Pozitivní zprávy a kurz přesto neroste. Bitcoinový paradox

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Čím více, tím méně. Bitcoinový paradox

Všiml si toho asi každý, kdo nějakou dobu sleduje dění kolem bitcoinu a kryptoměn. V médiích vychází jedna pozitivní zpráva za druhou - nové projekty zaměřené na větší rozšíření bitcoinu, bezpečnější peněženky, BitPay zdarma, bitcoin bankomaty kam se podíváš, Overstock, Expedia, Dell a další obří firmy přijímají bitcoin, dokonce i v Číně se blýská na lepší časy.

Tak jak je možné, že už dávno nevidíme cenu někde za tisícovkou dolarů? Kurz bitcoinu se pár měsíců motá kolem 600 USD, plus mínus padesát dolarů (spíš mínus) a spekulanti zívají nudou. Pro bitcoin je taková stabilita určitě lepší, než dříve známé volatilní bouře. Něco tady ale nesedí...

Vytváří firmy přijímající bitcoin prodejní tlak?

Firem, které akceptují bitcoin jako platební metodu, je čím dál více. Obchody, restaurace, e-shopy, ale i velké mezinárodní korporace. Ty si také díky bombastickým ohlášením vylepšují svůj mediální obraz a zdá se, že jim to pomáhá i k vyšším tržbám.

Většina těchto firem však utržené bitcoiny dále nedrží, ale okamžitě je mění na FIAT - dolary, eura atd. Nejčastěji prostřednictvím platební brány, jakou provozuje BitPay, Coinbase apod. A tito zprostředkovatelé většinu bitcoinů dále posílají na trh - nejčastěji přes burzy a směnárny.co si koupit za bitcoin Tím se zvyšuje nabídka a kurz btc (v lepším případě) stagnuje, případně s malou poptávkou dále klesá. To s sebou obvykle přináší další nervozitu držitelů btc, nebo spekulantů a kdo nemá silné nervy, prodává...

Firmy příjímající bitcoin v dlouhodobém horizontu samozřejmě bitcoinu pomáhají. Díky velkým společnostem (DISH, Dell atd.) a titulkům v médiích se pomalu mění i veřejné mínění a jak se říká, příklady táhnou. Kdo má vlastní podnikání, začíná o bitcoinu přemýšlet jako o dalším způsobu, jak vyjít vstříc novým zákazníkům.

Aby se však díky tomu začal zvedat také kurz bitcoinu, bude potřeba ještě mnohé změnit.

Bitcoin jako alternativa - bez prostředníků

Satoshi Nakamoto vytvořil bitcoin v r. 2008 jako alternativu k finančnímu systému, který v té době procházel vážnou krizí. Jeho cílem byl platební prostředek, který nemůže být manipulován třetími osobami, nebude podléhat inflačním tlakům a odstraní diskriminaci lidí, kteří z mnoha důvodů nemůžou, nebo nechtějí používat běžný bankovní systém.

Nedá se říct, že by se nepočítalo s tím, že vzniknou bitcoinové burzy, směnárny a zprostředkovatelé plateb (platební brány), které slouží k převodu btc na běžnou měnu. Určitě to však nebylo cílem Satoshiho a zdá se, že právě to je dnes největším paradoxem. Čím více se lidé zaměřují na to, jak bitcoin zpřístupnit všem a umožnit jeho směnu, tím více je možností, jak mj. manipulovat s jeho cenou.

V ideálním případě by si ti,bitcoin jako investice kdo poskytují služby a přijímají za to bitcoiny, za své potřeby platili stejnou měnou. Bez prostředníků, okamžitě, prakticky zdarma a bez jakýchkoliv omezení. Bitcoin by se tím mohl stát všeobecně uznávanou jednotkou s neustále se zvyšující hodnotou.

Bude zajímavé sledovat, jakou roli bude mít a co udělá bitcoin v případě další světové finanční krize. Lidé, kteří budou chtít ochránit svoje aktiva, budou hledat alternativy, do čeho vložit peníze. Až taková potřeba přijde, může být právě měnící se veřejné mínění a všeobecná akceptace bitcoinu tím faktorem, který kryptoměny postaví na roveň zlatu a dalším "hard assets".  Podniky i lidé tak nebudou mít důvod, aby měnili své bitcoiny za fiat měny.

 Současný kurz bitcoinu je tedy jen odrazem poptávky a nabídky na trhu, pozitivní novinky jsou fajn, ale žádné zprávy si bitcoin nekoupí. Můžou ale vytvořit příznivé podmínky k tomu, aby poptávka a s tím i cena rapidně vzrostla...

zdroj a volná inspirace: Panture.com

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.5/5 - (10 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.