Ledger Nano S & X: recenze + návod
Naše hodnocení: 90%
Cena
1 400 Kč
Typ
Hardware
Vhodná pro systém
iOS / Android
Počet aktiv
1,100+
Jazyk
Angličtina
Plusy
  • Cenová dostupnost
  • Podpora mnoha druhů kryptoměn
  • Vaše klíče nikdy neopustí peněženku
Mínusy
  • Nedostatek místa na více aplikací (pouze verze Ledger Nano S)
  • Velmi malý display
  • Omezená podpora pro chytré telefony

Ledger Nano S & X: recenze + návod

Ledger Nano S a X jsou dvě různé verze hardwarových peněženek značky Ledger. Ledger peněženky jsou doposud jedněmi z nejoblíbenějších, nejspolehlivějších a nejbezpečnějších hardware krypto walletek na trhu. Ledger je společnost se sídlem ve Francii operující již od roku 2014. 

Co je to Ledger peněženka?

Ledger je oblíbená hardwarová peněženka na kryptoměny. Napříč krypto uživateli po celém světě je Ledger wallet velmi oblíbeným produktem. Peněženka je jednoduchá na používání a podporuje více než tisíc druhů kryptoměn.

Hlavním důvodem obliby Ledger peněženek je doposud excelentní bezpečnost. Pokud má daný uživatel v plánu svá krypto aktiva držet dlouhodobě a bezpečně, často volí právě Ledger.

Zabezpečení této hardwarové krypto peněženky je poskytnuto proprietárním operačním systémem peněženky a specializovaným bezpečnostním chipem.

Kombinace těchto aspektů spolu s oddělením privátních klíčů k peněžence tak, aby je znal pouze a výhradně daný uživatel, dělají z Ledger peněženky velmi bezpečný způsob držení větších množství například BTC či ETH tak, aby se vám v noci dobře spalo.

 

Jak peněženky Ledger fungují?

Ledger peněženky jsou v podstatě nastaveny tak, aby byly použitelné pro mnoho druhů kryptoměn a aby byly privátní klíče k dané peněžence uloženy offline.

Offline úložiště privátních klíčů je naprosto zásadním aspektem toho, jak hardwarové peněženky typu Ledger fungují.

Pokud používáte horké peněženky jako je Metamask nebo online mobilní peněženky, stále se vystavujete riziku hacku, během kterého se vaše privátní klíče dostanou do cizích rukou.

Pokud je však privátní klíč offline (chladná peněženka), potom je kromě fyzického útoku či krádeže dostání privátních klíčů do rukou zlodějů takřka nemožné.

KLÍČOVÉ POZNATKY:

  • Krypto peněženka je v podstatě rozhraním, které vám umožní interakci s danou blockchainovou sítí pomocí vašich klíčů
  • Mezi krypto peněženkami jsou zásadní rozdíly v míře bezpečnosti: softwarové online peněženky nejsou zdaleka natolik bezpečné, jako hardwarové
  • Krypto walletky se nejčastěji dělí na takzvané hot wallet (horká peněženka) nebo cold wallet (chladná peněženka): za horkou se považuje online peněženka s menšími zůstatky pro aktivitu, chladná za sejf pro dlouhodobé držení aktiv
  • Pokud používáte burzu jako peněženku, je třeba si uvědomit, že své krypto doopravdy nevlastníte. Vaše klíče = vaše krypto

Pomocí hardwarové Ledger peněženky tedy držíte své klíče offline a díky rozhraní walletky a operačnímu systému Ledger je používáte k odemknutí a odeslání jakýchkoli transakcí na blockchainu přímo z peněženky.

Ledger peněženky jsou zajištěny 24 slovní seed frází, pomocí které budete moci vaši peněženku vždy odemknout i v případě ztráty Ledgeru. Do té doby, dokud budete vlastnit svůj 24 slovní “seed phrase“ budete ke své peněžence na blockchainu vlastnit přístup.

Zajímavostí Ledger peněženek je i fakt, že je tyto walletky možné používat i k autorizaci aplikací třetích stran jako je Google nebo Dropbox. Pokud chcete zajistit velmi citlivé soubory na internetu, potom se vám Ledger může sejít i zde.

Peněženky Ledger jsou nyní dostupné ve dvou hlavních verzích: Ledger Nano S a Ledger Nano X.

Obě verze Ledgeru a jejich výhody i nevýhody si v této recenzi popíšeme, včetně návodu na jejich používaní, který naleznete v sekci článku “Návod na používání peněženky Ledger“.

Bezpečnost peněženek Ledger

Absolutní zabezpečení vašich digitálních aktiv ve formě kryptoměn by mělo být pochopitelně naprostou prioritou. Během výběru peněženky a zvažování značky Ledger každého nového uživatele napadne otázka je Ledger opravdu neprolomitelnou, bezpečnou peněženkou?“

V naprosté stručnosti můžeme říct, že prozatím ano – hardwarové peněženky Ledger nebyly kompromitovány prozatím nikdy a pokud se daný uživatel nedopustí vlastní chyby, které jeho kryptoměny ohrozí, jako je například zadání své seed fráze do nabouraného počítače, nemusí se ztráty kryptoměn z Ledger walletky obávat.

Jakým způsobem však absolutního zabezpečení technologie Ledger peněženek dosahuje?

Na neustálých aktualizacích jak firmwaru, tak hardwaru Ledger pracuje bezpečnostní laboratoř zvaná “Donjon security labs“.

Donjon pracuje na zabezpečovacích systémech Ledger doslova 24 hodin denně a zároveň nabízí odměny white hat hackerům, kteří jsou schopni objevit jakoukoli trhlinu v zabezpečení Ledger peněženek.

Základní esencí a slovy samotné společnosti je „skrytou ingrediencí“ zabezpečení těchto peněženek čip zvaný Secure Element (SE).

Jedná se o podobný čip, který máte například v chytrém telefonu. Bez těchto čipů by mohli hackeři po celém světě běžně nabourávat jakákoli elektronická zařízení nesoucí sensitivní informace. Oproti běžným zabezpečovacím čipům však čip Secure Element disponuje aditivní vrstvou zabezpečení.

V tandemu s čipem Secure Element jsou peněženky Ledger vybaveny speciálním operačním systémem BOLOS.

Čipy Secure Element spolu s operačním systémem BOLOS slovy samotné společnosti „zajišťují světově nejmodernější a technologicky nejpokročilejší zabezpečení hardware krypto peněženek“.

Díky technologii Ledgeru tedy doposud zůstává nemožné to, aby vaše privátní klíče unikly z takzvaně “chladného úložiště“ zařízení hardware peněženky na internet.

Největší hrozbou je zde pochopitelně nezodpovědnost samotného uživatele:

Kryptoměny jsou novým světem, kde se svými aktivy operujete bez záruk třetích stran. Ochrana vašich privátních klíčů a jejich bezpečné uložení, ať už ve vlastní paměti, offline na disku nebo zapsáním na papír je vždy na vás jakožto konečném uživateli.

Pokud dopustíte ztrátu nebo únik vašich klíčů do rukou hackerů, potom vám bohužel již nikdo nedokáže pomoci. Dalším rizikovým faktorem je podepsání falešných kontraktů na blockchainu, díky kterým můžete svá aktiva útočníkům zpřístupnit. Během podepisování transakcí si vždy naprosto přesně zkontrolujte, co podepisujete. V tom vám pomohou verifikační nápisy jak na displeji peněženky Ledger, tak v softwaru, který používáte spolu s peněženkou, například rozhraní Metamask.

Obě verze Ledgeru a jejich výhody i nevýhody si v této recenzi popíšeme, včetně návodu na jejich používaní, který naleznete v druhé sekci článku.

Ledger Nano S

Ledger Nano S je starší a levnější verzí peněženky.

Nano S poskytuje naprosto stejnou úroveň ochrany jako Ledger Nano X. Zabezpečení je zde zajištěno stejným chipem SE i operačním systémem BOLOS.

Cenově se jedná o velmi dostupnou hardware chladnou peněženku. K dostání je Nano S momentálně (srpen 2022) za cenu pohybující se okolo 1,400 CZK

Podpora různých typů kryptoměn je zde naprosto dostatečná. Díky Ledger Nano S můžete bezpečně používat více než 1,100 různých typů kryptoměn.

Celkově 23 typů kryptoměn je podporovaných přímo Ledgerem, přičemž ke stovkám dalších blockchainů a dAppů se s Ledgerem připojíte pomocí aplikací třetích stran.

Plusy
  • Cenová dostupnost: k dostání okolo 1,400 CZK, přičemž se stále jedná o jednu z nejbezpečnějších hardware krypto peněženek na trhu
  • Podpora mnoha druhů kryptoměn: díky Ledger Nano S se jednoduše připojíte v podstatě celému krypto ekosystému
  • Vaše klíče nikdy neopustí peněženku: Ledger peněženka nikdy nezpřístupní vaše klíče internetu. Klíče jsou vždy uchovány v rozhraní peněženky a k jejich aktivaci nemá přístup nikdo jiný než reálný uživatel dané peněženky.
Mínusy
  • Nedostatek místa na více aplikací: zdaleka největší nevýhodou a důvodem, proč aktivnější uživatelé častěji volí Ledger Nano X, je nedostatek místa pro instalaci více aplikací zároveň. Během instalace více aplikací narazíte na limit pohybující se okolo 6 aplikací. Často se tak stane, že během potřeby připojení na jiný blockchain budete muset jednu z aplikací vyměnit.
  • Velmi malý display: některým z uživatelů vadí malinký displej, který navíc není dotykový. Zařízení se ovládá pomocí dvou malých tlačítek. Nevýhoda malého displeje může být problémem během kontrolování transakcí a čtení dlouhých adres a kontraktů.
  • Omezená podpora pro chytré telefony: podpory Bluetooth připojení se bohužel v případě Ledger Nano S nedočkáte. Připojení je možné pouze pomocí USB kabelu, což znamená podporu výhradně Android telefonů a počítačů.

Celková spokojenost zákazníků s peněženkou Ledger Nano S zůstává vysoká. Konec konců, Ledger Nano S je stále jednou z nejpoužívanějších peněženek na kryptoměny po celém světě a existují k tomu pádné důvody.

Ledger Nano X

Ledger Nano X je dražší, avšak v mnohém lepší variantou Ledger peněženek.

Veškeré vlastnosti zmíněné výše u Ledger Nano S platí i zde u dražší verze peněženky.

Zásadní výhodou Ledger Nano X verze je podpora Bluetooth připojení a mnohem snadnější propojení chytrého telefonu s peněženkou.

Pokud jste iOS uživateli a plánujete spojit hardware krypto peněženku s vaším telefonem, potom je Ledger Nano X v porovnání s Nano S jasnou volbou.

Do očí bijící vymožeností Nano X je také mnohem větší místo pro instalaci aplikací: do zařízení Nano X se vám vleze až 100 aplikací, což umožňuje mnohem rychlejší a flexibilnější orientaci během používání mnoha různých blockchainů a walletek.

Plusy
  • Podpora Bluetooth
  • Nano X disponuje mnohem větší místo pro instalaci aplikací
Mínusy
  • Ledger Nano X je dražší
  • Malý displej

Ledger Vs Trezor: výhody a nevýhody

Rozdíly mezi verzemi peněženek Ledger Nano X a Nano S jsou nyní jasné: jedná se zejména o rozdílnou cenovou kategorii, rozdílné velikosti úložiště pro instalaci aplikací a také schopnost mobilního připojení skrze Bluetooth.

Jak se však rozhodnout, pokud váháte mezi peněženkou Ledger a Trezor? Pojďme se podívat na zásadní rozdíly i podobnosti obou zařízení:

Uživatelské rozhraní: oba typy peněženek jsou v přístupu k uživatelskému rozhraní naprosto minimalistické. Tato vlastnost je totožná v obou případech walletek a je nutná: minimalizace rozhraní snižuje veškerá rizika možných zneužití UI ze strany hackerů.

Velikost displeje: v tomto směru jasně vyhrává Trezor. Displej zařízení Trezor je větší a dotykový, což se ani o jednom typu Ledger walletek říct nedá. Ostatně, nejčastější stížností uživatelů Ledger je velikost displeje a celková ovladatelnost zařízení.

Mobilní připojení: připojení pomocí Bluetooth a využitelnost peněženky v synchronizaci s chytrými telefony Android či iOS zůstává zásadní výhodou Ledger Nano X. Trezor peněženky nepodporují Bluetooth ani žádnou mobilní aplikaci.

Vzhled zařízení: peněženky Trezor mají poněkud unikátní pojetí vzhledu, který některým uživatelům může připadat designově zastaralý. Trezor peněženky jsou navíc „obrněny“ pouze lehkým plastem, zatímco Ledger má některé části z kartáčované nerezové oceli. Navíc, Ledger peněženky jsou designově pokročilejší a minimalistické. Vzhled zařízení je samozřejmě tím posledním, co by vás mělo zajímat, nicméně pro některé zákazníky je i tato vlastnost významná.

Počet podporovaných kryptoměn: v počtu podporovaných druhů kryptoměn a tedy schopnosti připojení k různým blockchainům a dAppům si vedou oba typy peněženek v podstatě stejně. S Ledger či Trezor peněženkou se v podstatě nemusíte bát, že byste své kryptoměny nemohli uložit. Konkrétní počet podporovaných kryptoměn se v obou případech pohybuje okolo 1,800.

Cenová dostupnost: v ceně si rozhodně vede lépe Ledger, zejména potom levnější a starší verze Ledger Nano S. Pokud máte v plánu své kryptoměny bezpečně uložit a nepoužívat peněženku aktivněji spolu s větším počtem kryptoměn, potom bohatě vystačí Ledger Nano S. Ledger peněženky jsou dostupné od 1,300 CZK do 2,100 CZK, přičemž Trezory nakoupíte od zhruba 2,050 CZK až po 7,300 CZK za Trezor Model T.

Zásadní poznámkou nakonec je zde fakt, že se Ledger v minulosti stal terčem útoku hackerů, během kterého došlo k úniku marketingových informací o zákaznících. Únik adres a jmen uživatelů kryptoměnových peněženek je naprosto kritickou záležitostí, jelikož se někteří z nich mohou stát terčem fyzických útoků a vydírání, proti kterým pochopitelně není imunní žádná peněženka, jejíž fyzická lokace je útočníkům známá.

Návod na používání peněženek Ledger

Pokud zrovna začínáte s kryptoměnami a chcete se dozvědět, jak správně a bezpečně používat a nastavit kryptoměnovou hardware peněženku Ledger, jste na správném místě.

V tomto návodu se naučíte vše potřebné krok za krokem od nákupu až po bezpečné používání vaší Ledger peněženky tak, abyste své kryptoměny zabezpečili a používali tím nejbezpečnějším možným způsobem.

Bezpečné zakoupení Ledger Nano S & X

V první řadě je třeba, abyste svoji Ledger walletku koupili pouze a výhradně z oficiální a bezpečných zdrojů.

Během nákupu je moudré se vyvarovat neoficiálním zdrojům a marketům jako je Ebay či Aukro a podobně. Nákupem Ledger peněženek výhradně z verifikovaných obchodů se vyvarujete možné falsifikaci peněženky, ke které již někdo vlastní přístup.

Nejlepším zdrojem k nákupu je pochopitelně oficiální web Ledger: https://www.ledger.com/

Jak poznat, že je moje peněženka Ledger nefalšovaná?

Po nákupu vaší peněženky je dobré si ověřit její nefalšovanost. K tomu slouží hned několik zásadních vlastností balení Ledger, které nesmíme přehlédnout.

Správnost vašeho balení si ověřte shlédnutí oficiálního rozbalovacího videa Ledger:

 

V zásadě se bude jednat o balení, které obsahuje následující:

  • Peněženka Ledger
  • USB kabel typu C
  • Obálka obsahující návod do startu, uživatelský manuál se zákaznickými podmínkami a papírové tabulky k zapsaní přístupových frází

Naprostou zásadou je, že jsou vaše přibalené papírky pro zapsaní frází nepopsané.

Ledger peněženka nikdy nepřijde s hotovou přístupovou frází. Uživatel svoji 24 slovní frázi vygeneruje přímo v zařízení Ledger během prvního spuštění. Tuto frázi si poté uživatel zapíše na přibalenou tabulku a uschová v offline formě.

První spuštění a nastavení Ledger peněženky

Prvotní nastavení Ledger peněženek je v podstatě identické v případě verze Nano S i Nano X.

  • Během prvního připojení peněženky si všimnete startovního zobrazení loga Ledger na displeji.
  • Daný uživatel peněženky si po připojení zvolí svůj přístupový PIN kód. Pozor: pokud je vaše Ledger peněženka dodaná s již existujícím PIN kódem, jedná se o kompromitované zařízení.

Nastavení krok za krokem a první spuštění peněženky Ledger můžete shlédnout v perfektně zpracovaném video návodu od Kicoma:

Používání aplikace a rozhraní Ledger Live

Poté, co máte správně aktivovanou a zabezpečenou peněženku Ledger se můžete pustit do instalace jednotlivých aplikací.

K tomuto budete potřebovat aplikaci Ledger Live. Ledger Live stáhnete zde: https://www.ledger.com/ledger-live

Co je to Ledger Live?

Ledger Live je jak desktopová, tak mobilní aplikace. Ti z vás, kteří vlastní verzi Nano X si mohouvybrat, zdali budou používat mobilní či desktopovou verzi. Verzi Nano S je nutno používat pouze v desktopovém formátu.

Ledger Live vám umožní instalaci všech potřebných aplikací v peněžence tak, aby bylo možné používat (odesílat, přijímat) v podstatě veškeré druhy kryptoměn.

Po úspěšné instalaci aplikace si zvolíte vlastní heslo a můžete začít. V orientaci vám samozřejmě pomůžeme. Hlavní rozhraní Ledger Live vypadá následovně:

Používání aplikace a rozhraní Ledger Live

Poté, co máte správně aktivovanou a zabezpečenou peněženku Ledger se můžete pustit do instalace jednotlivých aplikací.

K tomuto kroku budete potřebovat aplikaci Ledger Live. Stahujte zde: https://www.ledger.com/ledger-live

Co je to Ledger Live?

Ledger Live je jak desktopová, tak mobilní aplikace. Ti z vás, kteří vlastní verzi Nano X si mohouvybrat, zdali budou používat mobilní či desktopovou verzi. Verzi Nano S je nutno používat pouze v desktopovém formátu.

Ledger Live vám umožní instalaci všech potřebných aplikací v peněžence tak, aby bylo možné používat (odesílat, přijímat) v podstatě veškeré druhy kryptoměn.

Po úspěšné instalaci aplikace si zvolíte vlastní heslo a můžete začít. V orientaci vám samozřejmě pomůžeme. Hlavní rozhraní Ledger Live vypadá následovně:

V levém sloupci vidíme veškeré potřebné záložky, pomocí kterých se budeme navigovat. Jelikož Ledger Live prozatím není dostupný v českém jazyce, každou z kategorií si zde vysvětlíme:

  • Portfolio: zde vidíte veškeré vámi držené kryptoměny a aktiva a jejich cenový pohyb, neboli vývoj hodnoty napříč časem.
  • Accounts: v této sekci si můžete vytvářet jednotlivé profily neboli adresy pro dané kryptoměny.
  • Receive: pomocí záložky Receive si vygenerujete adresu pro příjem libovolné kryptoměny. Například, pokud si chcete na váš Ledger uložit kryptoměny zakoupené na burze Binance, vygenerujete si adresu, na kterou své krypto následně pošlete. Při každém generování se vám zobrazí nová adresa, pokud však své krypto pošlete na adresu vygenerovanou v minulosti, nic se neděje. Adresy, které si zde vygenerujete budou pro obdržení vašich kryptoměn stále platné.
  • Send: záložku Send využijete v případě potřeby vaše kryptoměny odeslat na jinou adresu, například zpátky na burzu.
  • Buy Crypto: tato záložka slouží k nákupu kryptoměn. Zdejší nabídka vás však navede ke zbytečně drahému nákupu kryptoměn spojeného s vysokými poplatky. Výhodnější volbou je například využíti burz Coinomi či Binance (affiliate linky)
  • Manager: tato záložka slouží k instalaci jednotlivých aplikací, pomocí kterých získáte přístup ke všem hlavním kryptoměnám jako je například Bitcoin a Ethereum.

Jak používat Ledger Live Manager a instalovat aplikace?

Ledger Live Manager vám poslouží k instalaci jednotlivých aplikací pro dané kryptoměny.

Například, pokud chcete na Ledger poslat a uložit ETH, BTC a XRP, budete potřebovat 3 různé aplikace, které nainstalujete přes Ledger Live Manager.

Dejme tomu, že chcete nainstalovat aplikace pro Ethereum a Bitcoin. Přejděte do dolní levé záložky “Manager“ a naleznete se na v nabídce zobrazené v následujícím obrázku. (zobrazena verze Ledger Nano X)

V horní liště vidíte svoji verzi firmwaru, kterou v případě nabídky zobrazené na obrázku můžete aktualizovat. Všeobecně je doporučeno verzi firmwaru vždy udržovat aktuální.

Prostřední lišta vám zobrazí zbývající místo na Ledgeru a počet nainstalovaných Apps.

Pro instalaci vámi požadovaných aplikací jednoduše přejděte do záložky “App Catalog“ a do vyhledávače zadejte například “Bitcoin“. Klikněte na “Install“ a potvrďte instalaci.

Nyní jste připraveni připojit svůj Ledger do kompatibilní peněženky.

Pokud tedy chcete například připojit svůj Ledger k peněžence Metamask, pomocí které chcete používat síť Ethereum, nainstaluje aplikaci Ethereum, kterou následně v Ledgeru otevřete a připojte Ledger v nabídce Metamask.

Jak bylo zmíněno výše, maximální počet aplikací je značně omezený v případě levnější verze Ledger Nano S. Pokud budete muset z Nano S jednu z aplikací odinstalovat za účelem uvolnění místa pro druhou, ztráty vašich kryptoměn se obávat nemusíte – po reinstalaci dané aplikace se vám zpřístupní ty samé peněženky.

Závěr k peněženkám Ledger

Volbou peněženky Ledger k dlouhodobému a konec konců i krátkodobému uložení jakýchkoli krypto aktiv uživatel neprohloupí.

Moderní přístup k zabezpečení kryptoměn pomocí pokrokových čipů Secure Element v souladu s operačním systémem BOLOS dělá z Ledger peněženek jeden z nejbezpečnějších způsobů uchování kryptoměn na světě.

Jedinou výtkou společnosti Ledger je incident úniku marketingových informací, díky kterým si hackeři byli schopni ukrást adresy i jména zákazníků.

Co se však týče nabourání zařízení Ledger a oblomení zabezpečovacích systémů těchto peněženek, není se prozatím čeho obávat.

Ledger walletky jsou navíc cenově velmi dostupné a pokud vlastníte kryptoměny v hodnotě desetitisíců, potom je cenová laťka za bezpečnou hardware peněženku pohybující se od 1,400 CZK do 3,800 rozumným poplatkem.

V případě, že chcete podpořit českou společnost, můžete samozřejmě raději pořídit peněženku Trezor. Skrze bezpečnost si však oba typy peněženek vedou naprosto stejně: 100% ochranou vašich kryptoměn.

 

Peněženka Ledger: často kladené otázky (FAQ)

  • Může připojení pomocí Bluetooth ohrozit zabezpečení mých kryptoměn?

    Ne, vaše privátní klíče nikdy neopustí zařízení Ledger a to ani v případě připojení pomocí Bluetooth. Připojení pomocí Bluetooth (BLE) je celkově zašifrované tak, aby nikdy nedošlo k úniku klíčových dat.

  • Lze Ledger peněženky propojit s chytrým telefonem?

    Ano, verze Ledger Nano X je kompatibilní s Android i iOS zařízeními. Pomocí Ledger Nano X tak můžete se svými kryptoměnami operovat bezpečně z pohodlí chytrých telefonů.

  • Jaká je výdrž baterie peněženek Ledger?

    Celková živostnost baterie Ledger walletek, které jsou nevyměnitelné, je od několika hodin v aktivním stavu až po několik měsíců v offline stavu na jedno nabití. Peněženky se dobíjí rychle a snadno během každého připojení zařízení do sítě pomocí USB kabelu.

  • Mohu Ledger používat pro více druhů krypto peněženek zároveň?

    Ano, pomocí instalace aplikací v zařízení Ledger je možné operovat jak s více blockchainy a kryptoměnami, tak s mnoha peněženkami v jedné síti. Například, po instalaci aplikace Ethereum můžete pomocí Ledgeru vlastnit třeba 20 různých Ethereum adres.

  • Co se stane, pokud ztratím Ledger peněženku? Přijdu o své kryptoměny?

    Ne, o své kryptoměny přijdete pouze v případě, že ztratíte svoji seed frázi, tedy klíč ve formě 24 slov, který znáte pouze vy. V případě ztráty zařízení Ledger stačí pouze zakoupit nový přístroj a připojit se ke své peněžence pomocí stávajícího klíče. Ledger peněženka je pouze přístupem k vašim adresám na blockchainu, kryptoměny jako takové se v samotném zařízení peněženky nenachází.

  • Je bezpečnější Trezor nebo Ledger peněženka?

    Oba typy těchto hardware peněženek jsou naprosto bezpečné. Historicky k hacku hardware peněženek Ledger ani Trezor nedošlo. Rizikovým faktorem vždy zůstává samotný uživatel, který může například podepsat nesprávný kontrakt na blockchainu nebo napsat své klíče někam online tak, že se dostanou do rukou hackerů.

    Hlavním rozdílem mezi zabezpečením Trezor a Ledger peněženek je typ čipu. Například, Ledger peněženky disponují dvojitou čipovou bází zvanou Secure Element (SE), která poskytuje dvojitou ochranu proti útokům hackerů. Trezor využívá pouze zabezpečení pomocí jednočipové báze.

Praktické informace

Název
Ledger Nano S & X: recenze + návod
Typ
Hardware
Sídlo společnosti
Francie, Kalifornie
Hodnocení
90%
Cena
1 400 Kč
Plusy
  • Cenová dostupnost
  • Podpora mnoha druhů kryptoměn
  • Vaše klíče nikdy neopustí peněženku
Mínusy
  • Nedostatek místa na více aplikací (pouze verze Ledger Nano S)
  • Velmi malý display
  • Omezená podpora pro chytré telefony
Operační systém
iOS, Android
Jazyk
Angličtina
Možnost nakupovat kryptoměny
Ano
Možnost směňovat kryptoměny
Ano
Počet aktiv
1,100+

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.