„Přišel jsem o vše“ Kryptoměna Luna klesla o více než 99 procent za méně než 24 hodin

Terra (LUNA), která ještě minulý měsíc byla v TOP 10 kryptoměnách podle tržní kapitalizace (dle dat z coinmarketcap.com), klesla ze středy 11.5. na čtvrtek 13.5.  hluboce pod hodnotu 1 USD. Přitom ještě začátkem týdne se obchodovala na ceně okolo 60 USD. Ačkoliv celý krypto trh nyní zažívá propad, tento propad je obvzlášť pozoruhodný, neuvěřitelně rychlý a nechá za sebou spoustu škody v peněženkách i životech investorů po celém světě.

Pokles 98% přes noc

Terra, jejíž hodnota ještě minulý měsíc dosahovala úrovně 100 USD přes noc doslova zkolabovala. Tržní kapitalizace LUNA klesla z více než 40 miliard na pouhých 500 milionů dolarů, což je bezprecedentní ztráta, se kterou se nyní potýká řada drobných investorů po celém světě. Zdroj: reddit.com/r/terraluna
"Přišel jsem o více než 450 000 USD, nemohu zaplatit bance. Brzy přijdu o domov. Budu bezdomovec. Sebevražda je pro mě jedinou možností"
Jiný uživatel redditu napsal, ze přišel o 15 000 dolarů, protože neprodal svůj výnos v průběhu minulého měsíce, kdy se LUNA obchodovala za více než 100 USD.
"Měl jsem se vyplatit, když to bylo na 100 dolarech, pak bych měl 25 000 dolarů," napsal uživatel Reddit No-Forever. „Jenže jsem byl chamtivý a doufal jsem, že z toho dostanu ještě více peněz, abych si mohl dovolit alespoň zálohu na dům pro svou rodinu. Teď nemám ani dům, ani úspory"
Situace na diskuzním fóru ohledně kryptoměny LUNA je natolik vážná, že se zde pravidelně objevují vlákna zoufalých uživatelů, kteří jako jediné východisko ze své situace vidí sebevraždu. Proto administrátoři fóra s více než 44 000 uživateli připnuli na první pozici čísla tísňových linek a aktivně povzbuzují členy, aby se nevzdávali a hledali na své problémy řešení.

Binance to utla

Přední kryptoburza Binance pozastavila výběry v síti Terra (LUNA). Takže ani ti, kteří byli v době pádu online a chtěli prodat, než se jim majetek znehodnotí ještě víc, prodat nemohli. Následně vydali prohlášení o odstranění UST a LUNA ze své sítě. Následně však změnili názor a chtějí obchodování LUNA a UST opět umožnit. https://twitter.com/binance/status/1525094387616600068 V době vydání tohoto článku by mělo být již obchodování LUNA a UST na Binance.com možné.

Co se stalo s Terra Lunou?

K propadu ceny LUNA došlo díky jejímu propojení s TerraUSD (UST), který je algoritmickým stablecoinem ekosystému Terra. "Stablecoin" UST má udržovat cenu okolo 1 USD pomocí svého napojení na token LUNA. Jedná se o složitý algoritmický proces, který zahrnuje spalování a ražení nových tokenů LUNA/UST pro udržení ceny. Vždy, když vznikne nový UST, spálí se hodnota 1 USD tokenu LUNA. Přesně to funguje i naopak, když vznikne hodnota 1 USD v tokenu LUNA, spálí se 1 celý UST. Token UST není, narozdíl od nejpoužívanějšího stablecoinu USDT (TETHER), krytý žádnými dluhopisy, či jinými aktivy. Jediným krytím je hodnota cca 3,5 miliardy dolarů v BTC, které vlastní Luna Foundation Guard, nezisková organizace vytvořená zakladatelem společnosti Terra Do Kwon. TIP: Přemýšlíte, jakým stablecoinům po tomto fiasku důvěřovat? Přesně na to jsme se zaměřili v tomto článku: https://btctip.cz/stablecoiny/   Prodejní tlak na LUNA začal o víkendu, když investoři vybírali své zisky na Anchor, protokolu Terra, což tlačilo cenu dolů, naznačují analytici. Čím více klesala cena UST, tím více se "tisklo" nových tokenů LUNA, na čež většina trhu reagovala prodejem. Podle údajů společnosti Messari se nabídka tokenů LUNA ve čtvrtek více než ztrojnásobila na 1,4 miliardy tokenů z 377 milionů před dvěma dny. LUNA se tak dostala do smrtelné smyčky neuvěřitelně progresivní inflace, která jí přes noc prakticky zničila. Dominový efekt "tisknutí" nových mincí a paniky investorů srazilo cenu hluboce pod 1 dolar za méně než 24 hodin.

Dopad pádu LUNA na kryptotrh

Zdá se, že propad ceny tokenu LUNA koreluje s propadem cen všech kryptoměn, včetně Bitcoinu, který se propadl z hodnoty 36 000 USD až na 26 000 USD během 7 dní. Nyní se cena vrátila na hodnoty okolo 30 000 USD. Ethereum se obchoduje na úrovni okolo 2000 USD. Jedním z faktorů, které mohli napomoct propadu ceny Bitcoinu byl i fakt, že společnost Luna Foundation Guard, byla nucena prodat své rezervy ve snaze zabránit propadu tokenu UST. Nepřidala ani pesimistická nálada, která zasáhla celý trh, v souvislosti pádem Terra LUNA.

Co na to zakladatel?

Do Kwon, který založil Terraform Labs tvůrců Terra, v úterý tweetoval: https://twitter.com/stablekwon/status/1524049689510694916 Ve středu na svůj tweet navázal a žádal komunitu o trpělivost.
"Chápu, že posledních 72 hodin bylo pro vás všechny extrémně náročných - vězte, že jsem odhodlán pracovat s každým z vás, abychom tuto krizi překonali, a vybudujeme cestu, jak se z toho dostat," napsal.
Ačkoliv se snaží situaci řešit a je na něj vyvíjen neskutečný tlak, většina odborníků nepředpokládá, že by se mohla Terra byť jen přiblížit své tržní kapitalizaci, kterou měli ještě před měsíce. A co si o tom myslíte vy? Má šanci ještě LUNA povstat z popela a ucházet se o své místo v kryptosvětě? Někteří vidí v LUNA příležitost a kupují po malých částkách na samotném cenovém dně. https://twitter.com/TheMoonCarl/status/1525156278074585089 Jen další dny a týdny ukáží, jak se bude situace ohledně Terra vyvíjet. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Nakupujte a prodávejte kryptoměny na největší kryptoburze Binance!

Nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

5/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.