Pavel Niedoba, Simplecoin: Bitcoiny u nás směníte bezpečně

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Simplecoin je nejdéle fungující a největší bitcoinová směnárna v České republice, své služby zde nabízí již od r. 2012 a v současné době začíná expandovat i do sousedních zemí.

Rozhovor s Pavlem Niedobou, zakladatelem Simplecoin.cz

Její zakladatel Pavel Niedoba se nedávno jako jediný zástupce české bitcoinové scény účastnil Bitcoin Conference Prague 2016, hlavním tématem jeho vystoupení byl boj proti podvodům a pokusům o praní špinavých peněz s využitím kryptoměn. Btctip.cz se této problematice poměrně často věnuje a proto jsem Pavla požádal o rozhovor.

Btctip: Pavle, Simplecoin si už na českém a dnes i na slovenském bitcoinovém trhu vydobyl svoje místo, jaké ale byly jeho začátky? Je podnikání v bitcoinovém prostředí hodně odlišné od standardního byznysu?

Pavel Niedoba: Já jsem jsem se o bitcoin docela intenzivně zajímal už v roce 2012. Na jednu stranu jsem získal jednu špatnou zkušenost, kdy jsem přišel o nějaké peníze kvůli vykradení nejmenované české bitcoinové burzy, na druhou stranu mě právě tahle ztráta inspirovala k založení vlastní bitcoinové směnárny. S kamarádem programátorem jsme začali vyvíjet řešení pro zákazníky v České republice, aby si mohli nejen nakoupit a prodat bitcoiny za koruny, ale aby to pro ně byla natolik bezpečná záležitost, že se budou bez obav vracet. A je pravda, že máme hodně klientů, kteří jsou s námi od začátku, jeden přes nás dokonce postupně nakoupil bitcoiny za více než 5 milionů korun.

Po pár měsících provozu se ale začaly ukazovat i stinné stránky tohoto podnikání. Obstavené účty v bance, předvolání na Policii ČR a spousta času ztraceného vysvětlováním, co to vlastně ten bitcoin je a že opravdu nepereme peníze podvodníkům, ani neprovozujeme falešné e-shopy.

Můžeš to trochu víc rozvést? Někdo přes vás chtěl prát peníze?

PN: Dřív bylo docela běžnou praxí, že podvodníci založili falešný e-shop, nebo aukci zboží, většinou podezřele levného, zájemci však místo svého bankovního účtu dali číslo účtu bitcoinové burzy, nebo směnárny. Za stejnou částku chtěli po směnárně, aby jim poslala bitcoiny na jimi uvedenou adresu. Výsledek byl ten, že zákazník neměl ani peníze, ani zboží, bitcoiny zmizely v nenávratnu a policie zjistila, že majitel účtu není e-shop, ale bitcoinový obchodník. To se dnes už prakticky neděje, všechny burzy a směnárny požadují, aby byla v depozitu na účet výslovně uvedena poznámka, že složené peníze budou sloužit k nákupu bitcoinů.

Bohužel je však stále dost podvodníků, kteří si v bance zakládají běžné účty na "bílé koně", nebo falešné občanské průkazy a peníze, které vyberou od důvěřivců za neexistující zboží, pak potřebují někde bezpečně schovat. A nákup bitcoinů ve směnárně se jim zdá jako ideální možnost. Takhle jsme právě získali první zkušenost se zablokovanými penězi na našich účtech - jakmile začala kriminálka vyšetřovat podobný podvod a stopa vedla na bitcoinovou směnárnu, bylo zle.

Dá se proti tomu nějak účinně bránit?

PN: Simplecoin má vlastní metodiku, díky které se mi daří velkou část pokusů zastavit hned na začátku, nechci ale prozrazovat úplně vše, podvodníci jsou stále vynalézavější. Je ale fakt, že to na nás ti velcí zloději už ani moc nezkoušejí, mimo jiné proto, že preventivně a podle zákona vyžadujeme totožnost zákazníka u všech větších vkladů. A např. zájemce, který chce koupit bitcoiny a přijde na náš web přes TOR, musí počítat s tím, že po něm můžeme chtít nějaký kontakt, telefon apod., to většinou lidi s nekalými úmysly odradí. Některé platby můžeme i pozdržet, pokud se jeví jako podezřelé. Jeden vklad zadržuje policie už asi rok a půl a případ stále vyšetřuje, i když jsme podvodníkovi bitcoiny ani neposlali a souhlasíme s vrácením peněz podvedenému. Celkově se nám podařilo snížit podobné pokusy o podvody a praní peněz na minimum, dodržujeme zákony a dlouhodobě se to vyplácí jak nám, tak zákazníkům.

A jak se Simplecoinu teď daří? Cena bitcoinu stoupá, roste i zájem o nákup ve směnárně?

PN: Nárůst zájmu o bitcoin je určitě znát, pozorujeme to nejen v médiích, kde se kryptoměny začínají konečně objevovat jako seriózní téma, ale samozřejmě i na našich tržbách. Loni jsme měli obrat kolem 36 milionů Kč, což bylo prakticky 3x víc, než v předchozím roce, letos to bude určitě ještě lepší - jen za červen jsme prodali a vykoupili bitcoiny za 10 milionů korun. Celkově je určitě větší zájem o nákup BTC, než o prodej.

Od roku 2014 působíme také na polském trhu a aktuálně jsem se rozšířili i na Slovensko, zahraniční trhy se nám pěkně rozbíhají a je možné, že budeme expandovat ještě dál.

To jsou určitě dobré zprávy nejen pro Simplecoin, ale i pro příznivce kryptoměn, kteří počítají každý "zářez" do bitcoinové mapy světa. Chystáte pro ně ještě nějaké novinky?

PN: Stále se snažíme o to, být co nejvíc dostupní, rozšířili jsme náš tým podpory a ačkoliv ještě není všechno automatizované, jsme nyní zvyklí vyřizovat požadavky klientů až do půlnoci, včetně víkendů. A support budeme i nadále rozšiřovat. Nechtěj po mě vědět přesný datum, ale chystáme docela výrazný upgrade webu i služeb, včetně zařazení dalších kryptoměn - kromě bitcoinů  chceme prodávat a kupovat také Ethereum, ale třeba i Litecoin, nebo další měnové páry.

směnárna Simplecoin služby

Poměrně nedávnou novinkou je také naše spojení s třetím největším výrobcem bitcoinových bankomatů - General Bytes se stal naším strategickým partnerem a kapitálovým vstupem do firmy nám pomůže v dalším rozvoji. Pro General Bytes je takovéto spojení výhodné zase v tom, že bude moct rozšířit nabídku svého hardwaru o online směnárenské služby.

Simplecoin tedy čekají další změny k lepšímu a jak tě znám, dáváš do toho všechno. Dá se podle toho říct, že pokud jde o bitcoin, kryptoměny a jejich budoucnost, patříš také mezi optimisty?

PN: Určitě ano. Na druhou stranu nejsem naivní a vidím i problémy, přes které se bude muset bitcoin ještě dostat, aby byl opravdu úspěšný. V našem případě se samozřejmě potýkáme s častým přetížením bitcoinové sítě, kvůli přeplněným blokům jsme museli přeprogramovat i naši službu, pracujeme s dynamickými poplatky, abychom nemuseli čekat věčnost na potvrzení - a ani to často nepomáhá.

Pokud jde o velikost bloků, patřím spíš k zastáncům zvětšení jejich kapacity, než např. zvyšování poplatků. Obecně mi ale vadí právě ta nejistosta, vyplývající z dlouhodobé neschopnosti bitcoinové komunity dohodnout se na řešení, které vše posune dopředu.

Ale jak říkáš - pokud jde o budoucnost bitcoinu, jsem optimista. Bitcoin už dost daleko na to, aby podobné potíže překonal.

4.8/5 - (14 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.