu tradičního finančního a sociálního světa.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]