Pět pilířů krypta – jak poznat správnou kryptoměnu

Pro Andrease Antonopuluse to možná měla být jen jedna z dalších přednášek, ve které chtěl veřejnosti popsat filosofii kryptoměn. Psal se rok 2019 a Andreas ji nazval “Pět pilířů otevřeného blockchainu”. Z přednášky, kterou viděl snad každý kryptonadšenec, se ale stalo něco mnohem víc. Stejně, jako má americká ústava své dodatky, tak Andreas tímto vystoupením jasně definoval a rozšířil to, co Satoshi Nakamoto začal. 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=qlAhXo-d-64[/embedyt]

A proč mluvím o pěti pilířích krypta, když Andreas mluvil o otevřeném blockchainu? Je to jednoduché - skutečná kryptoměna má být, podle mě, otevřeným blockchainem. Pokud to tak není, stává se z ní soukromý digitální token, který má k základní myšlence krypta hodně daleko.

Proč je potřeba nastavovat pravidla?

Nastavovat pravidla v takovém anarchistickém prostředí, jako jsou kryptoměny, je vlastně trochu na postavené na hlavu. To, co Adreas popsal,  nejsou pravidla, která je nutná dodržovat. Je to souhrn těch nejdůležitějších vlastností, které by měl mít blockchainový projekt, aby naplňoval to, co má krypto přinášet.  Právě proto, že blockchain a tokeny si může vytvořit kdokoli, spatřují světlo světa i projekty, které jsou centrálně řízené korporátem, kdokoli je může vypnout, nejsou bezpečné atd.  A právě období bullmarketu je čas, kdy takové projekty rostou jako houby pro dešti a základní pilíře krypta je potřeba si připomínat víc, než kdy jindy. Nové projekty v bullmarketu vznikají často jen “na papíře” a od reálných činů mají hodně daleko. Pravidla, která Andreas ve své přednášce shrnul, by tak měla dát nováčkům alespoň základní návod, jak poznat, jestli ten či onen projekt ano či ne. citace Andrease:
"Zajímám se o blockchainy, které jsou otevřené, veřejné, bez hranic, neutrální a odolné vůči cenzuře. Slyšeli jste ten výraz? … Pokud jste sledovali některá z mých videí, pravděpodobně jste mě slyšeli opakovat tu věc znovu a znovu a znovu. Takže existují blockchainy, které jsou otevřené, veřejné, bez hranic, neutrální, odolné vůči cenzuře, a pak existují další druhy, které jsou - kecy"
Slovo blockchain je pěkný honeypod. Je potřeba si uvědomit, že spousta řešení vůbec žádný blockchain nepotřebuje a je lepší použít obyčejnou centralizovanou databázi. Pokud už se ale nějaké řešení chce chlubit tím, že využívá jeden z nejlepších vynálezů naší generace, měl by být jeho projekt postaven na těchto pěti pilířích.

Opravdový blockchain je:

  1. Otevřený
  2. Bez hranic
  3. Neutrální
  4. Odolný vůči cenzuře
  5. Veřejný

Otevřený blockchain

Správný blockchain je tu pro všechny. Je otevřený jak vývojářům, tak validátorům / těžařům, tak i uživatelům. K tomu, abyste mohli blockchain používat - a je jedno jestli jen držením mincí, nebo se přímo podíleli na jeho chodu - nepotřebujete ničí svolení nebo autorizaci. Nikdo vám to prostě nesmí zakázat. A tohle pravidlo se nevztahuje pouze na lidi. Můžeme ho rozšířit klidně i na stroje, roboty, programy. Ti všichni mohou otevřený blockchain neomezeně používat.

Blockchain bez hranic

Již od dob, kdy si lidé platili mušlemi, kamínky nebo zlatem, si s sebou neseme to, že své peníze (ať je to cokoli) máme spojené s nějakým konkrétním místem. Jsou doma, v trezoru, bance… Paradoxně to používáme i v době, kdy je fiat kompletně elektronický. Peníze nám prostě leží v bance, i když všichni víme, že tam neleží vůbec nic. Co když ale peníze nemusejí být ani tam, ani tady? Když jsou prostě všude? Správná kryptoměna totiž své hranice a místo nemá. Vaše geografická poloha nemá vliv na to, jestli ke svému kryptu máte přístup nebo ne.  Pokud budete cestovat letadlem na druhou stranu planety, stačí vám, když si s sebou vezmete privátní klíč a ke svému kryptu máte přístup úplně všude. Omezení množství převážení peněz se vás netýká. Krypto totiž nezná žádné hranice.

Neutrální blockchain

Najít správná slova pro pojem neutrality blockchainu, tak jak to měl Andreas na mysli, je snad stejně těžké, jako fungování blockchainu vysvětlit. Pokud budeme opět hledat nějakou oporu v reálném světě, mohli bychom neutralitu blockchainu přirovnat k jakémusi listovnímu tajemství. Pokud po dané síti bude chtít někomu poslat peníze, nikdy nikdo nesmí chtít vědět, kdo jste, komu je posíláte a za jakým účelem. I když vaše “obálka” je při blockchainové transakci otevřená a každý si ji může prohlédnout, nikdo by se neměl snažit spojovat dané adresy s konkrétními lidmi a řešit důvod odeslání transakce. A pokud by se někdo v celém tom soukolí něco z  toho dozvěděl, musí mu to být jedno a nemůže na základě těchto informací transakci zastavit.

Blockchain odolný vůči cenzuře

Toto téma jsem nakousl už v článku Proč potřebujeme DeFi. Peníze (ať už si pod nimi můžeme představit cokoliv) můžeme vnímat jako jeden ze způsobů komunikace. Pokud například dáte číšníkovi (možná raději servírce) v restauraci něco navíc, nemusíte už říkat proč. To, že je to odměna za kvalitní služby, je každému jasné. Pokud si tedy připustíme, že peníze mohou být dorozumívací nástroj, musí nám být jasné, že se na něj dají použít i stejné páky, jako na lidskou řeč. V mnoha státech na světě se lidé stále nemohou svobodně vyjadřovat, nesmějí se bavit s určitými lidmi a tak dále. Všechny tyto praktiky, které jsou dnešní generaci ve vyspělém světě cizí, se dají aplikovat i na platební transakce. Pokud je ale přesuneme na blockchain, který je vůči cenzuře odolný a státy nebo jakákoli centrální autorita do něj nesmějí zasahovat, nikdo nám nezakáže, abychom poslali peníze komu chceme.

Veřejný blockchain

Úplný základ veřejného blockchainu je to, že cokoli děláte, je kýmkoli jiným ověřitelné. Podvádět na správném blockchainu je tak velmi složité. Každý z účastníků sítě může teoreticky hlídat správnost jejího fungování. Veřejný blockchain také umožňuje komukoli, aby pro něj vytvářel aplikace, nebo ho dál rozvíjel. Všechny části zdrojového kódu jsou přístupné všem. Pokud například chcete vytvořit aplikaci, pomocí které budou lidé platit Etherem za vaše služby - můžete. Chcete si vytvořit vlastní token, který bude běhat po ethereové síti? Můžete. Nikoho se nemusíte ptát a nikdo vám to nezakáže. 

Závěr

Samozřejmě, pokud dodržíme všechny zásady opravdové kryptoměny, může to s sebou přinášet spoustu nástrah. Je to to samé, jako s kladivem - buď s ním budete zatloukat hřebíky a nebo s ním umlátíte babičku a ukradnete jí peníze (tohle nedělejte!).  Tím, že pro správný blockchain může napsat aplikace kdokoli, setkáváme se a budeme se setkávat se spoustou scamů a podvodů, které prvoplánově cílí na to, aby nové uživatele okradly o peníze. Je potřeba počítat s tím, že krypto by správně měl být naprosto neregulovatelný trh, který má svá úskalí.  Podvodníkům nezakážeme, aby se na jeho chodu podíleli. Jediné, co můžeme pro jejich “likvidaci” udělat, je to, že budeme aktivně vzdělávat nováčky, aby takové projekty poznali. Tam, kde totiž není poptávka, nebude jednou ani nabídka. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.